1,607 بازدید | انتشار در : 15 اردیبهشت 1401 ساعت 10:06

فضای سرمایه گذاری برای توسعه و پیشرفت شهر باید شفاف باشد

فضای سرمایه گذاری برای توسعه و پیشرفت شهر باید شفاف باشد

بیانات نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های آیین عبادی سیاسی نماز جمعه ارومیه:

بخش اول: ضرورت رعایت آداب رمضان

برای بهره مندی از فیوضات ماه رمضان باید آداب این ماه رعایت شود

مقام معظم رهبری در اولین روز ماه رمضان در جمع قاریان به دو محور کاملاً روشن و مشخص اشاره کردند محور اول عبارت است از اینکه اگر ما بخواهیم در ماه رمضان از میهمانان خداوند محسوب شویم و در عالم واقع هم در ماه رمضان به میهمانی خداوند قدم گذاشته باشیم و خداوند ما را از میهمانان خودش محسوب کند؛ باید ادب این مهمانی را رعایت کنیم.

اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام به ما یاد داده اند که در ماه رمضان باید آدابی را رعایت کنیم تا بتوانیم ماه مبارک رمضان را به نحو احسن درک کنیم و از میهمانان واقعی خداوند حساب شویم.

در صحیفه سجادیه نقل شده که حضرت در آغاز ماه رمضان دعای مفصلی درخصوص ادب روزه داری می خواندند و سیره ایشان هم همین بود و ما هم باید اینگونه باشیم.

مضمون دعای حضرت این است که خداوندا یاری کن تا اعضا و جوارح خود را در این ماه از معصیت و بیهودگی ها بازداریم.

 

قرآن باید محور تمامی عرصه‌های زندگی انسان باشد

محور دوم بیانات مقام معظم رهبری اهمیت به قرآن بود؛ قرآن کتابی است که هم معارف و نیازهای فردی و هم نیازهای خانوادگی و اجتماعی را پوشش می دهد.

قرآن باید محور تمامی عرصه‌های زندگی انسان باشد و انسان باید خود را در زندگی با قرآن آشنا کرده و به آموزه های آن عمل نماید.

علت اینکه خواندن قرآن فضیلت بسیار داشته و بسیار مورد تأکید بوده این است که قرآن کتاب زندگی است و زندگی را متحول می‌کند.

وجود مقدس پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم خطاب به سلمان فارسی در مورد قرآن روایتی دارند با این مضمون که سلمان، مومن وقتی قرآن می خواند خداوند درهای رحمت را به روی این بنده باز می کند و هر حرفی که از دهان او خارج می شود خداوند با آن یک فرشته خلق می کند که تا روز قیامت آن فرشته خداوند را تسبیح می گوید و ثوابش را به آن بنده می‌دهند.

آنها که قرآن نمی خوانند و قرآن نمی‌دانند بیچاره بوده و باید با شتاب به دنبال یادگیری و خواندن قرآن بروند.

 

بیانات نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های آیین عبادی سیاسی نماز جمعه ارومیه:

بخش دوم: رحلت حضرت ابوطالب علیه السلام

در ایمان مومن قریش (حضرت ابوطالب) شکی نیست

هفتم رمضان مصادف است با رحلت حضرت ابوطالب عموی پیامبر می باشد؛ ایشان شخصیت با عظمتی بودند که پیامبر اکرم صلوات الله و سلامه علیه را از ۸ سالگی تا ۵۰ سالگی تحت حمایت خود قرار داده بودند.

مومن قریش (حضرت ابوطالب) یک انسان با عظمت بودند که برخلاف آنچه که برخی از دشمنان اسلام تبلیغ می‌کنند که ایمان نیاورده بود؛ اهل بیت سلام الله علیهم تصریح کرده‌اند که ایشان مومن با عظمتی بوده و ایمان ایشان در شعرهایشان هم کاملاً نمود دارد.

این شعر از ایشان است که با صراحت می فرمایند: تمام عالم بدانند که پیغمبر ما مانند حضرت‌ مسیح، پیغمبر خداست.

 

بیانات نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های آیین عبادی سیاسی نماز جمعه ارومیه:

بخش سوم: وفات حضرت خدیجه علیهم السلام

فداکاری ها و حمایت های اقتصادی حضرت خدیجه سبب تبلیغ و رشد اسلام شد

ده رمضان مصادف با سالروز رحلت حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها در سال دهم بعثت است؛ هفتم رمضان حضرت ابوطالب و دهم رمضان همان سال حضرت خدیجه از دنیا رفتند که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله این سال را سال حزن و اندوه نامیدند.

حضرت خدیجه سلام الله علیها بانوی با عظمتی هستند که تمام وجودشان را وقف اسلام و پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله کرده بودند که به نظر می‌رسد خیلی کم به مقام این شخصیت پرداخت شده است.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بنابه روایت هایی که نقل شده است تصریح کرده‌اند که با فضیلت ترین بانوان جنت چهار نفر هستند که حضرت خدیجه یکی از این بانوان است.

حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها حق بزرگی بر گردن ما دارند اگر فداکاری ها و حمایت های اقتصادی و همه جانبه ایشان نبود تا دین مقدس اسلام تبلیغ شود اسلام چنین رشدی نداشت.

 

بیانات نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های آیین عبادی سیاسی نماز جمعه ارومیه:

بخش چهارم: حادثه تروریستی در حرم مطهر رضوی

هدف دشمنان از عملیات تروریستی در ایران ایجاد اختلاف بین مذاهب است

چند روز قبل در مشهد حادثه ای تروریستی اتفاق افتاد و یکی از تکفیری‌ها در حرم رضوی علیه السلام سه نفر روحانی جهادی را ترور کرد که دو نفر شهید و یکی از آنها مجروح شد.

این سه روحانی از روحانیونی بودند که تمام وجود خود را در مناطق حاشیه و محروم خراسان وقف کرده بودند.

در این جریان به حریم امن رضوی هم هتک حرمت شد که مسئله اول محکومیت این حادثه و مسئله دوم خشم و نفرت دشمنان نسبت به اسلام و مومنین است.

دشمنان اصلاً و ابداً از دشمنی های خودشان دست بر نخواهند داشت و ما باید هوشیار و با بصیرت باشیم.

این تفکر غلطی است که بعضی ها می گویند که باید با این دشمنان صلح کنیم چرا که نمی‌شود با افرادی که دست پرورده آمریکا و اروپا هستند صلح کرد.

هدف نهایی این عملیات تروریستی ایجاد اختلاف میان شیعه و اهل سنت و جنگ بین ایران و کشورهای دیگر است در حالی که مردم ایران بصیر هستند و با این اعمال سخیف یقیناً در کشور ما مردم صبرشان را از دست نمی دهند و در مقابل، بصیرت آنها هم افزوده می‌شود.

 

بیانات نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های آیین عبادی سیاسی نماز جمعه ارومیه:

بخش پنجم: ضرورت های عملیاتی شدن شعار سال

مسئولین استانی کمیته یا قرارگاهی را برای بررسی راهکارهای اجرایی کردن شعار سال تشکیل دهند

تمامی ارگان ها و نهادها باید ذیل این کمیته یا قرارگاه برنامه‌های خود را اعلام کرده و همراه و همسو با دیگر نهادها عمل کنند.

بانک‌ها باید با تدوین برنامه های خود از تولید و از مجموعه های دانش بنیان حمایت مالی کنند.

استان ما در زمینه کشاورزی سرآمد بوده و مقام معظم رهبری مزایای شرکت های دانش بنیان در عرصه کشاورزی را بیان کرده اند که یکی از این مزیت ها تأمین امنیت غذایی است.

مزیت دیگر درآمد کشاورزان است که بتوانند به راحتی زندگی خود را اداره کنند و مزیت دیگر در مورد مصرف بهینه آب و خاک است لذا مسئولین استانی باید تلاش کرده و مخصوصاً کشاورزی استان را دانش بنیان کنند.

مسئولین باید مباحث جدید علمی و روش‌ها و فناوری‌های جدید مطرح در کشور را به کشاورزان یاد دهند و کشاورزان از روش‌های جدید استفاده کنند.

همچنین مشکلاتی که در بحث کشاورزی وجود دارند باید به دانشجویان و دانشگاهیان اعلام کنند و آن ها تلاش ‌کنند با روش‌های علمی این مشکلات را رفع کنند.

در استان ما دانشگاهیان توجه کنند و اساتید را صرفاً به مقاله نوشتن تشویق نکنند فایده این مقاله ها فقط برای ارتقاء رتبه و حقوق است و مشکلات کشاورزی را حل نمی کند.

 

بیانات نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های آیین عبادی سیاسی نماز جمعه ارومیه:

بخش ششم: حرمت ماه مبارک رمضان

نباید اجازه داد که حرمت ماه مبارک رمضان شکسته شود

حرمت ماه مبارک رمضان باید حفظ شود متاسفانه تجاهر به روزه خواری زیاد شده است، همیشه دنیا و آخرت در تعارض و در تقابل با یکدیگر هستند و شیطان در مقابل احکام الهی ایستاده است و می خواهد در جامعه روزه گرفته نشود، تقوا حاکم نشود و خداترسی حاکم نشود.

شیطان روزه خواری و حرمت‌شکنی را تبلیغ می‌کند متاسفانه در بعضی افراد هم از روزه خواران حمایت کرده و بجای فراهم کردن مسیر روزه داری، مسیر روزه خواری را فراهم می‌کنند.

متاسفانه برخی افراد در فضای مجازی تمام همت خود را برای رسمیت دادن روزه خواری بکار می بندند.

دین می گوید کسی که مریض است و نمی تواند روزه بگیرد اگر روزه بگیرد، باطل است و نباید روزه بگیرد ولی تظاهر به روزه‌خواری ممنوع و حرام است و شرعاً باید چنین فردی را مجازات ‌کنند.

قوه قضاییه و نیروی انتظامی هم باید جلوی روزه خواری در ملأ عام را بگیرند اجازه ندهند حرمت ماه مبارک رمضان شکسته شود.

 

بیانات نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های آیین عبادی سیاسی نماز جمعه ارومیه:

بخش هفتم: ضرورت های عملیاتی شدن شعار سال

فضای سرمایه گذاری برای توسعه و پیشرفت شهر باید شفاف باشد

مدیران و مسئولین شهری در طرح جامع شهری باید دقت کنند آنگونه که زیبنده شهر است عمل کرده و کاملاً شفاف‌سازی کنند.

متاسفانه برخی از محله های شهر مخروبه است و بسیاری از روستاها از برخی از محله های شهری آبادتر هستند این مشکل را چه کسی باید حل کند؟!

در کمال تأسف مسئولین میراث فرهنگی استان روی برخی از بناها اسم گذاشته و جلوی آبادی آن ها را می‌گیرند مسئولین باید وارد میدان شوند و این مشکلات را برطرف نمایند.

مسئولین باید بافت فرسوده شهر را آباد کنند لذا با شعار دادن نمی‌شود و باید عملاً وارد میدان شده و کسانی را که مانع پیشرفت شهر می شوند به مردم معرفی کنند.

نمایندگان مجلس اگر لازم است برای حل این مشکلات قانون وضع نمایند و اگر دیدار با وزیران لازم است باید انجام دهند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس : 32358091-044

فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir

سامانه پيام کوتاه : 50001916