نسخه چاپينماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه:

مشکل کمبود و گرانی مرغ و روغن در استان باید هر چه سریعتر حل شود

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه‌های آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه پانزدهم اسفند ماه 1399 ضمن دعوت همه مردم و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، به بیان مشکلات اخیر در زمینه کمبود و گرانی مرغ و روغن گفت: کمبود و گرانی مرغ و روغن در استان و ایجاد صف‌های طولانی برای تهیه چنین کالاهایی شایسته مردم ما نیست فلذا مسئولین باید بصورت جدی وارد میدان شوند و این مشکلات را در مدت زمان کم حل کنند تا مردم عزیز ما در روزهای پایانی سال دچار زحمت نشوند.

 

احسان و انفاق به نیازمندان یکی از مهم‌ترین روش‌های زندگی اسلامی است

به گزارش روابط‌عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه‌های آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه پانزدهم اسفند ماه 1399 ضمن دعوت همه مردم و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی راه نجات و سعادت را در رعایت تقوای الهی دانسته و در ادامه مباحث شیوه‌های زندگی اسلامی به احسان و انفاق اشاره کرده و گفت: یکی از دلایل پرداختن به این موضوع مناسبت چهاردهم اسفند ماه است که بعنوان روز احسان و نیکوکاری نامگذاری گردیده است و براساس آموزه‌های اسلامی و روش زندگانی معصومین علیهم‌السلام، بفکر مردم بودن و حل مشکلات فقرا یکی از مهم‌ترین عوامل در کسب رضایت الهی و زندگی اسلامی است.

 

وی افزود: همه ما مسلمانان و مؤمنین باید بگونه‌ای زندگی کنیم که روش و منش زندگانی ما براساس پرداختن به زندگی مردم و حل مشکلات آنان باشد و براساس روایات سهمی از اموال مؤمنین برای افراد مستمند و فقیر است فلذا تلاش کنیم در پایان سال در رفع مشکلات مردم و رسیدگی به فقرا بیش از پیش متوجه باشیم.

 

نباید در برابر نیازها و گرفتاری همنوعان و نزدیکان خود بی‌تفاوت باشیم

امام جمعه ارومیه در ادامه سخنان خود گفت: در جامعه اسلامی مسلمانان نمی‌توانند در برابر نیازها و گرفتاری‌های برادران دینی خود بی‌تفاوت باشد فلذا باید با احساس مسئولیت برای کمک به رفع مشکلات آنان اقدام کند و این تصریح آیات قرآن‌کریم است.

 

وی افزود: براساس آیات قرآن‌کریم کسانی که اموال خود را در راه خدا شبانه‌روز چه بصورت مخفی و چه بصورت آشکار انفاق می‌کنند پاداش و اجرشان نزد خداوند متعال است و چنین افرادی بواسطه انفاق و احسانشان در دنیا نمی‌ترسند و غمگین نمی‌شوند.

 

وی خاطرنشان کرد: کسانی که در راه خدا انفاق می‌کنند بمانند کسانی هستند که دانه گندمی را بکارند که از آن دانه هفت شاخه سنبل رشد کند که در آن نیز هفتصد دانه گندم به ثمر بنشیند و اینچنین است که صدقه در راه خدا هفتصد برابر پاداش دارد فلذا افراد مؤمن و مسلمان در دنیا اهل انفاق و احسان هستند و از فقرا و مستمندان و نزدیکان خود دستگیری می‌کنند.

 

از بهترین و پاک‌ترین اموال خود در راه خدا انفاق کنید

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی در ادامه به تدبیر امام راحل در تأسیس کمیته امداد بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرده و افزود: تأسیس کمیته امداد امام خمینی (ره) براساس دستور صریح خداوند متعال در آیات و روایات است و به عبارتی دیگر  انفاق و احسان یکی از روش‌های سبک زندگی اسلامی است که باید در جامعه نهادینه شود.

 

وی افزود: خداوند متعال می‌فرماید ای کسانی که ایمان آورده‌اید از بهترین و پاک‌ترین درآمدی که دارید در راه خدا احسان و انفاق کنید و این نشان از دقت و توجه پروردگار متعال در رسیدگی و کمک به محرومین و فقراست و می‌فرماید از اجناس بد و غیرقابل قبول برای انفاق به دیگران استفاده نکنید و تلاش کنید از بهترین داشته‌هایتان در راه خدا انفاق کنید و بدانید خداوند متعال غنی است و نیازی به انفاق بندگان خود ندارد.

 

همه باید تلاش کنیم ماهانه مقدار کمی از درآمد خود را برای نیازمندان اختصاص دهیم

سیدمهدی قریشی در ادامه سخنان خود به روایتی از امام صادق علیه‌السلام اشاره کرده و گفت: امام صادق علیه‌السلام در پاسخ به یکی از صحابه تأکید کردند ملاک شیعه بودن و خوبی افراد و سعادتمندی اغنیا عیادت از فقرا و پرهیز از نگاه حقارت‌آمیز به محرومین و مستمندان و رسیدگی به نزدیکان است فلذا باید در رسیدگی به افراد نیازمند و رفتار توام با عزت و احترام به آنان توجه بیشتری داشه باشیم.

 

وی در پایان سخنان خود گفت: به گزارش مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) در استان سرانه صدقه برای هر فرد در ماه 700 تومان است فلذا همه باید تلاش کنیم این رقم را دو برابر کنیم و ماهانه مقداری به فقرا کمک کنیم تا با عنایت الهی مشکلات نیازمندان در استان بخوبی رفع گردد.

 

شهادت امام موسی کاظم (ع) را تسلیت عرض می‌کنیم

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه دوم آئین عبادی سیاسی نماز جمعه ارومیه، ضمن اشاره به سالروز شهادت حضرت امام موسی بن‌جعفر علیه‌السلام گفت: بنابه نقل‌های وارد شده امام هفتم حضرت موسی بن‌جعفر علیه‌السلام در سال 183 هجری قمری و در 25 ماه رجب به شهادت رسیده و پس از شهادت در شهر کاظمین دفن شده‌اند.

 

وی افزود: ایام شهادت حضرت را به حضرت ولی‌عصر (عج) و به تمامی دوستداران حضرت تسلیت عرض کرده و از خداوند زیارت و شفاعت حضرت را به همه مردم طلب می‌کنیم.

 

مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان آنان را مجبور به عقب‌نشینی کرد

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی در بخش دوم سخنان خود ضمن اشاره به قطعنامه اتحادیه اروپا علیه ایران گفت: اتحادیه اروپا به خاطر اینکه ایران تعهدات هسته‌ای که در برجام امضاء کرده بود را کنار گذاشت و با دستور مجلس متوقف کرد از ایران عصبانی شده بودند و می‌خواستند علیه ایران قطعنامه صادر کنند اما با مقاومت و ایستادگی ایران مجبور به عقب‌نشینی و پس گرفتن قطعنامه خود شدند.

 

وی افزود: این مسئله نشان می‌دهد که اگر ما در مقابل دشمن ایستادگی و مقاومت کنیم، دشمن عقب‌نشینی خواهد کرد و هرچه در مقابل دشمن عقب‌نشینی کنیم آن‌ها پیشروی کرده و فشار خود را علیه کشور بیشتر می‌کنند.

 

وی خاطر نشان کرد: مسئولین کلان کشوری باید متوجه این مسئله باشند که روش و قانون صحیح در مقابل دشمنان، روش و قانون مقام معظم رهبری است چرا که روش رهبری روش استقامت و پایداری بوده و در مقابل دشمنان فقط روش مقاومت نتیجه می‌دهد و در این مسئله هم به وضوح دیده شد که با مقاومت و استقامت اتحادیه اروپا عقب‌نشینی کرد.

 

مبارزه با فساد توسط قوه‌قضائیه باید به عدالت اجتماعی در جامعه ختم شود

امام جمعه ارومیه در بخش دیگر خطبه دوم به سفر ریاست قوه‌قضائیه به استان اشاره کرد و گفت: با عنایت خداوند مسئله سفر ریاست قوه‌قضائیه به استان محقق شد و در این سفر تصمیمات مهمی اخذ شد که به زودی شاهد ثمرات این تصمیمات در استان خواهیم بود.

 

وی افزود: آنچه که در این زمینه مهم است مسئله مبارزه با فساد و ظلم است که ریاست قوه‌قضائیه آن را آغاز کرده و باید ادامه دهد تا مطالبه مقام معظم رهبری در خصوص عدالت تسری پیدا کرده و عدالت در جامعه ساری و جاری گردد.

 

وی خاطر نشان کرد: قوه‌قضائیه در خصوص مبارزه با فساد و برقراری عدالت اقدامات خوبی را آغاز کرده و اگر مدیران و مسئولین افرادی عادل و اهل رعایت باشند و با کسانی را که ظلم و فساد می‌کنند برخورد کنند هم اعتماد مردم بیشتر شده و هم نصرت الهی نازل شده و هم اصلاحات عمیق در جامعه ایجاد می‌شود.

 

استفاده از مسئولین و مدیران مؤمن و متعهد ثمرات خوبی در جامعه خواهد داشت

سیدمهدی قریشی در ادامه سخنان خود با اشاره به روایتی اظهار داشت: حضرت امیرالمومنین علی علیه‌السلام در خصوص سپردن مسئولیت‌ها به افراد مومن تأکید داشته و مسئولیت‌ها را به چنین افرادی می‌سپردند و در قبال خیانت یکی از کارگزاران خود به او می‌نویسد که پدر تو انسان مومنی بود و من فکر کردم که تو نیز انسان مومنی هستی و راه پدر خود را خواهی رفت اما دیدم که تو دنیای خود را با خراب کردن آخرتت آباد می‌کنی و به قوم و اقربای خود از بیت‌المال با از بین بردن دین خود کمک می‌کنی و اگر این خبری که از تو به من رسیده صحیح باشد ارزش تو از حیوانی که به خانه خود بسته‌ای و از بند کفشت در نزد من کمتر است.

 

وی افزود: براساس فرمایش حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام کسی که خیانت کند به اندازه یک حیوان هم ارزش ندارد لذا اگر مدیران با این روش کار کنند یقیناً ثمرات آن را در جامعه خواهیم دید.

 

قضات و کارکنان دستگاه قضایی با احترام و حوصله با مردم رفتار کنند

حجت الاسلام والمسلمین قریشی در ادامه ضمن اشاره به توصیه ریاست قوه‌قضائیه به قضات و کارکنان دادگستری در خصوص رعایت عدالت و حق‌الناس در سفر به ارومیه گفت: اصل درد همین است که باید افرادی که در مسند قضاوت هستند و کار می‌کنند مردم را تکریم کنند و با احترام و حوصله به حرف مردم گوش کنند و حکمی را که صادر می‌کنند برای مردم و مراجعه‌کنندگان تبیین کنند.

 

وی افزود: اگر قضات و کارکنان محترم قوه‌قضائیه و دادگستری‌ها به توصیه‌های ریاست محترم قوه عمل کنند اعتماد و محبت مردم به قوه‌قضائیه و نظام اسلامی جلب خواهد شد و مردم مراجع قضایی را پناهگاه خود برای احقاق حقوق تضییع شده خود خواهند دید.

 

وی از ریاست محترم قوه‌قضائیه بخاطر سفر به استان قدردانی کرده و افزود: امیدواریم به برکت حضور و پیگیری‌های ریاست محترم قوه‌قضائیه و معاونین محترم مشکلات استان و مردم بخوبی رفع شده و روند پیشرفت استان تسریع پیدا کند.

 

مشکل کمبود و گرانی مرغ و روغن در استان باید هرچه سریعتر حل شود

نماینده ولی‌فقیه در استان خطاب به مسئولین اجرایی استان گفت: کمبود و گرانی مرغ و روغن در استان و ایجاد صف‌های طولانی برای تهیه چنین کالاهایی شایسته مردم ما نیست فلذا مسئولین باید بصورت جدی وارد میدان شوند و این مشکلات را در مدت زمان کم حل کنند تا مردم عزیز ما در روزهای پایانی سال دچار زحمت نشوند.

 

وی خطاب به فروشندگان اجناس و مغازه‌داران نیز گفت: سوء‌استفاده از شرایط و موقعیت سخت و گران‌فروشی و کم‌فروشی و خیانت در فروش حرام است و فروشندگان کالاهای اساسی به مردم باید جانب انصاف را رعایت کنند چرا که خداوند متعال در قرآن‌کریم تصریح می‌کند که بترسید و در اموال مردم خیانت نکنید و به دنبال سود حرام نباشید و این مصداق همان فساد است و مفسدین در روز قیامت از عقوبت الهی در امان نخواهند بود.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: جمعه ١٥ اسفند ١٣٩٩
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.