نسخه چاپينماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه:

مسئولین استانی با عملکرد انقلابی تجارت مرزی استان را رونق بخشند

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در آئین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته ارومیه، به لزوم توجه هر چه بیشتر مسئولین استانی به مسائل معیشتی استان پرداخت و گفت: مسئولین استانی باید براساس فرمایش صریح مقام معظم رهبری انقلابی عمل کرده و به مسائل معیشتی استان توجه بیشتری نمایند؛ استان آذربایجان غربی، استانی مرزی است و می تواند از امکانات تجارت مرزی و بازارچه های مرزی استفاده نماید لذا مسئولین استانی با عملکرد انقلابی تجارت مرزی را رونق داده و صادرات مرزی را تقویت و واردات را مدیریت نمایند.

 

مومنین از ایام ماه رجب برای تقرب به درگاه الهی استفاده کنند

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در آئین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته ارومیه، ضمن دعوت مردم به رعایت تقوای الهی با اشاره به نزدیک شدن به ایام میلاد حضرت امیرالمومنین علیه السلام، اعتکاف و ایام البیض گفت: از جمله نعمات خداوند به انسان، تقدیس برخی از زمان ها نسبت به سایر ایام است که ایام ماه مبارک رجب از جمله این ایام بوده که انجام اعمال خیر در آن ثواب بیشتری نسبت به سایر ایام دارد.

 

وی افزود: مومنین باید از فرصت این ایام مقدس استفاده کرده و تقرب خود را به خداوند بیشتر کنند چرا که روزه گرفتن، صدقه دادن، شب زنده داری و سایر اعمال مفصلی که در مفاتیح الجنان برای این ماه وارد شده است ثواب بسیار زیادی دارند.

 

انسان باید در دنیا چنان عمل کند که در قیامت جزء رجبیون محسوب شود

وی خاطر نشان کرد: براساس روایتی از امام صادق علیه السلام، وقتی قیامت آغاز می شود منادی از عرش الهی ندا می دهد و اهل ماه رجب را صدا می کند که عده ای در اثر این صدا از جای خود بلند می شوند که نور چهره آن ها، اهل عرصات فرا می گیرد و بر سرهای آن ها تاج حکومت قرار می دهند که نشان می دهد حکومت و راحتی در قیامت در اختیار این افراد قرار دارد.

 

وی افزود: انسان باید در دنیا و در ماه مبارک رجب چنان عمل کند که در قیامت از جمله اهل ماه رجب محسوب شود.

 

وی تأکید کرد: از جانب حضرت ولی عصر عج برای ماه رجب دعاهایی وارد شده که مشابه آن برای سایر ایام سال وارد نشده است و در روایات بر روزه داری در این ماه بیشتر از سایر اعمال تأکید شده است.

 

مومنین از فرصت ماه رجب با روزه داری و صدقه دادن استفاده کافی را داشته باشند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در ادامه ضمن بیان روایتی از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله گفت: براساس روایتی از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله کسی که توانایی روزه داری در ماه مبارک رجب را ندارد می تواند هر روز با اطعام مساکین و فقراء در این ماه از ثواب و مقام روزه داران این ماه برخوردار شود.

 

وی در ادامه ضمن بیان روایتی از پیامبر گرامی اسلام از زبان امیرالمومنین علیه السلام افزود: حضرت می فرمایند که وقتی داخل بهشت شدم دیدم که اکثر اهل بهشت کسانی هستند که ایام البیض را روزه داری کرده اند، لذا مومنین از فرصت ماه رجب با روزه داری و صدقه دادن استفاده کافی را داشته باشند.

 

انتخاب 13 رجب بعنوان روز پدر، بهترین انتخاب برای بزرگداشت مقام پدران است

امام جمعه ارومیه در ادامه ضمن اشاره به سالروز میلاد حضرت امام جواد علیه السلام در 10 رجب و میلاد حضرت امیرالمومنین علیه السلام در 13 رجب گفت: حضرت امیرالمومنین علیه السلام با اذن خداوند در 13 رجب در درون کعبه به دنیا آمده اند که این مسئله را با روایات متواتر شیعه و اهل سنت بیان کرده اند.

 

وی افزود: 13 رجب بعنوان روز پدر در کشور نامگذاری شده که بهترین روز برای این مسئله انتخاب شده است چرا که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله، خود و علی ابن ابی طالب علیه السلام را پدران امت معرفی کرده اند و فرموده اند که هرکس ما را انکار کند و نشناسد خداوند را نشناخته است.

 

وظیفه مومنین در روز پدر، تکریم از مقام پدران و رسیدگی به آن هاست

وی خاطر نشان کرد: پدر و مادر در زندگی انسان شبیه و مانندی ندارد و احترام به پدر و مادر از احکام بین المللی اسلام است به این مفهوم که اگر پدر و مادر شخص مسلمانی، کافر و مشرک باشند لازم است که احترام آن ها را نگه دارد، در حالی که پدر و مادران ما مسلمان هستند و ما را مسلمان و شیعه تربیت کرده اند لذا وظیفه مومنین احترام و تکریم پدر و مادر است.

 

وی در ادامه ضمن بیان روایتی از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله در خصوص احترام به پدر و مادر گفت: هر کس دوست دارد که خداوند عمر او را طولانی کرده و رزق و روزی بیشتری به او بدهد، به پدر و مادر خود بسیار رسیدگی کند چرا که احترام به پدر و مادر از طاعات الهی است.

 

وی تأکید کرد: روز 13 رجب و روز پدر بهانه ای است که به انسان یادآوری نماید تا پدر و مادر خود را فراموش نکرده به آن ها سر زده و مشکلات آن ها حل و فصل کند چرا که خداوند به انسان اجازه نداده است که در مقابل هیچکس مگر در مقابل پدر و مادر خود را کوچک و ذلیل کند.

 

لازم است مومنین با کلمات و بیانات حضرت امیرالمومنین بیش از پیش آشنا شوند

حجت الاسلام والمسلمین قریشی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته ارومیه، ضمن بیان اهمیت توجه مومنین به کتاب شریف نهج البلاغه گفت: با توجه به اینکه در آستانه ایام میلاد حضرت امیرالمومنین هستیم لازم است مومنین با کلمات و بیانات حضرت بیش از پیش آشنا شده و کتاب شریف نهج البلاغه را مطالعه کنند.

 

وی افزود: کتاب نهج البلاغه کتابی ارزشمند بوده و در عالم اسلام نذیر و مانندی ندارد که سیدرضی کلمات، خطبه ها و نامه های حضرت را در قالب این کتاب جمع آوری کرده است لذا لازم است در جامعه اسلامی مخصوصاً مسئولین با کلمات و بیانات حضرت امیرالمومنین بیشتر از دیگران مأنوس شوند.

 

مسئولین سیاسی و فرهنگی استان به تبیین و تشریح کتاب نهج البلاغه توجه بیشتری داشته باشند

وی خاطر نشان کرد: حضرت امیرالمومنین علیه السلام در قالب خطبه ها و نامه ها نحوه رفتار حاکمان و مدیران با مردم را به دست اندرکاران اسلامی آموزش داده است لذا مسئولین سیاسی و فرهنگی استان باید به کتاب شریف نهج البلاغه توجه بیشتری داشته و زمینه تدریس، تبیین و تشریح این کتاب شریف را در جامعه فراهم نمایند.

 

وی تأکید کرد: بیانات حضرت امیرالمومنین علیه السلام باید در تمامی جلسات و سخنرانی ها مورد استفاده قرار گیرد، چرا که جرج جرداق مسیحی این کتاب را بیش از 200 بار خوانده بود لذا بر شیعیان حضرت لازم است که با معارف حضرت بیشتر از دیگران آشنا شوند.

 

مبانی فکری انقلاب اسلامی باید بیش از پیش تبیین و تشریح شود

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در بخش دیگری از خطبه دوم ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در سالروز قیام مردم تبریز در 29 بهمن گفت: مقام معظم رهبری در این سخنرانی ها مشی و روش عملکرد و سیر مسیر انقلاب توسط مردم و مسئولین را ترسیم می کنند لذا باید این بیانات مورد توجه بیشتری قرار گرفته و به آن عمل گردد.

 

وی افزود: مقام معظم رهبری لازمه مقابله با دشمن را استحکام هویت ملی بیان کرده و در مسئله هویت ملی دو محور را مورد توجه قرار دادند که یکی استحکام مبانی فکری انقلاب و نظام که از اسلام اخذ شده و نشأت گرفته از اصول دین است لذا باید مبانی فکری امام خمینی (ره) و سایر اندیشمندان اسلام مانند شهید مطهری بیش از پیش و با ادبیات جدید تبیین و تشریح گردد.

 

مسئولین باید برای حل مشکلات مردم با تمام توان تلاش کنند

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری دومین راه مقابله با دشمن را اقدام عملی دانستند لذا ما باید به مبانی فکری انقلاب عمل کرده و در این مسیر خسته و ناامید نشده و در زمین دشمن بازی و به نفع آن ها عمل نکنیم چرا که امام خمینی (ره) در ابتدای انقلاب در مسیر رسیدن به اهداف انقلاب خسته و ناامید نشده و به نفع دشمن عمل نکردند و به همین سبب مردم از ایشان حمایت و اطاعت کردند.

 

وی خاطر نشان کرد: خداوند در قرآن نتیجه استقامت در راه اسلام را سرازیر شدن نعمت های الهی به سمت مردم بیان کرده است لذا مسئولین باید برای حل مشکلات مردم با تمام توان تلاش کنند چرا که خداوند در این زمینه وعده پیروزی به انسان داده است.

 

امام جمعه ارومیه در ادامه به بیان بخش دیگری از بیانات مقام معظم رهبری پرداخت و گفت: مقام معظم رهبری بر تقویت روحیه حساسیت مردم در مقابل فسادها و بی عدالتی تأکید کردند لذا این روحیه بهترین روحیه در میان مردم است و مسئولین باید روز به روز این روحیه را در بین مردم تقویت کنند.

 

وی افزود: اگر بخواهیم انقلاب از مسیر حقیقی خود خارج نشود باید مبارزه با فساد، فسادستیزی، عدالت خواهی و عدالت طلبی باید در روحیه مردم و مسئولین تقویت شود.

 

حمله به نهاد شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی مصداق بازی در زمین دشمن است

حجت الاسلام والمسلمین قریشی در بخش دیگری از بیانات خود به مسئله ای که در خصوص بیانیه 22 بهمن شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی اتفاق افتاد اشاره کرد و گفت: براساس دستور صریح مقام معظم رهبری هیچکس نباید در زمین دشمن بازی کرده و عامل و کمک دشمن نباشد لذا در 22 بهمن امسال که یک حرکت جدید و بسیار پرشوری بود عده ای مثل همیشه می خواستند که شیرینی این پیروزی را در کام ملت تلخ کنند.

 

وی افزود: عده ای برای تخریب نهاد انقلابی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به بیانیه این شورا حمله و هجمه وارد کردند و بهانه هایی مانند نبودن نام امام خمینی (ره) در بیانیه 22 بهمن را به زبان آوردند، این افراد مصداق دقیق کسانی هستند که در زمین دشمن بازی می کنند و گل به خودی می زنند در حالی که همه مردم می دانند و یقین دارند که این نهاد یک نهاد انقلابی بوده و از ابتدای شکل گیری تا کنون در مسیر امام و رهبری بوده اند.
 

کسانی که به این نهاد انقلابی حمله می کنند تاکنون با این شدت به آمریکا حمله نکرده اند

وی خاطر نشان کرد: کسانی که علیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هجمه وارد می کنند تاکنون علیه آمریکا و دشمنان با این شدت هجمه و حمله نکرده اند.

 

مسئولین استانی با عملکرد انقلابی تجارت مرزی استان را رونق بخشند

خطیب جمعه ارومیه در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم توجه هر چه بیشتر مسئولین استانی به مسائل معیشتی استان پرداخت و گفت: مسئولین استانی باید براساس فرمایش صریح مقام معظم رهبری انقلابی عمل کرده و به مسائل معیشتی استان توجه بیشتری نمایند.

 

وی افزود: استان آذربایجان غربی، استانی مرزی است و می تواند از امکانات تجارت مرزی و بازارچه های مرزی استفاده نماید لذا مسئولین استانی با عملکرد انقلابی تجارت مرزی را رونق داده و صادرات مرزی را تقویت و واردات را مدیریت نمایند.

 

منطقه آزاد ماکو نقش خود را در مسائل اقتصادی استان به خوبی ایفا کند

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت عظیم منطقه آزاد ماکو گفت: منطقه آزاد ماکو باید نقش خود را در مسائل اقتصادی استان به خوبی ایفا کند.

 

وی تأکید کرد: لازمه حل مشکلات اقتصادی استان حرکت انقلابی و جدی است که باید مسئولین به این امر اهتمام بیشتری داشته باشند.

 

در ایام پایانی سال مردم و مسئولین بیش از گذشته به فقرا رسیدگی کنند

حجت الاسلام قریشی در بخش پایانی سخنان خود ضمن بیان لزوم رسیدگی به فقراء گفت: در ایام پایانی سال شمسی قرار گرفته ایم که لازم است مسئولین و مردم در این ایام بیشتر از گذشته به فقراء و محرومین رسیدگی کنند و نیازهای معیشتی مردم را حل کرده و قیمت اجناس را کنترل نمایند.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: جمعه ١ اسفند ١٣٩٩
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.