نسخه چاپيدر خطبه های نماز جمعه ارومیه مطرح شد

حوادث اخیر آمریکا نشان از افول و اضمحلال این کشور دارد

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه‌های آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه ارومیه: تصرف کنگره آمریکا توسط معترضان و فرار خفت‌بار سناتورهای آمریکایی از زیرزمین‌ها و دالان‌های مخفی نشان از تصدیق بیانات مقام معظم رهبری دارد که فرمودند قدرت شیطانی آمریکا در حال افول و اضمحلال و نابودی است و خداوند متعال وقایع 88 ایران و بی‌ثباتی‌هایی را که در ایران باعث شدند را بر سر خودشان آورد که نشان از بهم خوردن قدرت پوشالی آمریکا در جهان است.

 

به گزارش روابط‌عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه‌های آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه 19 دی ماه ارومیه ضمن دعوت مردم به رعایت تقوای الهی به بیان مباحث دینی و اجتماعی و سیاسی پرداخت.

 

امام جمعه ارومیه در خطبه اول این آیین با اشاره به اهمیت رعایت اصول و آموزه‌های اسلامی در زندگی به آغاز سلسله مباحثی در این خصوص پرداخته و گفت: دین اسلام بوسیله آیات قرآن و روایات معصومین علیهم‌السلام شیوه‌ها و راهکارهای مناسب و درستی را برای ما تبیین کرده که لازم است آن‌ها را در زندگی روزمره خود و خانواده رعایت کنیم.

 

وی افزود: یکی از این شیوه‌ها و آداب در آموزه‌های قرآنی و کلام و رفتار معصومین علیهم‌السلام آغاز هر کاری با نام خداوند متعال است فلذا انسان باید در همه حال کارهای خود را با نام و یاد خداوند متعال آغاز کند و اگر چنین باشد کارهای انسان برکت پیدا می‌کند.

 

وی با بیان روایتی از حضرت علی علیه‌السلام به نقل از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و خداوند متعال گفت: خداوند متعال فرموده است که هر کاری اگر با ذکر بسم الله آغاز نگردد ابتر خواهد بود و ذکر نام الهی پیوند دادن کارها به خداوند متعال است که باعث ماندگاری و قوام کارها خواهد شد چرا که تنها خداوند در این عالم هستی ماندگار و ابدی است و هر کس خود و کارهایش را به خدا گره بزند ماندگار و ابدی و ارزشمند خواهد شد.

 

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی در ادامه بیانات خود با تأکید بر تسبیح خداوند متعال افزود: همه ما مکلفیم در زندگی خود حمد و تسبیح خدای متعال را بجای آوریم و احترام ذات مقدس الهی وظیفه ماست و در کنار آن احترام گذاشتن بر نام خداوند متعال هم فریضه بوده و باید آن را نیز مقدس بدانیم و به همین دلیل است که بدون طهارت نمی‌توان نام مقدس خداوند را لمس کرد.

 

وی افزود: بقدری نام خداوند متعال مقدس است که اگر انسان بخواهد حیوانی را قربانی و ذبح کند و نام خداوند متعال را بر زبان جاری نکند گوشت آن حرام شده و قابل استفاده نخواهد بود.

 

سیدمهدی قریشی در ادامه سخنان خود با اشاره به روایتی از امام رضا علیه‌السلام گفت: امام رضا علیه‌السلام بارها فرموده‌اند که واژه بسم الله الرحمن الرحیم به اسم اعظم الهی نزدیک‌تر از سفیدی چشم به سیاهی آن است و همچنین حضرت نوح علیه‌السلام نیز زمانی که همه را بر کشتی سوار کرد و آماده نزول بلای الهی بودند واژه بسم الله بر زبان جاری ساخت فلذا نام پروردگار متعال و آغاز کارها با بسم الله ضرورت دارد.

 

وی با بیان روایتی از امیر المؤمنین علی علیه‌السلام گفت: گفتن بسم الله در آغاز کارها بدین معنی است که از خداوند متعال کمک می‌خواهم برای انجام کارهایم که جز او  بر کس دیگری عبادت سزاوار نیست فلذا اگر بتوانیم در همه کارها چه بزرگ و چه کوچک بسم الله الرحمن الرحیم بگوییم اعمالمان اصلاح می‌شود و نام خداوند مانع از انجام کارهای نادرست و گناه خواهد شد.

 

امام جمعه ارومیه در ادامه سخنان خود به آثار بسم الله الرحمن الرحیم در کلام پیامبر گرامی اسلام اشاره کرده و گفت: وقتی استاد و معلمی به شاگردان خود می‌آموزد تا با کلام الهی و بسم الله الرحمن الرحیم تحصیل علم را آغاز کند خداوند متعال شاگرد و پدر و مادر و معلمش را از آتش دوزخ در امان نگه خواهد داشت.

 

وی افزود: به فرموده پیامبر گرامی اسلام اگر کسی بر گفتن بسم الله الرحمن الرحیم مداومت کند در روز قیامت و پل صراط نیز خواهد گفت بسم الله الرحمن الرحیم و با این کلام آتش دوزخ خاموش می‌شود و به زبان آمده و خواهد گفت ای مؤمن از روی پل بگذر که نور بسم الله الرحمن الرحیمی که گفتی آتش مرا خاموش کرد فلذا تلاش کنیم همه کارهای خود را با بسم الله الرحمن الرحیم آغاز کنیم تا کارهایمان مقدس و با برکت باشد.

 

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه دوم آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه این هفته ارومیه به سالروز کشف حجاب رضاخانی در 17 در ماه 1314 اشاره کرده و گفت: اقدام رضاخان در کشف حجاب و نهادینه کردن این امر در جامعه ایران باعث پایه‌گذاری بی‌عفتی و بی‌حیایی در کشور شد و اگر امروز شاهد بدحجابی و بی‌حجابی در کشور هستیم رضاخان خبیث هم در آن‌ها شریک است چون سنت الهی است که هر کس که سنت بد در جامعه‌ای نهادینه کند وزر و وبال آن در گذشت زمان نیز گریبان او را خواهد گرفت.

 

وی افزود: برخی فکر می‌کنند که بی‌حجابی و بدحجابی یک امر فردی است در حالی است که بی‌حجابی یک امر اجتماعی است و موجب آسیب‌های زیادی بر جامعه و زندگی سایر افراد می‌شود فلذا جلوه‌گری برخی خانم‌ها در جامعه و فضای مجازی بر زندگی افراد در خانواده‌ها اثرات مخربی می‌گذارد و عقوبت بسیار زیادی دارد فلذا کسی نمی‌تواند منکر پیامدهای جلوه‌گری و بی‌حجابی زنان و دختران باشد.

 

سیدمهدی قریشی در ادامه با اشاره به روایتی از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله خاطر نشان کرد: اگر زنانی به قیامت و روز حساب اعتقاد دارند نباید زینت‌های خود را به غیر از شوهرانشان آشکار کنند موها و دستانشان بیش از مچ را نباید به نامحرم نشان دهد و هر کس از خانم‌ها این کار را انجام دهد دین خود را فاسد کرده‌اند و خشم الهی را به سمت خود جلب کرده است.

 

وی افزود: رعایت حجاب و عفاف یکی از اصول اصلی دین مبین اسلام و جامعه اسلامی است که هم باید مردم در رعایت آن کوشا باشند و هم مسئولین امر و کارمندان دولت بطور کامل این مسأله را بخوبی رعایت کنند.

 

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی در ادامه سخنان خود به وقایع اخیر آمریکا اشاره کرده و گفت: آمریکا در حال حاضر بزرگترین قدرت شیطانی است که عبودیت و ربوبیت خداوند متعال را به چالش کشیده است و خود را به عنوان ابر قدرت در مقابل قدرت الهی مطرح می‌کند و مردم را به جای اطاعت از فرامین خداوند متعال به اطاعت از خود جلب می‌کند و ادعای مدیریت جامعه جهانی و وضع قوانین و حاکمیت بر جهان نشان از خباثت شیطانی آن‌ها دارد.

 

وی گفت: تصرف کنگره آمریکا توسط معترضان و فرار خفت‌بار سناتورهای آمریکایی از زیرزمین‌ها و دالان‌های مخفی نشان از تصدیق بیانات مقام معظم رهبری دارد که فرمودند قدرت شیطانی آمریکا در حال افول، اضمحلال و نابودی است و خداوند متعال وقایع 88 ایران و بی‌ثباتی‌هایی را که در ایران باعث شدند را بر سر خودشان آورد که نشان از بهم خوردن قدرت پوشالی آمریکا در جهان است.

 

سیدمهدی قریشی در ادامه سخنان خود افزود: ادعای حقوق بشر در آمریکا با کشتن سیاه‌پوستان و اوضاع اقتصادی اسف‌بار آمریکا با وجود میلیون‌ها فقیر و بی‌خانمان و ارزش‌های آمریکایی با افشای بی‌عفتی‌ها در مناظرات انتخاباتی نشان از فروپاشی این کشور دارد و عجیب‌تر اینکه عده‌ای در داخل ایران هنوز فریفته و امیدوار آمریکا هستند و آرزو دارند تا مانند آن‌ها شوند اما باید بخوبی متوجه بود که مشیت الهی بر آن است که آمریکا نیز نابود شود همانگونه که در قرآن و روایات بر آن تصریح شده است.

 

امام جمعه ارومیه در ادامه به سالروز 19 دی و قیام مردم قم اشاره کرده و افزود: قم مادر و مرکز انقلاب است و عده‌ای می‌خواهند با تحریف رشادت‌های مردم قم مرکزیت آن را زیر سوال ببرند و اثرگذاری قیام مردم قم را بر کل کشور در اول انقلاب کمرنگ کنند تا انقلابی بودن قم را کم اثر کنند فلذا جوانان قم باید آگاه و هوشیار باشند و اجازه تحریف را به آن‌ها ندهند.

 

وی خاطر نشان کرد: قیام مردم قم در 19 دی باید ماندگار باشد چرا که آغاز قیام‌های مردم علیه رژیم طاغوت و پیروزی انقلاب اسلامی از قم بود و به تعبیری اوج انقلاب تلقی می‌شود که نباید اجازه دهیم تحریف شود چرا که قیام مردم قم برای ظلم‌ستیزی و آمریکاستیزی رخ داد که متأسفانه عده‌ای می‌خواهند با روایت‌های مجعول نسل‌های آینده را نسبت به اهداف اصلی این قیام‌ها و رخدادها به تردید بیاندازند.

 

وی به بیانات مقام معظم رهبری اشاره کرده و گفت: در خصوص برجام و برگشتن آمریکا به تعهدات خود رهبری فرمودند که پیش شرط برگشت آمریکائی‌ها به برجام رفع تمامی تحریم‌هاست و رفع تحریم نشان از صداقت آن‌ها در انجام تعهداتشان است فلذا اگر تحریم‌ها رفع نشود بازگشت و عدم بازگشت آمریکا به برجام هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.

 

امام جمعه ارومیه افزود: اقدام نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کاهش انجام تعهدات برجامی و توقف آن‌ها و از سرگیری غنی‌سازی 20 درصد کار بسیار درست و مورد تأیید مقام معظم رهبری است و زیر سوال بردن قدرت دفاعی و نظامی ایران توسط غربی‌ها و برخی‌ها در داخل قابل پذیرش نیست و بحمدلله با لطف الهی در این سال‌های پس از انقلاب، جمهوری اسلامی به قدری در توان دفاعی و نظامی و موشکی پیشرفت کرده است که اقدام نظام اسلامی در ساقط کردن پهبادهای دشمن و حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد آمریکا باعث ذلت و خواری آن‌ها شد فلذا باید به قدری در این زمینه پیشرفت کنیم تا دشمن به خود جرأت تعرض و جسارت ندهد و یقیناً بهتر نیز خواهد شد.

 

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه در پایان سخنان خود به مسأله صرفه‌جویی در مصرف برق و گاز اشاره کرده و افزود: هر چند با سردتر شدن هوا نیاز به مصرف انرژی افزایش پیدا می‌کند اما خانواده‌ها و مدیران ادارات و شرکت‌ها تلاش کنند با مدیریت صحیح و صرفه‌جویی در این زمینه از بروز مشکلات جلوگیری کنند.

 

 تاریخ درج: جمعه ١٩ دی ١٣٩٩
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.