نسخه چاپينماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه:

مجلس و دولت با اجرای طرح‌های گشایش اقتصادی، مشکلات معیشتی مردم را برطرف نمایند

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در برنامه میعادگاه آدینه بر لزوم حل مشکلات اقتصادی از سوی مجلس و دولت تأکید کرد و گفت: مجلس و دولت تلاش کنند در این وضعیت اقتصادی مشکلات مردم را با اجرای طرح‌هایی که در مسیر گشایش مباحث اقتصادی است برطرف نمایند تا قدرت خرید در مردم بیشتر شده و قشر ضعیف و محروم بیش از این در فشار اقتصادی نباشد.

 

تقوا سبب ایجاد قوه تشخیص حق از باطل در انسان می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در برنامه میعادگاه آدینه ضمن بیان اهمیت رعایت تقوا اشاره کرد و گفت: پروردگار تعالی در آیات قرآن‌کریم و اهل‌بیت در روایات خود انسان را به رعایت تقوایی الهی دعوت نموده‌اند چرا تقوا آثار مختلفی در انسان دارد و یکی از این آثار رفع مشکلات فرد و جامعه می‌شود.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: خداوند به کسی که در تمامی اعمال خود تقوا پیشه می‌کند قوه‌تشخیص حق از باطل را می‌دهد، حق و باطل در بعضی مواقع به قدری به هم نزدیک هستند که تشخیص آن‌ها از یکدیگر بسیار سخت است اما کسی که تقوا داشته باشد خداوند با قدرتی که به او می‌دهد او را در تشخیص حق از باطل کمک می‌کند.

 

وی در ادامه ضمن بیان روایتی از حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام گفت: حضرت در خطبه‌های خود در مورد آثار تقوا بسیار سخن گفته‌ و آثار تقوا را بیان نموده‌اند اما در خطبه 183نهج‌البلاغه می‌فرمایند: تقوا سبب نجات و هدایت انسان از جانب خداوند می‌شود، و نیز می‌فرمایند: بترسید و تقوا پیشه کنید از خداوندی که تحت اشراف او هستید و تمامی حرکات شما تحت نظر اوست چرا که هرکس تقوا داشته باشد خداوند راه خروج از فتنه‌ها را به او نشان می‌دهد.

 

مومنین در ایام اربعین از قرائت زیارت اربعین غفلت نکنند

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی در بخش دوم بیانات خود ضمن اشاره به ایام اربعین حسینی و تسلیت این ایام به ساحت مقدس حضرت ولی‌عصر (عج) و مردم عزادار گفت: امسال به سبب عدم توفیق حضور در پیاده‌روی اربعین به دلیل وجود ویروس کرونا، لازم است در ایام اربعین در منازل و مساجد به اندازه امکان مراسمات عزاداری حضرت مخصوصاً زیارت اربعین را برگزار کرد.

 

وی در ادامه تأکید کرد: مومنین در ایام اربعین از زیارت اربعین که بنابه فرموده امام حسن‌عسکری علیه‌السلام از نشانه‌های مومن است غفلت نکنند و اگر امکان برگزاری مجالس عمومی وجود ندارد بهتر است مردم در خانه‌های خود این زیارت را بخوانند.

 

مراسمات عمومی اربعین در حد امکان و با رعایت موازین بهداشتی برگزار شود

وی در ادامه بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی عزاداران در ایام عزاداری اربعین تأکید کرد و گفت: بهتر است مراسمات عمومی اربعین در حد امکان و با رعایت موازین بهداشتی برگزار شود تا مسئله اربعین زنده نگه‌داشته شود.

 

وی در ادامه ضمن بیان اهمیت زیارت حضرت اباعبدالله علیه‌السلام خاطر نشان کرد: در اهمیت زیارت حضرت اباعبدالله علیه‌السلام روایات بسیاری آمده است و براساس روایتی از اهل‌بیت زیارت حضرت سبب می‌شود تا زائر حضرت با اهل‌بیت محشور شود.

 

وی در ادامه افزود: مسئله گرامیداشت اربعین در مورد شهادت هیچکدام از اهل بیت به جز حضرت اباعبدالله علیه السلام وارد نشده است و انسان اگر حضرت را در روز اربعین زیارت کند و مسیرش مسیر حضرت باشد در روز قیامت با حضرت محشور خواهد شد.

 

در دین مقدس اسلام احترام به سالمندان وظیفه همه است

امام جمعه ارومیه در بخش دیگری از سخنان خود به بیان جایگاه سالمندان و لزوم حفظ احترام آن‌ها در جامعه پرداخت و گفت: در دین مقدس اسلام احترام به سالمندان وظیفه همه است، ضعیف شدن انسان در سنین پیری یکی از سنن‌الهی بوده و جوانان باید از این مسئله عبرت گرفته و بدانند که روزی شادابی و جوانی خود را از دست خواهند داد لذا باید از سن جوانی خود استفاده نمایند و به سالمندان احترام گذارند.

 

وی در ادامه افزود: یکی دیگر از سنت‌های الهی این است که هرکس به سالمندان احترام بگذارد وقتی خود نیز به سن سالمندی رسید جوانان به او احترام خواهند گذاشت، لذا انسان باید به بزرگ‌تر از خود مخصوصاً به پدر و مادر احترام بگذارد.

 

فرزندان حق سپردن والدین خود به خانه سالمندان را ندارند

وی در ادامه خاطر نشان کرد: احترام انسان به پدر و مادر باید با بیشتر شدن سن آن‌ها بیشتر شود چرا که احترام به پدر و مادر و نگهداری و مواظبت از آن‌ها در سن پیری از دستورات صریح خداوند در قرآن است لذا فرزندان بجز در موارد استثنایی حق ندارند پدر و مادر خود را به خانه سالمندان بسپارند و باید آن‌ها را عزیز داشته و آن‌ها را گرامی بدارد.

 

تمامی کشورها باید برای حفظ تمامیت ارضی آذربایجان کمک کنند

حجت الاسلام والمسلمین قریشی در بخش بعدی سخنان خود به بیان اهمیت مسئله قره‌باغ در منطقه و لزوم بازگشت آن به خاک آذربایجان پرداخت و تأکید کرد: مردم باید به مسئله قره‌باغ کاملاً توجه داشته و باید از مومنین و مظلومین این منطقه دفاع کنند چرا که دفاع از مظلوم در هر کجای دنیا وظیفه مسلمین است.

 

وی در ادامه افزود: درگیری در منطقه به نفع هیچکس نیست لذا باید تمامی کسانی که قدرت دارند تلاش کنند تا این درگیری خاتمه پیدا کرده و امنیت به منطقه بازگردد.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در این مسئله آنچه که مورد توجه و اهمیت است حفظ تمامیت ارضی کشور آذربایجان براساس قوانین بین‌المللی است لذا باید تمامی کشورها برای حفظ تمامیت ارضی آذربایجان کمک کنند.

 

مردم در مسئله قره‌باغ به حواشی و شایعات دشمن توجه نکنند

وی در ادامه به بیان شایعات و حواشی دشمنان نسبت به ایران در مسئله قره‌باغ پرداخت و گفت: مردم باید در این مسئله از حواشی و شایعات پرهیز کنند، دشمن تلاش می‌کند که با ایجاد شایعات در منطقه درگیری ایجاد کند لذا این مسئله به مصلحت هیچکس نیست و باید تلاش کرد تا این درگیری و مسئله اشغال مناطق قره‌باغ به سرعت خاتمه پیدا کند.

 

وظیفه شرعی و عقلی همه مردم رعایت موازین و قوانین بهداشتی در جامعه است

نماینده مقام معظم رهبری در آذربایجان‌غربی در بخش دیگری از سخنان خود رعایت مقررات بهداشتی را وظیفه عقلی و شرعی مردم خواند و گفت: وظیفه شرعی و عقلی همه مردم رعایت موازین و قوانین بهداشتی در جامعه است چرا که خداوند انسان از به خطر انداختن سلامتی و جان خود و دیگران نهی کرده است لذا اگر انسان با عدم رعایت قوانین بهداشتی سبب بیماری خود یا دیگران شود در روز قیامت مسئول است.

 

وی در ادامه افزود: لازم است مردم براساس بیانات مقام معظم رهبری تمامی موازین و قوانین بهداشتی را که از سوی مسئولین بهداشتی کشور اتخاذ شده است رعایت کنند.

 

مجلس و دولت با اجرای طرح‌های گشایش اقتصادی، مشکلات معیشتی مردم را برطرف نمایند

امام جمعه ارومیه در پایان سخنان خود بر لزوم حل مشکلات اقتصادی از سوی مجلس و دولت تأکید کرد و گفت: مجلس و دولت تلاش کنند در این وضعیت اقتصادی مشکلات مردم را با اجرای طرح‌هایی که در مسیر گشایش مباحث اقتصادی است برطرف نمایند تا قدرت خرید در مردم بیشتر شده و قشر ضعیف و محروم بیش از این در فشار اقتصادی نباشد.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: جمعه ١١ مهر ١٣٩٩
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.