نسخه چاپينماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه:

فضاسازی و غوغاسالاری نباید در عملکرد قوه‌قضائیه خللی ایجاد کند

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در برنامه میعادگاه آدینه: فضاسازی و غوغاسالاری نباید در عملکرد قوه‌قضائیه خللی ایجاد کرده و قوه‌قضائیه باید در این موضوع عادلانه رفتار کند لذا مردم باید از قوه‌قضائیه درخواست رسیدگی عادلانه به پرونده مجرمین داشته باشند.

 

انسان برای اصلاح سرنوشت خود باید سبک زندگی خود را تغییر دهد

 

به گزارش روابط‌عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در برنامه میعادگاه آدینه به بیان برخی از سنن تغییر ناپذیر الهی در زندگی انسان پرداخت و گفت: در آیات و روایات برخی از سنن الهی آمده که اگر انسان به آن‌ها عمل کند عنایت و حمایت الهی شامل حال انسان شده و در زندگی دنیوی و اخروی منتهی به سعادت انسان خواهد شد.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: یکی از سنت‌هایی که خداوند در دنیا ساری و جاری کرده این است که سرنوشت هر شخص در دستان خود او باشد و تا زمانی که شخص نخواهند خداوند سرنوشت و مقدرات او را تغییر نمی‌دهد لذا سرنوشت هر کس متأثر از اعمال اوست و اینکه بعضی افراد می‌گویند سرنوشت ما بد استکاملاً غلط بوده و اعمال آن‌ها باعث ایجاد سرنوشتشان شده است.

 

وی در ادامه افزود: اگر انسان در زندگی خود تلاش کند و تغییر ایجاد نماید سرنوشت او نیز اصلاح خواهد شد اما اگر شخصی در زندگی خود تغییری ایجاد نکند سرنوشت او منجر به بیچارگی و بدبختی خواهد شد لذا انسان برای اصلاح سرنوشت خود باید سبک زندگی خود را تغییر دهد.

 

خداوند ملتی را که به دستورات الهی عمل کنند سعادتمند خواهد کرد

 

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی در ادامه سعاتمندی ملت‌ها را در اطاعت از دستورات الهی خواند و گفت: ملتی که در مقابل دشمنان استقامت و تلاش کنند یقیناً خداوند آن‌ها را سعادتمند کرده و سرنوشت آن‌ها را خوب رقم زده و نصرت خود را شامل حال آن‌ها خواهد کرد اما اگر تنبلی و سستی کنند قطعاً شکست خواهند خورد و ذلیل می‌شوند.

 

وی در ادامه افزود: لذا اینکه عده‌ای می‌گویند که چرا خداوند نصرت خود را بر مسلمانان نازل نمی‌کند و چندین سال جمعی از مسلمین در مقابل رژیم صهیونیستی شکست می‌خورند به این سبب است که در زندگی خود تغییر ایجاد نکرده و به دستورات الهی عمل نکرده‌اند اگر انسان به دستورات الهی عمل کند خداوند سرنوشت آن‌ها به خوبی رقم خواهد زد.

 

اگر بلا و مصیبتی در زندگی به انسان برسد باید علت آن را در اعمال خود جستجو کند

 

وی در ادامه ضمن اشاره به جریان فرعون در قرآن‌کریم گفت: خداوند در مورد سرنوشتفرعون و فرعونیان که صاحب عظمت و شوکت بودند در قرآن آورده است که به دلیل کافر شدن نسبت به آیات الهی، سرنوشتشان بیچارگی و عذاب شد و این تغییر سرنوشت به سبب اعمال آن‌ها بود و گرنه خداوند نعمتی را که به انسان می‌دهد پس نمی‌گیرد.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: به همین جهت انسان باید در زندگی فردی و اجتماعی خود توجه کند و اگر مصیبت و بلایی در زندگی به او وارد شد باید علت آن را در اعمال خود جستجو کند.

 

اعمال انسان سبب سعادت یا شقاوت انسان می‌شود

 

امام جمعه ارومیه در ادامه ضمن اشاره به فرمان حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام به مالک‌اشتر گفت:حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام در فرمان خود به مالک‌اشتر می‌فرمایند که اگر کسی بر دیگری ظلم کند و بر ظلم خود باقی بماند و روش خود را تغییر ندهد این عمل سبب تغییر نعمت خداوند به نقمت می‌شود لذا انسان باید نسبت به اعمال خود مراقبت نماید.

 

وی در ادامه جمهوری اسلامی را یکی از نعمات خداوند به کشور و مردم ایران خواند و گفت: اگر ملت ایران قدردان نعمت جمهوری اسلامی که خداوند آن را به کشور ما عنایت داشته نباشند خداوند آن را به نقمت تبدیل می‌کند و باعث سختی زندگی مردم می‌شود.

 

وی در ادامه به بیان اهمیت دعا برای تغییر نیافتن نعمت به نقمت پرداخت و گفت: اهل‌بیت در دعاهای خود از خداوند خواسته‌اند که خداوند گناهانی را که سبب تغییر نعمت خداوند به نقمت می‌شود ببخشد لذا ما باید از خداوند بخواهیم که گناهانی را که باعث تبدیل نعمات خداوند به نقمت می‌شود را از ما ببخشد.

 

وی در ادامه سعادت یا شقاوت انسان‌ها را حاصل اعمال آن‌ها خواند و گفت: خداوند به همه امکان سعادت و شقاوت داده و این اعمال انسان است که باعث سعادت یا شقاوت انسان در زندگی می‌شود لذا انسان باید تلاش کند تا زندگی او براساس دستورات الهی باشد تا حمایت و پشتیبانی خداوند شامل حال او شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت امام محمدتقی علیه‌السلام گفت: آخر ماه ذیقعده برابر با شهادت حضرت امام جواد علیه‌السلام است، حضرت جوان‌ترین امام شیعیان است که در 25 سالگی توسط معتصم عباسی به شهادت رسیدند، این روز را به تمامی مسلمین جهان تسلیت می‌گویم.

 

زندگی مشترک حضرت امیرالمومنین و فاطمه‌زهرا بهترین الگوی برای زندگی مشترک است

 

وی در ادامه ضمن اشاره به سالروز ازدواج حضرت امیرالمومنین و فاطمه‌زهرا گفت: اول ماه ذیحجه برابر با سالروز ازدواج حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام و فاطمه‌زهرا سلام الله علیها است، ازدواج و زندگی که می‌تواند برای همه سرمشق و الگو باشد چرا که زندگی مشترک ایشان به شکلی بود که حضرت امیرالمومنین می‌فرمایند حتی یک بار هم فاطمه را آزرده نکرده و کاری که علاقه‌ای به آن نداشت بر او تحمیل نکردم و فاطمه نیز به هیچ وجه مخالف خواسته من عمل نکرد.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: زندگی مشترک حضرت امیرالمومنین و فاطمه‌زهرا زندگی ساده‌ای بود که از زخارف دنیا چیزی نداشت اما پر از معنویت، انس و مهربانی بود.

 

وی در ادامه افزود: نهاد خانواده نهاد ارزشمند و از آیات خداوند است باید قدر این نعمت الهی را دانسته و در این راه بهترین الگو و سرمشق برای انسان زندگی مشترک حضرت امیرالمومنین و فاطمه‌زهرا است.

 

ماه ذیحجه ماه عبادت، تعبد و تعجد است

 

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی در ادامه به بیان ثواب برخی از اعمال ماه ذیحجه پرداخت و گفت: ذیحجه ماه عبادت، تعبد و تعجد است هر کس روز اول این ماه را روزه بگیرد خداوند ثواب هشتاد ماه روزه را به انسان می‌دهد و اگر نه روز اول آن را روزه بگیرد مانند آن است که کل عمر خود را روزه گرفته است.

 

وی در ادامه افزود: نماز دهه اول ذیحجه نیز ثواب بسیاری دارد که هر کس آن را بخواند خداوند او را در ثواب حجاج شریک می‌کند لذا در این شرایطی که به خاطر ویروس کرونا امکان حج فراهم نیست انسان می‌تواند با خواندن این نماز در ثواب حجاج شریک شود.

 

لازم است مراسمات چهلمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی هر چه باشکوهتر برگزار شود

 

امام جمعه ارومیه در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اهمیت برگزاری هر چه باشکوه‌تر مراسمات چهلمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی گفت: امسال چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس است لذا باید ایام آغاز جنگ تحمیلی باعظمت برگزار شود چرا کهنظام جمهوری اسلامی در هشت سال جنگ تحمیلی که توسط رژیم بعث عراق بر ایران تحمیل شده بود از کیان خود دفاع کرد و وجبی از خاک کشور را به دشمن نداد که این مدال افتخاری بر سینه مردم کشور است که تا قیام قیامت بر سینه مردم خواهد درخشید.

 

وی در ادامه افزود: تا روحیه شهادت و ایثار در بین مردم کشور وجود دارد نه تنها در مقابل تهاجم بیگانگان خواهد ایستاد بلکه دشمنان جرأت حمله به ایران را نخواهد داشت لذا باید با برگزاری هر چه باشکوه‌تر مراسمات چهلمین سالگرد دفاع مقدس روحیه شهادت و ایثار را در بین جوانان احیاء کرد.

 

فضاسازی و غوغاسالاری نباید در عملکرد قوه‌قضائیه خللی ایجاد کند

 

حجت الاسلام والمسلمین قریشی در بخش بعدی سخنان خود ضمن واکنش به اظهار نظر برخی از مردم در فضای مجازی در مورد اعدام یا عدم اعدام مجرمین گفت: براساس حکم عقل و شرع تا زمانی که انسان در چیزی علم نداشته باشد نباید نسبت به آن واکنش و عکس‌العمل نشان دهد اما متاسفانه در چند روز اخیر مسئله‌ای که به وجود آمده در اظهار نظر برخی در مورد اعدام چند نفر که امنیت کشور را به خطر انداخته‌اند بود.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: اینکه عده‌ای می‌گویند اعدام گردد و عده‌ای می‌گویند آزاد گردد صحیح نبوده بلکه باید تحقیق شود و اگر کسی واقعاً جرمی مرتکب شده باید محاکمه شود و این مسئله جزء وظایف قوه‌قضائیه بوده و کسانی که در مورد قضاوت علمی ندارد نباید در این مورد اظهار نظر کنند.

 

وی در ادامه افزود: لذا مردم نباید در طول نظر مخالفان و دشمنان نظام حرکت کنند و باید به اتهام کسانی که دچار جرم و جنایتی شده‌اند رسیدگی شده و مجازاتی به اندازه جرم انجام شده در حق آن‌ها انجام شود.

 

وی در ادامه تأکید کرد: فضاسازی و غوغاسالاری نباید در عملکرد قوه‌قضائیه خللی ایجاد کرده و قوه‌قضائیه باید در این موضوع عادلانه رفتار کند لذا مردم باید از قوه‌قضائیه درخواست رسیدگی عادلانه به پرونده مجرمین داشته باشند.

 

نمایندگان مجلس طوری عمل کنند که بعد از چهار سال مقام معظم رهبری تعبیر انقلابی و قوی را در مورد آن‌ها بکار بگیرند

 

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در ارتباط تصویری با یازدهم دوره مجلس شورای اسلامی گفت: مقام معظم رهبری مجلس یازدهم را یکی از انقلابی‌ترین و قوی‌ترین مجالس جمهوری اسلامی خطاب کردند لذا براساس این تعبیر وظیفه نمایندگان این دوره از مجلس سخت‌تر شده و نمایندگان باید در طول چهار سال تماماً تلاش کنند و به وظایف خود به درستی عمل نمایند.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند همه نمایندگان خوب و صالح هستند اما خوب ماندن بعد از چهار سال مهم است لذا امیدواریم مقام معظم رهبری بعد از چهار سال نیز تعبیر انقلابی و قوی را در مورد این مجلس بکار ببرند.

 

وی در ادامه ضمن اشاره به اهمیت رسیدگی به مشکلات اقتصادی مردم توسط مجلس افزود: بنابه به توصیه مقام معظم رهبری نمایندگان مجلس باید عملکرد خود را اصلاح کنند تا مشکلات اقتصادی مردم حل شود چرا که اگر مجلس و قوای دیگر با جدیت عمل نمایند مشکلات کشور حل خواهد شد.

 

وی در ادامه افزود: نمایندگان مجلس باید با توجه به توصیه مقام معظم رهبری نیت خود را خالص و لله نمایند لذا لازم است نمایندگان مجلس قبل از ورود به جلسات مجلس لحظه‌ای نسبت به نیت خود فکر کرده و نیت خود را تجدید نمایند و سپس وارد جلسه شوند.

 

امام جمعه ارومیه در ادامه پاسداری از اسلام و نگهبانی از دستاوردهای جمهوری اسلامی را از وظایف نمایندگان عنوان کرد و گفت: نمایندگان قسم خورده‌اند که پاسدار اسلام و نگهبان دستاوردهای جمهوری اسلامی باشند لذا نمایندگان باید در هر روز کاری خود و در هنگام ورود به مجلس باید فکر کند که عملکرد او دستاورهای جمهوری اسلامی را حفظ می‌کند یا نه و سپس اقدام به تصمیمی که می‌گیرد بکنند.

 

وی در ادامه افزود: نمایندگان مجلس باید به مسائل اساسی پرداخته و از حواشی دوری کنند و براساس بیانات مقام معظم رهبری کنترل تورم، کنترل افزایش افسار گسیخته قیمت‌ها، حفظ ارزش پول ملی، رهایی از وابستگی به نفت، مدیریت اوضاع مسکن، تسهیل ازدواج جوانان و رسیدگی به سیاست‌های جمعیتی و افزایش تولید نسل از اساسی‌ترین و محوری‌ترین مسائل مجلس است.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: مجلس باید با سایر قوا تعامل داشته و با کمک دیگر قوا مشکلات مردم را حل کنند نه اینکه نماینده‌ای به دیگری فحش و ناسزا دهد بلکه نماینده باید با متانت و قاطعانه دیگران را بازخواست کرده و نظارت نماید، لذا اگر نماینده‌ای غفلت کرده و ناسزایی به کسی گفته باید عذرخواهی نماید.

 

وی در پایان ضمن اشاره به اهمیت ادامه داشتن مسئله مواسات و کمک‌های مومنانه در جامعه گفت: توصیه بعدی مقام معظم رهبری ادامه داشتن مسئله مواسات در جامعه است چرا که این وظیفه شرعی مسلمین است و باید مردم نسبت به کمک به یکدیگر در این شرایط شیوع ویروس کرونا توجه بیشتری داشته باشند.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: جمعه ٢٧ تير ١٣٩٩
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.