نسخه چاپينماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه:

مسئولین نسبت به سیاست‌های جمعیتی ابلاغی رهبری توجه بیشتری داشته باشند

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در برنامه میعادگاه آدینه، ضمن اشاره به روز ملی جمعیت و با بیان اهمیت عمل به سیاست‌های جمعیتی کشور گفت: تمامی کشورهای دنیا برای خود سیاست‌های جمعیتی دارند و مقام معظم رهبری در سال 93 سیاست‌های جمعیتی کشور را ابلاغ کردند لذا بر تمامی مسئولین ومدیران قوه مقننه و مجریه لازم است که این سیاست‌ها را عملیاتی نمایند.

 

به گزارش روابط‌عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در برنامه میعادگاه آدینه، ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام و قبولی طاعات و عبادات مردم در ماه مبارک رمضان به بیان شخصیت حضرت علی ابن ابی‌طالب علیه‌السلام پرداخت و گفت: کیفیت و مرتبه اعتقاد هر شخصی به اصول دین، عظمت و شخصیت او را نشان می‌دهد، و چون حضرت امیرالمومنین در مسائل اعتقادی در مراتب بالایی بوده و مسیری را طی نمودند که غیر از پیامبر اسلام کسی آن را طی نکرده بود لذا این مسئله نشان از شخصیت و عظمت بالای حضرت است.

 

وی در ادامه ضمن بیان روایتی از حضرت امیرالمومنینعلیه‌السلام در مورد خداشناسی افزود: حضرت در پاسخ شخصی که از ایشان سوال کرد که آیا هنگام عبادت خداوند او را می‌بینی، فرمودند خداوندی را که نبینم عبادت نمی‌کنم اما چشمان انسان نمی‌توانند خداوند را ببینند بلکه قلب‌ها با حقیقت ایمان می‌توانند خداوند را درک کنند.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: حضرت در مورد اعتقاد و ارتباط با پیامبر بزرگوار اسلام می‌فرمایند که همه شما می‌دانید که من به اندازه‌ای با پیامبر نزدیک بودم که در کودکی پیامبر مرا در آغوش می‌گرفت و مانند بچه شتری که به دنبال مادرش برود به دنبال ایشان می‌رفتم و از ایشان تبعیت می‌کردم و پیامبر هر روز یکی از خصوصیات اخلاقی خود را به من آموزش می‌دادند.

 

وی در ادامه افزود: حضرت می‌فرمایند و زمانی که پیامبر به غار حرا برای عبادت می‌رفتند ایشان را همراهی می‌کردم و زمانی که پیامبر به نبوت مبعوث شدند شنیدم که شیطان نعره کشید و وقتی از پیامبر سوال کردم که این چه نعره‌ای بود حضرت فرمودند این شیطان است که از عبادت مردم نسبت به خود ناامید شده است و سپس فرمودند هر آنچه من می‌بینم و می‌شنوم تو هم می‌بینی و می‌شنوی با این تفاوت که تو پیامبر نیستی.

 

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی در ادامه ضمن بیان میزان ایمان و یقین حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام به قیامت و معاد گفت: حضرت در این مورد به مردم می‌فرمایند که اگر آنچه که من در مورد آخرت می‌دانید را به شما بگویم از خانه‌های خود به بیرون فرار کرده، نسبت به اعمالتان ناراحت و گریان شده و به سر و صورت خود می‌زدید و اموالتان را بدون نگهبان رها می‌کردید اما اگر پرده‌های غیب کنار برود بر یقین من ذره‌ای افزوده نمی‌شود.

 

وی در ادامه ضمن اشاره به ارزش و مقام حضرت علی علیه‌السلام در نزد پیامبر گرامی اسلام صلوات الله‌علیه گفت: ام‌سلمه همسر پیامبر اسلام فرموده‌اند قسم به خداوندی که جانم در دست اوست پیامبر فرموده‌اند که حق و قرآن با علی است و علی با قرآن و حق است؛ پیامبر اسلام در مورد هیچکس چنین تعبیری بیان نکرده‌اند لذا هر کجا علی ابن ابی‌طالب باشد حق نیز در آنجاست و حق و امیرالمومنین از هم جداشدنی نیستند.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: حضرت امیرالمومنین در سایر اوصاف و احوال نیز در صدر قرار داشتند، در مسئله علم بقدری وارد بودند که هیچکس اجازه ورود به آن عرصه و گستره را ندارد، حضرت در این مورد می‌فرمایند قسم به خداوند، اگر از هر آنچه از اکنون تا قیامت از من بپرسید نسبت به آن به شما خبر می‌دهم و اگر در مورد هر گروهی از من بپرسید در مورد رهبر آن‌ها، خیمه‌گاه و خرگاه آن‌ها و زمان مرگ آن‌ها به شما خبر می‌دهم اما می‌ترسم شما به پیامبر کافر شوید در حالی که من همه این علوم را از پیامبر آموخته‌ام.

 

وی در ادامه ضمن اشاره به خصیصه شجاعت حضرت افزود: امیرالمومنین از نظر شجاعت، شجاع‌ترین فرد بودند بطوریکه در خطبه‌های مختلف نهج‌البلاغه این موضوع را بیان نموده‌اند، حضرت در یکی از این خطبه‌ها به خداوند قسم می‌خورند و می‌فرمایند اگر تمام دنیا را دشمن فرا بگیرد و من تنها باشم ترسی در دل نخواهم داشت چرا که می‌دانم من در مسیر حق و حقیقت هستم و دشمن در مسیر باطل است و من بشدت مشتاق شهادت هستم.

 

امام جمعه ارومیه در ادامه به بیان عدالت محوری حکومت حضرت علی علیه‌السلام پرداخت و گفت: حضرت از نظر اجرای عدالت شخصی عدالت محور بوده و تمام موازین عدالت را رعایت می‌کردند ایشان در برخورد با اشخاصی که در مناصب حکومتی با مردم عدالت را رعایت نمی‌کردند به شدت برخورد کرده و در مقابل شخصی که در بیت‌المال خیانت کرده بود فرمودند که اگر آنچه را که برداشته‌ای، برنگردانی با شمشیری که هر کس را با او کشته‌ام وارد جهنم شده، تو را نیز تنبیه خواهم کرد و به خدا قسم اگر حسن و حسین نیز مانند تو عمل می‌کردند آن‌ها را نیز با همین شمشیر تنبیه می‌کردم.

 

وی در ادامه ضمن اشاره به ساده‌زیستی حضرت افزود: حضرت در ساده‌زیستی به گونه‌ای بودند که لباس خود را چندین بار برای پینه کردن به خیاط داده بودند بطوریکه می‌فرمایند لباس را آنقدر به خیاط دادم تا وصله بزند از خیاط خجالت کشیدم.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: حضرت در تمامی زندگی به فکر مردم بوده و در مردم داری نظیری نداشتند و عجیب است که در مظلومیت هم نظیری نداشتند بطوریکه می‌فرمایند اکثر مردم از ظلم و جور حاکمان خود می‌ترسند اما من از ظلم مردم خود می‌ترسم چرا که دلم را خون کردید و از دستورم خارج شدید بطوریکه بزرگان قریش گفتند علی فرد شجاعی است اما راهکار جنگ را نمی‌داند.

 

وی در ادامه ضمن اشاره به کتاب جرج جرداق مسیحی در مورد حضرت امیرالمومنین گفت: شخصیت حضرت چنان بزرگ است که بزرگان سایر ادیان نیز در مقابل شخصیت حضرت سر تعظیم فرود آورده‌اند به طوری که جرج جرداق در پشت کتاب خطاب به حضرت نوشته است که اگر بگویم از مسیح بالاتر هستی دینم قبول نمی‌کند و اگر بگویم مسیح از تو بالاتر است وجدانم قبول نمی‌کند لذا ما باید به شیعه حضرت امیرالمومنین بودن افتخار کنیم.

 

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن بیان اهمیت شب زنده‌داری در ایام شب‌های قدر گفت: دو شب از لیالی قدر گذشته و تنها شب بیست و سوم و در واقع آخرین شب از شب‌های قدر باقی مانده است لذا مردم از این فرصت استفاده کنند چرا که مشخص نیست که انسان شب‌های قدر سال دیگر را درک کند و بتواند در شب‌ها با خداوند مناجات و راز و نیاز نماید.

 

وی در ادامه افزود: از مهم‌ترین اعمال در این شب‌ها توبه و استغفار است و انسان می‌تواند با توبه موجبات جلب رحمت خداوند را فراهم نماید، رحمت خداوند بی‌حد و بی‌حصر بوده و در مرحله اول با رحمت خود با انسان رفتار می‌کند اما اگر انسان قدر رحمت الهی را نداند و معصیت و کفران نعمت کند خداوند با خشم و خضب با انسان برخورد خواهد کرد.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: خداوند نه تنها در این شب‌ها انسان را می‌بخشد بلکه اگر انسان توبه واقعی انجام دهد خداوند سیئات انسان را به صالحات تبدیل می‌کند، لذا بهترین فرصت برای دعا برای رهبری و ملت است و بهترین وسیله برای برآورده شدن دعاها، دعا برای همه مردم است.

 

نماینده مقام معظم رهبری در آذربایجان‌غربی در ادامه ضمن تسلیت شهادت جمعی از نیروهای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: خداوند تمام شهدای انقلاب اسلامی مخصوصاً این شهدای عزیز را با شهدای کربلا محشور نماید.

 

وی در ادامه ضمن اشاره به آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز قدس گفت: یکی از تدابیر بسیار مهم امام خمینی (ره) برای مبارزه با رژیم غاصب صهونیستی نام نهادن جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس بود تا تمامی مسلمین جهان در این روز با برپایی راهپیمایی انزجار خود را از رژیم صهیونیستی اعلام نمایند.

 

وی خاطر نشان کرد: عکس‌العمل مناسب در مقابله و مبارزه با رژیم صهیونیستی بر همه مردم لازم و واجب است و در این شرایط شیوع ویروس کرونا پس از اعلام نحوه برگزاری مراسم این روز حضور در این مراسم بر همه لازم است.

 

امام جمعه ارومیه در ادامه ضمن اشاره به روز ملی جمعیت و با بیان اهمیت عمل به سیاست‌های جمعیتی کشور گفت: تمامی کشورهای دنیا برای خود سیاست‌های جمعیتی دارند و مقام معظم رهبری در سال 93 سیاست‌های جمعیتی کشور را ابلاغ کردند لذا بر تمامی مسئولین ومدیران قوه مقننه و مجریه لازم است که این سیاست‌ها را عملیاتی نمایند.

 

وی در ادامه افزود: از مولفه‌های قدرت کشورها تعداد جمعیت، نیروی کار و نیروی جوان آن‌هاست لذا اگر یکی از این مولفه‌ها در کشوری کم باشد آن کشور از نظر اقتصادی، فرهنگی و نظامی آسیب‌پذیر خواهد بود.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بنابه نظریه برخی از کارشناسان وضعیت جمعیتی کشور مطلوب نبوده و بعد حدود بیست سال رشد جمعیت در ایران به صفر خواهد رسید و اگر به این مسئله توجه نشود و رشد جمعیت به میزان متعارف برنگردد یقیناً کشور دچار مشکل خواهد شد لذا کسانی که در توان دارند به این مسئله اقدام نمایند.

 

وی در پایان افزود: پیامبر در این مورد به این مضمون می‌فرمایند که ازدواج کنید و فرزند بیاورید چرا که من در قیامت به سبب کثرت جمعیت امتم نزد خداوند مباهات خواهم کرد لذا اهمیت دادن به تکثیر نسل یک وظیفه شرعی و ملی است.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: جمعه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٩
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.