نسخه چاپينماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه :

عدالت آموزشی در بین همه دانش آموزان کشور باید اجرایی گردد

نباید بگونه ای باشد که افراد متمول و ثروتمند بتوانند در مدارس خوب و با حضور معلمین زبده آموزش ببینند و به موفقیت های تحصیلی در آینده برسند و افراد معمولی و دانش آموزان مناطق کم برخوردار از داشتن چنین امکاناتی بی بهره بمانند فلذا ایجاد شکاف آموزشی در بین دانش آموزان زیبنده نظام آموزشی و تربیتی کشور ما نیست.

 

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان ؛حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه بمناسبت سالروز رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و امام حسن مجتبی (ع) به بیان فضائل و توصیه های پیامبر گرامی اسلام (ص) پرداخته و این ایام را تسلیت گفته و افزود : پیامبر اسلام (ص) 23 سال تمامی سختی ها و مصائب را تحمل کردند تا هدایت و عزت بشریت را در جامعه نهادینه کنند اما طبق آیات صریح قرآن کریم در مقابل زحمت هاو تلاش ها برای رسالت خود اجر و مزدی نخواست مگر حفاظت از قرآن و مودت اهل بیت علیهم السلام فلذا بر همه ما وظیفه است تا مودت و محبت اهل بیت علیهم السلام را در دل داشته باشیم و در مسیر فرمایشات آنان گام برداریم.

 

وی افزود : پیامبر اسلام (ص) در توصیه های خاص خود به حضرت علی علیه السلام که عزیزترین اهل بیت هستند سفارش کرده اند که علی جان چندین خصلت را بر تو سفارش میکنم و سعی کن آن ها را حفاظت کنی ؛ علی جان اولین وصیتم اینست که در زندگانی خود صداقت داشته باش و تلاش کن در طول عمر خود دروغی بر زبانت جاری نشود و در روایات نیز داریم که دروغ کلید همه گناهان است فلذا ما نیز بعنوان شیعیان امیرالمؤمنین باید این خصلت را در زندگانی خود حفظ کنیم.

 

وی گفت : پیامبر گرامی اسلام در ادامه توصیه خود فرمودند علی جان همیشه اهل ورع باش و مراعات کن و به خودت جرأت خیانت نده و خداوند را شاهد و ناظر بر خود ببین و از خداوند بترس آنگونه که خداوند را میبینی و از ترس خدای متعال اهل بکا و گریه باش و بدان که هر قطره اشک از سر خوف الهی قصری در بهشت است فلذا باید حال بکا و گریه در اثر توبه از گناهان را در وجود خود تقویت کنیم چرا که قطره ای اشک آتشی به اندازه دریاها را خاموش میکند.

 

سید مهدی ریشی در ادامه بیان توصیه های پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم به امیرالمومنین علی علیه السلام افزود : علی جان مال و جانت را در راه خدای متعال و دین الهی ببخش و ما در دنیا شاهدیم که افراد مختلفی در موقعیت های مختلف برای حفظ مقام و پست خودشان حاضرند دین خودشان را از دست بدهند و در ادامه فرمودند که علی جان ببین که من چگونه نماز را بجای میآورم و روزه میگیرم و صدقه می دهم و از روش من تبعیت کن و  تلاش کن روزانه ۵۱ رکعت نماز اقامه کنی و اهل روزه گرفتن در اول ، وسط و آخر ماه باش و اهل صدقه دادن باش تا به حدی که گمان کنی اسراف میکنی و این نشان از دست و دلبازی و کمک به فقراست.

 

وی افزود : حضرت در سفارشی دیگر سه بار تاکید کردند و فرمودند علی جان اهل نماز شب باش و آن‌ را ترک نکن  و  در هنگام دعا کردن دستان خود را به سمت خدای متعال مانند کسی که محتاج است دراز کن و هر کجا باشی قرائت قرآن را فراموش نکن و با قرآن مأنوس باش و  خوش خلق باش و با مردم با خوش اخلاقی رفتار کن و اگر به گفته های من عمل نکنی به غیر از خود را ملامت نکن فلذا از خداوند میخواهیم ما را عامل به این سفارشات گرداند تا بتوانیم سعادتمند باشیم.

 

امام جمعه ارومیه در ادامه سخنان خود با اشاره به شهادت امام رضا علیه السلام گفت : یکی از نعمت های بزرگ خداوند بر ما وجود قبر مطهر امام رضا علیه السلام در کشور ماست و ما معتقدیم امامان معصوم علیهم السلام پس از شهادتشان نیز میبینند و متوجه اعمال ما هستند و بهترین واسطه بین ما و خداوند هستند و حاجات محبین را از خداوند میخواهند فلذا نباید از زیارت حضرت غافل شویم.

 

وی با اشاره به روایتی از حضرت امام رضا علیه السلام  افزود : زیارت امام رضا علیه السلام برای ما نعمت بسیار بزرگی است که باید این فرصت را قدر بدانیم و بر طبق روایات زیارت امام رضا علیه السلام جزو مکفرات است و باعث معنویت در زندگانی ما خواهد بود فلذا تلاش کنیم هر ساله  به زیارت حضرت مشرف شویم و از حضور و معنویت و برکت حضور علی بن موسی الرضا علیه السلام بهره مند شویم.

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه در خطبه دوم آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه ارومیه به مسأله قناعت در زندگی اشاره کرده و افزود : یکی از مسائل مهم در کشور رعایت قناعت در بین آحاد مردم است و در شرایط دشوار اقتصادی کشور مسأله قناعت بسیار مهم و اساسی است.

 

وی افزود : همه مردم و مسئولین باید اهل قناعت باشند و نباید  ریخت و پاش و مصرف بیش از حد نهادینه شود و این یکی‌از آموزه های اصلی دین است و باید تلاش ما بر این باشد تا خود را غنی بدانیم و استغنا بودن از دنیا باعث قناعت و بی نیازی انسان در دنیا خواهد شد.

 

امام جمعه ارومیه با اشاره به زندگانی اهل بیت علیهم السلام و امام خمینی (ره) گفت : بزرگان دین و امام خمینی(ره) با همان عظمت و بزرگی ساده زیست بودند و با اینکه میتوانستند زندگانی مجللی داشته باشند دنبال دنیا نبودند و تا آخر عمر خود ساده و بدون تجملات زندگی کرده ولی علی رغم آن سعادت دنیوی و اشتهار و ماندگاری نصیبشان گشته است.

 

وی در ادامه تأکید بر اصل قناعت در بین عموم مردم افزود : سفارش اهل بیت علیهم السلام و خداوند متعال است که انسان ها در زندگانی دنیا نباید به افراد بالاتر و ثروتمند تر از خود نگاه کرده و خود را با آنها مقایسه کنند چرا که باعث زحمت و حسرت در دنیا خواهد شد و چه بهتر که انسان همیشه خود را با افراد پایین تر از خود مقایسه کند تا شاکر نعمات خداوند متعال باشد.

 

سید مهدی قریشی در ادامه سخنان خود با اشاره به نزولات آسمانی در روز های اخیر و تداوم بارندگی ها تاکید کرده و گفت : بحمدالله امسال نیز شاهد بارندگی ها و نزول رحمت الهی خواهیم بود به همین سبب مسئولین استان باید نسبت به بارندگی ها برنامه ریزی لازم را داشته باشند تا مشکلی در روز های آینده پیش نیاید و در ایامی که شاهد خشکسالی در کشور هستیم مسأله مدیریت آب و پیش بینی آسیب های احتمالی و برنامه ریزی برای آن یکی از مهمترین مسائلی است که باید به آن توجه کرد و یکی از ویژگی های پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم مدیریت بر اساس عقل و تدبیر بود و مدیران ما نیز باید اینگونه باشند.

 

سید مهدی قریشی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه با اشاره به اهمیت مسأله آموزش و پرورش در کشور افزود : پرورش و تربیت دانش آموزان یکی از مسائل مهم است و باید دقت زیادی در این مسأله داشته باشیم و تلاش زیادی در این زمینه از خود نشان دهیم  و وظیفه همه مسئولین ارشد نظام تعلیم تربیت در کشور است که در این مسأله حساسیت بسیار بالایی داشته باشند.

 

وی افزود : بر اساس برخی گزارشات و مباحثات مطرح شده از طریق دانش آموزان  باید برای تربیت دانش آموزان از معلمینی که مومن متدین و خوب هستند استفاده شود و در این زمینه  تربیت و آموزش خود معلمین مسأله بسیار مهم و اساسی است که لازم است وزارت آموزش و پرورش در این زمینه کار جدی داشته باشد چرا که تربیت فرزندان و زیرساخت کشور در دستان معلمین عزیزمان است و معلمین الگو های دانش آموزان هستند و باید افراد برجسته و نمونه ای باشند.

 

وی با اشاره به روایت حضرت علی علیه السلام افزود : معلمین خود باید ابتدا به تعلیم و تربیت خود اهمیت دهند و خود را تربیت کند تا بتواند معلم خوبی برای دانش آموزان خود باشند.

 

امام جمعه ارومیه در ادامه به ضرورت رعایت عدالت آموزشی در مدارس تاکید کرده و‌خاطر نشان کرد : نباید بگونه ای باشد که افراد متمول و ثروتمند بتوانند در مدارس خوب و با حضور معلمین زبده آموزش ببینند و به موفقیت های تحصیلی در آینده برسند و افراد معمولی و دانش آموزان مناطق کم برخوردار از داشتن چنین امکاناتی بی بهره بمانند فلذا ایجاد شکاف در بین دانش آموزان زیبنده نظام آموزشی و تربیتی کشور ما نیست.

 

وی افزود : ما مخالف مدارس غیر انتفاعی نیستیم ولی این اختلاف در نحوه آموزش قابل قبول نبوده و مسئولین آموزش و پرورش باید بگونه ای برنامه ریزی و مدیریت کنند تا ما شاهد عدالت آموزشی در بین همه دانش آموزان کشور باشیم و یقین بدانید که اگر آموزش و پرورش در جامعه به درستی مدیریت شود آینده کشور و نظام تضمین خواهد شد.

 

نماینده ولی فقیه در استان به مسائل و مشکلات کشاورزی در استان اشاره کرده و افزود : متأسفانه هر ساله در استان شاهد مشکلات مختلفی در حوزه کشاورزی و فروش محصولات هستیم و بنظر میرسد عمده مشکل در این زمینه مسأله بازاریابی محصولات کشاورزی و نحوه فروش آن هاست و علی رغم کشت محصولاتی مانند سیب یا گوجه فرنگی ، هنگام برداشت قیمت چندانی نداشته و باعث متضرر شدن کشاورزان زحمتکش می شود فلذا لازم است مسئولین استانی  بصورت جدی مدیریت کنند و محصولات کشاورزی مانند سیب در استان را با ایجاد پایانه صادرات و ایجاد تعاونی های قوی به بازار مصرف سوق دهند.

 

وی افزود : در زمینه حل مشکلات کشاورزی همه مسئولین ، نمایندگان مجلس ، اساتید دانشگاه در حوزه های کشاورزی و اقتصاد باید بطور جدی وارد میدان شوند و از کسانی که تجربه دارند کمک بگیرند تا بتوان این مشکلات را حل کرد و واقعا جای تأسف و ناراحتی دارد که کشاورزان زحمت کش بعد از یکسال زحمت و تلاش حتی جرأت برداشت محصول خود را پیدا نمی کنند .

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: جمعه ٣ آبان ١٣٩٨
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.