نسخه چاپينماینده ولی فقیه در استان در هشدار به طرح مباحث قومیتی و نژادی در استان گفت :

ایجاد اختلاف و تفرقه در جامعه با هرعنوانی حرام است

یکی از مسائلی که که در استان گاها باعث نگرانی می شود مسئله قومیت گرایی است ، این مسأله و ایجاد اختلاف و تفرق در جامعه با هر عنوانی حرام است و خداوند متعال از چنین افرادی که باعث اختلاف قومیتی شوند نخواهد گذشت .در شرایط فعلی کشور نیاز به وحدت و یکپارچگی در مقابل دشمن اصل اساسی و ضروری جامعه به حساب می آید و هر کس در هر سمت و جایگاهی بخواهد با طرح مباحث قومیتی و نژادی باعث اختلاف شود در محضر خدای متعال و شهدا در روز قیامت پاسخگو خواهد بود .

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اظهار کرد : خودم و شما مومنین را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم چرا که تنها راه نجات انسان ها رعایت تقوا و دوری از محرمات الهی است.

 

وی با اشاره به سالروز شهادت امام جواد(ع) بیان کرد: امام جواد(ع) به عنوان جوانترین امام که ۲۵سال و 8 ماه 18 روز طول عمر با برکتشان بود در نهایت بنا بر نقل روز آخر ذی‌القعده به دست معتصم عباسی به شهادت رسیدند که این ایام را محضر ساحت مقدس حضرت ولی عصر (عج) تسلیت میگوییم.

 

امام جمعه ارومیه در ادامه سخنان خود گفت: خوب است انسان در روزهای شهادت و ولادت امامین معصومین علیهم السلام حداقل یک تسبیح صلوات بگوید و ثواب آن را بر معصومین و امامان هدیه کند چرا که صلوات ذکر عجیبی است و بنا بر روایات ثواب بسیار بالایی دارد و ذکر صلوات باعث آمرزش خطاها و گناهان انسان می شود.

 

وی در ادامه با بیان روایتی از امام صادق علیه السلام تصریح کرد: هر کس یک صلوات بر پیامبر (ص) بفرستد ، در مقابل آن پروردگارمتعال به همراه فرشتگان  ۱۰۰۰ بار بر آن شخص صلوات می‌گویند و در دنیا هر چه که خلق شده بر آن شخص صلوات میفرستند فلذا تلاش کنیم با اهدای صلوات بر معصومین توجه و عنایت خداوند متعال و ائمه معصومین علیهم السلام را بخود جلب کنیم.

 

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی با اشاره به فرارسیدن ماه ذی الحجه و ثواب روزه گرفتن در این ماه گفت  : هر کس روز اول از ماه ذی الحجه را روزه بگیرد خداوند متعال ثواب  ۸۰ ماه روزه داری وحتی اگر ۹ روز را روزه بگیرد ثواب صوم الدهر (روزه داری تمام عمر)را بر او عنایت می کند .

 

وی در ادامه بیان اعمال ماه ذی الحجه افزود : اهل بیت(ع) نماز ۱۰ روز اول ماه ذی الحجه که ما بین نماز مغرب و عشا اشاقمه می شودرا بسیار توصیه کرده اند و هر کس این نماز را بخواند ثوابی برابر با حاجیان متشرف به مکه مکرمه دارد و بنا به روایتی از امام صادق علیه السلام ، اگر انسان آن دو رکعت را بخواند در صورتی که به حج نیز تشرف نیافته باشد با ثواب حاجیان شریک خواهد بود.

 

وی در ادامه بیانات خود به شب زنده داری در دهه اول ماه ذی الحجه اشاره کرده و گفت: شب زنده ‌داری در ۱۰ روز اول ماه ذی الحجه بسیار سفارش شده است در این خصوص نیز در آیات قرآن سفارشاتی بسیار عجیب ذکر شده است به همین دلیل خداوند به پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: پیامبر من شب هنگام به درگاه من بیا و مرا عبادت کن و این نشان از اهمیت شب زنده داری و عبادت پروردگار متعال است فلذا تلاش کنیم مقداری از شب و سحر این ماه را به عبادت پروردگار متعال صرف کنیم و همه را در خواب نباشیم تا عنایت پروردگار متعال شامل حالمان شود.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ارومیه در ادامه بیانات خود در مورد سبک زندگی اسلامی با اشاره به رعایت حقوق همسایه گفت : از جمله مسائلی که باید در زندگی به آن دقت داشته باشیم مسئله رعایت حقوق همسایه است که والدین باید در خانواده به فرزندان خود آموزش دهند تا احترام همسایه را نگه دارند و به حق و حقوق همسایگی عمل کنند.

 

وی ادامه داد : اکنون که زندگی‌ها بر هم تنیده شده و زندگانی‌های اجتماعی ، آپارتمان نشینی و ماندن در باغ ها و مزارع روستایی اطراف شهر در ایام تابستان که مرسوم است،همه وظیفه داریم حق همسایگی را  تمام و کمال در همه جا رعایت کنیم.

 

سید مهدی قریشی در ادامه بیانات خود با استناد به روایتی از امام صادق علیه السلام گفت: در بیان معصومین ایمان ندارد هر کسی که همسایه هایش از شر وی در امان نباشند و اینکه گاها دیده میشود همسایه ای با صدای موسیقی بلند که خود آن نیز فعل حرام و معصیت است باعث آزار و اذیت همسایگان نیز می شود  که شایسته مردم عزیز ما نیست فلذا رعایت حقوق همسایگی مسئله بسیار مهمی است که لازم است همه در این موضوع دقت کافی داشته باشیم.

 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه در خطبه دوم آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه این هفته ارومیه با اشاره به اول ذی الحجه و سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و فاطمه زهرا (س) گفت : اول ذی الحجه سالروز ازدواج ملکوتی دو شخصیت عظیم عالم اسلام است که  پیامبراکرم (ص) به دستور خداوند این عقد را جاری کرده است فلذا روز بسیار بابرکتی است و مومنین بیشتر این روز را برای ازدواج فرزندان خود انتخاب می‌کنند.

 

وی در ادامه سخنان خود گفت : مسئله ازدواج و تشکیل خانواده در دین اسلام بسیار به آن تاکید شده به همین دلیل باید ضمن فراهم کردن زمینه ازدواج برای فرزندان خود ،برای دیگران هم باید امکان ازدواج را فراهم کنیم و خداوند متعال با صراحت در قرآن کریم بر این مسأله تأکید میکندتا جایی که میفرماید اگر آنها فقیر هم باشند خداوند از فضل خود کسانی را که ازدواج کنند غنی می‌کند به همین دلیل خانواده ها باید به فکر ازدواج فرزندان خود باشند و در این مسأله کم کاری و بی تفاوتی نداشته باشند و والدین در این زمینه وظیفه دارند تا خود را به سختی و زحمت بیاندازند و زمینه ازدواج فرزندان خود را فراهم کنند.

 

وی گفت: تمام مسئولان نیز وظیفه دارند تا زمینه ازدواج آسان را برای جوانان جامعه فراهم کنند و این وظیفه حکومت اسلامی و دینی  است که در این زمینه شرایط را برای جوانان فراهم کنند چرا که دستور صریح خداوند است و نباید از آن غافل شد.

 

امام جمعه ارومیه با اشاره به روایتی از امام کاظم علیه السلام خاطرنشان کرد : شخصی که زمینه ازدواج برادران مسلمان خود را فراهم کند در روز قیامت که هیچ ملجأ و پناهی نخواهد بود زیر سایه عرش خداوند قرار خواهد گرفت و این نشان از اهمیت فراهم کردن زمینه ازدواج جوانان در جامعه اسلامی است.

 

وی ادامه داد : بهترین کار خیر در دنیا برای افراد ایجاد زمینه ازدواج جوانان است فلذا افرادی  که تمکن مالی دارند کمک حال خانواده‌هایی باشند که از تمکن مالی لازم برای ازدواج جوانان برخوردار نیستند و هیچ عملی در نزد خداوند متعال محبوبتر از خانه ای که با ازدواج آباد می شود نیست و مبغوض ترین عمل نیز در نزد خداوند طلاق و جدایی است فلذا مسئولین و خانواده ها و بزرگان وظیفه دارند شرایط را برای ازدواج جوانان فراهم کنند.

 

سید مهدی قریشی در ادامه سخنان خود به تحریم وزیر امور خارجه ایران توسطآمریکا اشاره کرده و گفت: تحریم کردن وزیر امور خارجه یک کشور نشانه ضعف و زبونی دشمن است و ابر قدرتی که ادعا دارد که در تمام مسائل دنیا تأثیرگزار است نتوانست جواب منطقی در مقابل استدلال جمهوری اسلامی ایران داشته باشد و با این اقدام به دنبال پایان دادن به روابط دیپلماتیک وزیر امور خارجه ایران با سایر کشورها بود که با این رفتار ضعف و بیچارگی خود را به دنیا نشان داد چرا که این امر در دنیا مسأله نادری است.

 

امام جمعه ارومیه گفت: این اقدام آمریکا برای کشور ما مایه افتخار است که ایران اسلامی در مباحث روابط و سیاست خارجی بقدری اقتدار دارد که دشمنان را دچار عجز و آوارگی کرده تا با چنین اقداماتی بتواند مقابله به مثل کند که جا دارد به وزیر امور خارجه کشور تبریک گفت چرا که تحریم آمریکا ، عملکرد درست جناب وزیر و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان را نشان میدهد که امیدواریم با استقامت شاهد پیروزی نهایی نظام اسلامی و ذلت و شکست دشمنان باشیم.

 

سید مهدی قریشی در ادامه سخنان خود از مدیران و مسئولین استانی خواست تا به مسأله مدیریت فروش محصولات کشاورزی در استان توجه ویژه ای داشته باشند و خاطر نشان کرد : بحمدالله نزولات رحمت الهی در استان باعث رشد تولیدات کشاوری در استان شده است فلذا مسئولین و مدیران ارشد استان و کشور باید تدبیر درست و بموقعی برای فروش این محصولات داشته باشند تا کشاورزان عزیز دچار مشکل نشده و شاهد رونق در بازار میوه در استان باشیم.

 

وی افزود : در کنار مدیریت فروش محصولات کشاورزی مسئولین باید کنترل جدی بر قیمت گذاری ها و تنظیم بازار داشته باشند و افسار گسیختگی قیمت ها در بازار و عدم نظارت مسئولین بر بازار قابل قبول نیست فلذا امیدواریم هم مردم در فروش محصولات منصفانه رفتار کنند و هم مسئولین نظارت کافی داشته باشند تا مردم به زحمت نیفتند.

 

وی گفت : در هیچ کجای جهان نمیتوان مردمانی به خوبی مردم عزیز ایران اسلامی پیدا کرد و یکی از بزرگترین نعمت های خداوند متعال به مسئولین کشور وجود مردمانی فهیم ، بصیر ، صبور و با شخصیت کشور است که علی رغم همه مشکلات بخوبی شرایط را درک میکنند و همراهی میکنند و وظیفه مسئولین خدمت شبانه روزی به مردم است.

 

 

 

نماینده ولی فقیه در استان در پایان بیانات خود به خطرات و آسیب های قومیت گرایی در استان اشاره کرده و گفت : یکی از مسائلی که که در استان گاها باعث نگرانی می شود مسئله قومیت گرایی است ، این مسأله و ایجاد اختلاف و تفرق در جامعه با هر عنوانی حرام است و خداوند متعال از چنین افرادی که باعث اختلاف قومیتی شوند نخواهد گذشت .

 

وی افزود : در شرایط فعلی کشور نیاز به وحدت و یکپارچگی در مقابل دشمن اصل اساسی و ضروری جامعه به حساب می آید و هر کس در هر سمت و جایگاهی بخواهد با طرح مباحث قومیتی و نژادی باعث اختلاف شود در محضر خدای متعال و شهدا در روز قیامت پاسخگو خواهد بود .

 

وی ادامه داد: گویش ها و نژادهای مختلف و فرهنگ متنوع در دنیا از نشانه های خداوند متعال است و نباید مایه اختلاف و تفرقه باشد مخصوصا در ایامی که مباحث انتخابات مطرح است هر کس بخواهد با طرح چنین مباحثی  و بروز اختلاف به اهداف خود برسد و با بهم ریختن آرامش جامعه رأی مردم را کسب کند یقین بدانید چنین فردی در مسیر درست خدمت به مردم قرار ندارد و کسانی شایستگی بیشتری دارند که تقوا در وجودشان بیشتر باشد.

 

سید مهدی قریشی در ادامه سخنان خود در توصیه به افرادی که به دنبال حضور در انتخابات هستند گفت : کسانی که قصد دارند در انتخابات خود را مطرح کنند توجه داشته باشند که مردم با هوشیاری کامل رفتارها را میبینند و کسانی که مایه اختلاف در جامعه می شوند یقینا به اهداف خود نخواهند رسید.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: جمعه ١١ مرداد ١٣٩٨
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.