نسخه چاپينماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه در خطبه های نماز جمعه این هفته :

مبارزه با فساد باید اولویت اول قوه قضائیه کشور باشد

مبارزه با فساد باید یکی از اصول اساسی قوه قضائیه باشد و مسئولین عالی قضایی کشور هم باید با فساد در درون قوه قضائیه مبارزه و مقابله کنند و هم باید با فساد خارج از مجموعه قضایی مبارزه قاطعانه داشته باشند مبارزه با فساد در درون قوه قضائیه اولویت دارد و اگر داخل مجموعه تطهیر و اصلاح نشود نمیتواند در جامعه اصلاح ایجاد کند و با فساد مبارزه کند چون قوه قضائیه مسئول رفع فساد در کشور است و اگر قاضی فاسد باشد دو برابر مرتکب معصیت میشود چرا که بغیر از خود آبروی نظام اسلامی را نیز خواهد برد فلذا در وهله اول اصل عبارت است از اصلاح قوه قضائیه و در ادامه آن اصلاح جامعه.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه این هفته ضمن دعوت همه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی در ادامه مباحث معاد به شهادت شاهدان و گواهان الهی اشاره کرده و افزود : خداوند متعال ارحم الراحمین است و درست است که شاهدان اعمال برای ثبت اعمال بندگان مقرر شده اند و گنهکاران در روز قیامت رسوا خواهند شد اما بر اساس روایات اهل بیت علیهم السلام اگر بنده ای توبه کند و خطاهایش را جبران کند خداوند متعال اجازه نخواهد داد تا شاهدان بر اعمالش شهادت دهند.

 وی افزود : بر اساس صریح روایات اهل بیت علیهم السلام اگر بنده ای از اعمال و گناهانش توبه کند خداوند متعال او را خواهد بخشید و اجازه نخواهد داد در روز قیامت رسوا شود.

امام جمعه ارومیه با اشاره به روایتی از امام صادق علیه السلام گفت : اگر بنده ای از گناهش توبه کند و وقتی بیاد گناهش بیفتد ازآن شرمنده باشد خداوند او را خواهد بخشید و گناهانش را تبدیل به نیکی ها و حسنات خواهد کرد و یقینا خداوند متعال بهترین بخشندگان است.

 وی با بیان روایتی دیگر از امام صادق علیه السلام گفت : در روز قیامت انسان گنهکار اگر توبه واقعی داشته باشد و از خطایش پشیمان شود خداوند متعال در روز قیامت بگونه ای او را محشور خواهد کرد که گویی هیچ گناهی انجام نداده است فلذا سعی کنیم اگر مرتکب خطا و گناهی شدیم توبه کنیم و یقینا خداوند متعال بخشنده و مهربان است و در روز قیامت اجازه نخواهد داد بنده تائب خود رسوا و بی آبرو شود.

نماینده ولی فقیه در استان به نبودن روایاتی از شهادت پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت علیهم السلام در منابع و کتب حدیثی اشاره کرده و افزود : پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت علیهم السلام کریم تر از آن هستند که که بر علیه شخصی که توبه کرده و از خطای خود پشیمان است شهادت دهند و یقینا کسی که توبه میکند مورد لطف و رحمت خداوند متعال و همه پیامبران و امامان قرار خواهد گرفت.

 حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی نماینده مقام معظم رهبری در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های دوم نماز جمعه این هفته ارومیه با دعوت مردم و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی به سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) اشاره کرده و ضمن تسلیت و لزوم برگزاری مراسمات سوگواری در شهر و استان گفت : امام صادق علیه السلام بعنوان ششمین امام شیعیان توانستند فرصت تبلیغ و تبیین احکام الهی و دینی را بدست بیاورند و دانشگاه عظیم معرفتی تشکیل دهند و بدین سبب مذهب تشیع را مذهب جعفری نیز میگویند.

 

وی خاطر نشان کرد : امام صادق علیه السلام شاهد همه خباثت ها و ظلم های امویان به شیعیان و مردم مظلوم عصر خود بودند و شهادت پدران بزرگوار خود و علویان را دیدند و در جریان قیام علیه امویان نیز وارد نشدند چون عباسیان نیز مانند امویان ظلم های زیادی  در حق علویان و اهل بیت علیهم السلام داشتند و مظلوم کرده و به شهادت رساندند فلذا امام صادق علیه السلام بخاطر حفاظت از دین و معارف الهی اقدام به تربیت شاگردان زیادی در حوزه های مختلف کردند و با اعزام آن ها به مناطق مختلف به ترویج معارف دینی پرداختند.

 

امام جمعه ارومیه با اشاره به اقدامات مهم علمی و دینی امام صادق علیه السلام گفت : امام صادق علیه السلام در طول امامت پر برکت خود اقدام به تشکیل دروس عمومی و خصوصی کردند که توسط 4000 نفر 400 کتاب مهم و منبع که به اصول اربعة مأة مشهور است گردآوری شد که بعنوان منابع مهم روایی و اصولی مذهب تشیع در تاریخ ماندگار است و این اقدام باعث بقای معارف دینی در جهان اسلام گردید.

 

وی با اشاره به اینکه جهان اسلام اعم از شیعه و سنی مدیون امام صادق علیه السلام هستند خاطر نشان کرد : بزرگان مذاهب 4 گانه اهل سنت که شامل شافعی ، حنبلی ، حنفی و مالکی هستند مستقیم و غیر مستقیم جزو شاگردان امام صادق علیه السلام هستند و ابوحنیفه و مالک بن انس شاگردان مستقیم امام بوده و امام شافعی از مالک و احمد بن حنبل نیز بمدت 10 سال شاگرد امام شافعی بود و این ها نشان از جامعیت امام صادق علیه السلام در ترویج معارف دینی و اصولی اسلام در طول تاریخ است.

 

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به هفته قوه قضائیه و دیدار ریاست محترم قوه و رؤسای دادگستری های کشور با مقام معظم رهبری به اهمیت قضاوت اشاره کرده و گفت : لازم است رئیس و مسئولین قوه قضائیه با توجه حداکثری به منویات مقام معظم رهبری تلاش کنند مطالبات مردم و رهبری را در نظام قضایی کشور به مرحله عمل برسانند تا تحول بنیادین در قوه قضائیه به مرحله عینیت برسد.

 

وی در ادامه سخنان خود به نکات مهم بیانات رهبری در دیدار مسئولین قوه قضائیه اشاره کرده و گفت : مبارزه با فساد باید یکی از اصول اساسی قوه قضائیه باشد و مسئولین عالی قضایی کشور هم باید با فساد در درون قوه قضائیه مبارزه و مقابله کنند و هم باید با فساد خارج از مجموعه قضایی مبارزه قاطعانه داشته باشند.

وی گفت : مبارزه با فساد در درون قوه قضائیه اولویت دارد و اگر داخل مجموعه تطهیر و اصلاح نشود نمیتواند در جامعه اصلاح ایجاد کند و با فساد مبارزه کند چون قوه قضائیه مسئول رفع فساد در کشور است و اگر قاضی فاسد باشد دو برابر مرتکب معصیت میشود چرا که بغیر از خود آبروی نظام اسلامی را نیز خواهد برد فلذا در وهله اول اصل عبارت است از اصلاح قوه قضائیه و در ادامه آن اصلاح جامعه.

 

نماینده ولی فقیه دراستان به قاطعیت در مبارزه با فساد اشاره کرده و تأکید کرد : مبارزه قاطعانه و عدم مماشات با مجرمین و مفسدین باید سرلوحه کار قضات قوه قضائیه باشد و قاضی در عین حال که به سخنان و دفاعیات طرفین گوش میکند باید در صدور حکم قاطعانه عمل کند و این یکی از اصول مهم قضاوت است و در عین قاطعیت لطافت با مردم نیز داشته باشند.

 

وی با اشاره به فرمان مالک که توسط امیرالمؤمنین علی علیه السلام بیان شده به انتخاب صالح برای امر قضاوت اشاره کرده و گفت : بهترین اشخاص جامعه را باید برای قضاوت انتخاب کرد باید کسانی باشند که بر اشتباه خود اصرار نداشته باشند و طمعکار نباشند و در کار خود دقت داشته باشند و در مسائل دارای شبعه تعمق و دقت داشته باشد و با دلایل محکم حکم کنند و در زمان صدور حکم قاطع باشد و تعریف مردم در وی اثر نگذارد فلذا مسئولین عالی قوه قضائیه در انتخاب قضات دقت بیشتری داشته باشند تا شاهد اصلاح هر چه بیشتر امور در امر قضاوت در کشور باشیم.

 

امام جمعه ارومیه با اشاره به شهادت شهید بهشتی و 72 نفر از یاران صدیق نظام و همچنین سالروز بمباران شیمیایی سردشت و حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران به مسأله استکبار ستیزی تأکید کرده و گفت : آمریکا روز به روز چهره مزورانه خود را آشکار میکند و در کنار آن روز به روز به سمت افول و نابودی در حال سقوط است و خداوند متعال زمینه خوار و ذلیل شدن آمریکا را بیش از پیش نمایان می سازد.

 وی افزود : در روزهای اخیر و در جریان دیدار نخست وزیر ژاپن و در جواب رئیس جمهور آمریکا و معامله قرن که به گفته خودشان تبدیل به فرصت شده و در ماجرای ساقط کردن پهباد آمریکایی و اقدامات کودکانه سردمداران آمریکایی شاهد ذلت و خواری این کشور هستیم و امیدواریم روز به روز شاهد نابودی و اضمحلال این کشور باشیم.

 

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: جمعه ٧ تير ١٣٩٨
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.