نسخه چاپينماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه خطاب به دانشگاهیان :

اساتید متدین و انقلابی جریان های فکری و تأثیر گزار در دانشگاهها ایجاد کنند

در محیط دانشگاه در زمینه های اخلاقی و فرهنگی مشکلات مختلفی وجود دارد که غیر قابل قبول است و لازم است اساتید متدین و متعهد و انقلابی جریان های فکری و تأثیر گزار در دانشگاهها ایجاد کنند و باید محیط فرهنگی در دانشگاه ها را تغییر دهند و تنها تربیت دانشجو از لحاظ علمی نباید ملاک باشد و دانشجوی ایرانی باید مسلح به اخلاق و سبک زندگی دینی و اسلامی باشد.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه این هفته که متقارن با روز جهانی قدس بود ضمن دعوت همه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی  با اشاره به ایام شهادت امیرالمؤمنین  علی علیه السلام به بیان فراز هایی از وصیت نامه حضرت از کتاب شریف نهج البلاغه پرداخته و گفت : طبق آیات صریح قرآن کریم وظیفه شرعی همه مسلمانان و متدینین این است ، هنگامی که احساس کردند زمان مرگشان فرا رسیده بر فرزندان و نزدیکان خود وصیت کنند.

وی با بیان این نکته که اهل بیت علیهم السلام در کنار وصیت حقوقی ، وصایای اخلاقی نیز دارند گفت : سید رضی در کتاب شریف نهج البلاغه طی نامه 41 حضرت ، زمانی که در بستر شهادت بودند خطاب به امام حسن و امام حسین علیهما السلام ، وصایای اخلاقی خود را اینگونه بیان میکنند و میفرمایند؛ ای فرزندانم از کسانی نباشید که به دنبال دنیا هستند هرچند دنیا به دنبال شما باشد و اگر در دنیا چیزی از دست دادید تأسف نخورید و در مقابل برای از دست دادن آخرت اندوهناک شوید ، همیشه حق گو باشید و برای رضای خداوند کار کنید و در زندگی خود در مقابل دشمن محکم و مقتدر باشید و به یاری مظلومان بشتابید و در مقابل ظالم بایستید.

وی افزود : حضور مردم در راهپیمایی روز قدس نشانه روشنی بر عمل کردن به وصیت حضرت علی علیه السلام است  

سید مهدی قریشی در ادامه بیان وصیت حضرت علی علیه السلام گفت : همه را وصیت میکنم به رعایت تقوای الهی و رعایت نظم و انضباط در زندگی و اصلاح ذات البین که به فرموده پیامبر اکرم (ص) آشتی ایجاد کردن و رفع کدورت در بین دو مسلمان بالاتر از یکسال نماز خواندن و روزه گرفتن مستحبی است.

وی در ادامه گفت : حق خداوند را در مورد ایتام و فقرا رعایت کنید فلذا حضرت علی علیه السلام را پدر بیوه زنان و یتیمان میخوانند  

سید مهدی قریشی در ادامه بیانات خود در مورد حقوق همسایگان به وصیت پیامبر اکرم (ص) اشاره کرده و گفت : پیامبر اکرم (ص) بقدری در مورد رعایت حقوق همسایه سفارش کردند که عده ای گمان کردند همسایه نیز ارث خواهد برد فلذا باید رعایت حقوق همسایگان را نیز داشته باشیم .

وی در ادامه تشریح وصیت نامه امیرالمؤمنین علی علیه السلام گفت : یکی دیگر از وصایای حضرت در مورد قرآن بود و ایشان سفارش کردند حق خداوند را در مورد قرآن رعایت کنید و بگونه ای نباشد که دیگران در عمل کردن به قرآن از شما سبقت بگیرند و نباید قرآن را فراموش کنید و همچنین باید حق نماز را بجا آورید چرا که عمود دین شماست و نباشد که نماز های جماعت و نماز جمعه پیش شما ضایع شود و بر شماست رعایت حق خداوند متعال در مورد کعبه و خانه خدا و نباشد که بیت الهی را خالی بگذارید و به زیارت خانه خداوند بروید و چنانچه زیارت خانه خدا را ترک کنید از بین خواهید رفت و بر شماست جهاد مالی و جانی و زبانی در راه خداوند و شرکت در راهپیمایی روز قدس مصداق جهاد در راه خداوند بود بصورت زبانی فلذا نباید از جهاد در راره خداوند غافل شد
وی در ادامه افزود : نباشد که مسلمانان از هم کینه به دل داشته باشند و کدورتی میانشان باشد و اختلافی باشد میانتان و تلاش کنید امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید و اگر در مقابل بدی ها اعتراض نکنید انسان های بد بر شما تسلط می یابند و چنانچه دعا کنید دعاهایتان مستجاب نخواهد شد .

 حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی نماینده مقام معظم رهبری در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه دوم آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه با دعوت همه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی به شهادت امام جمعه شهر کازرون اشاره کرده و شهادت این عالم وارسته را تسلیت گفته و افزود : عده ای ضد انقلاب بعد از شب احیا اقدام به شهادت این عالم گرانقدر کردند که امیدواریم خداوند متعال این شهید بزرگوار و همه شهدای انقلاب را با امیرالمؤمنین علیه السلام محشور بفرماید .

 وی در ادامه به نزدیکی ایام سالگرد رحلت امام خمینی (ره) اشاره کرده و گفت : در آستانه رحلت ملکوتی امام خمینی رضوان الله تعالی علیه هستیم اولا از خداوند میخواهیم روح پاک امام بزرگوار را در جوار انبیای الهی و امامان معصوم علیهم السلام محشور بفرماید و در ادامه لازم و واجب است مراسمات سالگرد رحلت امام با شکوه و با عظمت برگزار شود و نباید اجازه دهیم اندیشه های والای این ابرمرد تاریخ از یادها فراموش شود و مبانی و اساس انقلاب اسلامی اندیشه های امام راحل است که باید نسل به نسل این اندیشه ها ماندگار و منتقل شود.

 وی افزود : امام خمینی (ره) شخصیت بسیار عجیبی بود و نگاه الهی داشت و تدابیری که انجام داده روز به روز برکت و عظمتش نمایان تر میشود.

سید مهدی قریشی در ادامه سخنان خود به سالروز قیام 15 خرداد اشاره کرده و گفت : در سال 42 رژیم منحوس پهلوی نزدیک به 15 هزارنفر را قتل عام کرد بخاطر اعتراض به دستگیری امام خمینی (ره) و بخاطر همین مسأله امام این روز را برای همیشه عزای عمومی اعلام کردند فلذا لازم است این روز عزیز را گرامی بداریم.

 امام جمعه ارومیه در ادامه به روز جهانی قدس اشاره کرده و گفت : مسأله مبارزه با رژیم صهیونیستی و آزاد سازی قبله اول مسلمین ، وظیفه شرعی ما مسلمانان دفاع از مظلوم است و وظیفه همه ما انجام وظیفه در قبال سرزمین و مردم مظلوم فلسطین است .

 نماینده ولی فقیه در استان با بیان نکته های مطرح شده در بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با دانشگاهیان افزود : مقام معظم رهبری فرمودند پیشرفت های علمی دانشگاهیان قابل انکار نیست و دقیقا همینطور است وقتی در محیط دانشگاه قرار میگیریم این مسأله را به وضوح میبینیم  و دستاوردهای علمی در دانشگاه ها غیر قابل انکار است.

 وی افزود : مشکلاتی در دانشگاهها در زمینه های مختلف علمی ، اخلاقی و فرهنگی وجود دارد که لازم است مدیران و اساتید دانشگاهها تدابیر مناسبی را اتخاذ کنند و رفع کنند و در این زمینه وظیفه اساتید و مدیران دانشگاه امید دادن به دانشجویان است، نباشد که مسئول دانشگاه جوانان را نسبت به آینده نا امید کند و کاملا باید روحیه امیدواری در بین دانشجویان حاکم باشد.

امام جمعه ارومیه در ادامه سخنان خود به وجود برخی مشکلات فرهنگی در دانشگاهها اشاره کرده و گفت : در محیط دانشگاه در زمینه های اخلاقی و فرهنگی مشکلات مختلفی وجود دارد که غیر قابل قبول است و لازم است اساتید متدین و متعهد و انقلابی جریان های فکری و تأثیر گزار در دانشگاهها ایجاد کنند و باید محیط فرهنگی در دانشگاه ها را تغییر دهند و تنها تربیت دانشجو از لحاظ علمی نباید ملاک باشد و دانشجوی ایرانی باید مسلح به اخلاق و سبک زندگی دینی و اسلامی باشد.

 وی افزود : اساتید باید علم نافع مد نظر اسلام را در دانشگاهها تبیین کنند و دانشگاهی که علم بیهوده و بدون نفع را آموزش دهد مد نظر اسلام و قرآن  نیست فلذا دانشگاه باید طلایه دار حل مشکلات جامعه باشند و با تلاش خود تمامی مشکلات اقتصادی و اجتماعی در حوزه های مختلف را حل کند فلذا اساتید و دانشجویان مذهبی و مدیران و وزرای علوم و بهداشت باید در این عرصه بصورت جدی ورود پیدا بکنند و در راه حل مشکلات موجود اقدامات عملی از خود نشان دهند .

 امام جمعه ارومیه در ادامه بیانات خود با اشاره به گلایه های مقام معظم رهبری از برخی نهاد های متولی فرهنگ در جامعه خاطر نشان کرد : دانشگاهیان نباید خود را در دانشگاهها محصور کنند و لازم است با حضور در اجتماع و در بین مردم عالمانه وظایف خود را بخوبی انجام دهند.

وی با گلایه شدید از اساتید و مدیران دانشگاهی و شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : نهاد های متولی فرهنگ مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی کجا هستند؟ چه تأثیری در سطح جامعه و در بین مردم دارند؟ و بزرگترین وظیفه بر عهده این شوراست و متأسفانه میبینیم چندین ماه این شورا تشکیل  نمیشود و یقینا مسئولین نمیتوانند در برابر خداوند متعال پاسخگو باشند در حالی که وظیفه شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأسیس امام خمینی (ره) تأمین فضای اخلاقی و معنوی در سطح دانشگاهها بود فلذا باید مسئولین تجدید نظر جدی در مورد فرهنگ و اخلاق در دانشگاه ها داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی با اشاره به مطالبات مردم از دانشگاهیان گفت : مسئولین دانشگاه و اساتید باید منویات و مطالبات مقام معظم رهبری را نصب العین خود قرار دهند و چرا باید مقام معظم رهبری در این زمینه گله مند باشند وبگویند که محیط های دانشگاهی از نظر فرهنگی در طراز انقلاب اسلامی نیستند فلذا مسئولین و اساتید مؤمن و انقلابی در دانشگاهها باید با تغییر نگرش در زمینه فرهنگ و اخلاق ، اقدام عملی و جدی  برای اصلاح امور را اجرایی کنند تا شاهد دانشگاهی در طراز انقلاب اسلامی باشیم.

امام جمعه ارومیه در پایان بیانات خود به سخان مقام معظم رهبری در مورد مذاکره با آمریکا اشاره کرده و گفت : رهبری فرمودند که هیچ مذاکره ای با آمریکا نداریم و مذاکره با این کشور معنایی ندارد چون مذاکره تحت فشار بهیچ وجه سودی ندارد فلذا باید در مقابل فشار دشمن ما نیز فشار بیاوریم و بحمدالله اهرم های فشار خوبی در دست داریم که باید بدرستی مدیریت شود تا به نتیجه مطلوب برسیم.

 وی افزود : طبق بیان صریح قرآن کریم اگر دیدی در قراردادی طرف مقابل خیانت کرد آن را بر صورتش بینداز چرا که خداوند خائنین را دوست ندارد فلذا باید مسئولین کشور در مقابل بد عهدی و خیانت آمریکا در ماجرای برجام اقدام متقابل انجام دهند و با مقاومت انشالله مسیر پیروزی هموار خواهد شد.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1398/03/10
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.