نسخه چاپينماینده ولی فقیه در استان با انتقاد ازبداخلاقی های مسئولین استانی گفت :

وظیفه مسئولین حفظ امنیت اخلاقی در جامعه است

مسئولین اگر به عملکرد یکدیگر انتقادی دارند و یا تخلفی را مشهود میدانند باید از طریق مراجع قانونی اقدام کنند و ما نباید شاهد اینگونه رفتار ها در سطح مسئولین باشیم و با توجه به اینکه در سال انتخابات هستیم نباید با اینگونه رفتارها و بخاطر حفظ جایگاه و پست و مقام امنیت اخلاقی جامعه را برهم بزنیم.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی در آغاز خطبه های آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه ارومیه ضمن دعوت همه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و انجام واجبات و ترک محرمات به در پیش بودن ماه مبارک رمضان اشاره کرده و گفت :امیدواریم خداوند متعال توفیق بهره مندی از فیوضات این ماه عزیز را شامل حال همه مؤمنین و مسلمانان بگرداند.

وی با اشاره به اهمیت روزه داری و شکرگزاری از خداوند متعال گفت : باید شاکر و سپاسگزار خداوند متعال باشیم که توفیق درک این ماه پر خیر و برکت را شامل حالمان کرده و لازم است حلول این ماه را به یکدیگر تبریک گفته و باید بگونه ای باشد که همه مسلمین با شور و نشاط به استقبال این ماه رفته و این نوع رفتار باید به فرهنگی ثابت در جامعه اسلامی تبدیل شود.

سید مهدی قریشی در ادامه بیانات خود درباره فضائل این ماه گفت : باید در این ماه سعی کنیم تمامی روزها را روزه بگیریم و از سفر های غیر ضروری اجتناب کنیم تا بتوانیم بصورت کامل از نورانیت این ماه بهره کافی را ببریم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد : هم باید خودمان روزه بگیریم و هم زمینه روزه داری دیگران را فراهم کنیم مخصوصا مدیران و مسئولینی که میتوانند با تغییر ساعات کاری و تسهیل کار در مجموعه خود زمینه روزه داری کارمندان و کارگران خود را فراهم کنند.

امام جمعه ارومیه تصریح کرد : باید بگونه ای رفتار کنیم که حال و هوای روزه داری در جامعه و شهر نمایان باشد و بهتر است در این ایام به فقرا نیز کمک کنیم تا آنها نیز بتوانند براحتی در این ماه روزه بگیرند.

وی افزود : مسئولین باید نظارت درست بر تنظیم بازار بخصوص در این ماه را داشته باشند و خود مردم و بازاری ها نیز باید در این امر پیشقدم شوند و با تخفیف دادن و ارزان فروختن کالاها بخصوص مواد غذایی همه بتوانند روزه بگیرند و در جهت کسب رضایت و توجه و رحمت الهی قدم بردارند.

امام جمعه ارومیه با اشاره به دعای 44 کتاب صحیفه سجادیه به نقل از امام سجاد (ع) به وظایف روزه داران اشاره کرده و گفت : حضرت دعا میکنند و به ما می آموزند و میگویند ؛ پروردگارا توفیق عنایت فرما تا معارف ماه رمضان را بدانیم و حرمت ماه مبارک رمضان را بزرگ بداریم و از معاصی اعراض کنیم و مرتکب گناه نشویم و اعضای بدنمان را در جایی به کار ببریم که مورد رضایت تو باشد و توفیق ده تا با گوشهایمان به سخنان بیهوده گوش ندهیم و با چشمانمان به صحنه های بیهوده نیز نگاه نکنیم و توفیق ده دستمان به سمت حرام نرود و نباشد که به سوی کار حرام قدم برداریم و توفیق ده تا روزی حلال بخوریم و گفته هایمان در راه رضای تو باشد و توفیق ده تا در این ماه مبارک صله ارحام کنیم و همسایگانمان را نیز فراموش نکنیم و دادرس آنان باشیم و بتوانیم اموال خود را پاک و خالص گردانیم و اینگونه نباشد که با مال دارای خمس و زکات خیر و احسانی انجام دهم و توفیق ده تا مالمان را با پرداختن وجوهات شرعی اموالمان را پاک گردانیم و عنایت فرما تا با کسانی که کدورت داریم زمینه آشتی را فراهم کرده و آشتی کنیم و به ما انصاف در مقابل ظلمی که بر ما رسیده را عنایت فرما.

سید مهدی قریشی در ادامه بیانات خود در مورد ماه مبارک رمضان تصریح کرد : ماه مبارک رمضان ماهی است که ما در این ماه تمرین میکنیم تا بقیه روزهای سال را با اخلاص و تقوا سپری کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان وامام جمعه ارومیه با تأکید بر حفظ حرمت ماه مبارک رمضان گفت : یکی از مسائل مهم در این ماه این است که باید مواظبت کنیم تا حرمت ماه مبارک رمضان حفظ شود و نه تنها خودمان بلکه به دیگران نیز اجازه شکستن حرمت این ماه عزیز را نباید بدهیم.

وی افزود :امیرالمؤمنین علی (ع) درخطبه 178 نهج البلاغه میفرمایند : ای مردم؛ دنیا کسانی را که اهداف دنیوی دارند را فریب میدهد و هر کس که به سمت دنیا و آنچه در آن است حرص و ولع داشته باشد دنیا از وی رویگردان خواهد شد و او را شکست خواهد داد و قسم بخداوند ، قومی نیست که در نعمات دنیوی غرق نباشند مگر اینکه آن را بواسطه انجام دادن گناهان از دست داده باشند فلذا مردم نباید اجازه دهند حرمت ماه مبارک رمضان با روزه خواری علنی در جامعه ، فعالیت رستوران ها و نانوایی ها و ... شکسته شود و نباید به گونه ای باشد که دیگران بگویند در این شهر روزه داری وجود ندارد و یا به روزه داری اهمیتی نمی دهند که اگر چنین شود و نعوذبالله روزه خواری در جامعه رسمیت پیدا کند یقینا عذاب الهی نازل خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در استان در پایان بیانات خود ضمن تأکید بر حفظ حرمت ماه مبارک رمضان خطاب به مردم و مسئولین گفت : وظیفه همه مسئولین و مردم اینست که با رعایت حریم الهی و حفظ حرمت ماه رمضان و تدبیر مناسب در جهت تنظیم ساعت کار نانوایی ها و غذاخوری ها و اماکن مرتبط شاهد فضای روزه داری در جامعه و شهر باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های دوم نماز جمعه این هفته ضمن دعوت همه مؤمنین به رعایت تقوای الهی با اشاره به ورود ماه مبارک رمضان و بهار تلاوت قرآن به اهمیت جمع خوانی قرآن کریم اشاره کرده و گفت : بحمدالله طبق سالهای گذشته برنامه جمع خوانی در مصلای امام خمینی (ره) و سایر مساجد برگزار میشود فلذا باید اهمیت دهیم به حضور در این مراسمات و جمع شدن کنار هم و یقینا اگر هزاران نفر در کنار هم به تلاوت قرآن مشغول باشند یقینا رحمت الهی برهمه مردم نازل خواهد شد و انتظار میرود مسئولین استانی حدالمقدور در این آیین شرکت کنندو حضورشان باید در این مراسم نمود داشته باشد تا مردم نیز بدانند و ببینند مسئولینشان به قرآن کریم و تلاوت آن اهتمام و توجه ویژه دارند.

وی در ادامه ضمن بیان روایتی از رسول اکرم (ص) خطاب به سلمان گفت : حضرت به سلمان سفارش میکنند که قرآن بخواند چرا که تلاوت قرآن گناهان را از بین میبرد و انسان را در برابر آتش جهنم حفظ می کند و باعث نزول رحمت الهی شده و باعث استغفار ملائک برای وی خواهد شد و بهشت مشتاق او شده و خداوند از او راضی خواهد شد، فلذا به حضور در آیین جمع خوانی قرآن کریم اهمیت ویژه ای بدهیم تا مورد لطف و رحمت الهی قرار بگیریم

امام جمعه ارومیه با انتقاد از بد اخلاقی های مسئولین در هفته گذشته گفت : مسئولین استانی ما باید رفتارهای خوب و مورد رضای الهی را در جامعه نهادینه کنند و شایسته استان ما نیست که این گونه بد اخلاقی ها در جلسات عمومی با اتهام زنی و بی حرمتی به یکدیگر همراه باشد و دیده شود فلذا انتظار داریم مسئولین الگو و سرمشق مردم در رعایت ادب و رفتارهای محترمانه باشند.

وی با بیان روایتی از امام صادق (ع) در مورد حقوق مؤمنین بر یکدیگر گفت : مؤمنین بر یکدیگر حقوقی دارند و یکی از آنان اینست که قلبا یکدیگر را دوست بدارند و در دل کینه ای نسبت به هم نداشته باشند و هیچوقت نباید به یکدیگر خیانت کرده و ذلیل و خوار کنند و نباید به یکدیگر تهمت دروغگویی بزنند تا آنجایی که نباید به یکدیگر اف بگویند و اگر چنین شد برادری و دوستی بین آن ها از بین میرود و چنانچه  یکدیگر را دشمن بدانند به سمت کفر میروند و شایسته نیست به همدیگر تهمت بزنند و اگر همدیگر را متهم کنند ایمان در قلب هایشان بمانند نمکی که در آب حل میشود ذوب شده و از بین می رود.

وی تأکید کرد : مسئولین اگر به عملکرد یکدیگر انتقادی دارند و یا تخلفی را مشهود میدانند باید از طریق مراجع قانونی اقدام کنند و ما نباید شاهد اینگونه رفتار ها در سطح مسئولین باشیم و با توجه به اینکه در سال انتخابات هستیم نباید با اینگونه رفتارها و بخاطر حفظ جایگاه و پست و مقام امنیت اخلاقی جامعه را برهم بزنیم.

امام جمعه ارومیه با اشاره به اعدام 37 نفر از شیعیان بی گناه از جمله عده ای از علمای دینی و رجال مذهبی منطقه قطیف توسط رژیم منحوس عربستان سعودی ، ضمن محکوم نمودن این رفتار ددمنشانه گفت : چنین اقداماتی توسط مزدوران عربستان سعودی که با شمشیر آنها را اعدام کردند نشان از اوج توحش آنان دارد بگونه ای که روی حیوانات را نیز با چنین اعمالی سفید کردند و انتظار بر این است که مردم و مسئولین و علمای شهر و متولیان فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی استان مجلسی برای بزرگداشت مظلومیت این شهدای عزیز ترتیب داده شود و لازم است در مقابل چنین اقدامات وحشیانه ای عکس العمل مناسبی صورت بگیرد.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به هفته معلم و شهادت استاد مطهری گفت : رفتار و منش و روش استاد مطهری بهترین الگو و سرمشق برای اساتید حوزه و دانشگاه و معلمین ماست و لازم است آثار شهید بزرگوار بیشتر در دسترس معلمین و دانش آموزان و دانشجویان ما قرار بگیرد.

وی با اشاره به دیدار اخیر معلمین و فرهنگیان با مقام معظم رهبری به توصیه های رهبر معظم انقلاب اشاره کرده و گفت : ارزش معلمین بسیار بالاست و کاری که آنان در تربیت انسان بعنوان اشرف مخلوقات انجام میدهند نشان از مقام بالای آنان دارد و معلمین تربیت کننده سرمایه های انسانی و پایه ریزان تمدن نوین جهانی هستند.

خطیب نماز جمعه ارومیه به اهمیت کشورهای غرب در عملیاتی شدن سند 2030  در ایران اشاره کرده و تأکید کرد : سند 2030 برای این است که توجه نکنیم تا در دانشگاه ها و مدارس ما  نیرو و سرباز برای غرب تربیت شوند و حساسیت مقام معظم رهبری در این موضوع نشان از اهمیت این مسأله دارد فلذا انتظار داریم مسئولین آموزش و پرورش بصورت واضح در رسانه ها بیان کنند که در مورد مقابله با سند 2030 چه اقدامات عملی را انجام داده اند.

وی ضمن تقدیر از اقدامات بزرگ آموزش و پرورش گفت : بحمدالله معلمین و مسئولین کارهای بزرگ و خوبی را در تربیت نسل انقلابی ، مؤمن و شجاع انجام داده اند و یقینا زحمات معلمین باعث تربیت این نسل پر نشاط و کارآمد در کشور است فلذا باید این تلاش ها با رفع ضعف ها  و تقویت قوت ها ادامه پیدا کند.

سید مهدی قریشی با اشاره به سند تحول آموزش و پرورش خاطر نشان کرد : این سند باید در دسترس تمامی معلمین ، مدیران و دست اندر کاران آموزش و پرورش قرار بگیرد تا همگی مسیر راه و نقشه عملیاتی خود را بخوبی بدانند و باید معلمین و مسئولین آموزش و پرورش دارای روحیه انقلابی باشند و انقلابی و جهادی عمل کنند و ضرورت دارد پیام های انقلاب و معارف دین در متون آموزشی نظام آموزش و پرورش رسوخ کند.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان ضرورت توجه بیشتر به دانشگاه فرهنگیان گفت : از مسئولین و مدیران استانی انتظار داریم توجه بیشتری به دانشگاه فرهنگیان داشته باشند و امکانات و شرایط فعلی این دانشگاه شایسته استان و معلمین ما نیست و با تقویت این دانشگاه امیدواریم زمینه تربیت معلمانی مؤمن ، دانا ، خردمند ، اندیشمند ، خود باور و مدیر فراهم شود تا آنها نیز بتوانند شاگردانی مؤمن و متدین تربیت کنند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد : وجود نشاط در محیط مدارس و دانشگاهها ضروری است ولی نباید این نشاط با کارهایی نادرست و با موسیقی ورقص و پایکوبی اشتباه گرفته شود.

امام جمعه ارومیه با انتقاد شدید از برگزاری برخی مراسمات و جشن ها که با موسیقی و رقص همراه است گفت : متاسفانه دیده میشود گاها در مدارس ، دانشگاهها و حتی برخی پارک ها به بهانه ماه رمضان و دیگر مناسبت ها مراسم موسیقی و بزن و برقص راه اندازی می کنند که جای تعجب دارد و هیچ سنخیتی بین آن ها و نشاط حقیقی دیده نمی شود فلذا به گفته مقام معظم رهبری ایجاد نشاط عبارت است از ایجاد زمینه های ورزشی ، برگزاری فوق برنامه های جذاب و کاربردی و حل مشکلات معیشتی مردم و لازم است با ایجاد زمینه اشتغال و برنامه ریزی درست و مدیریت صحیح زمینه نشاط در بین مردم فراهم شود.

وی در پایان سخنان خود به آشکار شدن دشمنی های دشمنان اشاره کرده و گفت : دشمن از هر طرف مشغول تهاجم به کشور و ملت است و لازم است همه مردم و مسئولین آرایش جنگی بخود بگیریم و همه در میدان باشیم و با اتحاد و انسجام نقشه های دشمنان را نقش برآب کنیم و یقینا با عنایات خداوند متعال پیروزی ازآن ماست و به تصریح آیه 36 سوره انفال کافران اموالشان را در جهت دشمنی با دین خدا خرج میکنند در حالی که جز حسرت و نابودی چیزی نصیبشان نخواهد شد و پیروزی نهایی از آن حق و اسلام خواهد بود.

 

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1398/02/13
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.