نسخه چاپيحجت الاسلام والمسلمین قریشی با سفارش به همه مسئولین :

مسئولین با رفع مشکلات مردم زمینه نشاط در جامعه را فراهم سازند

نشاط داشتن به معنی رقاصی و اجرای برنامه های خاص و کارناوال و برگزاری کنسرت و گاها بر خلاف دین نیست نشاط به معنای امید و تحرک و پرکاری و با حوصله کار کردن است و مسئولین باید متوجه این باشند که با حل مشکل مردم میتوان نشاط واقعی را به مردم و جامعه تزریق کرد فلذا انتظار داریم از همه مسئولین اجرایی استان ، از مسئولین قضایی و مجمع نمایندگان استان تا با همکاری یکدیگر با امید و حوصله به دنبال رفع مشکل مردم باشند تا شاهد نشاط همه مردم باشیم وگرنه با اجرای مراسمات موسیقی و مشغول کردن مردم هیچ نشاطی نمیتوان در جامعه و در بین مردم مشاهده کرد.

 

تفکر مردانگارانه به زنان بالاترین ظلم به جایگاه زن است

حجت الاسلام والمسلمین در خطبه اول آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه 10 اسفند ماه 1397 ضمن دعوت همه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی با اشاره به ایام ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز مادر با تبریک این ایام گفت :قبل از مبعوث شدن نبی مکرم اسلام (ص) به نبوت و آغاز دین اسلام درزمان عرب جاهلی  زن جایگاه و ارزشی در بین مردم نداشت تا آنجا که به تصریح قرآن در آیات 58 و 59 سوره مبارکه نحل دختران را به هنگام تولد زنده به گور میکردند.

وی خاطر نشان کرد : زمانی که مردی از دنیا میرفت زن ها و دخترانشان بعنوان کالا محسوب شده و بعنوان ماترک متوفی تقسیم می شدند.

وی گفت : نه تنها در زمان عرب جاهلیت ، بلکه به اذعان ویل دورانت تاریخ نگار مشهور اروپایی ، قانونی بودن کتک زدن زن توسط شوهر و نشانه روشنفکری بودن این کار تا اواخر قرن 18 میلادی ، نداشتن حق مالکیت و حق رأی زن از تفکرات غرب بود و با آمدن اسلام خط بطلانی بر همه این تفکرات کشیده شد.

وی گفت : اسلام با تصریح آیات قرآن کریم ارزش و جایگاه  زن و مرد را برابر دانسته و تنها ملاک برتری انسان را در میزان تقوا معرفی کرد و ادامه داد با وجود تفاوت در وظایف زن و مرد و ویژگی های هر دو ؛ ارزش و جایگاه هر دو یکسان و برابر است.

امام جمعه ارومیه با بیان اینکه بزرگترین اشتباه جوامع غربی انکار کردن تفاوت های زن و مرد است خاطر نشان کرد : زن و مرد در وظایف و مسئولیت های زندگی تفاوت های بسیاری دارند و تفکر اومانیستی و لیبرالیستی از صد سال پیش تفکری به نام فمینیست ایجاد کردند که داعیه دار دفاع از حقوق زن باشد و متاسفانه به جایی رسیدند که در حق زنان بزرگترین ظلم ها و تبعیض ها و اشتباهات را مرتکب شدند.

وی با اشاره به تفکر مرد انگارانه به زنان در مکتب فمینیستی گفت : نگاه مردواره داشتن به زنان و ایجاد تضاد و جنگ آشتی ناپذیر بین این دو جنس باعث شد زنان بیشتر مطرح شده و جایگاه مادر شدن و تولید مثل را بعنوان یک وظیفه حیوانی به شمار آوردند نه بعنوان یک عمل انسانی مقدس.

وی با تأکید بر نگاه پست غرب به زنان گفت : در نگاه غربی مادر شدن و تشکیل خانواده در غرب و بین زنان نوعی بندگی و قید و بند برای زنان محسوب میشود و معتقدند زنان باید در تمتعات جنسی خود راحت و آزاد باشند و به دنبال بی عفتی محض در جوامع هستند.

فروپاشی نهاد خانواده حاصل تفکر فمینیستی درغرب است

سید مهدی قریشی با اشاره به اهمیت حلال زادگی گفت : جوامع غربی به تصریح خودشان در برخی کشورها یک سوم متولدین ، نامشروع هستند و در برخی کشور ها بیشتر از 50 درصد ؛ حتی طبق آمار رسمی خود آمریکا در هر 2 دقیقه یک تجاوز اتفاق می افتد و با این روند بی عفتی در این جوامع نهادینه شده و اصل برایشان برهنگی و بی حیایی است حتی به جایی رسیده اند که همجنسگرایی را بصورت قانونی در برخی کشورها به رسمیت شناخته اند و نتیجه آن از بین رفتن نهاد خانواده در غرب است که امروزه شاهد آن هستیم.

وی با اشاره به فعالیت های سازمان یونیسف در سال 78 در ایران گفت : سازمان جهانی یونیسف نهادی در سازمان ملل متحد است که وظیفه حمایت از کودکان را بر عهده دارد در حالی که ما در آن سالها شاهد بودیم جزواتی که برای آموزش زنان و دختران ما آورده بودند شامل مشروعیت زنا و بی عفتی در صورت تمایل طرفین ، آزادی روابط جنسی نوجوانان و ممنوعیت ازدواج برای آنان ، جواز روسپیگری (تن فروشی)غیر اجباری ،‌حمایت از سقط جنین ، حمایت از نشوز (نافرمانی و تمکین نکردن) زنان بود که در آن زمان با اعتراض گسترده مانع اینگونه مباحث در کشور شدند و این نشان میدهد دنیای غرب در تلاش است نهاد خانواده در ایران را از بین ببرد .

ازدواج مایه آرامش و کامل کننده زن و مرد است.

وی با اشاره به نگاه زیبای اسلام به زنان و جایگاه آن گفت : اسلام با نگاه مقدسی که به ازدواج دارد ؛ زن و مرد را مایه آرامش و کامل کننده همدیگر معرفی کرده و ازدواج را از نشانه های خداوند متعال می داند و ما باید افتخار کنیم به اسلام و مسلمان بودن .

وی به اهمیت ازدواج کردن در اسلام اشاره کرده و گفت : خداوند متعال در قرآن کریم به صراحت بیان می کند که اگر فقیر هم بودید سعی کنید ازدواج کنید که از فضل خود تأمین خواهد کرد کسانی را که ازدواج می کنند ، فلذا باید مردم و مسئولین در ترویج ازدواج همه تلاش خود را به کار بگیرند و زمینه ازدواج آسان جوانان را فراهم کنند.

 وی با بیان روایتی از رسول اکرم (ص) گفت : دیدگاه اسلام بر این است که خدمت به خانواده کفاره گناهان کبیره است و خشم خداوند را التیام بخش است و میفرماید اگر زنی به مرد خود لیوانی آب بدهد بمانند ثواب یک سال عبادت است و در مقابل میببینیم که نگاه غرب بر این است که زن و مرد در تلاشند بر یکدیگر تسلط پیدا کنند .

مقام مادری بالاترین مقام برای زنان است

امام جمعه ارومیه با اشاره به وظیفه مهم فرزند آوری برای زن گفت : اشرف مخلوقات و گل سر سبد هستی انسان است و خداوند متعال بزرگترین ، شریف ترین ، بالاترین ، با ارزش ترین و بهترین وظیفه را بر عهده زن قرار داده تا انسان را بوجود آورده و آن را تربیت کند و این بالاترین مقام برای یک زن است در حالی که جوامع غربی مادر شدن را یک وظیفه حیوانی معرفی می کنند.

وی در ادامه تشریح مقام زن در اسلام با بیان روایتی از رسول اکرم (ص) گفت : یک زن از زمانی که باردار می شود تا زمانی که کودک را به دنیا بیاورد و تا دو سال که شیر می دهد بمانند فردی است که در میدان جنگ جهاد می کند و اگر در این مدت بمیرد خداوند به وی منزلت و مقام شهید را به وی عنایت خواهد کرد.

امام جمعه ارومیه با بیان احترام فرزندان به والدین گفت : وظیفه فرزندان احترام خاضعانه به پدر و مادر است حتی زمانی که آن ها در قید حیات نباشند و این آموزه ها از زیبایی های اسلام است ولی متاسفانه عده ای دنبال پست ترین و نا مناسب ترین افکار غربی می روند که هیچ انسان منصفی حاضر به قبول این تفکرات نیست.

خانواده ها سعی کنند زمینه حضور فرزندانشان را در حوزه های علمیه فراهم آورند

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی در خطبه های دوم نماز جمعه این هفته به مهمترین مسایل سیاسی و رویداد های مهم اشاره کرده و گفت : بحمدالله ثبت نام حوزه های علمیه در کشور آغاز شده و از خانواده های مؤمن و متدین که فرزندانی باهوش و با استعداد دارند تقاضا می شود مقدمات ثبت نام فرزندانشان را در حوزه های علمیه فراهم آورند و امیدواریم با حضور این عزیزان در حوزه های علمیه شاهد تربیت مبلغان و عالمان دینی در سطح استان و کشور عزیزمان باشیم .

وی با اشاره به مقام رفیع عالمان دینی در اسلام گفت : در روز قیامت به فرموده امام صادق (ع) تمامی اعمال در ترازوی سنجش قرار خواهند گرفت و همگی شاهد خواهند بود که مرکب قلم علما ارزشمند تر از خون شهدا است و این مسأله مشهود است که اگر وجود امام خمینی (ره) و آموزه های دینی وی نبود ، شهدایی مثل مهدی و حمید باکری ها ، امینی ها و صیاد شیرازی ها چگونه تربیت می شدند و اگر فرزندی به عنوان عالم دینی در خدمت اسلام باشد تا وقتی که تبلیغ می کند اجر و ثوابش به والدینش نیز خواهد رسید فلذا سعی کنیم زمینه حضور فرزندانمان را در حوزه های علمیه فراهم آوریم.

 با کمک کردن به فقرا آنها را در شادی های خود در ایام سال جدید سهیم کنیم

وی با اشاره به روز 14 اسفند که بعنوان روز احسان و نیکوکاری نامیده شده از اقدامات کمیته امداد امام خمینی (ره) که شعار امسال را « عیدی برای همه» مطرح کرده اند تقدیر کرده و گفت : در آستانه عید نوروز همه باید دست به دست هم دهیم و هر چقدر در توان داریم به فقرا کمک کنیم تا در این کار خیر سهیم باشیم.

امام جمعه ارومیه با بیان روایتی در مورد صدقه دادن پنهانی گفت : کمک کردن به فقرا بصورت پنهانی خشم خداوند را کمتر کرده و کمک کردن بصورت آشکار انسان را از مرگ بد رهایی میبخشد .

وی درادامه گفت اهل بیت علیهم السلام نیز اینگونه بودند و علی (ع) بقدری به فقرا کمک کرده بود که یکی از القاب وی را ابوالأرامل والایتام میگفتند . یا بعد از شهادت امام حسین (ع) زخمی که بر پشت حضرت بود تعجب همه را برانگیخت و زمانی که از امام سجاد (ع) علت آن را پرسیدند، حضرت علت آن را حمل کیسه ای بیان کرد که پدر بزرگوارش بر پشت خود میگذاشت و به فقرا و یتیمان کمک میکرد.

وی با اشاره به میزان میانگین صدقه در استان خاطر نشان کرد : میانگین صدقه هر خانوار در استان ما 650 تومان است و اگر بتوانیم این میزان را دو برابر کنیم میتوان اقدامات مؤثری در رفع فقر در استان انجام دهیم فلذا همه باید در آستانه عید اگر قرار است دید و بازدید و مهمانی ها و صله رحم هایی باشد فقرا را نیز سهیم کنیم و با کم کردن ریخت و پاش ها و تشریفات اضافی و کمک بیشتر به فقرا نظر لطف و رضایت پروردگار متعال را کسب کنیم.

 مسئولین با رفع مشکلات مردم زمینه نشاط در جامعه را فراهم سازند

وی در ادامه با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در درس خارج فقه گفت : مطالبه مقام معظم رهبری از همه مسئولین خدمت با نشاط و با انگیزه برای مردم است و نا امیدی و مأیوس بودن و سستی نباید رد بین مسئولین دیده شود و همه باید به وضوح ببینند که انقلاب و نظام اسلامی در حال پیشرفت و پیشروی است وراهپیمایی 22 بهمن نشانه بزرگی بر حضور همه مردم در صحنه بود و وظیفه همه مسئولین این است که برای حل مشکلات معیشتی مردم با انگیزه و پشتکار از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

وی در ادامه به معنی نشاط از زبان مقام معظم رهبری اشاره کرده و گفت : نشاط داشتن به معنی رقاصی و اجرای برنامه های خاص و کارناوال و برگزاری کنسرت و گاها بر خلاف دین نیست نشاط به معنای امید و تحرک و پرکاری و با حوصله کار کردن است و مسئولین باید متوجه این باشند که با حل مشکل مردم میتوان نشاط واقعی را به مردم و جامعه تزریق کرد فلذا انتظار داریم از همه مسئولین اجرایی استان ، از مسئولین قضایی و مجمع نمایندگان استان تا با همکاری یکدیگر با امید و حوصله به دنبال رفع مشکل مردم باشند تا شاهد نشاط همه مردم باشیم وگرنه با اجرای مراسمات موسیقی و مشغول کردن مردم هیچ نشاطی نمیتوان در جامعه و در بین مردم مشاهده کرد.

 سوء استفاده از تصاویرزنان برای تبلیغ ، شایسته شهر و استان نیست

وی با اشاره به اهمیت حفظ جایگاه زن در جامعه و انتقاد از نصب بنر هایی از یک بازیگر در سطح شهر برای افتتاح یک مجموعه زیبایی و آرایشی گفت : نباید از جایگاه زن سوء استفاده شود و این کارها در شأن و جایگاه شهر و استان ما نیست که از زیبایی و لطافت یک زن سوء استفاده کرده و در ترویج کسب و کار بصورت نامشروع و ناصحیح استفاده کرد.

وی با انتقاد از عملکرد ضعیف مسئولین شهر گفت : این کارها شایسته شهر ما نیست و معلوم نیست مسئولین شهر و استان مشغول چه کاری هستند که در مقابل نهی خداوند متعال از این کار سکوت کرده و اقدامی نکردند.

وی گفت : خداوند متعال اجازه نداده است که زنی خود را بیاراید و خود نمایی کند و این کارها نتیجه تفکر غربی است و افرادی که در این زمینه مسئولیت دارند باید توبه و استغفار کنند و از مردم عزیز عذرخواهی کنند.

 سکوت مسئولین دربرابررقص دختران و پسران بالغ غیر قابل قبول است

وی با اشاره به تفاوت زمان و مکان و فردی که معصیت می کند یا کار خوبی انجام می دهد گفت : نماز خواندن در ماه مبارک رمضان و در مسجد با جماعت و بوسیله امیرالمؤمنین علی (ع) ، یقینا با نماز خواندن یک طلبه در روز عادی و در خانه بصورت فرادی یقینا متفاوت است ؛ معصیت کردن نیز متفاوت است و فردی که معصیت میکند مسئولیت نیز داشته باشد عقوبت و تنبیهی مضاعف دارد.

وی با انتقاد شدید از مسئولینی که در مقابل آنها دختران و پسران مکلفی که بدون حجاب اقدام به رقص محلی نموده اند گفت : اعتراض نکردن این مسئولین و ترک نکردن مجلس قابل قبول نیست و نمیتوانند در مقابل خداوند متعال پاسخگو باشند و اینگونه اقدامات برای استان ما مایه آبروریزی است فلذا باید این مسئولین در رفتار و نگرش خود تجدید نظر کنند و توبه کنند و کسانی که زمینه برگزاری این مراسم را فراهم نموده اند باید لغو امتیاز شوند تا مانع از برگزاری مجدد اینگونه مراسمات باشیم.

وی با تأکید بر حفظ حرمت دوازده هزار شهید استان آذربایجان غربی گفت : این اقدامات ریشخند زدن به خون این شهیدان است و هیچ فردی راضی به تکرار اینگونه اقدامات نیست و نمیتوان دراین مسأله اغماض کرد و آن را نادیده گرفت  فلذا از استاندار بعنوان شخص اول اجرایی استان انتظار داریم با اقدام بموقع و صحیح با توبیخ یا عزل کردن و برخورد درست و قاطع از تکرار چنین اتفاقاتی در استان جلوگیری کند.

 

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1397/12/10
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.