نسخه چاپينماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی:

عمده مشکل اقتصادی کشور از سوء مدیریت است نه تحریم

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ارومیه: بر مسئولین لازم است که شبانه روز فعالیت کنند تا گرانی را مهار و کنترل نمایند چرا که عمده مشکل اقتصادی کشور از سوء مدیریت است نه تحریم.

 

* کسانی که به پرداخت وجوهات شرعی خود اهمیتی نمی‌دهند حسابرسی سختی در قیامت خواهند داشت

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه اول نماز جمعه این هفته ارومیه با اشاره به اهمیت پرداخت وجوهات شرعی در اسلام گفت: از جمله مسئله‌هایی که باعث می‌شود بندگان الهی حسابرسی سخت و مشکلی داشته باشند این است که وجوهات شرعی خود را بدرستی در دنیا ادا نکرده‌اند.

وی با اشاره به آیات و روایات در این زمینه افزود: در ظاهر آیات و روایات تصریح شده است کسانی که وجوهات شرعی اعم از خمس، زکات و کمک به فقرا را خوب و بجا ادا نمی‌کنند در وهله اول باعث کمبود رزق و روزی خود می‌شوند و در وهله دوم سبب می‌شوند بهنگام ترک دنیا مرگ سختی داشته باشد و حسابرسی سختی در انتظار آن‌ها خواهد بود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به سخنی از حضرت علی (ع) فرمود: کسانی که زکات خود را نداده‌اند در لحظه مرگ از خداوند متعال می‌خواهند تا آن‌ها را برگردانند تا زکات و وجوهاتشان را ادا کنند.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم خاطر نشان کرد: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید اموال انسان در روز قیامت طوق و زنجیر خواهد بود اگر در دنیا؛ حسابرسی اعمال و اموال خود را بدرستی ادا نکرده باشد.

 

* اگر خمس و زکات بدرستی ادا شود در جامعه فقیری نخواهد ماند

نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان‌غربی در ادامه با اشاره به اهمیت پرداخت خمس و زکات در دین اسلام تاکید کرد: اگر در جامعه خمس و زکات بدرستی ادا شود با تدبیر الهی فقیری در جامعه نخواهد ماند.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری جلسه شورای زکات در هفته گذشته گفت: بحمدالله استان آذربایجان‌غربی در پرداخت زکات در رتبه دوم کشور قرار دارد و این در حالی است که فقط ۵ درصد زکات در استان پرداخت می‌شود و ما باید به این مساله اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم و با انفاق و پرداخت وجوهات شرعی موجبات نزول نعمات الهی را فراهم کنیم.

وی با بیان ماجرایی از یکی از صحابه امام صادق (ع) گفت: انسانی که در کمک کردن به فقرا پیشقدم باشد به فرموده خداوند در قیامت بهشت الهی جایگاه او خواهد بود.

 

* یکی از وظایف مهم پدر و مادر، بزرگ کردن فرزندان خود با روزی حلال است

امام جمعه ارومیه در پایان خطبه اول این هفته با اشاره به یکی دیگر از مباحث خانواده و سبک زندگی اسلامی به بیان اهمیت رزق و روزی پاک در زندگی‌های امروزه گفت: یکی از وظایف مهم پدر و مادر این است که فرزندان خود را با طعامی بزرگ کنند که وجوهات شرعی آن پرداخت شده باشد.

وی افزود: اگر فرزندانمان را با مال شبهه ناک بزرگ کنیم تربیت آن‌ها درست نخواهد بود و فرزندی عابد و مطیع نخواهیم داشت و خواهیم دید فرزندانمان بی‌حرمتی می‌کنند و به فرمایشات الهی کم توجه هستند.

وی خاطر نشان کرد: یکی از عوامل موثر در تربیت درست فرزندان این است که آن‌ها را با روزی حلال بزرگ کنیم.

 

* از مسئولانی که در مراسم بزرگداشت 9 دی حضور پیدا نکردند گلایه‌مندم

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته ضمن تقدیر و تشکر از مردم بصیر و ولایتمدار استان بخاطر حضور در بزرگداشت حماسه ۹ دی گفت: مردم استان با حضور در این مراسمات به همه دنیا نشان دادند که فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها باعث نمی‌شود که مردم از حمایت ولایت و رهبری دست کشیده و از دیانت خود عقب بنشینند.

وی در ادامه افزود: از مسئولینی که همراه با مردم در این مراسمات حضور پیدا کردند تقدیر و تشکر می‌کنم و از مسئولانی که در این مراسم حضور پیدا نکردند گلایه‌مندم و امیدوارم عذر مناسبی برای این کار داشته باشند چرا که بنابه فرمایش پیامبر اسلام (ص)، "زمانی که امر جامعی در جامعه اتفاق افتد همه باید حضور داشته باشند و اگر مسئله واجبی پیش آید باید برای عدم حضور اجازه بگیرند و بدون اجازه محل را ترک نکنند".

وی خاطر نشان کرد: امیدوارم این بیداری و بصیرتی که اول در مردم و سپس در مسئولین ایجاد شده است حفظ شود چرا که تا این بصیرت و بیداری در کشور ما وجود دارد دشمنان نمی‌توانند به کشور ما آسیبی برسانند و ولایت در کشور ما تنها نخواهد ماند.

 

* ملت ایران با مقاومت در مقابل دشمن به پیشرفت و پیروزی خواهد رسید

نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان‌غربی در ادامه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دبیرکل جنبش اسلامی فلسطین با رهبر انقلاب اشاره کرده و گفت: رهبر انقلاب در این دیدار فرمودند: "شما بخاطر مقاومت خود پیروز شده‌اید، اگر بایستید پیروز خواهید شد و پیروزی حتمی است و رژیم منحوس صهیونیستی طولی نمی‌کشد که از بین می‌رود".

وی خاطر نشان کرد: اینکه مقام معظم رهبری مسئله از بین رفتن رژیم صهیونیستی را این چنین قرص و محکم اعلام می‌کنند، نشان می‌دهد که ایشان به این مسئله یقین دارند.

وی به مقاومت ۲۲ روزه، ۳۳ روزه و ۲۴ ساعته مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی اشاره کرده و گفت: این مسئله نشان می‌دهد که اگر مقاومت باشد ظالمان رژیم صهیونیستی عقب خواهند نشست و اگر سازش باشد پیشروی خواهند کرد و این تدبیر خداوند است.

وی افزود: ملت ایران نیز هر چه مقاومت کنند پیشرفت خواهند کرد و اگر در مقابل دشمن عقب نشینی کنند دشمن پیشروی خواهد کرد لذا تنها راه پیروزی مقاومت است.

 

* عمده مشکل اقتصادی کشور از سوء مدیریت است نه تحریم

امام جمعه ارومیه در ادامه خطبه دوم به بیان مسائل و مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم پرداخت و گفت: مسئولین باید با عزم راسخ مسئله گرانی در کشور را مهار کنند، چرا که عده‌ای از مردم واقعاً با مشکل زندگی می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: مردم نیز با پرداخت وجوهات شرعی واجب خود، به فقرا کمک کنند و پس از وجوهات شرعی واجب با انفاق و احسان از دست یکدیگر بگیرند و نگذارند فقرا در این وضعیت اقتصادی با خفت زندگی کنند.

وی افزود: بر مسئولین لازم است که شبانه روز فعالیت کنند تا گرانی را مهار و کنترل نمایند چرا که عمده مشکل اقتصادی کشور از سوء مدیریت است نه تحریم.

 

* مجلس و دولت باید وظیفه خود را در قبال بودجه سال آینده درست انجام دهند

استاد حوزه و دانشگاه در قسمت پایانی خطبه‌ی دوم به بودجه ارائه شده به مجلس توسط دولت اشاره کرد و گفت: مجلس و دولت باید وظیفه خود را در قبال بودجه سال آینده درست انجام دهند و طوری تدبیر نمایند که بودجه سال را صحیح تنظیم و تصویب کنند.

وی افزود: دولت و مجلس باید در مورد بودجه کارِ کارشناسی شده انجام دهند و از زیر بار مسئولیت‌های خود شانه خالی نکرده و مسئولیت‌های خود را به عهده دیگری نیاندازند.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم با یاری خداوند و مدیریت مسئولین بودجه سال 98 به درستی بسته شود.

 

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1397/10/14
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.