نسخه چاپي



نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

مسئولان کشورهای اسلامی و شیعه به جای ممانعت مردم از عزاداری حضرت اباعبدالله با آن ها همراه شوند

حجت الاسلام والمسلین سیدمهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه: متأسفانه در بعضی از کشورهای مسلمان و شیعه دولت ها نسبت به عزاداری مردم در ایام محرم ممانعت نشان می دهند، این دولت ها اشتباه می کنند، مسئولین این کشورها باید با مردم همراهی کنند و برای امام حسین عزاداری نمایند، هیچ کس نمی تواند در مقابل عزاداری امام حسین بایستد چرا که قبلاً نیز افراد زیادی خواسته اند جلوی عزاداری ها را بگیرند.

 

حجت الاسلام والمسلین سیدمهدی قریشی در خطبه اول نماز جمعه این هفته ارومیه، به بیان بخشی از نهضت و قیام امام حسین (ع) پرداخت و گفت: نهضت امام حسین از زوایای مختلف برای ما سرمشق است و ما می توانیم از امام حسین، اصحاب و قیام ایشان در زوایای مختلف زندگی استفاده کنیم و با استفاده از آن به سعادت برسیم.

وی در ادامه گفت: از جمله مباحثی که از قیام حضرت اباعبدالله برای ما سرمشق و الگو هست مسئله ولایتمداری و عشق و علاقه اصحاب به امام حسین است.

وی افزود: اصحاب حضرت انسان هایی بودند که خداوند آن ها را برگزیده بود و شخصیت با عظمت، دیندار، ولایتمدار داشتند و امام حسین را با تمامی ذرات وجود خود می شناختند و فدایی اباعبدالله بودند که هم با زبان آن را اعلام کردند و هم با خون خود آن را امضاء کردند.

وی خاطر نشان کرد: اصحاب امام حسین به قدری انسان های با عظمتی بودند که در زیارت وارث از امام صادق (ع) به آن ها با القاب "دوست و اولیاء خداوند"، "برگزیدگان خداوند" و "یاری دهندگان به دین خداوند و یاری دهندگان پیامبر خدا، علی ابن ابی طالب، حسن و حسین" سلام می دهد.

وی افزود: وفاداری اصحاب امام حسین برای ما سرمشق و الگو است و شیعه باید برای امامان خود و بعد از امامان برای جانشینان آن ها به این شکل باشد.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه به ذکر مصیبت امام حسین و اصحاب ایشان پرداخت و گفت: در کربلا همه اصحاب ولایتمداری و عشق و علاقه خود به امام حسین را نشان دادند.

وی افزود: شیعه از همان ابتدا عاشق و علاقمند به ائمه اطهار بودند و اکنون همه ما فدائی حضرت ولی عصر (عج) هستیم، باید این روحیه را در بین خود حفظ کنیم و آن را به فرزندان خود و نسل آینده انتقال دهیم.

امام جمعه ارومیه در خطبه دوم نماز جمعه این هفته ارومیه،‌ ضمن تقدیر و تشکر از علما، مداحان، هیأت مذهبی و عزاداران حضرت اباعبدالله گفت: شکر خدا نظم و نظام در عزاداری ها به خوبی رعایت می شود و خواهشمندم دسته های عزاداری، مداحان محترم و هیئت امنای مساجد در ادامه عزاداری امام حسین نظم و نظام را رعایت کنند.

وی در ادامه گفت: شب ها مراسمات را کمی زودتر تمام کنند تا مردم را اذیت نکنند، عزاداری مستحب اما اذیت و آزار مردم گناه و معصیت است باید در ساعتی معقول عزاداری تمام شود و مردم بتوانند استراحت کنند تا بتوانند نماز صبح را سر موقع بخوانند تا امام حسین از این مراسمات راضی شود.

وی افزود: از محضر علما در این ایام استفاده کنید، هیچ مجلس عزاداری نباید باشد که در آن معارف دین گفته نشود چرا که باید اول معارف دین یاد گرفته شود و سپس برای امام حسین مراسم عزاداری برگزار شود.

وی خاطر نشان کرد: اصحاب امام حسین نسبت به راه و دین خود معرفت داشتند اگر انسان معرفت نداشته باشد نمی تواند در این راه ثابت قدم باشد و ممکن است از راه درست خارج شود یا اینکه بدعت ها و انحرافات انسان را از راه باز دارد.

وی افزود: تاکید می کنم که در عصر تاسوعا و عاشورا مراسم عزاداری تعطیل نشود و مجالس سخنرانی و روضه برگزار شود، در سومین روز شهادت امام حسین نیز مراسمات عزاداری برگزار شود.

وی ادامه داد: مادحین در اشعار خود از اشعار انقلابی و حماسی استفاده کنند و به مقدسات سایر مذاهب توهین نکنند و باعث تفرقه و جدایی در عالم اسلام نشوند چرا که مقام معظم رهبری اهانت به مقدسات سایر مذاهب را حرام اعلام کرده است.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه خطبه دوم، ضمن اشاره به قرار گرفتن در هفته امر به معروف و نهی از منکر گفت: حضرت اباعبدالله به خاطر احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کرد چرا که امر به معروف و نهی از منکر از جمله مهمترین واجبات دین اسلام است.

وی ادامه داد: مسئله امر به معروف و نهی از منکر برای همه و مخصوصاً در رأس بر مسئولین امر واجب است، حداقل امر به معروف و نهی از منکر، لسانی است.

وی افزود: امر به معروف و نهی از منکر واجبی است که هیچ کس از آن استثناء نشده است و همه در قبال آن وظیفه دارند، در روایاتی که در مورد ترک امر به معروف و نهی از منکر هست عاقبت ترک آن خیلی شدید و ترسناک روایت شده است.

وی خاطر نشان کرد: بعضی از مردم به جای آن که شخصی را که منکری انجام داده را سرزنش کنند کسی را سرزنش می کنند که امر به معروف و نهی از منکر کرده است.

وی افزود: مدیران کل و مسئولین ادارات آن چنان که مباحث دیگر اداره خود را تحت نظر نگه می دارند باید نسبت به معروفات و منکرات کارمندان زیر دست خود نیز واکنش نشان دهند و آن ها را امر و نهی کنند.

وی ادامه داد: من از کسانی که در زمینه امر به معروف و نهی از منکر قدم های خوبی برداشته اند تقدیر و تشکر می کنم، اما مسئله امر به معروف فقط وظیفه این افراد نیست بلکه وظیفه تمام دستگاه های اداری و مردم است.

خطیب جمعه ارومیه در ادامه خطبه دوم ضمن اشاره به حمله موشکی اخیر سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات گفت: خداوند به آن ها جزای خیر دهد که با این عملیات آن ها را خائب و خاصر کرد چرا که آن ها به خاطر حمایت آمریکا و دیگر کشورها کم کم می خواستند علیه ایران فعالیت کنند.

وی افزود: سپاه با اطلاعات دقیق و موشک های نقطه زن محل دقیق آن ها را هدف قرار گرفت و دنیا را مبهوت کردند و بسیاری از سردمداران حذب دموکرات در این عملیات از بین رفتند و نیروهایشان زمین گیر شدند.

وی ادامه داد: این عملیات قدرت نظام جمهوری اسلامی ایران را نشان می دهد، امیرالمومنین کسی را اجازه دهد دشمن به خاک او نفوذ کند را انسان عاجز و ضعیفی می داند.

وی خاطر نشان کرد: نیروهای نظامی کشور ما شجاعت را از امیرالمومنین یاد گرفته اند و تحت هدایت مقام معظم رهبری کاملاً بیدار هستند و اجازه نخواهند داد دشمن به کشور ما نزدیک شود.

دکتر قریشی در ادامه خطبه دوم ضمن اظهار تأسف نسبت به ممانعت از عزاداری مردم در بعضی از کشورها گفت: متأسفانه در بعضی از کشورهای مسلمان و شیعه دولت ها نسبت به عزاداری مردم در ایام محرم ممانعت نشان می دهند، این دولت ها اشتباه می کنند.

وی ادامه داد: مسئولین این کشورها باید با مردم همراهی کنند و برای امام حسین عزاداری نمایند، هیچ کس نمی تواند در مقابل عزاداری امام حسین بایستد چرا که قبلاً نیز افراد زیادی خواسته اند جلوی عزاداری ها را بگیرند.

وی افزود: قبر امام حسین را چندین بار تخریب کرده اند و زمین آن را پر از آب کرده و آن را شخم زده اند حتی دست افرادی را که به زیارت امام حسین می رفتند قطع می کردند اما نتوانستند جلوی نهضت و عزاداری امام حسین را بگیرند چرا که اراده خداوند این را خواسته که نهضت اباعبدالله دنیا را تسخیر کند.

وی در ادامه گفت: لذا من به آن مسئولانی که در بعضی از کشورها از عزاداری امام حسین ممانعت می کنند توصیه می کنم که به جای ممانعت، با مردم همراهی نمایند و از عزاداری حضرت کسب فیض نمایند.

 

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1397/06/23
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 





آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.