نسخه چاپينماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

مبنای عزاداری معرفت است و معرفت با تعلیم و تربیت ایجاد می شود

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه: مبنا عزاداری معرفت است و معرفت با گوش دادن به سخنرانی و با تعلیم و تربیت ایجاد می شود، لذا در هر کجا که مجالس عزاداری وجود دارد بهتر است اول عالمی در مورد دین و فلسفه عزاداری به امام حسین سخنرانی کند و سپس به سینه و زنجیر زنی پرداخته شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه اول نماز جمعه این هفته ارومیه، ضمن اشاره به نزدیک شدن ماه محرم الحرام و ایام عزاداری حضرت اباعبدالله (ع) گفت: امام حسین و اصحاب ایشان را به صورت مظلومانه به شهادت رساندند اما به دستور خداوند پیامبر اسلام (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت تدبیری انجام دادند که نهضت اباعبدالله نه تنها از یاد مردم نرفت بلکه روز به روز گسترش پیدا کرد.

وی در ادامه گفت: لذا تدبیری که پیامبر و اهل بیت برای عزاداری امام حسین (ع) انجام دادند باعث شد مسلمانان از این تدبیر تبعیت کنند و برای امام حسین مراسم عزاداری برگزار کنند و تقریباً در هر جای دنیا که دوستداران اهل بیت در آنجا حضور دارند در ماه محرم برای امام حسین عزا نگه می دارند.

وی افزود: وظیفه اول ما در ایام محرم این است که عزای امام حسین را بصورت گسترده و با عظمت برگزار کنیم چرا که باعث می شود رحمت و عنایت خداوند شامل حال ما و دعا و نظر امام حسین به طرف ما جلب شود.

وی خاطر نشان کرد: برای اینکه عزای امام حسین با عظمت برگزار شود لازم است که هم مردم و هم مسئولین چهره شهر و استان را طوری کنند که وقتی یک نفر وارد شهر می شود بداند که این شهر، شهر دوستداران اهل بیت است و برای امام حسین عزا نگه داشته اند.

وی افزود: برای فرزندان خود لباس مشکی بپوشانید، لباس مشکی در ایام عادی مکروه هست اما چون در زمان عزای امام حسین لباس سیاه نشانه عزاداری است نه تنها کراهت ندارد بلکه ثواب نیز دارد.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه ضمن اشاره به اهمیت حضور دستجات عزاداری در مساجد گفت: متاسفانه بیشتر دستجات عزاداری مساجد را ترک می کنند و بیرون از مسجد به عزاداری می پردازند، عزاداری مستحب است اما باید قبل از آن در مورد فلسفه نهضت اباعبدالله، احکام دین و اعتقادات از زبان عالم بشنویم و بعد سینه و زنجیر بزنیم.

وی در ادامه گفت: مبنای عزاداری معرفت است و معرفت با گوش دادن به سخنرانی و با تعلیم و تربیت ایجاد می شود، لذا در هر کجا که مجالس عزاداری وجود دارد بهتر است اول عالمی در مورد دین و فلسفه عزاداری به امام حسین سخنرانی کند و سپس به سینه و زنجیر زنی پرداخته شود.

وی افزود: اگر فلسفه عزاداری امام حسین برای مردم مشخص نشود، دشمن می تواند آن را از دست ما بگیرد اما اگر عزاداری همراه با اعتقاد و ایمان باشد نمی توانند آن را به راحتی از ما بگیرند و این اعتقاد و ایمان فقط با تعلیم و تربیت ایجاد می شود.

وی خاطر نشان کرد: این توطئه دشمنان است که نگذارند مردم به سخنرانی ها گوش دهند و عزاداری را فقط در روضه خوانی و سینه و زنجیر زنی خلاصه کنند اما مقدمه این عزاداری دانستن معارف اهل بیت است.

وی افزود: مداحان و نوحه خوان ها از کتب معتبر نوحه بخوانند و از اشعار پر محتوا و انقلابی استفاده کنند چرا که قیام امام حسین بخاطر دین بود.

امام جمعه ارومیه در ادامه به منع عزاداران از آزار و اذیت مردم پرداخت و گفت: در عزاداری ها سعی شود برای دیگران مزاحمت ایجاد نشود، عزاداری برای امام حسین شیرین است و گریه کردن برای ایشان لذت دارد، اما نباید این لذت و شیرینی با اذیت و آزار مردم تلخ شود.

وی در ادامه گفت: لذا هیئات از عزاداری بعد از ساعت یازده، دوازده شب پرهیز کنند و با صدای طبل و بلندگو مردم را اذیت و لذت عزاداری برای امام حسین را به کام مردم تلخ نکنند چرا که هر کس چنین کاری انجام دهد فردای قیامت مسئول و پاسخگو خواهد بود.

وی افزود: عزاداری بعد از ساعت یازده، دوازده شب دو عیب عمده دارد اول اینکه همسایه ها را اذیت و آزار می دهد و دوم اینکه ممکن است نماز صبح کسانی که در عزاداری شرکت می کنند قضا شود در حالی که امام حسین به خاطر برپایی نماز به شهادت رسیده است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: امام حسین برای همه و در نزد همه مذاهب عزیز است لذا از علمای اهل سنت می خواهیم در ایام محرم از فضائل امام حسین در منابر خود بگویند و عموم مردم را کاملاً با این قضیه آشنا کنند.

وی در ادامه گفت: هیئات در مورد نماز ظهر عاشورا و تاسوعا از هم اکنون برنامه ریزی کنند، امام حسین به خاطر نماز به شهادت رسیده و در ظهر عاشورا و در آن لحظه حساس جنگ به اقامه نماز جماعت پرداخت.

وی افزود: این قابل قبول نیست که انسان ذکر حسین حسین بگوید اما در روز عاشورا و تاسوعا نماز ظهر را هنگام غروب بخواند، لذا دستجات عزاداری به این مسئله اهمیت دهند.

وی در ادامه گفت: اصل مجالس در عصر عاشورا و تاسوعا است این کار غلطی است که مردم در عصر عاشورا و تاسوعا به جای اینکه در مجلس عزاداری شرکت کنند به باغ رضوان می روند، این رسم در زمان طاغوت ایجاد شده تا مردم را از گوش دادن به سخنرانی ها و استفاده از منابر محروم کنند.

وی افزود: لذا مسئولین امر و تمامی عزاداران برنامه ریزی کنند و عصر عاشورا را در محلی جمع شوند و به سخنان یک عالم دینی گوش دهند و سپس عزاداری کنند.

وی خاطر نشان کرد: مراسم سومین روز شهادت امام حسین و روز اهل قبیله در شهر ما غریبانه برگزار می شود، بهتر این است که برای این روز از قبل برنامه ریزی شود، قبلاً در این روز در شهر ما دسته عزاداری اهل قبیله در خیابان ها عزاداری می کردند و عده ای کفن، بیل و کلنگ بر می داشتند و لباس عربی به تن می کردند تا قبیله بنی اسد را به خاطر بیاورند که برای تدفین جنازه اهل بیت رفته بودند.

وی افزود: متاسفانه در شهر ما طوری شده که بعد از عاشورا دیگر هیچ دسته عزاداری بیرون نمی آید در حالی که اصل مصیبت بعد از عاشورا شروع می شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: مردم با وجود مشکلات اقتصادی از اطعام در راه امام حسین غافل نشوند و در این راه اطعام دهند و خداوند نیز به آن ها برکت می دهد.

استاد حوزه و دانشگاه در خطبه دوم نماز جمعه ای هفته ارومیه، ضمن اشاره به سالروز جمعه خونین در هفده شهریور گفت: در 17 شهریور سال 1357 در تهران حدود بیش از چهارهزار نفر به خاطر قیام علیه رژیم طاغوت مورد هجمه دژخیمان رژیم قرار گرفتند و به شهادت رسیدند، خداوند تمامی شهداء انقلاب را با شهدای کربلا محشور نماید.

وی در ادامه ضمن اشاره به 25 ذیحجه سالروز نزول سوره هل اتی بر پیامبر گفت: بنابه روایاتی که هم شیعه و هم اهل سنت نقل کرده اند این روز را روز خانواده نام گذاری کرده اند.

وی در ادامه گفت: در شأن نزول این آیه آمده است که امام حسن و امام حسین مریض شده بودند و عده ای از اصحاب محضر امیرالمومنین آمدند و از ایشان خواستند تا نذر نماید و خداوند در اثر این نذر به فرزندانش شفا دهد.

وی افزود: حضرت امیرالمومنین، فاطمه زهرا و فضه برای شفای حسنین سه روز روزه نذر کردند در حالی چیز زیادی در منزل برای خوردن نداشتند و حضرت علی مقداری جو قرض کرد و با آن نان درست کردند روز اول که نان ها را برای افطار آماده کرده بودند تا افطار کنند مسکینی به درب آن ها آمد و آن ها افطار خود را به آن مسکین دادند و در روزهای بعد یتیم و اسیری به درب خانه آن ها آمد و آن ها افطار خود را به آن ها دادند و خود فقط با آب افطار کردند.

وی ادامه داد: بعد از این جریان سوره هل اتی برای پیامبر نازل شد که از سوره های با عظمت قرآن است و خداوند در این سوره قضیه نذر حضرت علی را بیان کردند.

وی خاطر نشان کرد: مسئله خانواده از مسائل مهم در دین اسلام است و ما باید به خانواده خود اهمیت زیادی قائل شویم، انسان باید خانواده را با چنگ و دندان از خطرات حفظ کند چرا که خانواده یکی از نعمات بزرگ خداوند است.

خطیب جمعه ارومیه در ادامه ضمن اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار نمایندگان مجلس خبرگان رهبری گفت: از جمله مسائلی که مقام معظم رهبری فرمودند جنگ اقتصادی همه جانبه دشمن بود که جنگ رسمی و همه جانبه ای است که تماماً سعی دارد کشور را از نظر اقتصادی زمین گیر کنند.

وی در ادامه افزود: ما باید خود را همیشه در حال نبرد با دشمن بدانیم خداوند در قرآن مردم را به مقابله به مثل در مقابل دشمن دعوت می کند، دولت و ملت باید دست به دست هم دهند و با دشمن مقابله نمایند.

وی ادامه داد: متاسفانه بعضی از افراد سودجو در این وضعیت می خواهند جیب خود را پر کند، اگر کسی به این شکل عمل کند دشمن رسمی کشور و مردم است و در جبهه دشمن قرار می گیرد.

وی خاطر نشان کرد: مهم تر از جنگ اقتصادی، جنگ روانی و تبلیغاتی دشمن علیه ماست، فضای تبلیغاتی دشمن به شکلی است که دنیا را به ما بدبین کنند و ما را مایوس و نا امید کنند، ما باید بصیرت داشته باشیم و در مقابل این شایعات و تبلیغات قرص و محکم بایستیم.

وی افزود: وقتی خداوند با ما است سستی و یأس جایی در بین ما ندارد، خداوند مردم را از دعوت دشمن به صلح نهی می کند، این سختی و فشار آزمایش الهی است.

دکتر قریشی در ادامه گفت: خداوند هیچگاه انسان را در بن بست قرار نمی دهد و حتماً راه برون رفت از این مشکلات را به مردم نشان خواهد داد، اما راه برون رفت از مشکلات در گرو دست نکشیدن از آرمان ها است.

وی در ادامه گفت: مسئولین باید از تجربه متخصصین استفاده کنند و مشکلات را حل کنند، در حال حاضر کشور با وجود تمامی این مشکلات و فشارها در حال پیشرفت است، کشور ترکیه با تحویل ندادن یک کشیش جاسوس به آمریکا کلی در مشکلات و گرانی است اما کشور ما با وجود چهل سال جنگ با آمریکا هنوز در حال پیشرفت است.

وی افزود: ما باید شکرگذار این نصرت خداوند باشیم تا خداوند رحمت خود را افزایش دهد، مسیر کشور مادر راه پیشرفت با وجود مشکلات هموار است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: باید در کشور انسجام باشد، دشمن می خواهد بین دولت و ملت اختلاف ایجاد کند اما با وجود انتقادات مردم و مسئولین باید با هم متحد و منسجم باشند.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1397/06/16
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.