نسخه چاپينماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

امیرالمومنین بهترین الگو برای دولتمردان و مسئولین

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه: الگوی حکومت اسلامی، حکومت علوی و رفتار و نحوه‌ی حکومت امیرالمومنین برای ما سرمشق است، امیرالمومنین میزان اعمال و بهترین الگو برای دولت و مسئولین، امیرالمومنین است، در حکومت علوی محور عدالت بود، بنابه روایتی از پیامبر یک ساعت امامت امام عادل افضل تر از هفتاد سال عبادت است.

 

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه اول نماز جمعه این هفته ارومیه، ضمن بیان اهمیت ماه ذی‌الحجه گفت: ماه ذی‌الحجه ماه عبادت و بندگی است و اتفاقات مهمی در این ماه رخ داده که عید قربان و عید غدیرخم از پر اهمیت‌ترین روزهای این ماه است.

وی در ادامه گفت: از جمله اتفاقاتی که در ماه ذی‌الحجه اتفاق افتاده جریان مباهله است، جریان مباهله از جمله مسائلی است که علمای شیعه و سنی این جریان را در فضیلت امیرالمومنین، فاطمه‌زهرا و حسنین (ع) دانسته‌اند.

وی افزود: در جریان مباهله باید دو طرف مباهله نسبت به یکدیگر دعا می‌کردند که اگر دیگری دروغ بگوید خداوند شخص دروغگو را از میان بردارد، پیامبر در جریان مباهله کل رسالت، هست و نیست خود را به میدان آورده بود چرا که اگر آن‌ها دعا می‌کردند و پیامبر از بین می‌رفت یا اینکه پیامبر دعا می‌کرد آن‌ها از بین نمی‌رفتند پیامبر شکست می‌خورد و تنها در صورتی پیروزی با پیامبر بود که آن‌ها از بین می‌رفتند.

وی خاطر نشان کرد: اما وقتی بزرگ نصارای نجران دید که پیامبر فقط با اعضای خانواده خویش آمده است گفت: "من قیافه‌هایی را می‌بینم که اگر از خداوند بخواهند کوه را از جای خود بردارد خداوند کوه را بر می‌دارد، با آن‌ها مباهله نکنید چرا که هلاک خواهید شد و تا قیامت هیچ نصارایی بر روی زمین باقی نخواهد ماند و همه از بین خواهند رفت".

وی افزود: لذا آن‌ها ترسیدند و مباهله نکردند اما ایمان هم نیاورند ولی حاضر شدند جزیه دهند و تحت حکومت اسلامی زندگی کنند، به برکت این جریان مکانی که قرار بود در آنجا مباهله انجام شود مسلمانان مسجدی ساختند و اسم آن را مسجد مباهله یا استجابت نام گذاشتند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌غربی در ادامه گفت: آیه شریفه مباهله، فضلیت امیرالمومنین، فاطمه‌زهرا و حسنین را کاملاً مشخص و هویدا کرده است و ما افتخار می‌کنیم که شیعه این اهل‌بیت هستیم.

وی در ادامه گفت: امیرالمومنین حق زیادی بر گردن ما دارد، حضرت مظلومیت تمام را قبول کرده تا دین پیامبر را با قبول تمام سختی ها حفظ کند و در آخر خود و فرزندانش به شهادت رسیدند تا ما صاحب دین شویم و پیامبر و شریعت را بشناسیم.

امام جمعه ارومیه در خطبه دوم نماز جمعه ارومیه، با اشاره به هجمه دشمنان علیه پیاده روی اربعین گفت: از جمله نمادهای بزرگ عالم اسلام و تشیع، اربعین حضرت اباعبدالله (ع) است، اجتماع عظیمی با اراده خداوند و به وسیله شیعیان در روز اربعین و در کنار حضرت اباعبدالله تشکیل می شود که در دنیا نظیر ندارد.

وی در ادامه گفت: این تجمع بزرگ به سمتی می‌رود که در عالم فراگیر شود، در بیشتر روایاتی که از پیامبر (ص) در مورد امام زمان (عج) هست حضرت به وسیله اباعبدالله (ع) معرفی شده و روایات حضرت را فرزند نهم از نسل امام حسین معرفی کرده اند.

وی افزود: رفته رفته این تدبیر پیامبر برای انسان روشن می شود که چون در آخرالزمان شخصیت امام حسین (ع) جهانی خواهد شد پس به این وسیله فرزندش امام زمان (عج) را نیز دنیا خواهند شناخت، اما چون مسئله در این مسیر قرار گرفته است دشمنان دین و اهل بیت عصمت و طهارت احساس خطر کرده و شروع به هجمه علیه مسئله اربعین کرده اند.

وی خاطر نشان کرد: دشمنان در فضای مجازی برای اینکه بتوانند پیاده روی اربعین را مورد هجوم قرار دهند، مسلمانان و شیعیان را متهم به هوسرانی در مسافرت اربعین می کنند، این یک سخن شیطانی، نامعقول، باطل و بیهوده است و این را برای سست کردن مردم از زیارت امام حسین (ع) مطرح می کنند.

وی افزود: این توطئه حاصل از ترسی هست که این قیام و نهضت عظیم در دل دشمنان ایجاد کرده است، لذا ما باید صاحب بصیرت باشیم و این توطئه را خنثی کنیم و امسال بیشتر از تمام سال های قبل آماده زیارت و پیاده روی اربعین باشیم و این حرکت با عظمت را سال به سال پرشکوه تر کنیم و مسئولین دولتی باید شرایط را با پایین آوردن هزینه ها و افزودن امکانات راحت تر کنند.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه خطبه دوم، ضمن اشاره به روز بانکداری اسلامی در دهم شهریور گفت: در سال 1362 قانون بانکداری اسلامی در مجلس و در شورای نگهبان تصویب شد، بانداری اسلامی به این خاطر بود که اکثر بانک های دنیا بر اساس ربا اداره می شدند و ربا مسئله ای است که دین اسلام به هیچ وجه آن را قبول نمی کند.

وی در ادامه گفت: ربا به قدری بد است که خداوند در قرآن آن را به جنگ با پیامبر و خداوند تعبیر کرده و در ادامه خداوند مردم را از تحت فشار قرار دادن بدهکار منع نموده و توصیه به گذشتن از قرض کرده است.

وی افزود: لذا در جمهوری اسلامی تصمیم بر بانکداری اسلامی گرفتند تا ربا از جامعه حذف شود و قوانین کنونی اکثراً درست است اما مشکل عمده این است که در بعضی از مواقع مشتریان یا بانک قانون را رعایت نمی کنند و اکثراً مرتکب به ربا می شوند.

وی خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری در بیانات اخیر در مورد بانک ها شدید صحبت کردند، بانک ها بنگاه مالی و اقتصادی نیستند، امانتدار مردم هستند و بانکداری اسلامی اهداف و قوانین دارد و بانک ها نباید خلاف مقررات انجام دهند و باید انصاف داشته باشند.

خطیب جمعه ارومیه در ادامه خطبه دوم، ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار هیئت دولت گفت: باید به دولتمردانی که مخلصانه در این اوضاع سخت در حال مدیریت کشور هستند خسته نباشید گفت و قدردان تلاش های آن ها باشیم و از خداوند برای آن ها نصرت بخواهیم.

وی در ادامه گفت: الگوی حکومت اسلامی، حکومت علوی و رفتار و نحوه‌ی حکومت امیرالمومنین برای ما سرمشق است، امیرالمومنین میزان اعمال و بهترین الگو برای دولت و مسئولین، امیرالمومنین است.

وی افزود: در حکومت علوی محور عدالت بود، بنابه روایتی از پیامبر یک ساعت امامت امام عادل افضل تر از هفتاد سال عبادت است.

وی ادامه داد: حاکم اسلامی باید مردمی باشد، امیرالمومنین در زمان حکومت، حکومتی مردمی داشت و خود را با ضعیف ترین شخص جامعه تطبیق می داد، ما نمی توانیم دقیقاً مانند امیرالمومنین باشیم ولی باید خود را شبیه به ایشان کنیم.

وی خاطر نشان کرد: مسئولین باید پارسا و پاک دامن باشند، مسئولین نباید دنیا مدار باشند هر کس دنیا مدار باشد نمی تواند مسئول خوبی در جامعه اسلامی باشد.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1397/06/09
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.