نسخه چاپينماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

مسئولین باید دست، چشم و دامنشان پاک باشد تا بتوانند جلوی فساد را بگیرند

 

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه اول نماز جمعه این هفته ارومیه، ضمن بیان چگونگی رسیدگی به نامه اعمال انسان ها در قیامت گفت: بر اساس آیات خداوند فرشتگانی را موظف کرده است که اعمال انسان را ثبت کند و در روز قیامت در اثر این ثبت و ضبط اعمال انسان ها محاسبه خواهد شد.

وی در ادامه گفت: سعادت یا شقاوت انسان در قیامت همیشه همراه او خواهد بود که اعمال انسان باعث آن ها است، عمل هیچگاه از انسان جدا نخواهد شد و اگر اعمال انسان عمل خوبی باشد سعادتمند و اگر عمل بدی باشد اهل عذاب خواهد بود.

وی افزود: در قیامت نامه اعمال به صورت شفاف و روشن به انسان داده خواهد شد، یک بار در کارنامه انسان بصورت مجمل می نویسند که قبول شده یا رد شده است ولی یک بار در کارنامه برای هر مواد درسی نمره ای و توضیحاتی داده می شود که در قیامت نامه اعمال به شکل دوم خواهد بود و از جانب خداوند دستور خواهد آمد که انسان نامه اعمال خود را بخوان و با این خواندن خود خواهی فهمید که اهل بهشت یا جهنم هستی.

وی خاطر نشان کرد: ریز و درشت اعمال انسان در دنیا ثبت می شود و در روز قیامت به شکل نامه اعمال تحویل انسان خواهد شد، اگر نامه اعمال به دست راست انسان داده شود معلوم است که اهل بهشت است اما اگر نامه اعمال را به دست چپ انسان بدهند مشخص است که مسیر او مسیر عذاب الهی است.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه خطبه اول ضمن بیان مسئله ای از مباحث خانواده گفت: از جمله مسائلی که اهل بیت عصمت و طهارت به ما سفارش کرده اند مسئله رفق است، رفق یعنی اینکه انسان در زندگی خود مخصوصاً در بین اعضای خانواده باید با ملایمت، مدارا و نرمی رفتار کند.

وی در ادامه گفت: بعضی از انسان ها هستند که در زندگی بسیار تند و خشن هستند، مومن باید رفتارش در زندگی نرم و لطیف باشد، خداوند از انسان خشن و تندخو خوشش نمی آید خداوند خود رفیق است و از رفق خوشش می آید.

وی افزود: پیامبر می‌فرمایند: "مدارا با مردم نصف عقل است"، هر کس نتواند با مردم مدارا کند معلوم می‌شود که در عقل مشکل دارد، "رفق در زندگی نصف معیشت است"، انسان اگر بخواهد زندگی موفقی در خانواده داشته باشد باید نرم خو و لطیف باشد.

وی خاطر نشان کرد: در بعضی از خانواده‌ها مرد یا زن خانه حرف خود را به زور به دیگران تحمیل می‌کند، بنابه روایتی از پیامبر، خداوند از کسانی که با زور حرف خود را به دیگران تحمیل می کنند خوشش نمی‌آید.

وی افزود: اهل بیت از این سبک زندگی خوششان نمی آید و افرادی که عرصه را برای خانواده خود تنگ می کنند بنابه روایات در عالم برزخ به فشار قبر مبتلا می شود.

امام جمعه ارومیه در خطبه دوم نماز جمعه این هفته ارومیه، ضمن اشاره به سالروز شهادت حضرت امام محمدتقی (ع) گفت: امام جواد نهمین امام ما در بین سایر ائمه جوان ترین امام هستند و بیست و پنج سال و هشت ماه و هجده روز عمر مبارک حضرت است و در نهایت به وسیله معتصم عباسی به شهادت رسیده اند.

وی در ادامه گفت: قبر شریف حضرت در کاظمین و در جوار جد خود حضرت امام موسی ابن جعفر (ع) است، خداوند برای همه ما زیارت قبر با عظمت این امام و شفاعت ایشان را نصیب گرداند.

وی در ادامه ضمن اشاره به سالروز ازدواج حضرت علی و فاطمه گفت: در سال دوم هجرت امیرالمومنین (ع) با حضرت فاطمه زهرا (س) ازدواج کردند و در کشور ما این روز را به عنوان روز ازدواج انتخاب کرده اند.

وی ادامه داد: تمامی زوایای زندگی امیرالمومنین و اهل بیت باید برای ما الگو و سرمشق باشد، نحوه خواستگاری، ازدواج و رفتار امیرالمومنین با فاطمه زهرا باید برای ما الگو و سرمشق باشد.

وی افزود: حضرت علی و فاطمه تنها نه الی ده سال زندگی مشترک داشتند و نمونه رفقی که در خطبه قبل عرض کردم در زندگی امیرالمومنین هست، حضرت قسم می خورد که حتی یکبار هم حضرت فاطمه را به خشم نیاورده و یکبار هم او را به آنچه از آن خوشش نمی آمد مجبور نکرده ام و هر وقت فاطمه را می دیدم تمام غم هایم از بین می رفت.

وی خاطر نشان کرد: زندگی دینی یعنی این، وقتی که مرد وارد خانه شود و همسر خود را ببیند تمام غم ها و غصه هایش از بین برود، ما هم باید تلاش کنیم که زندگی مان شبیه به زندگی اهل بیت باشد.

وی در ادامه به بیان اهمیت ایجاد مقدمات ازدواج افراد مجرد گفت: خداوند در قرآن دستور داده است که مقدمات ازدواج افراد مجرد را فراهم سازید تا ازدواج کنند، اگر آن ها فقیر باشند خداوند با فضل خود آن ها را غنی خواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد: این امر خداوند هست و بر پدر و مادر لازم است که مقدمات ازدواج فرزندان خود را فراهم نمایند چرا که پدر و مادر نزد خداوند مسئول هستند، دستور خداوند در قرآن به صورت عام هست و بر مسئولین کشوری و دولت محترم لازم است که مقدمات ازدواج جوان ها را فراهم نمایید.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه خطبه دوم ضمن اشاره به روز خبرنگار گفت: در سال 1377 شهید محمد صارمی خبرنگار خبرگذاری جمهوری اسلامی در مزار شریف به دست طالبان به شهادت رسید و این روز را به عنوان روز خبرنگار معرفی کردند، لذا به تمامی خبرنگاران این روز را تبریک و تهنیت عرض می کنم.

وی در ادامه گفت: خبرنگاران ما باید شهداء را الگوی خود قرار دهند، خبرنگاری شغل پر اهمیتی که است که ثواب زیادی دارد و هم اگر خبرنگار دقت نکند عذاب زیادی هم دارد.

وی افزود: با اطلاع رسانی شفاف و روشن خبرنگارها، مسئولین و مردم می توانند تصمیم درست بگیرند و جلوی فساد گرفته شود، کار خبرنگاری بزرگترین قدم برای نهی از منکر است و همچنین خبرنگار می تواند اخبار حق و باطلی که دشمنان با هم مخلوط کرده اند را به درستی به مردم اطلاع دهد و توطئه دشمنان را خنثی کند.

وی خاطر نشان کرد: اما اگر خبرنگار دقت نکند و یا با تخیلات خود مطلبی را بنویسد و یا اینکه بخواهد از کسی عقده گشایی کند یا آبروی کسی را ببرد، در قیامت از عذاب آتش رهایی نخواهد یافت چرا که در روایت داریم چنین فردی را خداوند از ولایت خود خارج کرده و به ولایت شیطان داخل می کند.

وی افزود: ارزش خبرنگار خوب زیاد است و در نزد خداوند هم مقام بالایی دارد، خبرنگارانی که در صحنه های سخت جهاد و جنگ، دلاوری های جهادگران را به مردم نشان دادند ثواب زیادی خواهند داشت اما برعکس خبرنگارانی که آبروی مردم را می برند در روز قیامت نخواهند توانست جوابگوی اعمال خود باشند.

خطیب جمعه ارومیه در ادامه خطبه دوم ضمن اشاره به مسئله مبارزه با فساد گفت: بر همه مردم و در راس آن بر رؤسای قوای سه گانه واجب است که با فساد مبارزه نمایند، اگر با فساد مبارزه نشود کشور نمی تواند به پیروزی و موفقیت برسد.

وی در ادامه گفت: مقام معظم رهبری سالهاست مسئله مبارزه با فساد را به همه تذکر می دهد و مبارزه با فساد را فقط یک کار اخلاقی نمی دانند بلکه اداره کشور را وابسطه به مبارزه با فساد می دانند و راه مبارزه با فساد را دست، چشم، دامن و دهان پاک می دانند.

وی در ادامه گفت: مسئولین باید دست، چشم و دامنشان پاک باشد تا بتوانند جلوی فساد را بگیرند، کسی که فاسد باشد نمی تواند جلوی فساد را بگیرد.

وی افزود: فساد اژدهای هفت سر است، مقام معظم رهبری چند سال است که به مسئولین می فرمایند که با فساد مبارزه کنند، اکنون هم دیر نشده است اگر ما مردم و مسئولین جلوی فساد را بگیریم کشور نجات خواهد یافت، مطالبات مقام معظم رهبری را باید هر سه قوه اجراء نمایند.

وی اضافه کرد: هفته پیش طی جلسه ای که با نمایندگان ولی فقیه در چهار استان داشتیم به رؤسای هر سه قوه نامه نوشته شد و آنچه به ذهنمان می آمد به آن ها پیشنهاد کردیم.

وی خاطر نشان کرد: یکی از مهمترین وظایف نمایندگان نظارت بر عملکرد وزارتخانه ها است نه اینکه به مجالس ترحیم بروند و بنر بنویسند و تسلیت بگویند، نمایندگان باید مطالعه کنند و قانون درست وضع کنند و جلوی سوء استفاده را بگیرند.

 

 

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1397/05/19
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.