نسخه چاپينماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

مسئولین باید از معنویت ماه رمضان بیشتر استفاده کنند تا از عهده این مسئولیت بر بیایند

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه: مسئولین باید از معنویت ماه رمضان بیشتر استفاده کنند تا از عهده این مسئولیت بر بیایند، این فقط برای مسئولین نیست خداوند به پیامبر دستور داده که چون مسئولیت پیامبر سنگین است باید عبادت و تهجد او نیز سنگین باشد، در جمهوری اسلامی مسئولی که شب زنده دار نباشد نمی تواند مسئولیت هایش را به درستی به جا بیاورد و کسی که اهل تهجد و نماز شب نباشد نمی تواند به خوبی مدیریت نماید و موفق شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه اول نماز جمعه این هفته ارومیه، به بیان سفارشات پیامبر اکرم (ص) در مورد رمضان از زبان امیرالمومنین (ع) پرداخت و گفت: "با گرسنگی و تشنگی ماه مبارک رمضان، گرسنگی و تشنگی روز قیامت را به یاد بیاورید"، در قیامت عده ای از انسان ها گرسنه و تشنه خواهند بود و طعام انسان های بد، خارهایی خواهد بود که گرسنگی آن ها را از بین نخواهد برد.

وی در ادامه گفت: حضرت می فرمایند: "ای جماعت؛ در ماه رمضان به فقرا و مساکین صدقه بدهید و به بزرگترها احترام و به کوچکترها رحم کنید و در ماه رمضان صله ارحام کنید و زبان های خود را حفظ کنید".

وی افزود: از جمله اعضاء و جوارح انسان که ممکن است انسان را در روز قیامت بیچاره و اهل عذاب کند زبان است، انسان وقتی دهان خود را باز می کند و هر چیزی را به زبان می آورد و با خیالات و توهمات خود بین مردم حکم می کند، باعث می شود در قیامت اهل عذاب شود.

وی ادامه داد: زبان همین زبان معمولی نیست، در حال حاضر قلم هم زبان محسوب می شود، آنچه که در فضای مجازی نوشته و در مورد دیگران قضاوت می شود نیز همان حکم زبان را دارد، باید انسان در قیامت به خیالاتی که در مورد شخصی می نویسد و در فضای مجازی منتشر می کند، جوابگو باشد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بهترین زمان برای دعا بعد از نماز است، لذا در نقل ها داریم که هر دستی که به سمت خداوند دراز شود، امکان ندارد خالی برگردد، خداوند حتماً عنایتی به آن دست ها می نماید و به همین خاطر ائمه اطهار توصیه فرموده اند به هنگام دعا انسان دست هایش را به سمت آسمان بگیرد و بعد از دعا دست ها را به سر و صورت خود بکشد، چون این دست با عنایت خداوند برکت پیدا کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه گفت: حضرت می فرمایند: "در ماه رمضان سجده ها را طولانی کنید تا این وزر و وبال از شما ریخته شود، خداوند به عزت خود قسم خورده است که افراد نماز خوان و سجده کننده را عذاب نکند و آن ها را در قیامت با آتش نترساند".

وی ادامه داد: حضرت می فرمایند: "ای جماعت؛ هر کس در ماه رمضان برای مؤمنی افطار تهیه کند، خداوند در مقابل آن ثواب آزاد کردن یک برده را به او می دهد و خداوند گناهان گذشته او را می بخشد".

وی در ادامه گفت: حضرت می فرمایند: "هر کس اخلاق خود را در ماه رمضان اصلاح کند، این کار در قیامت جوازی برای عبور از پل صراط می شود و قدم های او ثابت می شود و می تواند از پل صراط عبور کند".

وی افزود: "هر کس در ماه رمضان نماز مستحبی بخواند خداوند برای او ثواب براعت از آتش می نویسد و هر کس عمل واجبی در این ماه انجام دهد مانند این است که آن عمل را هفتاد بار در ماه های دیگر انجام داده است و هر کس در ماه رمضان برای پیامبر صلوات بفرستد، خداوند در روز قیامت کفه ترازوی او را سنگین می کند".

وی ادامه داد: "هر کس در این ماه یک آیه از قرآن را بخواند خداوند اجر آن کسی را به او می دهد که در ماه های دیگر یکدفعه قرآن ختم کرده است".

وی خاطر نشان کرد: به هر حال ماه، ماه رحمت الهی است و خداوند تماماً درب های رحمت را به روی ما گشوده است باید از این فرصت طلایی استفاده کنیم و توبه کنیم و خود را ببخشانیم.

امام جمعه ارومیه در ادامه خطبه اول، ضمن اشاره به سالروز رحلت حضرت خدیجه کبری در دهم رمضان گفت: حضرت خدیجه (س) بنابه نقل ها در سال ده بعثت در دهم رمضان از دنیا رفت، حضرت بانویی با عظمت و با معرفت بودند و اولین شخصی بودند که به پیامبر ایمان آوردند.

وی در ادامه گفت: وقتی حضرت ابوطالب (ع) عقد حضرت خدیجه را برای پیامبر اسلام خواند، پیامبر وقتی می خواستند با حضرت ابوطالب بروند، حضرت خدیجه به پیامبر فرمودند "به منزل خود بیایید، خانه من خانه شماست و من کنیز شما هستم".

وی افزود: حضرت خدیجه چنان معرفتی داشتند که خود را کنیز پیامبر می دانست، لذا پیامبر علاقه زیادی به حضرت خدیجه داشتند و از پیامبر نقل شده است که بهترین زنان بهشتی چهار نفر هستند خدیجه، فاطمه، مریم و آسیه.

استاد حوزه و دانشگاه در خطبه دوم نماز جمعه این هفته ارومیه، ضمن تقدیر و تشکر از تمامی مردم استان بابت جریان تشییع، تدفین و ترحیم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ غلامرضا حسنی گفت: از همه مردم استان به ویژه شهرستان ارومیه تقدیر و تشکر می کنم که در جریان تشییع، تکفین، تدفین و ترحیم حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای حسنی سنگ تمام گذاشتید.

وی در ادامه گفت: هم از تک تک آحاد مردم تشکر می کنم و هم از مسئولین بزرگوار که به میدان آمدند و با صمیمیت و وحدت به بهترین شکل ادای وظیفه کردند و نشان دادند که از کسانی که به آن ها خدمت کرده اند به خوبی قدردان هستند.

وی افزود: بنده به خانواده این بزرگوار مخصوصاً به همسر ایشان که مدت ها از این شخصیت انقلابی پرستاری کردند، تسلیت عرض می کنم.

وی ادامه داد: تقدیر و تشکر ویژه ای از صدا و سیما و مدیرکل صدا و سیما دارم که قبل از مراسم به خوبی اطلاع رسانی کردند و انصافاً مراسم را به خوبی پوشش دادند.

خطیب جمعه ارومیه در ادامه خطبه دوم به بیان مسئله فتح خرمشهر پرداخت و گفت: همانطور که مستحضر هستید در سال 59 خرمشهر بعد از آنکه حدود 35 روز مقاومت کرد، در 14 آبان سقوط کرد و به دست دشمن افتاد، 19 ماه طول کشید واین شهر 578 روز در تسلط قوای بعثی بود.

وی ادامه داد: در سومین روز خرداد سال 61 در ساعت دوی بعد از ظهر بعد از 24 روز نبرد، رزمندگان اسلام توانستند این شهر را دوباره به دست بیاورند و رزمندگان وارد مسجد جامع شهر شدند و نماز شکر بجا آوردند و به تعبیر امام خمینی خرمشهر را خداوند آزاد کرد.

وی افزود: مسئله فتح خرمشهر سرنوشت جنگ را کاملاً تغییر داد، تا خرمشهر فتح نشده بود قصد ارتش بعثی براندازی حکومت ایران بود اما بعد از این جریان مسئله کاملاً عوض شد و نه تنها مسئله براندازی از فکر آن ها خارج شد بلکه به دنبال کسی بودند که از صدام دفاع کند.

وی خاطر نشان کرد: در دوران جنگ تحمیلی مسئله خرمشهر یک مسئله خاص بود و به همین جهت امام خمینی فرمودند که "خرمشهر را خدا آزاد کرد".

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار مسئولین نظام گفت: مقام معظم رهبری ماه رمضان را توفیق ویژه ای برای مسئولین دانستند که باید از این ماه استفاده کنند و معنویت و تعبد خود را تقویت کنند تا مسئولیت خود را بهتر بتوانند عهده دارد شوند و عمل کنند.

وی در ادامه گفت: مسئولین باید از معنویت ماه رمضان بیشتر استفاده کنند تا از عهده این مسئولیت بر بیایند، این فقط برای مسئولین نیست خداوند به پیامبر دستور داده که چون مسئولیت پیامبر سنگین است باید عبادت و تهجد او نیز سنگین باشد.

وی در ادامه گفت: در جمهوری اسلامی مسئولی که شب زنده دار نباشد نمی تواند مسئولیت هایش را به درستی به جا بیاورد و کسی که اهل تهجد و نماز شب نباشد نمی تواند به خوبی مدیریت نماید و موفق شود.

وی افزود: در مقابل مسئولیت باید ارتباط انسان با خداوند بیشتر از همه باشد، هر چه مسئولیت بیشتر شود باید ارتباط هم بیشتر شود.

امام جمعه ارومیه در ادامه به بیان مسئله رجزخوانی آمریکا طبق بیانات مقام معظم رهبری پرداخت و گفت: آمریکا از برجام خارج شد و رجزخوانی می کند و در بین مردم بذر نا امیدی بخش می کند که دیگر کار ایران تمام شده است، طبق فرمایش مقام معظم رهبری "اگر مسئولین به وظایف خود درست عمل کنند پیروزی ایران قطعی و حتمی است".

وی ادامه داد: این عقیده دینی ماست که ائمه اطهار و قرآن کریم آن را بیان فرموده اند، صریح آیه قرآن است که "اگر شما به دین خداوند کمک کنید خداوند به شما کمک خواهد کرد و اگر شما به دین خداوند کمک کنید هیچ کس نمی تواند بر شما غلبه کند".

وی افزود: تنها کمک و یاری دهنده ما خداوند است لذا درخواست و مذاکره با این کشور و آن کشور حرف بی خودی است و باید خداوند به ما کمک کند.

وی خاطر نشان کرد: امیرالمومین به مالک فرمان داده است که دین خدا را با دست، قلب و زبان یاری کند و فرموده است "خداوند عهده دار شده است که هرکس به خداوند کمک کند خداوند به او کمک خواهد کرد و هر کس دین خداوند را عزیز بدارد خداوند او را عزیز می کند".

وی افزود: لذا نباید رجزخوانی آمریکا ما را بترساند به رجز خواندن نیست که مگر می شود با خداوند مقابله کرد و ما باید کاملاً به نصرت خداوند امیدوار باشیم اما باید وظیفه مان را نیز درست انجام دهیم.

دکتر قریشی در ادامه گفت: مقام معظم رهبری فرمودند که "ما نمی توانیم با آمریکا تعامل کنیم به این علت که هیچگاه به تعهدات خود عمل نخواهد کرد"، مگر روی حرف کسی که به گفته خود عمل نمی کند و مردانگی ندارد می شود حساب کرد.

وی ادامه داد: این برجام نشان داد کسانی که می گفتند با آمریکا مذاکره کنیم دیدند که چطور شد و آمریکا چگونه است، لذا فرمودند که "نباید در مقابل آن ها سستی کنیم و ضعف نشان دهیم، باید با قدرت در مقابل آن ها بایستیم".

وی افزود: بنابه فرمایش مقام معظم رهبری به این سه کشور اروپایی هم اعتمادی نیست و آن ها همیشه با آمریکا همراهی کرده اند، لذا نباید کلاه بر سر مسئولین برود.

وی خاطر نشان کرد: باید برای ادامه دادن با آنها تضمین واقعی بدهند و حضرت آقا تضمین را نیز بیان کردند که باید این مسئله را به شورای امنیت ببرند و در آنجا علیه آمریکا که برجام را نقض کرده است مصوبه تصویب نمایند.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب مشکل اساسی کشور را مباحث اقتصادی دانستند و فرمودند: "هر چه مسئولین تلاش می کنند باز مردم در فشار هستند باید به مباحث اقتصادی فکر جدی تری شود و دولت فضا را باز کند تا مردم به میدان بیایند و اقتصاد مردمی شکل بگیرد".

وی در پایان گفت: اگر مردم به میدان بیایند و اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد یقیناً نصرت الهی نازل می شود، لذا بر همه ما وظیفه است که امیدوار و دلگرم فضل و رحمت الهی باشیم.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1397/03/04
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.