نسخه چاپينماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی:

جمع خوانی قرآن کریم باعث نزول رحمت الهی می شود

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه: جمع خوانی قرآن کریم باعث نزول رحمت الهی می شود، این سعادت است که انسان در این مجالس حضور داشته باشد، از مسئولین می خواهم، مسئولین باید در ردیف اول این مراسمات بنشینند، مسئولین باید افتخار کنند و منت بکشند و در مقابل قرآن بنشینند تا دیگران هم از مسئولین یاد بگیرند.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه اول نماز جمعه این هفته ارومیه، ضمن شرح دعای چهل و چهارم صحیفه سجادیه گفت: این دعا مضامین عجیبی دارد، خواهشم این است که این دعا را در ماه مبارک رمضان بخوانید.

وی در ادامه گفت: امام سجاد (ع) در این دعا از خداوند می خواهد که در درک فضیلت و حفظ حرمت ماه رمضان به انسان کمک کند، تا ما ارزش ماه رمضان را بدانیم و این ماه را با عظمت شماریم.

وی افزود: حضرت از خداوند می خواهد که کمک تا بتوانیم در این ماه روزه بگیریم و اعضاء و جوارح خود را در این ماه از معاصی نگه داریم و فقط دهان از خوردن و آشامیدن نگه داشته نشود بلکه تمام اعضاء و جوارح از گناهان حفظ شود و اعضاء و جوارح در اعمالی استفاده شود که رضایت خداوند کسب گردد.

وی خاطر نشان کرد: صحیفه سجادیه از معتبرترین کتب شیعه است که هم گوینده آن معصوم، هم نویسنده آن معصوم و هم در محضر معصوم نوشته شده است، این کتاب را امام سجاد (ع) املاء کرده، امام باقر (ع) نوشته و بنابه نقل هایی امام صادق (ع) در آن هنگام حضور داشته اند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در بخشی از خطبه دوم نماز جمعه این هفته ارومیه، به جریان اشغال فلسطین توسط رژیم صهونیستی پرداخت و گفت: در حدود هفتاد سال پیش از این در 14 می 1948 میلادی، نطفه منحوس کشور اسرائیل منعقد شد و کشور اسرائیل رسماً اعلام موجودیت کرد و فوراً در عرض چند ساعت آمریکا و شوروی، اسرائیل را به رسمیت شناختند.

وی در ادامه گفت: هفتاد سال است که رژیم صهیونیستی به عنوان یک غده سرطانی در وجود مسلمین افتاده است و روز به روز جنایات و خون ریزی های خود را بیشتر می کند.

وی افزود: اخیراً آمریکا اعلام کرده است که می خواهد سفارتخانه خود به شهر قدس بیاورد، قدس قبله گاه مسلمین است و لذا به همین جهت در فلسطین تظاهرات و اعتراض برپا شده و در درگیری بین نیروهای صهیونیستی و فلسطینیان در حدود یک هفته بیش از دوهزار نفر شهید و زخمی شده اند.

وی گفت: متاسفانه عده ای از مسلمانان و حاکمان پست و لعین آن ها در دنیا فقط به تماشا ایستاده اند، در حالی که در فلسطین مسلمین را به خاک و خون می کشند، مسئله فلسطین مسئله اصلی و محوری مسلمانان است، بر همه ما وظیفه است که اعتراض و مقابله نماییم.

امام جمعه ارومیه در ادامه گفت: عجیب است همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند عده ای منتظر هستند که آمریکا و اذناب آمریکا به این مسئله اعتراض کنند، در حالی که همه این خون ریزی ها با تایید آمریکا و اروپا است.

وی در ادامه گفت: آن کسانی که لازم در مقابل جنایات رژیم صهیونیستی اعتراض و مقابله نمایند مسلمانان هستند، سازمان کنفرانس اسلامی باید اعتراض نماید و اعلامیه دهد و تمام ممالک اسلامی را علیه رژیم صهیونیستی بسیج می کرد.

وی افزود: واقعاً جای تعجب است که چطور آن ها در خواب هستند و چطور آمریکا و اذناب آمریکا فکر آن ها را مسلط شده است، اخیراً مقام معظم رهبری علت این جریانات را فاصله گرفتن مسلمانان از قرآن عنوان کردند، مسلمین از قرآن و مفاهیم قرآن جدا شده اند.

وی گفت: اکنون درست برعکس آیه قرآن که می فرمایند: "اَشِدّآءُ عَلَى الکُفّارِ رُحَمآءُ بَینَهُم" شده است، وقتی پادشاه عربستان، فاسق ترین، فاسدترین و جانی ترین رئیس جمهور آمریکا را دعوت می کند و از او استقبال و پذیرایی می کند، این همان عمل کردن به بر عکس "مَا أَنْزَلَ اللَّهُ" و دستور خداوند است، مسلمین را به جان هم می اندازند اما کفار اتحادیه تشکیل می دهند.

وی خاطر نشان کرد: ماه مبارک رمضان ماهی است که ما باید در این ماه به سمت مفاهیم و معارف قرآن بازگردیم، تا مسلمانان با قرآن مأنوس نشوند همیشه زیر ظلم و ستم خواهند بود.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه خطبه دوم ضمن تشکر و قدرانی از نانوایان و صاحبان غذاخوری گفت: در خطبه های هفته قبل عرض کردم که باید در شهر و استان کاری کنیم که وقتی یک نفر وارد این شهر می شود ببیند که در این شهر رمضان و تقوا حاکم است و مردم روزه هستند.

وی ادامه داد: تشکر می کنم از عزیزانی که حرمت ماه رمضان را رعایت می کنند، باز بودن نانوایی های سنگک و نان روغنی در صبح اول وقت، نشانه بی حرمتی به ماه مبارک رمضان است و نشان دهنده این است که می خواهند صبح از این نان استفاده کنند و الا نان روغنی و سنگک اگر تا افطار بماند بیات می شود.

وی افزود: برکت و رزق و روزی در دستان خداوند است، اگر حریم خداوند را از بین نبریم خداوند نعمت هایش را افزایش می دهد.

خطیب جمعه ارومیه در ادامه خطبه دوم با اشاره به اهمیت قرائت قرآن در ماه مبارک رمضان گفت: در رمضان که ماه نزول قرآن است به خواندن قرآن اهمیت زیادی قائل شوید، در خطبه شعبانیه پیامبر اسلام (ص) مطرح است که هر کس در این ماه یک آیه قرآن بخواند خداوند ثواب یک ختم قرآن را می دهد.

وی ادامه داد: ماه میهمانی خداوند همین است، خداوند همین طور میهمانی می دهد، در این ماه فرزندان خود را با هدیه گرفتن تشویق کنید تا قرآن بخوانند تا خانواده و فرزندان خود را به قرآن خواندن عادت دهیم.

وی افزود: جمع خوانی قرآن کریم از اهمیت بیشتری برخوردار است، حدود سه هزار نفر در مصلی با هم قرآن می خوانند، سه هزار جزء قرآن با هم خوانده می شود این باعث نزول رحمت الهی می شود.

وی گفت: این سعادت است که انسان در این مجالس حضور داشته باشد، از مسئولین می خواهم، مسئولین باید در ردیف اول این مراسمات بنشینند، مسئولین باید افتخار کنند و منت بکشند و در مقابل قرآن بنشینند تا دیگران هم از مسئولین یاد بگیرند.

وی خاطر نشان کرد: در طول یک ماه ما باید به دفعات در این مجالس حضور داشته باشیم، از مسئولین خواهش می کنم که ریا کنند و در این مجالس حضور داشته باشند، این ریا نیست بعضی از اعمال هستند که باید آن ها را به نمایش گذاشت، مثلاً فرموده اند: "وقتی انسان به نماز جمعه می رود باید طوری برود که همه بدانند به نماز جمعه می رود".

وی در ادامه گفت: اگر مسئول در صف اول بنشیند و همه ببینند که قرآن می خواند ریا نیست و ثواب آن دو برابر است چون هم قرآن می خواند و هم مردم را تشویق به قرآن خواندن می کند.

دکتر قریشی در ادامه خطبه دوم ضمن اشاره به روز جهانی موزه و میراث فرهنگی گفت: باید آثار گذشتگان را حفظ کنیم، آثار گذشتگان هم در جهت مثبت و هم در جهت منفی درس عبرت است، این مسئله مورد تایید قرآن و اهل بیت است.

وی ادامه داد: ما باید به آثار تاریخی ارزش قائل شویم و آن ها را نگه داریم، امام علی (ع) به فرزند خود می فرمایند: "تاریخ گذشتکان را بخوان و بدان و در شهر گذشتکان بگرد و ببین که در چه وضعیتی زندگی کرده اند، هر چند در کنار گذشتگان زندگی نکرده ام اما در حال آن ها و شهرهای آن ها گشته ام".

وی افزود: لذا بر همه ما وظیفه است که این آثار را حفظ کنیم، اگر اکنون آثار هشت سال دفاع مقدس حفظ نشود نسل آینده نخواهد فهمید که این امت چه شجاعت و استقامتی از خود نشان داده اند.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1397/02/28
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.