نسخه چاپينماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی:

مسئولین باید سخنان مقام معظم رهبری را امر بدانند نه اینکه به عنوان پیشنهاد حساب کنند

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه: مسئولین ما باید سخنان مقام معظم رهبری را امر بدانند نه اینکه به عنوان پیشنهاد حساب کنند، بعضی از مواقع مقام معظم رهبری بعضی از سخنان را به صراحت بیان می کنند، وقتی حضرت آقا چیزی را به صراحت می فرمایند نباید آن را پیشنهاد فرض کرد بلکه باید به آن عمل کرد.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در قسمتی از خطبه ی اول نماز جمعه این هفته ارومیه، به ادامه مباحث حیات اخروی از سلسله مباحث معاد پرداخت و گفت: از آیات قرآن معلوم می شود در عرصه قیامت وقتی جماعت آماده می شوند، قیافه ها با هم فرق خواهند کرد، بعضی از صورت ها سفید و نورانی و بعضی از صورت ها سیاه خواهند بود.

وی در ادامه گفت: وقتی قیامت آغاز می شود انسان از پدر، مادر، برادر و زن و فرزند خود فرار می کند و هر کس به خود مشغول می شود و تمام فکرش این می شود که هر چه می خواهد سر قوم و اقرباء من بیاید ولی فقط من نجات پیدا کنم.

وی در ادامه در بیان علت قرآنی اینکه چرا عده ای با قیافه ظلمانی در قیامت حاضر خواهند شد، گفت: خداوند در قرآن در سوره ها و آیات مختلف این مسئله را مطرح فرموده است، خداوند در قرآن ایمان، اعتقاد و عمل صالح را نور و معصیت، بی اعتقادی و کفر را ظلمت معرفی می نماید و آن هایی که در دنیا مومن و با عمل صالح زندگی کرده اند این نورانیتی را که در وجود خود کسب کرده اند در قیامت در چهره آن ها ظاهر خواهد شد و کسانی که در دنیا کافر و فاسق و ستمکار هستند، ظلماتی که در وجود خود دارند در قیامت در چهره آن ها ظاهر خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: کسانی که شیعه واقعی امیرالمومنین علی (ع) هستند بر اساس مفصلی که هم شیعه و هم اهل سنت نقل کرده اند، چهره های آن ها در قیامت نورانی خواهد بود، اما کسانی که با علی ابن ابی طالب دشمن هستند آن ها روسیاه محشور خواهند شد.

وی افزود: موارد مختلفی از اهل بیت (ع) نقل کرده اند اما بصورت کلی انسان های خوب، سفید چهره محشور خواهند شد اما بعضی موارد را اهل بیت بالخصوص اشاره کرده اند که از جمله اعمالی که در قیامت انسان را سفید چهره می کند نماز شب است.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه خطبه اول به بیان موضوع خانواده پرداخت و گفت: اعضای خانواده باید به یکدیگر در حرکت به سمت خداوند کمک نمایند، زن و مرد یکدیگر و فرزندان را به سمت خداوند سوق دهد.

وی در ادامه گفت: اعضای خانواده باید یکدیگر را به سمت مسیر الهی بکشد نه اینکه همدیگر را از مسیر خداوند خارج کنند، بعضی از خانم های محجبه بعد از ازدواج حجاب را رها می کنند، در این خانواده ها شیطان حکومت می کند.

وی افزود: در خانواده ای که خداوند در آن حکومت کند، اعضای خانواده همدیگر را به سمت خداوند می کشند، در خانواده زن و مرد باید مامور و کارگزار خداوند باشند و یکدیگر را به مسیر خداوند بکشند.

امام جمعه ارومیه در خطبه دوم از نماز جمعه ارومیه ضمن اشاره به نزدیک شدن ایام ماه رمضان گفت: باید تلاش کنیم در این ماه موجبات رحمت الهی را بیشتر جلب کنیم و زمینه را فراهم کنیم در این ماه و در این سفره معنویتی که خداوند برای ما پهن می کند به بهترین وجه بهره مند شویم.

وی درادامه گفت: نمونه ی این بهره مندی، قرآن خواندن است، هر کس در ماه رمضان یک آیه قرآن بخواند خداوند به او ثواب یک ختم قرآن خواهد داد.

وی افزود: در مکان های مختلف از جمله در مصلی برنامه ختم قرآن خواهد بود، خواهشم از همه عزیزان و مسئولین این است که در این جلسات شرکت کنیم، وقتی چند هزار نفر در یکجا جمع می شود و با هم یک جزء قرآن ختم می کنند رحمت خداوند جلب آن مجلس می شود.

وی خاطر نشان کرد: هم مردم و هم مسئولین باید در این محافل جمع خوانی قرآن حضور داشته باشند و کسانی هم که معذور هستند در خانه های خود قرآن خواندن را فراموش نکنند و حداقل یکبار در ماه مبارک رمضان قرآن را ختم کنند.

استاد حوزه و در دانشگاه در ادامه به بیان اهمیت روزه گرفتن گفت: زمینه را طوری در خانواده و جامعه فراهم کنیم که همه بتوانند روزه بگیرند، کارخانه داران مقداری برای کارگران و مسئولین برای زیر دستان خود ارفاق قائل شوند تا همه بتوانند روزه بگیرند.

وی ادامه داد: در بعضی از کشورها که حتی حکومت اسلامی هم ندارد بازاریان قیمت اجناس را پایین می آورند تا مردم بتوانند بهتر غذا تهیه کنند تا راحت تر روزه بگیرند، نباشد کسانی بگویند که نزدیک ماه رمضان قیمت فلان مواد غذایی را بالا ببریم تا بیشتر سود کنیم.

وی خاطر نشان کرد: باید جلوی روزه خواری علنی گرفته شود، کسی که معذور است یا اینکه اصلاً روزه نمی گیرد و معصیت می کند باید در خانه بخورد و احترام جامعه را به هم نزند، هر کس عمدی و علنی روزه بخورد عقاب مضاعف دارد، اول اینکه روزه نمی گیرد و دوم اینکه اظهار به معصیت می کند.

وی افزود: لذا مسئولین باید زمینه جلوگیری از روزه خواری در ملأ عام را فراهم نمایند، عده ای از مسئولین از روزه خواران بیشتر از روزه داران حمایت می کنند.

وی ادامه داد: مگر در شهر ما چقدر مسافر در ماه رمضان هست و به چه اندازه به غذاخوری نیاز است که طرف می آید به خود من پیشنهاد می دهد که واسطه شوم تا در ماه رمضان مجوز دائر بودن غذاخوری اش را بگیرد و از پول آن به مصلی کمک کند، اینچنین پولی را باید در فاضلاب ریخت.

وی گفت: ماه رمضان بهترین فرصت برای معنویت است نه برای چپاول و اینکه عرصه را آماده کنم که درآمد بیشتری داشته باشم، مسلمان باید مقداری از سود خود بگذرد تا مردم راحت تر روزه بگیرند.

خطیب جمعه ارومیه در ادامه گفت: در کل کشور در ماه رمضان مگر نانوایی های سنگک و نان روغنی از ساعت چند شروع به کار می کنند که در شهر ماه از صبح اول وقت نان می پزند.

وی ادامه داد: معنای این عمل چیست؟ یعنی اینکه من روزه نمی گیرم و برای صبحانه نان تازه می گیرم، حداقل باید ظاهر را حفظ کنیم، اگر این کار را نکنیم خداوند بلا می فرستد.

وی افزود: حرمت ماه مبارک رمضان باید حفظ شود، سال قبل به نانوایی ها ابلاغ شده بود که "از بعد از ظهر نان بپزید چرا که امام جمعه اجازه نمی دهد"، این حکم خداوند است به امام جمعه چه ارتباطی دارد، وظیفه جامعه اسلامی این که حرمت ماه رمضان را نگه دارد.

وی گفت: لذا عزیزان و مسئولین دقت کنند که نباید به هر غذاخوری مجوز بدهند، عده ای می خواهند با دین و خداوند مبارزه نمایند، باید در این ماه در جامعه تقوا بیشتر شود و دست به دست بدهیم و معنویت را در شهرمان حاکم کنیم.

امام جمعه ارومیه در ادامه خطبه دوم گفت: یکی از الطاف خداوند برای ما این است که در اساسنامه نیروهای مسلح بعضی از مباحث قید شده است که در سایه انقلاب اسلامی است، در اساسنامه و شاکله سپاه پاسداران تدوین شده است که در مواقع جنگ، دفاع از کشور و نظام و در زمان آرامش در ضمن هوشیاری از نیروهای خود برای بسیج سازندگی استفاده نمایند.

وی ادامه داد: به شکر خدا به وسیله سپاه و با کمک مومنان اقدامات زیادی در این زمینه صورت می گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه خطبه دوم با اشاره به جریان خروج آمریکا از برجام گفت: اعتقاد بنده این است که این لطف خداوند است که ترامپ خبیث از برجام خارج شد، زمانی که آمریکا ارتباط خود را با ایران قطع کرد امام خمینی فرمودند که این لطف خداوند است.

وی در ادامه گفت: این قضیه کاملاً نشان داد که به آن ها نمی توان اعتماد کرد، چرا که در آن ها مردانگی وجود ندارد، مرد حرفی را که می زند پای حرف خود می ماند، خیانت خمیر مایه وجود آن هاست.

وی در ادامه افزود: مقام معظم رهبری صراحتاً فرمودند که "من بارها گفته بودم به آمریکا اعتماد نکنید، این هم نتیجه اش"، مسئولین باید طبق فرمایشات حضرت آقا یک زمانت عملی از آن ها بگیرند، صرف زبان اعتباری ندارد.

وی افزود: مسئولین ما باید سخنان مقام معظم رهبری را امر بدانند نه اینکه به عنوان پیشنهاد حساب کنند، بعضی از مواقع مقام معظم رهبری بعضی از سخنان را به صراحت بیان می کنند، وقتی حضرت آقا چیزی را به صراحت می فرمایند نباید آن را پیشنهاد فرض کرد بلکه باید به آن عمل کرد.

وی در ادامه عنوان کرد: البته در سایز کوچکتر هم همین طور است در داخل استان ما بعد از آنکه کاری را انجام داده اند و تمام شده، پیشنهاد می کنند که فلان کس را در فلان منصب قرار می دهیم نظر شما چیست؟، بعد از اتمام کار باید چه گفت؟ باید با آن ها جنگ کرد یا نظم جامعه را به هم زد.

دکتر قریشی در ادامه گفت: مسئله دومی که مقام معظم رهبری فرمودند این است که به سه کشور اروپایی دیگر هم اعتماد ندارم، عین همان مسئله آمریکا باز تکرار می شود، انگلستان کی و کجا به نفع ما مسلمانان تصمیم گرفته است؟، فرانسه و آلمان هم همانند انگلیس.

وی ادامه داد: لذا مسئولین امر بنابه تعبیر مقام معظم رهبری در امتحانی عظیم هستند و باید دید که حیثیت و عزت مردم را حفظ خواهند کرد یا از بین خواهند برد، چهل سال مردم مقابل این دشمنان ایستادگی کرده اند.

وی افزود: لذا باید در مقابل آن ها محکم ایستادگی کرد و خداوند کمک خواهد کرد، مگر کار دنیا در دستان ترامپ است، مگر دنیا را ترامپ اداره می کند، آن ها در مقابل خداوند هیچ هستند و پشتیبان ما خداوند است، اما به این شرط که ما به آنچه که خداوند دستور داده است عمل کنیم.

وی خاطر نشان کرد: اگر انسان بخواهد زیاده خواهی کند و تا اوضاع جامعه کمی به هم ریخته فرصت طلبی کند و تا قیمت ها کمی به هم خورد سوء استفاده کند خداوند انسان را ذلیل می کند، اما اگر انسان بایستد و سینه سپر کند هیچ کس نمی تواند غلبه کند همانطور که چهل سال است هیچ کس نتوانسته است غلبه کند.

وی در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد مقام معلمین گفت: مسئولین باید فکر کنند و آموزش و پرورش را کماً و کیفاً ارتقاع دهند، این نباشد همانند برجام که حضرت آقا موضوع سند 2030 را صراحتاً و با قاطعیت گفتند اما در بعضی جاها این 2030 اجراء می شود.

وی در پایان افزود: اینطور نباشد که چند سال دیگر متوجه شویم که فرزندان ما با فرهنگ آمریکا و اسرائیل تربیت شده اند، ما مردم باید مطالبات مقام معظم رهبری را از مسئولین بخواهیم.

 

 

 

 

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1397/02/21
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.