نسخه چاپي

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی:

آن هایی که در مقابل زیارت اربعین تبلیغ می کنند مشخص است که دین شناس نیستند

حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه: آن هایی که اینطور در مقابل زیارت اربعین در فضای مجازی تبلیغ می کنند مشخص است که دین شناس نیستند و نگاه آن ها نگاه مادی است، پس چرا در مقابل کسی که به آنتالیا و سواحل مدیترانه می رود و به عیاشی می پردازند جبهه نمی گیرند و زیر سوال نمی برند؟

 

حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه ضمن دعوت خود و دیگران به تقوای الهی، گفت: یاد قیامت و آخرت باعث می شود در انسان روحیه تقوا و خداترسی ایجاد و نهادینه شود.

وی در ادامه سلسله مباحث قیامت و برزخ به مسئله رجعت اشاره کرد وگفت: مسئله رجعت یکی از مباحث برزخ است، رجعت یعنی بازگشتن و براساس روایات ائمه معصومین (ع)، پروردگار تبارک و تعالی در آخر الزمان وقتی حضرت ولی عصر (عج) ظهور و قیام خواهد کرد، عده ای از مومنان را احیاء و از قبر خارج می کند و آن ها به امام زمان کمک خواهند کرد و عده ای از انسان های ظالم و بد نیز از طرف خداوند احیاء می شوند و از قبرها خارج می شوند و حضرت از آن ها انتقام می گیرد و آن ها را عقوبت می نماید.

وی افزود: این مسئله از اعتقادات ما شیعیان است و اهل بیت می فرمایند: "از شیعیان ما نیست آن کسی که به مسئله رجعت و رجعت ما ایمان نداشته باشد"لذا مسئله رجعت در آخرالزمان از مسلمات و اعتقادات ما است.

وی خاطر نشان کرد: علماء شیعه این مسئله را به صراحت در کتب خود نوشته اند و روایات آن را آورده اند، این مطلبی که عرض می کنم اجماعی است، علماء نوشته اند: این مسئله کاملاً در روایات آمده است که خداوند به زودی باز می گرداند کسانی را از شیعیان و دوستان اهل بیت که مرده و از دنیا رفته اند را بعد ظهور و قیام حضرت مهدی برمی گرداند و توفیق پیدا خواهند کرد که در قیام حضرت کمک کنند و شمشیر بزنند و موثر شوند و خوشحال شوند از اینکه حضرت دولت و حکومت تشکیل داده است.

وی ادامه داد: همچنین علماء نوشته اند: خداوند تبارک و تعالی عده ای از دشمنان اهل بیت را نیز زنده خواهد کرد تا حضرت از آن ها انتقام بگیرد و خداوند به آن ها بچشاند مقداری از عذاب را که مستحق آن هستند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه به سلسله مباحث خانواده پرداخت و گفت: از جمله مسائلی که باید در خانواده به آن دقت شود این است که انسان توجه داشته باشد که نفقه و مخارج چه کسی بر عهده او است، در خانه مخارج و نفقه زن و فرزندان به عهده مرد خانه است و باید آن را تامین نماید و همچنین اگر چرخ زندگی پدر و مادر نمی چرخد و نمی توانند امرار معاش کنند بر اولاد آن ها واجب است که باید خرج آن ها نیز بدهد و همچنین پدر بزرگ و مادر بزرگ و یا نوه های انسان نیز همینطور است.

وی در ادامه به بیان روایتی از امام صادق (ع) پرداخت و گفت: از امام صادق پرسیدند که بر ما نفقه چه کسانی واجب است؟، حضرت فرمودند: "پدر، مادر، فرزندان و همسر" بعضی از مردان هستند که نفقه همسران خود را نمی دهند، طعام، مسکن و لباس از واجبات نفقه است و نمی تواند آن ها را تهیه نکند.

وی افزود: بعضی از افراد هستند که پول و سرمایه زیاد دارند ولی فرزندانش در خانه ی اجاره ای می نشیند و به زور اجاره خانه را می پردازد، این افراد باید به فرزندانشان کمک کنند، خب بعد از مرگ مال و اموالت به این ها خواهد رسید، بهتر است قبل از مرگ این مال را به آن ها بدهد، چرا برای خود عذاب و نفرین و نفرت به وجود می آورد؟

امام جمعه ارومیه در خطبه دوم نماز جمعه با اشاره به سالروز شهادت امام حسن (ع) بنا به نقلی، این ایام را به محضر حضرت ولی عصر تسلیت عرض کرد و گفت: بنده از آن هیئت ها و مساجدی که به این ایام اهمیت می دهند و در آن ها مراسم برگزار می کنند و نام و یاد اهل بیت را زنده نگه می دارند، یقیناً در نزد خداوند ماجور هستند و اهل بیت از خداوند برای آن ها پاداش و ثواب خواهند گرفت.

وی در ادامه خطبه دوم به جریان عظیم اربعین اشاره کرد و گفت: با توجه به نزدیک شدن به ایام اربعین و اجتماع عظیم اربعین، متاسفانه بعضی از افراد در صحبت های خود در فضای مجازی این مسئله را زیر سوال می برند که خداوند در قرآن می فرمایند: "هر کس نشانه های خداوند را با عظمت بشمارد، نشانه این است که در قلب او تقوا و خداترسی است".

وی افزود: اذان و نماز از شعاعر الهی است، حج از شعاعر الهی است، خداوند قربانی هایی را که برای ذبح در راه خداوند می برند را جز نشانه های الهی می شمارد، به راستی بزرگتر از امام حسین (ع) می توانیم قربانی پیدا کنیم؟ امام حسین، خود و فرزندان خود را در راه خداوند فدا کرد، آیا از این با عظمت تر قربانی داریم؟

وی ادامه داد: لذا ما برای امام حسین هر چه قدر عرض ارادت نماییم و هر چه این مراسمات را با عظمت تر برگزار کنیم، مصداق آیه که می فرماید: "در قلب او تقوا و خداترسی است" می شویم، لذا این حرف غلطی است که چرا به زیارت اربعین می روند؟، اهل بیت فرموده اند: "از علامات مومن زیارت اربعین است".

وی در ادامه به بیان روایتی از امام صادق (ع) پرداخت و گفت: حضرت می فرمایند: "هرکس با پای پیاده به زیارت امام حسین برود، در هر قدم خداوند هزار ثواب به او می دهد و هزار گناه او را می بخشد"، آن هایی که اینطور در مقابل زیارت اربعین در فضای مجازی تبلیغ می کنند مشخص است که دین شناس نیستند و نگاه آن ها نگاه مادی است، پس چرا در مقابل کسی که به آنتالیا و سواحل مدیترانه می رود و به عیاشی می پردازند جبهه نمی گیرند و زیر سوال نمی برند؟

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه خطبه دوم با اشاره به مشکل فروش محصولات کشاورزی پرداخت و گفت: این امر در استان ما همیشه یکی از معضلات بوده که باید مسئولین استانی و کشوری و مردم دست به دست بدهند و این مشکل را حل نمایند، استاندار و معاونین و نمایندگان باید در این راه تلاش کنند.

وی افزود: بعضاً شنیده می شود که کشاورز به خاطر اینکه محصولات کشاورزی به فروش نمی رود درختانی که با جان و دل پرورش داده است را از روی نفرت و ناراحتی از ریشه در می آورد این قابل قبول نیست، بعضی از کارخانه داران با بی انصافی برخورد می کنند و میوه را با کمترین قیمت می خرند و بر سر جنس می زنند و آنقدر صبر می کنند تا کشاورز مجبور شود به کمترین قیمت محصولات خود را بفروشد.

وی ادامه داد: اگر انسان قیمت را برای منفت بیشتر کاهش دهد و بر سر جنس بزند، برکت مالش از بین می رود، لذا به این مسئله حتماً دقت شود.

دکتر قریشی در ادامه خطبه دوم به بیان فتنه ای که اخیراً در شهر اتفاق افتاد پرداخت و گفت: در یکی از مدارس تخلفی صورت گرفته و باید مسئولین به شدت با آن برخورد نمایند، حضرت علی (ع) می فرمایند: "اگر مسلمانی به خاطر اینکه شخصی به زور وارد خانه یک مسلمان یا غیر مسلمان شده و گردنبند از گردن زن خانه باز کرده، بشنود و بمیرد، من او را ملامت نمی کنم".

وی افزود: این جریانات قابل نیست، مسئولین باید به شدت با آن برخورد نمایند و برخورد کرده اند، اما عده ای نباید از این موارد سوء استفاده نمایند، مجرم را باید به دست قاضی دهند نه این که به خاطر این مسئله مدرسه و ماشین آتش زده شود و جان مردم تحدید شود، قابل قبول نیست.

 وی ادامه داد: اگر به ناموس ترک، کرد، شیعه و سنی تعرض شود نباید مردم به خیابان ها بریزند و ماشین و مدرسه آتش شود، این را نه جمهوری اسلامی اجازه می دهد و نه مردم، لذا این افرادی که این فتنه را ایجاد کرده اند در نظر همه محکوم است، این استان باید نمونه وحدت باشد و اجازه ندهیم عده ای فرصت طلب وحدت استان را به هم بزنند.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل عضویت در کانال تلگرام فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1396/08/05
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.