نسخه چاپي

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی:

صرف عزاداری نمی تواند مردم را از ظلالت و جهالت نجات دهد

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه: صرف عزاداری نمی تواند مردم را از ظلالت و جهالت نجات دهد، باید فلسفه و علت قیام امام حسین (ع) بیان شود و احکام و معارف دین گفته شود، این روش غلطی است که مردم را به خیابان ها بکشیم، باید زمینه را طوری ایجاد کنیم که مردم چند کلمه حرف یاد بگیرند.

 

*کسی که از دنیا می رود، گاه و بی گاه به خانواده خود سر می زند

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی در خطبه های نماز جمعه این هفته ارومیه ضمن دعوت خود و مردم به تقوای الهی، گفت: شخصی که از دنیا رفته در عالم برزخ حیات و شعور برزخی دارد که روایات اهل بیت نیز بر این دلالت می کند که هر کس بر سر قبر کسی برود، میت از حضور آن شخص اطلاع پیدا می کند.

وی در ادامه با استناد به روایات ائمه افزود: خداوند اجازه می دهد آن کسی که از دنیا رفته است، گاه و بی گاه به خانواده خود سر بزند، خانواده خود را ببیند و از حال آن ها با خبر شود.

وی ضمن اشاره به روایتی از حضرت موسی ابن جعفر (ع) گفت: کسی که از دنیا می رود به قدر مقام و منزلت خود در هر هفته یا ماهی یکبار و یا سالی یکبار می آید و به خانواده خود سر می زند و به خانواده خود اشراف پیدا می کند و وقتی می ببیند خانواده خود در گشایش زندگی می کنند، خوشحال می شود و اگر ببیند که آن ها در حالت بدی زندگی می کنند، ناراحت می شود.

*هر کس در دنیا به خانواده خود ظلم کند علاوه بر آخرت، در دنیا نیز سزای آن را خواهد چشید

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به سلسله مباحث خانواده، گفت: عملی که ما انجام می دهیم، بازخورد و عکس العملی دارد، روایات اهل بیت (ع) این مطلب را کاملا روشن و شفاف بیان می کند که اگر یک نفر به خانواده خود ظلم کند، خداوند طوری تدبیر می کند که دیگران به او ظلم کنند.

وی افزود: اگر کسی بخواهد به دیگری ظلم کند آیات و روایات این طور بیان می کنند که عوض آن را انسان در این دنیا می بیند، غیر از این که خداوند این اعمال را در قیامت حساب و کتاب می کند، در این دنیا نیز عوض و سزای آن را خواهد چشید.

*کسی که بروی زمین ظلم کند، این ظلم بروی زمین نمی ماند

خطیب جمعه ارومیه در ادامه با اشاره به قسمتی از تفسیر المیزان علامه طباطبایی گفت: اگر کسی به یتیمی ظلم کند خداوند طوری تدبیر می کند که از نسل او شخص یتیمی می آید که شخص دیگری به او ظلم خواهد کرد، این از حقایق عجیب قرآنی است.

وی خاطر نشان کرد: لذا در خانواده اگر کسی به کسی دیگر ظلم و اذیت کند، خواهر به خواهر، پدر به فرزند، فرزند به والدین و مادر شوهر به عروس ظلم کند، فردا روزی به خود او یا به نزدیکان او ظلم و اذیت خواهند کرد.

وی افزود: هر کس بر روی زمین به کسی ظلم کند، آن ظلم بروی زمین نمی ماند و خداوند شخص دیگری را به او مسلط خواهد کرد که به او یا به فرزندان یا به نوه های او ظلم می کند، حتی در روایات داریم که اگر کسی به ناموس دیگری نگاه کند، ناموس خود به خطر خواهد افتاد.

*مسئولین جامعه دقت کنند و نکات ضعفی که در عزاداری امسال بود برای محرم سال بعد جبران و نکات قوت آن را حفظ نمایند

امام جمعه ارومیه در خطبه ی دوم نماز جمعه با تقدیر از مردم استان در جهت برگزاری بهتر مراسمات عزاداری امام حسین (ع) گفت: خداوند متعال به علما، سخنرانان، مداحان، هیات امنای مساجد و مردم که در برگزاری عزاداری اباعبدالله تلاش کردند، جزای خیر دهد.

وی در ادامه افزود: مسئولین فرهنگی جامعه باید دقت کنند و نکات ضعفی که در این عزاداری ها داشتیم را برای ماه محرم سال بعد جبران و نکات قوت آن را حفظ نمایند، اینطور نباشد که مراسمات عزاداری محرم به همین شکل باقی بماند، باید رشد و تعالی پیدا کند و تغییرات در مسیر مثبت و به سرعت ادامه پیدا کند.

وی در ادامه با اشاره به برخی از ضعف ها و آسیب های عزاداری گفت: این مسئله صحیحی نیست که عزاداری ها را از مساجد به خیابان ها می کشند، در تاسوعا و عاشورا وقتی به خیابان می روند این یعنی اظهار و اعلان عمومی، اما در سایر زمان ها باید حتی‌المقدور مراسمات در مساجد و حسینیه ها برگزار شود، به این علت که وقتی در مسجد مراسم عزا برگزار می شود، اول مجلس، سخنران چند کلمه حرف می زند و معارف دین را می گوید و سپس به عزاداری می پردازند اما وقتی در بیرون از مسجد عزاداری می شود، کم کم منابر حذف می شود.

*صرف عزاداری نمی تواند مردم را از ظلالت و جهالت نجات دهد

استاد حوزه و دانشگاه افزود: صرف عزاداری نمی تواند مردم را از ظلالت و جهالت نجات دهد، باید فلسفه و علت قیام امام حسین (ع) بیان شود و احکام و معارف دین گفته شود، این روش غلطی است که مردم را به خیابان ها بکشیم، باید زمینه را طوری ایجاد کنیم که مردم چند کلمه حرف یاد بگیرند و تنها حسین حسین گفتن کافی نیست.

وی افزود: این عزاداری نمی تواند مورد قبول امام حسین (ع) قرار گیرد، عزاداری امام حسین (ع) یک سری آداب و رسوم دارد، باید با ادب و احترام باشد، اگر امام حسین در آن مجلس باشد چه کار می کند، می گوید در وقت نماز، نماز بخوانید یا عزاداری کنید، لذا این یک آسیب است و بر مسئولین واجب است که آن را کنترل و در مسیر درست هدایت کنند.

*باید طوری عزاداری کنیم که مورد قبول امام حسین (ع) واقع شود

خطیب جمعه ارومیه در ادامه سخنان خود گفت: یکی از معایب دیگری که در عزاداری امام حسین در شهر ما بود، این بود که یک تجمع متمرکز و درست و حسابی نداشتیم، در عصر تاسوعا و عاشورا باید مکانی باشد که مردم در آن جمع شوند و عزاداری کنند نه اینکه مردم و دسته جات به بیرون از شهر یا بر سر قبر بروند.

وی افزود: در زمان شاه برای اینکه مردم به سخنرانی ها نروند، تدبیر کرده بودند که مردم به خارج از شهر بروند و در سخنرانی ها شرکت نکنند، اما الان باید مسئولین شهر و هیئات تدبیر کنند، شهر ما از شهرهای دیگر چه چیزی کم دارد که نمی توانیم یک جا جمع شویم، چرا هوای نفس نمی گذارد که یک نفر سخنرانی کند و نوحه بگوید و همه دور او جمع شوند؟

وی ادامه داد: در عزاداری باید از مزاحمت ها پرهیز کنیم، بعضی از دسته ها تا نصف شب طبل می زنند و مزاحمت ایجاد می کنند، باید طوری عزاداری کنیم که مورد قبول امام حسین (ع) واقع شود.

*مسئولین امر برای برگزاری مراسم روز اهل قبیله سال آینده تدبیر و برنامه ریزی نمایند

دکتر قریشی در ادامه به اهمیت روز اهل قبیله اشاره کرد و افزود: در روز دوازده محرم باید دسته جات بیشتری به خیابان ها بیایند، مسئولین امر از الان برای سال آینده تدبیر و برنامه ریزی نمایند، در گذشته مردم با پوشیدن کفن در این روز به خیابان ها می آمدند و اشاره به روز اهل قبیله داشتند که در آن روز اجساد مطهر امام حسین و اصحاب ایشان را دفن کردند.

*امنیت ما حاصل تلاش عزیزان نیروی انتظامی است که با قدرت و اقتدار امنیت را در شهرهای ما حفظ می نمایند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روز سیزده مهر و آغاز هفته نیروی انتظامی ضمن تبریک این ایام به نیروهای انتظامی و مرزبانی گفت: امنیت ما حاصل تلاش این عزیزان است که با قدرت و اقتدار امنیت را در شهرهای ما حفظ می نمایند، خداوند متعال به همه آن ها جزای خیر دهد.

*انسان باید وظایف خود نسبت به پدر و مادر خویش را یاد بگیرد و آن ها روی چشم خود نگه دارد نه در خانه سالمندان

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به روز سالمندان در نه مهر گفت: اینکه خانه سالمندان زیاد شود و وقتی پدر و مادر کسی پیر می شود به آنجا ببرد این در کشور ما یک مسئله نامطلوب است، خانه سالمندان باید برای مواقع اضطرار باشد اما در غیر اضطرار ما باید از دست و پای پدر و مادر خود ببوسیم و وظایف خود نسبت به پدر و مادر را یاد بگیریم و آن ها را روی چشم خود نگه داریم نه در خانه سالمندان.

 

 


پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل عضویت در کانال تلگرام فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1396/07/14
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.