نسخه چاپينماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه:

قوه‌قضائیه برای اصلاح جامعه باید تطهیر و اصلاح را از بدنه خود شروع کند

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در برنامه میعادگاه آدینه به بیان اهمیت حضور افراد پاکدست در دستگاه قضا پرداخت و گفت: مهم‌ترین مسئله برای قوه‌قضائیه تطهیر و اصلاح نیروی انسانی خود است و برای اینکه بتواند سایر افراد جامعه را اصلاح کنند باید اول از خود شروع کنند.

 

مشکلات جوامع بشری از سنن الهی و برای تذکر به انسان‌هاست

به گزارش روابط‌عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در برنامه میعادگاه آدینه ضمن بیان علل مشکلات جوامع بشری گفت: سنن الهی و قوانین اساسی خداوند متعال در دنیا ثابت بوده و باید آن‌ها را بشناسیم و در زندگانی‌های خود به آن‌ها عمل کنیم.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: روش و قوانین الهی در جوامع بشری بدین گونه است که خداوند متعال در میان مردم مشکلاتی بوجود می‌آورد تا مردم متذکر شوند و از مسیر الهی جدا نشوند و این یکی از سنت‌های الهی بوده که انسان باید متوجه این موضوع باشد.

 

سختی‌های دنیوی برای تقویت روحیه خضوع و خشوع در مقابل خداوند است

وی در ادامه سختی‌های دنیا را عاملی برای تقویت روحیه خضوع و خشوع خواند و گفت: روایات معصومین علیهم‌السلام بر این اساس است که خداوند متعال بندگانش را به سختی‌های مختلف دچار می‌کند تا انسان در سختی‌ها به حضور الهی متوجه شده و در فسق و فجور و تکبر و خود بزرگ بینی فرو نروند و در محضر الهی به خضوع و خشوع بیفتند.

 

وی در ادامه افزود: یکی از نتایج سختی‌های انسان‌ها در دنیا و از سوی خداوند باعث نزول فضل و رحمت الهی بر بندگان می‌شود و این موضوع یکی از عوامل سختی‌های بشر در دنیا است.

 

دنیاگرایی و معصیت باعث کمبود رزق و روزی و افزایش سختی‌ها و بلایا می‌شود

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی در ادامه علت اصلی افزایش سختی‌ها و بلایا را دنیا‌گرایی و معصیت عنوان کرد و گفت: وقتی مردم دچار دنیاگرایی و معصیت و ظلم در زندگانی خود می‌شوند باعث کمبود رزق و روزی بندگان شده و خداوند آن‌ها را دچار مشکل و سختی و بلاها می‌کند تا بندگان متوجه شده و با توبه و انابه به سوی خدا بازگشته و به سمت بندگی خداوند بشتابند.

 

وی در ادامه افزود: اگر مردم در مواجه با مصائب و مشکلات توبه نکرده و به سوی الهی باز نگردند خداوند متعال با نزول بلا باعث عقوبت مردم می‌شوند.

 

ویروس کرونا یکی از مصائب الهی برای متذکر شدن انسان‌هاست

وی در ادامه شیوع ویروس کرونا را از مصائب الهی و برای متذکر شدن مردم عنوان کرد و افزود: گسترش ویروس کرونا در دنیا براساس آیات الهی یکی از مصائب الهی برای متذکر شدن انسان‌هاست و خوشبختانه در بعضی از جوامع مردم متوجه این موضوع شده و به سوی خدا بازگشته و در اعمال خود تجدید نظر می‌کنند فلذا باید همه به این موضوع توجه کرده و از اعمال خود توبه و استغفار نمایند.

 

وی در ادامه تأکید کرد: وظیفه متخصصان و دانشمندان تهیه دارو و واکسن این بیماری است اما با این وجود عبرت گرفتن از این موضوع وظیفه همه انسان‌ها بوده و همه انسان‌ها باید براساس آیات الهی متوجه شوند که خداوند بر تمامی اعمال انسان‌ها حاکم بوده و آن‌ها را تحت نظر دارد و اگر انسان از گناهان خود استغفار کنند یقیناً الطاف الهی شامل حال جامعه بشری خواهد شد.

 

انفاق و کمک‌رسانی به فقرا مایه آبادانی دنیا و آخرت انسان می‌شود

امام جمعه ارومیه در بخش دیگری از سخنان خود به بیان اهمیت انفاق و کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان پرداخت و گفت: همه مردم و کسانی که توان مالی دارند باید در این ایام به سفارش آیات الهی و روایات معصومین مواسات و کمک مومنانه را در جامعه احیا کرده و تلاش کنند با احسان و همدلی و دستگیری از مستمندان و آسیب‌دیدگان در اثر ویروس کرونا موجبات رحمت و لطف الهی را شامل حال خود کنند.

 

وی در ادامه افزود: کمک به فقرا و مستمندان در دین اسلام از مسائل محوری و یکی از راه‌های تقرب به پروردگار متعال انفاق و کمک‌رسانی از آنچه که انسان بیشتر دوست دارد است فلذا باید تلاش کنیم در راه خداوند احسان و انفاق کنیم چرا که وظیفه شرعی و انسانی بوده و مایه آبادانی دنیا و آخرت انسان خواهد شد.

 

وی در ادامه تأکید کرد: انسان بهتر است قبل از مرگ بخشی از اموال خود را انفاق کند تا علاوه بر اجر و پاداش اخروی مسئولیت و جواب اموالی که بعد از انسان توسط دیگران استفاده می‌شود نیز از انسان برداشته شود لذا انسان بهتر است از موقعیت کنونی استفاده کرده و بخشی از اموال خود را بین فقرا و آسیب‌دیدگان تقسیم کند.

 

قوه‌قضائیه برای اصلاح جامعه باید تطهیر و اصلاح را از بدنه خود شروع کند

نماینده مقام معظم رهبری در آذربایجان‌غربی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن گرامیداشت هفته قوه‌قضائیه گفت: یاد و نام شهید دکتر بهشتی و شهدای قوه‌قضائیه را گرامی می‌داریمو این ایام را به خانواده شهدای حادثه تروریستی دفتر قوه‌قضائیه تسلیت عرض می‌کنم.

 

وی در ادامه ضمن اشاره به منویات مقام معظم رهبری از قوه‌قضائیه گفت: یکی از منویات و مطالبات مقام معظم رهبری از قوه‌قضائیه این است که قوه‌قضاییه باید مأمن، پناهگاه و مایه دلگرمی مردم باشد فلذا مسئولین محترم قوه‌قضاییه و قضات محترم باید تلاش کنند تامنویات مقام معظم رهبری را در امر قضا پیاده نمایند.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: تحول در قوه‌قضاییه ضروری است اما باید ضمن ایجاد تحول وجهه مردمی و عدالت محوری و مبارزه با فساد در این قوهنیز حفظ شود.

 

سیدمهدی قریشی در ادامه به بیان اهمیت حضور افراد پاکدست در دستگاه قضا پرداخت و گفت: حضور افراد پاکدست و امین در قوه‌قضاییه بسیار ضروری است و قضات محترم باید افرادی باشند که در جامعه بهترین مردم باشند و فساد و ناپاکی در آن‌ها نباشد و این یکی از دستورات حضرت امیرالمومنین به مالک‌اشتر می‌باشد که بهترین و پاکدست‌ترین افراد را به عنوان قاضی در نظر بگیرد.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: مهم‌ترین مسئله برای قوه‌قضائیه تطهیر و اصلاح نیروی انسانی خود است و برای اینکه بتواند سایر افراد جامعه را اصلاح کنند باید اول از خود شروع کنند.

 

وی افزود: قوه‌قضاییه در برپایی عدالت باید ملاحظه هیچ کسی را نکند و تمامی افراد باید در مقابل عدالت و قانون یکسان باشندو این مسئله نیز از دستورات صریح حضرت امیرالمومنین است.

 

مبارزه با مواد مخدر وظیفه همه مردم و مسئولین است

امام جمعه ارومیه در بخش پایانی سخنان خود مبارزه با مواد مخدر را وظیفه همه مردم و مسئولین خواند و گفت: مواد مخدر یکی ‌از ابزارهای کشورهای استعمارگر برای فشار و نابودی مردم کشورهاست و یکی از عوامل نابودی جوانان در جامعه ایران از زمان قاجار بوده است و در زمان پهلوی زمین‌های وسیعی برای کشت خشخاش اختصاص پیدا کرد لذا مردم ما باید در مبارزه با مواد تخدیری ثابت قدم باشند.

 

وی در ادامه افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیروهای مسلح با عزمی‌ راسخ در مبارزه با مواد مخدر بصورت جهادی حاضر شدند و در این راه ۴۰۰۰۰شهید و ۱۲۰۰۰جانباز تقدیمایران اسلامی شده است اما با این وجود دشمنان تلاش می‌کنند با استفاده از مواد مخدر جامعه و جوانان کشور ما را نابود کنند.

 

وی در ادامه تأکید کرد: همه مردم‌ و مسئولین باید برای مبارزه با مواد مخدر به میدان آمده و در مسیر نجات معتادین و خانواده‌های آنان تلاش کرده و به صورت جدی نسبت به این موضوع اقدام کنند.

 

حجت الاسلام والمسلمین قریشی در ادامه ضمن تأکید بر لزوم کمک خیرین در مبارزه با مواد مخدر گفت: خیرین و کسانی که توانایی مالی دارند باید وارد میدان مبارزه با مواد مخدر شده و بخشی از اموال خود را در این مسیر صرف کنند تا با کمک‌رسانی به کمپ‌های ترک اعتیاد بتوان جامعه را از مواد مخدر نجات داد.

 

وی در ادامه افزود: قاچاقچیان مواد مخدر که باعث نابودی تدریجی مردم‌ و انسان‌ها در جامعه می‌شوند عقوبت سختی توسط خداوند متعال خواهند شد و در مقابل کسانی که با دستگیری آن‌ها باعث نجات انسان‌ها از اعتیاد می‌شوند باعث جلب عنایت و توجه الهی می‌شوند.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: جمعه ٦ تير ١٣٩٩
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.