نسخه چاپينماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه در خطبه های نماز جمعه این هفته:

وظیفه اصلی جامعه دانشگاهی تولید علم و ارائه راهکار برای حل مشکلات کشور است

مطالبه اصلی مقام معظم رهبری از دانشجویان و دانشگاهیان مسأله تولید علم است و این مسأله باید به دست این قشر در جامعه حل شود و همانطور که نیروهای مسلح ، نیروهای امنیتی و سایر اقشار جامعه وظایف خود را انجام می دهند دانشگاهیان نیز باید وظایف خود را در مسیر تولید علم و ارائه راهکار های علمی در جامعه را بخوبی بر عهده بگیرند و عمل کنند .

 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی ؛ حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی امام جمعه ارومیه در خطبه های آیین عبادی و سیاسی این هفته به ولادت با سعادت امام حسن عسکری علیه السلام اشاره کرده و ضمن تبریک به بیان روایتی از ایشان پرداخته و گفتند: مؤمن دارای پنج علامت است و اولین آن اقامه 51 رکعت نماز است و دوم آن است که انگشتر در دست راستش می کند و سر به سجده بر روی خاک میگذارد و بسم الله الرحمن الرحیم را در نماز ها بلند ادا می کند و پنجم آن زیارت اربعین سید الشهدا علیه السلام است .

 وی با اشاره به اولین علامت مؤمن از زبان امام حسن عسکری علیه السلام به اهمیت نماز های واجب و نوافل پرداخته و گفت : نماز ستون دین است فلذا مؤمنین نباید از اقامه نمازهای نافله غفلت کنند چرا که این نماز ها ذخیره های روز قیامت برای انسان خواهد بود .

 سید مهدی قریشی در ادامه به بیان روایتی از امام صادق علیه السلام گفت : گاهی اوقات تنها قسمت کمی از نماز انسان مورد قبول خداوند متعال قرار می گیرد و به اندازه ای که در نماز حضور قلب داشته باشیم و توجه به خداوند در نماز وجود داشته باشد نماز مورد قبول قرار خواهد گرفت اما اقامه نوافل جبران کننده قصورات نماز انسان خواهد شد.

 وی با بیان خطبه 199 نهج البلاغه افزود : حضرت در توصیه های خود در مورد اهمیت نماز فرموده اند که باید از نماز های خود محافظت کنیم و زیاد به نماز بایستیم چرا که بوسیله نماز میتوان به خداوند و رحمت الهی نزدیک شد چرا که یکی از مهمترین عوامل جهنمی شدن ترک نماز است .

 وی افزود : نماز گناهان انسان را مانند برگ های پاییزی درخت پاک می کند و گناهانی که بر وجود انسان گره خورده اند بوسیله نماز باز می شوند و نماز در کلام پیامبر گرامی اسلام (ص) مانند چشمه ای گرم در مقابل خانه مؤمنین تشبیه شده است  که روزانه 5 مرتبه انسان  خود را در آن میشوید و یقینا هیچ چرکی در وجود انسان نخواهد ماند و حق نماز را تنها مؤمنانی می دانند که مشغول دنیا و مال و اولاد نباشند و هیچ عاملی آن ها را از اقامه نماز باز نمی دارد .

سید مهدی قریشی در ادامه سخنان خود به منش پیامبر گرامی اسلام (ص) اشاره کرده و گفت : نبی مکرم اسلام برای اقامه نماز خود را به زحمت می انداختند و این موضوع باعث بهشتی شدن انسان در روز قیامت می شود فلذا پیامبر هم خانواده خود را به نماز ترغیب و دعوت می نمود و هم خود را برای اقامه نماز اول وقت به زحمت می انداخت فلذا ما نیز باید عادت کنیم برای اقامه نماز های اول وقت و با جماعت چرا که اگر این نماز نباشد در روز قیامت در محضر پروردگار متعال تهی دست خواهیم بود .

وی افزود : قبولی نماز مهمترین و اصلی ترین دلیل قبولی سایر اعمال انسان خواهد بود فلذا تلاش کنیم با اقامه نماز خود را در زمره بندگان نماز گزار پروردگار متعال قرار دهیم .

 نماینده مقام معظم رهبری در استان و امام جمعه ارومیه در ادامه مباحث خانواده به یکی بودن همسران در منزل اشاره کرده و گفت : مؤمن باید هر کاری که میتواند برای آسایش و آرامش خانواده خود انجام دهد از پول خرج کردن تا محبت کردن به همسر و فرزندان  و در مقابل مادر خانواده نیز باید با محبت و مهربانی خود مایه آرامش همسر و فرزندان خود باشد.

 وی افزود : در خانواده محور و نقش اصلی بر عهده مادر و خانم خانه است و باید تلاش کند تا مهر و محبت همسر را بخود جلب کند به عبارتی مادر خانواده هم میتواند شوهرش را بخوبی مدیریت کند و هم تربیت فرزندان را بخوبی بر عهده بگیرد.

وی با بیان روایتی از پیامبر اکرم (ص) در مورد زبان مهربانانه زنان در خانه خاطر نشان کرد : هر زنی  در خانه همسر خود را با زبان خود ناراحت کند خداوند متعال هیچ عملی را از وی قبول نمی کند حتی اگر قربانی کند و شبانه روز عبادت کرده و روزه بگیرد و اموالش را در جهاد در راه خدا خرج کند و در مقابل نیز اینگونه است فلذا مرد و زن باید با محبت و عشق در کنار یکدیگر زندگی کنند.

 حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی در خطبه دوم نماز جمعه ارومیه به فصل کاشت بذر در استان توسط کشاورزان اشاره کرده و گفت : کشاورزان بعنوان اصلی ترین عامل رونق اقتصادی در استان بلحاظ کشاورزی خودشان را آماده فصل زراعی خود می کنند فلذا اولا از خداوند متعال عاجزانه میخواهیم که با نزولات آسمانی و لطف خود خیر و برکت را در استان شاهد باشیم و در وهله دوم بنظر میرسد مسئولین امر باید با همکاری جامعه دانشگاهی و متخصص در مجموعه های دانش بنیان و  بهره مندی از تجربیات کشاورزان موفق و نمونه کمیته ای تشکیل دهند و با برنامه ریزی مناسب پیش بینی های لازم را در کشت انواع محصولات مورد نیاز برای کشور و استان را اتخاذ کنند.

 وی افزود : شایسته نیست برخی محصولات در استان یکسال فراوانی داشته باشد و سال دیگر نباشد و با اینگونه نواسات و کمبود ها شاهد عدم توازن در بخش کشاورزی باشیم فلذا جهاد کشاورزی ، دانشگاه ها و مسئولین باید همه در میدان باشند و با برنامه ریزی مناسب مسأله کشاورزی و تولید و فروش و حتی صادرات محصولات کشاورزی در استان بخوبی مدیریت شود.

امام جمعه ارومیه در بخش دوم بیانات خود به 16 آذر و روز دانشجو اشاره کرده وضمن تبریک به همه دانشجویان گفت : تبریک بدین معناست که این روز به نام دانشجویان نامگذاری شده است که به تعبیر مقام معظم رهبری این روز روز دانشجویان آمریکا ستیز است چرا که بعد از ماجرای کودتای 28 مرداد و شهادت دانشجویان در اعتراض به رژیم پهلوی و دخالت های آمریکا در ایران این روز به نوعی بعنوان روز استکبار ستیزی توسط دانشجویان تبدیل شد فلذا دانشجویان باید روحیه استکبار ستیزی و تسلیم نشدن در مقابل ظلم را در وجود خود تقویت کنند.

وی در ادامه به مطالبات مقام معظم رهبری از دانشجویان و دانشگاهیان پرداخته و گفت : مطالبه اصلی مقام معظم رهبری از دانشجویان و دانشگاهیان مسأله تولید علم است و این مسأله باید به دست این قشر در جامعه حل شود و همانطور که نیروهای مسلح ، نیروهای امنیتی و سایر اقشار جامعه وظایف خود را انجام می دهند دانشگاهیان نیز باید وظایف خود را در مسیر تولید علم و ارائه راهکار های علمی در جامعه را بخوبی بر عهده بگیرند و عمل کنند .

 سید مهدی قریشی در ادامه سخنان خود گفت : دانشجویان در کنار تولید علم باید تحلیل سیاسی و اجتماعی باید باشد اما سیاست بازی و سیاست زدگی نباید در دانشگاه ها وجود داشته باشد معرفت و انس با قرآن ومطالعه کتب شهید مطهری و معنویت در دانشگاه ها باید افزایش یابد .

 وی افزود : روز دانشجو روز استکبار ستیزی است ولی دشمن به دنبال تبدیل آن به روز مردم ستیزی است فلذا نباید ماهیت روز دانشجو توسط خود دانشگاهیان تغییر کند فلذا در برهه های مختلف اجتماعی و بروز مشکلات باید وظایف خود را بخوبی بدانند و به کمک نظام و انقلاب آمده و با ارائه راهکار های علمی و کاربردی مناسب به حل مشکلات کشور کمک کنند.

 نماینده مقام معظم رهبری در استان با اشاره به نقش رهبر انقلاب در فتنه اخیر گفت : مقام معظم رهبری در ماجرای اخیر تاوان بی تدبیری و سوء مدیریت مدیران دولتی را با موضع گیری خود به دوش کشیدند تا اینکه مملکت به آشوب کشیده نشود فلذا همه باید قدردان وجود و تدبیر مقام معظم رهبری بوده و در تمامی شرایط از ایشان حمایت کنیم.

امام جمعه ارومیه در بخش دیگری از سخنان خود به تحولات منطقه اشاره کرده و گفت : دشمنان جبهه مقاومت بحمدالله در منطقه روز به روز شکست میخورند و در کشورهای مختلف مانند عراق و سوریه و لبنان و یمن و افغانستان و ... نتوانستند به اهداف خود برسند فلذا به دنبال بر هم زدن امنیت داخلی کشورها و بخصوص نظام اسلامی ایران هستند و در این مسیر با تحریک عده ای از مردم و به خیابان کشاندن آن ها سعی در ایجاد اغتشاشات و اعتراضات مدنی هستند فلذا در این مسیر باید هوشیار باشیم و بصیرت خود را افزایش دهیم و با پیروی از منویات مقام معظم رهبری از توطئه های دشمنان در امان بمانیم.

 وی افزود : دشمنان با چهره ای دلسوزانه و مهربان سمت مردم می آیند در حالی که شدید ترین دشمنی ها را دارند و اروپایی ها که با لباس های فاخر و چهره ای دلسوزانه سمت مسئولین می آیند باید بخوبی آن ها را شناخت و بقول مقام معظم رهبری نباید فریب حیله ها و نیرنگ آن ها را خورد .

 وی خاطرنشان کرد : وظیفه مسئولین کشور و نظام تلاش شبانه روزی برای حل مشکلات معیشتی مردم است و باید بگونه ای زندگی کنند تا مردم مسئولین را از خود دانسته و فاصله زیادی بین خودشان نبینند و در این میان زندگی اشرافی شایسته مسئولین نظام نیست و باید از این مسأله و مال اندوزی و افزایش ثروت بطور جدی پرهیز کنند .

 سید مهدی قریشی در بخش پایانی سخنان خود به سخنان مقام معظم رهبری در ابتدای درس خارج خود در زمینه ثبت نام انتخابات مجلس اشاره کرده و گفت : نمایندگی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم بودن مسئولیت بسیار مهم و سنگینی است و افرادی که توانایی انجام آن را ندارند نمی توانند در محضر پروردگار متعال جوابگو باشند.

وی افزود : همه کسانی که در خود توانایی ،تخصص ،  مدیریت و مسئولیت پذیری را سراغ دارند وظیفه دارند که در این عرصه وارد شوند اما ثبت نام در انتخابات با تحریک اقوام و نزدیکان و از سر بیکاری اقدام درست و عاقلانه ای نیست چرا که مسئولیت نمایندگی مردم بسیار سنگین است.

 امام جمعه ارومیه در ادامه سخنان خود به وظایف مجلس اشاره کرده و گفت : دو وظیفه مهم و اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قانونگذاری و نظارت بر اجرای صحیح قانون است و همه این مشکلاتی که در جامعه و کشور با آن روبرو هستیم از مجلس و نحوه مدیریت آن نشأت می گیرد.

وی افزود : رأی اعتماد به وزرا در مجلس بر عهده نمایندگان است و هر اقدامی که وزرا انجام دهند و یا کوتاهی کنند نمایندگان نیز در آن مسئولیت دارند فلذا نماینده مجلس باید بقدری توانایی داشته باشد که بتواند تشخیص دهد که چه کسی توانایی وزارت دارد یا ندارد فلذا نمایندگان مجلس باید خود صاحب نظر بوده و صاحب فکر و اطلاعات باشند چرا که قدرت نمایندگان مجلس بسیار بالاست و باید از این ظرفیت به درستی و در مسیر حل مشکلات مردم استفاده شود.

 نماینده مقام معظم رهبری در استان با تشریح وظایف اصلی نمایندگان مجلس و انتقاد از برخی اقدامات نادرست گفت : حضور نماینده مجلس در مجالس ترحیم و ارسال بنرهای تسلیت و  سرکشی به روستاهای مختلف و دلجویی از خانواده ها و اقوام مختلف و یا نامه نگاری برای حل اشتغال جوانان و ... در جهت حفظ رأی کار درستی نیست و مردم نیز نباید چنین انتظاری از نمایندگان مجلس داشته باشند و وظیفه اصلی نمایندگان مطالعه و تحقیق دقیق در همه زمینه های قانونی برای تصویب درست قوانین است .

وی افزود : وظیفه دوم نمایندگان نظارت بر اجرای صحیح قوانین در دولت است و باید با  سرکشی و دقت در کار وزارتخانه ها و ادارات دولتی از انجام صحیح قوانین مطمئن شود به همین دلیل  این مسئولیت بسیار مهم و سنگین است و تعهد و مسئولیت در مقابل پروردگار متعال و مردم را به همراه دارد فلذا کسانی که توان دارند به میدان بیایند و افرادی که قدرت و توان چنین مسئولیتی را ندارند ثبت نام نکنند و فریب افراد و نزدیکان خود را برای ثبت نام در انتخابات را نخورند.

 سید مهدی قریشی در پایان سخنان خود خطاب به مردم گفت : وظیفه ما مردم تحقیق و بررسی دقیق کاندیداها و انتخاب افراد شایسته است و نباید نگاه قومیتی ، فامیلی و تعصبی در انتخاب ما اثر گذار باشد و امیدواریم با انتخاب درست شاهد مجلسی قوی در طراز انقلاب اسلامی در جهت حل مشکلات کشور باشیم.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: جمعه ١٥ آذر ١٣٩٨
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.