نسخه چاپينماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه :

امر به معروف و نهی از منکر اساس قیام امام حسین (ع) است

امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نهادینه نخواهد شد مگر اینکه تولی و تبری در میان همگان نهادینه شود و دوست داشتن مسائلی که محبوب خداوند است و دوری و بیزاری از مسائلی که مغضوب الهی هستند رکن اساسی تولی و تبری در جامعه اسلامی است و در زیارت عاشورا نیز محور اصلی بیان تولی و تبری است.

 

 حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های این هفته نماز جمعه ارومیه که در آستانه روز شهادت امام حسین علیه السلام اقامه شد ضمن دعوت همه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی گفت : عزاداری بر شهادت امام حسین علیه السلام دقیقا مطابق با فطرت انسانی  و آموزه های نبی مکرم اسلام (ص) و اهل بیت علیهم السلام است و انسان اگر کسی را دوست بدارد و از محبت او سرشار باشد در فراق از دست دادنش سوگوار خواهد بود.

 

وی افزود : اولین کسی که بر مصیبت امام حسین علیه السلام محزون شده و عزاداری کرده است پیامبر گرامی اسلام (ص) است ودر ادامه تمامی ائمه اطهار علیهم السلام نیز در طول امامت خود عزادار سید الشهدا علیه السلام بودند فلذا برماست تا با برپایی با شکوه مراسمات عزاداری اندیشه و تفکر والای سید الشهدا علیه السلام را زنده نگه داریم چرا که زنده نگه داشتن قیام عاشورا زنده نگه داشتن دین و اسلام است.

 

امام جمعه ارومیه با بیان روایتی از امام صادق علیه السلام گفت :هر کس بر جدم حسین علیه السلام محزون شود و گریه کند بر وی نظر می کند و از خداوند برایش طلب استغفار میکند و می فرماید ای کسی که بر من گریه کرده و محزون شده ای اگر بدانی خداوند متعال در روز قیامت چه پاداشی برایت فراهم نموده شادمانیت بیشتر از حزن و اندوهت خواهد بود فلذا عزاداری های ما عمل به سفارش اهل بیت علیهم السلام است و وظیفه همه امت است که در این ایام عزادار مصائب اهل بیت علیهم السلام باشند.

 

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های دوم نماز جمعه این هفته ارومیه ضمن دعوت همه مردم و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی با اشاره به نزدیکی بازگشایی مدارس و خرید لوازم التحریر برای فرزندان گفت : همه ما بعنوان جامعه ایرانی وظیفه داریم برای فرزندان خود لوازم التحریر ایرانی تهیه کنیم و این مسأله مهمی است که هم به فرزندانمان یاد بدهیم تا از لوازم ایرانی استفاده کنند و هم با خرید چنین کالایی هایی به رونق تولید در کشور کمک کنیم.

 

وی با بیان این نکته که لوازم التحریر و شکل آنها در تربیت کودکان نقش مهمی دارند خاطرنشان کرد : کتاب و دفتری که منقش به تصاویر دینی و اسلامی و الگو های فاخر ایرانی هستند بسیار تأثیرگذار تر از لوازمی هستند که نماد های غربی بر روی آنها قرار دارند فلذا وظیفه ملی و شرعی ماست که در خرید لوازم مدرسه به کودکانمان این موضوع را مد نظر داشته باشیم.

 

امام جمعه ارومیه در ادامه با بیان جملاتی از مقام معظم رهبری در حمایت از نوشت افزارهای ایرانی گفت :  استاندار محترم ، مدیران کل و مسئولین آموزش و پرورش و همه مدیران دستگاه های دولتی و مردم وظیفه دارند که از جوانانی که اقدام به تولید نوشت افزارهای ایرانی و اسلامی میکنند حمایت کنند و با بازدید از مجموعه های آنان قوت قلب و مشوقی برای ادامه تلاش های چنین جوانانی باشند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین قریشی در ادامه سخنان خود با اشاره به روز پزشک در اوایل شهریور و تأکید بر تلاش های همه عزیزان در کادر درمانی و بهداشتی استان گفت : همه ما قدردان پزشکان ، پرستاران و تمامی دست اندرکاران بهداشت و درمان هستیم و نکته مهم در این زمینه پیوند معنویت در بین جامعه پزشکی و درمانی کشور است.

 

وی افزود : پزشکی و درمان مردم نباید وسیله ای برای ثروت اندوزی باشد بلکه درمان مردم یک وظیفه کاملا انسانی است و مسئولیت شرعی است برای همه پزشکان فلذا همه پزشکان و مسئولین درمانی باید کارشان را بعنوان یک رسالت و وظیفه شرعی و انسانی بدانند و در مسیر درمان مردم خود را وسیله شفای مردم بدانند چرا که اصل شفای بیماری ها در دستان خداوند است بنابراین درمان مردم یک واجب شرعی برای پزشکان است و ابوعلی سینا بعنوان الگوی همه پزشکان معنویت در کارش را مقدم بر تمامی مسائل می دید و با تلاوت قرآن مأنوس بود و این به این معناست که وجود معنویت در کادر بهداشتی و درمانی یک اصل اجتناب ناپذیر است و یقینا سبب بهبود سریع بیماری ها و کمک بهتر به مردم خواهد بود.

 

امام جمعه ارومیه در ادامه بیانات خود با اشاره به روز کارمند در هفته دولت ضمن قدردانی از تمامی تلاش های کارمندان افزود : از تمامی کارمندان پرتلاش به سبب تلاش ها و زحماتشان قدردان هستیم و چنانچه نیت الهی در کارشان حاکم باشد دین و دنیا و آخرتشان به سبب خدمت به مردم آباد و همراه با سعدتمندی خواهد بود.

 

رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان با اشاره به هفته اول محرم الحرام که بعنوان هفته امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری شده اشاره کرده و افزود : مسأله امر به معروف و نهی از منکر یکی از مسائل اساسی در دین اسلام است و امام حسین علیه السلام نیز در شعار قیامش مسأله امر به معروف و نهی از منکر را اساس قیام خود اعلام کرد فلذا در کلام امیرالمؤمنین علی علیه السلام کسانی که نهی از منکر نمی کنند را مردگانی معرفی میکند که تنها در حال حرکت هستندفلذا همه مردم و مسئولین وظیفه دارند امر به معروف و نهی از منکر کنند.

 

وی افزود : مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با هیأت دولت بصورت جدی مسأله امر به معروف و نهی از منکر را متذکر شده و گفتند که مسئولین و مدیران حتی در ظاهر نیز باید ملتزم به احکام و مسائل دینی باشند و اینکه در استان ما مدیری با کراوات به استقبال یک مهمان خارجی رفته باشد شایسته مدیر جمهوری اسلامی نیست فلذا مسئولین نباید از خود باخته باشد و خود را شبیه خارجی ها کند.

 

سید مهدی قریشی در ادامه سخنان خود گفت : امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نهادینه نخواهد شد مگر اینکه تولی و تبری در میان همگان نهادینه شود و دوست داشتن مسائلی که محبوب خداوند است و دوری و بیزاری از مسائلی که مغضوب الهی هستند رکن اساسی تولی و تبری در جامعه اسلامی است و در زیارت عاشورا نیز محور اصلی بیان تولی و تبری است.

 

وی با بیان آیاتی از سوره مجادله افزود : تولی و تبری از واجبات الهی است و اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نهادینه نشود افراد بد بعنوان مدیر انتخاب خواهند شد و نفوذ در کشور در اثر عدم نهی از منکر و سکوت در برابر خطای افراد است و چنانچه اعتراض نکنیم اشرار بر جامعه حاکم شده و موجب بی عدالتی و ظلم در جامعه خواهد بود و امیدواریم خداوند متعال جرأت جاری ساختن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه را در وجود همه ما نهادینه سازد.

 

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به عزاداری مردم در روز عاشورا و تاسوعا گفت : تلاش کنیم عزاداری مقدس و درستی داشته باشیم و رعایت حجاب و عفاف را در مراسمات رعایت کنیم و باعث حرمت شکنی در مراسمات عزاداری امام حسین علیه السلام نشویم و احکام دینی را پایمال نکنیم.

 

وی افزود : عزاداران خالصانه عزاداری کنند و مداحان از اشعاری در شأن اهل بیت علیهم السلام برای عزاداری ها استفاده کرده و در حفظ نظافت و بهداشت در ایام عاشورا و تاسوعا همه تلاش خود را بکار بگیرند فلذا امیدواریم عزاداری ها و تلاش هایمان در این روزها در شأن اهل بیت علیهم السلام باشد.

 

 

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: جمعه ١٥ شهريور ١٣٩٨
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.