نسخه چاپينماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه :

نمایندگان مجلس باید امانتدار ، با تقوا و مؤدب باشند

نماینده ای که انتخاب میکنیم تا در مجلس شورای اسلامی حضور داشته باشد باید امانتدار ، با تقوا و امین باشد و نباید بر اساس منافع شخصی و حفظ قدرت و جایگاه خود و طرفداری از جناح سیاسی خاص تصمیم بگیرد و عمل کند .گفتار نمایندگان نشانه میزان تقوا و کارآمدی و اخلاق آنان است و نماینده ای که با توهین و بد دهنی در مجامع عمومی سخن میگوید شایسته نمایندگی مردم نیست چرا که نمایندگان عصاره ملت هستند و باید بگونه ای سخن بگویند که مردم به انتخابشان افتخار کنند و گفتار منطقی ، معقول توأم با ادب و متانت و حفظ حریم افراد باید در افرادی که انتخاب میکنیم مشهود باشد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه‌های این هفته نماز جمعه ارومیه ضمن دعوت همه نمازگزاران و مردم به رغایت تقوای الهی گفت: در آستانه روز عرفه و عید سعید قربان قرار گرفته ایم و بیشتر محور صحبت در مورد راز و نیاز و نیایش با پروردگار متعال خواهد بود.

 

وی گفت : روز عرفه روزی است که حاجیان در صحرای عرفات مشغول مناجات و عبادت می شوند و طبق بیان پیامبر گرامی اسلام (ص) کسانی که در ماه رمضان بخشوده نشده اند امیدوار باشند که در روز عرفه  مورد لطف و رحمت پروردگار متعال قرار بگیرند فلذا روز عرفه روز بسیار مهمی است و سعی کنیم به نحو شایسته از اعمال و فیوضات این روز بهره مند شویم.

 

امام جمعه ارومیه در ادامه سخنان خود گفت: اهل بیت علیهم السلام و در قرآن کریم سفارش زیادی به دعا کردن و درخواست از خداوند متعال شده است و از اهل بیت علیهم السلام نیز دعاهای زیادی نقل شده که دعای عرفه یکی از این دعاهاست که امام حسین علیه السلام در صحرای عرفات آن را قرائت کردند فلذا تلاش کنیم در طول هر روز برنامه خاصی برای دعا و سخن گفتن با پروردگار متعال داشته باشیم .

 

وی در ادامه با بیان روایتی از پیامبر اکرم (ص) گفت : شبانه روز دعا کنید و از خداوند متعال درخواست کنید که دعا کردن سلاح مؤمن است و بوسیله دعا بلایا دفع می شود وو رزق و روزی افزون میگردد ولی متاسفانه اهمیت زیادی در این زمینه نداریم فلذا حتما تلاش کنیم با تأسی به سیره اهل بیت (ع) با دعا کردن و سخن گفتن با خداوند متعال مأنوس باشیم تا مورد لطف و رحمت پروردگار متعال قرار بگیریم.

 

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی با اشاره به بیان امام صادق علیه السلام درباره اهمیت دعاکردن گفت  : هیچ بنده ای نیست که دستانش را به سمت خداوند متعال بلند کند که خداوند حیا نکند از بنده اش و او را دست خالی نا امید گرداند فلذا یقین بدانیم که خداوند متعال از فضل و رحمت خود توجه ویژه ای به کسانی که دعا کنند خواهد داشت.

 

وی در ادامه بیانات خود با بیان نامه 31 نهج البلاغه  از امیرالمؤمنین علی علیه السلام گفت : خداوند متعال بدون واسطه با بندگان خود در ارتباط است و باب رحمت و توبه را باز نموده است و اگر خداوند متعال را صدا کنیم و با او نجوا کنیم می شنود و می داند ، اوست که اسرار درونی انسان را می داند و بندگانش را یاری می رساند و قادر به انجام درخواست هایی است که هیچ یک از بندگان قادر به انجام آن نیستند فلذا هر چه میتوانیم و میخواهیم از خداوند متعال بخواهیم و یقین بدانیم خداوند متعال بر بندگان خود قادر و مهربان است .

 

وی در ادامه بیانات خود گفت: اگر دعا کردیم و خداوند متعال اجابت نکرد نباید نا امید شویم و باید بخود برگردیم و اعمال و نیات خود را اصلاح کنیم و اگر با اخلاص از خداوند متعال بخواهیم یقینا اجابت خواهد کرد و چنانچه اجابت خواسته ها به تأخیر افتاد بدانید که حکمت و مصلحتی در آن است فلذا تسلیم خواست و حکمت پروردگار متعال باشیم و تلاش کنیم خودمان و خانواده و فرزندانمان را با دعا مأنوس تر گردانیم چرا که دعا کلید حل مشکلات و استجابت بسیاری از خواسته هایمان است.

 

 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه در خطبه دوم آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه این هفته ارومیه با اشاره به ایام شهادت امام محمد باقر علیه السلام ضمن عرض تسلیت به ساحت مقدس حجت بن الحسن (عج) و مردم گفت : امام محمد باقر علیه السلام بلحاظ نسب هم حسنی و هم حسینی است و نوادگان آن حضرت جزو سادات حسنی و حسینی است.

 

وی در ادامه سخنان خود به روز عید قربان اشاره کرده و گفت  : عید قربان یکی از بزرگترین اعیاد اسلامی است و اگر بتوانیم در این روز قربانی کنیم و گوشت قربانی را در بین فقرا و مستمندان تقسیم کنیم مخصوصا در این ایام که فقرا در مشکلات مالی و اقتصادی هستند و این کار ثواب صد چندانی دارد و طبق روایات چنانچه کسی در این روز قربانی کند گناهانش بخشیده می شود.

 

امام جمعه ارومیه با بیان حدیثی از نبی مکرم اسلام (ص) گفت: تلاش کنید قربانی های بزرگ و بدون عیبی انتخاب کنید چرا که در روز قیامت مرکب های شما برای عبور از پل صراط خواهند شد فلذا خانواده ها تلاش کنند بصورت مشارکتی قربانی تهیه کنند و با توزیع در بین فقرا از ثواب این کار بی نصیب نشوند.

 

امام جمعه ارومیه با اشاره به سالروز تأسیس جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد : 16 مرداد سال 59 سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی است که بحمدالله در این سالها منشأ خیر و برکت و اقدامات بسیار ارزنده ای در نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده که امیدواریم در راستای بیانیه گام دوم انقلاب وظایف خود را به خوبی انجام دهد.

 

وی ادامه به سالروز  شهادت حاجیان ایرانی به دست مأموران آل سعود اشاره کرده و گفت : یاد و خاطره حجاج مظلوم ایرانی که در سال 66 به دست مأموران آل سعود به شهادت رسیدند را گرامی میداریم و از خداوند متعال برای همه شهدای عزیز حشر با شهدای کربلا مسألت داریم .

 

سید مهدی قریشی در ادامه سخنان خود به سالروز شهادت خبرنگار شهید محمود صارمی و روز خبرنگار اشاره کرده و گفت: خبر و خبر رسانی مسأله بسیار مهمی است و انسان ها با اخبار می توانند به بسیاری از اتفاقات پیرامونی علم پیدا کنند فلذا خبر و خبررسانی رکن رکین جامعه در زمینه علم و پیشرفت جامعه  محسوب می شود.

 

وی گفت: اگر خبرنگاران و خبرگزاری ها متعهد به اخلاق و راستگویی و انعکاس درست اخبار در جامعه باشند جامعه به امنیت و آرامش خواهد رسید و اگر خدایی نکرده فضای خبری بدون اخلاق و تعهد و بر اساس منافع جناحی و خواسته های دنیوی باشد جامعه دچار تنش و التهاب و تغییر خواهد شد فلذا مقام خبرنگاری مقام بسیار بالایی است اگر بر اساس اخلاق و دیانت به انجام وظایف خود بپردازند و یقینا در محضر پروردگار متعال مأجور خواهند بود.

 

سید مهدی قریشی در ادامه سخنان خود با بیان این نکته که ضرورتی به دانستن همه مسائل وجود ندارد خاطر نشان کرد : اینکه عده ای میگویند همه مردم باید همه چیز را بدانند سخن نادرستی است و ضرورتی ندارد همه مردم از همه چیز مطلع باشند و باید مباحثی که به نفع مردم و جامعه محسوب می شود در رسانه ها مطرح شود و ایجاد تشویش و بروز اختلافات مذهبی و قومیتی  با انتشار برخی اخبار و اطلاعات  کار نادرستی است.

 

وی افزود : این روز را خدمت همه خبرنگاران تبریک عرض میکنم و به حق این عزیزان کار بسیار بزرگی میکنند و با تلاش ها و اطلاع رسانی های بموقع می توانند از فساد و اسراف و ریخت و پاش و ظلم جلوگیری کنند و در مقابل میتوانند مایه اتحاد و انسجام در جامعه و در بین مردم شوند و امیدواریم مسئولین در رفع مشکلات خبرنگاران همه تلاش خود را بکار بگیرند.

 

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به شاخصه های نمایندگان مجلس گفت : جایگاه مجلس شورای اسلامی بسیار مهم و تأثیرگذار است و مجلس شورای اسلامی محور تصمیم گیری های کلان در نظام جمهوری اسلامی است و باید دقت فراوانی در انتخاب نمایندگان از سوی مردم صورت بگیرد .

 

وی افزود : باید عملکرد نمایندگان و پایبندی آنان بر قسمی که در مجلس برای خدمت به مردم و نظام و رعایت قانون مورد ارزیابی قرار گیرد و باید معلوم شود تا چه اندازه نمایندگان ما پایبند اسلام هستند و از دستاورد های انقلاب حمایت کرده اند ؟ تا چه اندازه باعث ارتقای استقلال کشور در مقابله با بیگانگان شده و چقدر از احکام دینی دفاع کرده اند؟

 

امام جمعه ارومیه با برشمردن خصوصیات نماینده طراز انقلاب اسلامی گفت : نماینده ای که انتخاب میکنیم تا در مجلس شورای اسلامی حضور داشته باشد باید امانتدار ، با تقوا و امین باشد و نباید بر اساس منافع شخصی و حفظ قدرت و جایگاه خود و طرفداری از جناح سیاسی خاص تصمیم بگیرد و عمل کند .

 

وی افزود : گفتار نمایندگان نشانه میزان تقوا و کارآمدی و اخلاق آنان است و نماینده ای که با توهین و بد دهنی در مجامع عمومی سخن میگوید شایسته نمایندگی مردم نیست چرا که نمایندگان عصاره ملت هستند و باید بگونه ای سخن بگویند که مردم به انتخابشان افتخار کنند و گفتار منطقی ، معقول توأم با ادب و متانت و حفظ حریم افراد باید در افرادی که انتخاب میکنیم مشهود باشد.

 

نماینده ولی فقیه در استان در ادامه بیانات خود به عدم انتخاب نمایندگانی که به دنبال مطرح کردن خود و قومیت گرایی هستند تأکید کرده و گفت: یکی از شاخصه های مهم نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی خدمتگزاری صادقانه به مردم است و نباید افرادی را انتخاب کنیم که به دنبال مطرح کردن خود ، زبان و قومیت و نژاد خود هستند فلذا امنیت ملی و هویت اسلامی و ایرانی باید برای نمایندگان در اولویت کارهایشان باشد و باید تمام قد پایبند قانون اساسی بوده و از آن حمایت کنند و به دنبالا آزادی و تأمین مصالح مردم باشند.

 

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان در پایان سخنان خود به رعایت مسأله عفاف و حجاب در جامعه و اطراف دریاچه ارومیه تأکید کرده و افزود : چنانچه در هفته های گذشته گفته شد هم باید مردم مقید به رعایت شئونات اسلامی در هنگام تفریح و شنا در دریاچه ارومیه باشند و هم باید مسئولین زمینه های مناسب برای راحتی و آسایش مردم فراهم کنند و نیروهای امنیتی و انتظامی باید با افرادی که مسائل اخلاقی را رعایت نمیکنند برخورد قاطع داشته باشند تا قانون و امنیت اجتماعی در جامعه تثبیت گردد.

وی افزود : در هیچ جای دنیا نمیتوان سراغ داشت که هر کس هر چه خواست انجام دهد و اعتنایی به قوانین نداشته باشد فلذا از همه مردم و مسئولین انتظار داریم ضمن رعایت همه حریم ها و شئونات اخلاقی و با امر به معروف و نهی از منکر زمینه رضایت خداوند متعال و نزول رحمت الهی را فراهم کنیم و بگونه ای عمل نکنیم که پروردگار تبارک و تعالی به سبب اعمال و گناهان ما زمینه بلا و خشکسالی را فراهم کند .

 

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: جمعه ١٨ مرداد ١٣٩٨
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.