نسخه چاپيحجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی در تشریح بیانیه گام دوم انقلاب گفت :

طهارت اقتصادی شرط مشروعیت همه مقامات کشور است

مشروعیت همه مقامات کشور داشتن طهارت اقتصادی است و کسی مشروعیت دارد که پاکدست باشد و دستش را به حرام آلوده نکند فلذا همه باید از مال حرام بگریزیم و حرص و ولع به مال دنیا نداشته باشیم .

 

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی در آغاز خطبه های نماز جمعه این هفته ضمن دعوت همه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی با اشاره به نزدیکی عید نوروز و تحویل سال جدید شمسی به بیان نکاتی در این زمینه پرداخته و گفت :

تحویل سال بهانه خوبی برای محاسبه اعمال یکساله است

خطیب نماز جمعه ارومیه به اهمیت محاسبه اعمال برای انسان تأکید کرده و گفت : باید ببینیم در سالی که گذشت چه اعمالی انجام داده ایم و در مقابل اعمال نیک و خیری که انجام دادیم شکرگزار خداوند متعال باشیم و از او بخواهیم در سال جدید نیز توفیق انجام کارهای خیر را به ما عنایت فرماید و اگر خطا و اشتباهی داریم آنها را جبران کنیم .

وی گفت : با اینکه سال نو می شود و همه به تبریک و شادباشی میگذرانیم ولی در حقیقت یک سال از عمرمان میگذرد و از دست می رود فلذا سال جدید بهانه خوبی برای محاسبه و بررسی اعمال یکساله است .

وی با اشاره به روایتی از امیرالمؤمنین علی (ع)  گفت : باید خود را وزن کنیم و ببینیم ارزش و مقدار اعمالمان چقدر است قبل از اینکه در روز قیامت از ما حسابرسی کنند و مرگ به سراغمان بیاید.

با انجام کارهای خداپسندانه احسن الحال را در سال جدید برای خود فراهم کنیم.

وی افزود : اینکه در دعای تحویل سال می گوییم حوّل حالنا الی احسن الحال ، به خودی خود حال انسان خوب نمی شود و لازم است تلاش کنیم تا با کارهای خیر و مثبت حال احسن را در وجود خود نهادینه کنیم .

وی با اشاره به آیه 11 سوره مبارکه رعد گفت : خداوند متعال سرنوشت و حال هیچ یک از بندگانش را تغییر نمی دهد مگر اینکه انسان خودش حال و سرنوشتش را تغییر دهد و اگر بخواهیم سال جدید برایمان سال خوبی رقم بخورد باید تلاش کنیم در رفتار خود تغییر بوجود آوریم و با انجام واجبات و ترک محرمات زمینه اصلاح و حال جدید را برای خود رقم بزنیم.

در ایام عید برای آشتی کردن از همدیگر پیشقدم شویم

وی با اشاره به نزدیکی ایام عید گفت : ایام عید بهانه ایست که مردم شاد و با نشاط باشند و از زندگی لذت ببرند و یکی دیگر از لازمه های آن عفو بخشش کسانی است که حقی بر عهده دارند و اگر کدورت و دلخوری در بین اقوام و فامیل وجود دارد ، ایام عید بهانه خوبی است تا با رفع ناراحتی ها و پیشقدم شدن در آشتی ، باعث رضایت خداوند متعال و شادی و آرامش خود شویم.

وی با اشاره به روایتی از رسول اکرم (ص) گفت : رسول خدا (ص) همه مردم را از قهر کردن و داشتن کدورت  نهی کرده اند و تأکید کرده اند اگر کسی مجبورشد قهر کند نباید بیشتر از سه روز طول بکشد و اگر این قهر و دوری بیش از سه روز طول کشید آتش جهنم بر وی سزاوارتر است ، فلذا اگر برادری ، خواهری یا فامیلی قهر کرده است شایسته است با پیشقدم شدن درآشتی با یکدیگر زمینه رفع دلخوری ها و کدورت ها را فراهم کنیم و رضایت خداوند را جلب نماییم.

با بخشیدن کسانی که به ما ظلم کردند زمینه عفو الهی را فراهم کنیم

وی با اشاره به آیات 133 و 134 سوره مبارکه آل عمران گفت : اگر ظلمی به ما کرده اند تلاش کنیم از آن ها بگذریم و مانند خداوند که همه ما میخواهیم از گناهان و اشتباهاتمان بگذرد مانیز باید خطاها و بدی های دیگران را ببخشیم .

وی گفت خداوند از همه بندگانش میخواهد که از یکدیگر سرعت و سبقت بگیرید برای مغفرتی از جانب پروردگارشان و بهشتی که وسعت آن به اندازه آسمان ها و زمین است و تاکید می کند که آن را برای انسان های با تقوا آماده کرده است ؛ برای کسانی که در سختی ها و آسانی ها انفاق می کنند و خشم خود را فرو می برند و از مردم میگذرند و خداوند محسنین را دوست دارد.

وی با اشاره به روایتی از امام سجاد (ع) که در مقابل سهل انگاری یکی از کنیزانش که او را بخشیده و به وی احسان کرده بود گفت : ما باید با تأسی از اهل بیت (علیهم السلام) در مقابل ظلم و بدی ها نه تنها بخشش و عفو داشته باشیم بلکه احسان و نیکوکاری نیز داشته باشیم و لازم است در این ایام با بخشش زندانی ها و کسانی که بر ما ظلم کردند موجبات شادی خانواده های آنان و بخشش و لطف خداوند را نیز فراهم کنیم.

در مسافرت های عید نوروز  آداب مسافرت را بجای آوریم

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه با اشاره به اینکه مردم در این ایام تلاش می کنند به مسافرت بروند ضمن بیان روایتی از پیامبر اکرم (ص) گفت : مسافرت کردن بسیار خوب است و موجب سلامتی و آرامش و نشاط روحی در انسان می شود ولی مسافرت آدابی دارد که به چند مورد از آن ها اشاره میکنم :

صدقه دهیم و دعا کنیم

وی گفت: به سفارش اهل بیت (علیهم السلام) بهتر است انسان سفر خود را با صدقه دادن آغاز کند و دعا کرده و با خواندن آیت الکرسی از خداوند طلب سلامتی و عافیت داشته باشد و اگر آغاز سفر با نام خدا باشد ، خداوند با لطف و رحمت خود حافظ و نگهبان ما در طول سفر خواهد بود.

تنهایی سفر نکنیم

وی در بیان نکته دیگری از آداب سفر به تنهایی سفر نکردن اشاره کرده و ضمن بیان وصیتی از رسول اکرم (ص) به امام علی (ع) در مذمت تنهایی سفر کردن گفت : لازم است برای مسافرت رفیق و همراه داشته باشیم و با کسی همراه و همسفر باشیم که به گفته اهل بیت (علیهم السلام) همسطح و هم شأن یکدیگر باشیم. اینگونه نباشد که یکی فقیر و دیگری ثروتمند باشد و اهل بیت (علیهم السلام) تأکید کرده اند که ذلیل و کوچک شدن در شأن مؤمن نیست و بهتر است در سفر همراه و همسفر بگونه ای باشد که تقریبا هم سطح مؤمن محسوب گردد.

سوغاتی برای نزدیکان بخریم

امام جمعه ارومیه در ادامه پرداختن به آداب مسافرت با اشاره به روایتی از امام جعفر صادق (ع) گفت: بهتر است کسانی که مسافرت می روند به مقداری که در توانشان است برای نزدیکان خود سوغاتی بیاورند .

با همسفران همراهی کنیم

وی در ادامه گفت : همراهی کردن با همسفران خود یکی دیگر از آداب مسافرت است و شایسته نیست در مسافرت با مخالفت و همراهی نکردن با دوستان موجب رنجش دیگران شویم .

حرمت همسفران را بعد از اتمام مسافرت حفظ کنیم

سید مهدی قریشی در ادامه بیان آداب مسافرت گفت : شایسته نیست انسان بعد از اتمام سفر در مورد همسفران خود غیبت و بدگویی کند و در بیان اهل بیت (علیهم السلام) آمده است که بعد از جدایی از همسفران شایسته نیست آن ها را بررسی کرده و ویژگی های افراد را بازگو کنیم.

به مسافرتی که در آن ترس برای آسیب خوردن دین و ایمان وجود دارد نرویم

وی در آخرین نکته از آداب سفر ضمن بیان روایتی از حضرت علی (ع) گفت : شایسته نیست انسان اقدام به مسافرتی کند که در آن ترس از دست دادن دین و ایمان در آن باشد.

مسافرت های داخلی را در اولویت سفرهای ایام عید قرار دهیم

وی با اشاره به تبلیغات گسترده در سطح شهر برای سفرهای خارجی و تفریحی گفت : اولین مسأله در این سفرها این است که چه ضرورتی دارد اموال و ثروتمان را در جایی به غیر از کشور خودمان هزینه کنیم ؟ و بهتر است برای سفر های تفریحی از جاذبه های داخل کشور و امکانات داخلی استفاده کنیم حتی اگر سفر های خارجی هزینه های پایین تری داشته باشد.

وی افزود : شایسته نیست برای تفریح کردن به جایی برویم که ایمان و اعتقاداتمان خدشه دار شده و در بین کسانی قرار بگیریم که حیا و غیرتی ندارند و در شأن افراد مؤمن نیست که خانواده خود را در چنین فضاهایی قرار دهد و باید توجه کرد که اینگونه سفر ها ابتدا به اقتصاد کشور ضرر می رساند و سپس باعث تضعیف ایمان و اعتقادات مردم می شود.

ثروتمندان با تقبل هزینه مسافرت مستمندان در ایام عید این سنت حسنه را احیا کنند.

نماینده ولی فقیه در استان از مسئولین امر و مردم خواست تا امکاناتی فراهم کنند تا همه بتوانند مسافرت آسان و راحت و کم هزینه به شهرهای استان و استان های مجاور داشته باشند.

امام جمعه ارومیه از کسانی که امکانات بیشتری دارند خواست تا با تقبل هزینه های سفر افراد کم برخوردار، این کار خیر را در استان بعنوان سنت حسنه جاری کنند تا همه بتوانند از مسافرت در این ایام برخوردار شوند و خدایی نکرده نباید مسافرت به اروپا و حتی کشور های همسایه در بین ما رسم شود و بهتر آن است که مسافرت باعث افزایش معنویت و دینداری در بین مردم شود.

اعمال ماه رجب زمینه آمادگی مؤمنین برای ورود به ماه مهمانی خداوند است

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در آغاز بیانات خود درخطبه دوم نماز جمعه این هفته ضمن دعوت همه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی به بیان اهم رویداد های فرهنگی و سیاسی پرداخته و با اشاره به حلول ماه با فضیلت رجب المرجب گفت : با آمدن ماه رجب مؤمنین خود را برای ماه رمضان و مهمانی خداوند آماده می کنند.

وی ضمن تبریک حلول ماه رجب گفت : دراین ماه بر استغفار زیاد و شب زنده داری و روزه گرفتن تأکید بسیاری شده و در روایتی از حضرت موسی بن جعفر (ع) داریم که فرمودند : رجب ماه بزرگی است و در این ماه خداوند برای کارهای خیر ثواب مضاعفی قرار داده است و اگر انسانی از گناهانش توبه کند خداوند متعال آن ها را محو خواهد کرد و اگر کسی یک روز از این ماه را روزه بگیرد آتش جهنم بقدر یکسال از او دور خواهد شد فلذا سعی کنیم در این ماه تا حد توان با عبادت و روزه گرفتن خود را برای ماه مبارک رمضان آماده کنیم.

سید مهدی قریشی با اشاره به روز میلاد امام محمد باقر(ع) این روز را به همه نمازگزاران تبریک گفته و افزود : امام محمد باقر در اولین روز رجب المرجب سال 57 هجری قمری  متولد شدند و مادر ایشان دختر امام حسن مجتبی (ع) به نام فاطمه بودند فلذا امام محمد باقر (ع) هم از طرف پدر سید علوی و هم از طرف مادر سید هاشمی هستند و سادات بزرگواری که در انساب به این امام بزرگوار می رسند هم هاشمی و هم علوی هستند.

امام جمعه ارومیه با اشاره به سالروز شهادت امام هادی (ع) در روز سوم ماه رجب المرجب سال 254 هجری قمری این روز را خدمت همه مؤمنین تسلیت گفته و گفت : امیدواریم توجهات و دعاهای آن امام گرانقدر شامل همه مؤمنین و مردم عزیز قرار بگیرد.

عدالت در صدر اهداف انقلاب اسلامی و حکومت دینی است

 نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی با اشاره به مطالبات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب به مسأله عدالت و مبارزه با فساد در جامعه پرداخته و گفت : بحمد الله دیروز مقام معظم رهبری طی حکمی جناب حجت الاسلام والمسلمین رئیسی را بعنوان ریاست قوه قضائیه منصوب کردند و در حکم انتصابشان به نکات مهمی در زمینه رفع ظلم و بی عدالتی و فساد ستیزی اشاره فرمودند که بصورت مختصر به نکاتی در این زمینه اشاره میکنم .

وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب گفت : عدالت در رأس محورهای بعثت های الهی بود و انبیای الهی به دنبال اجرای عدالت در جامعه بودند و در جمهوری اسلامی نیز عدالت محور اصلی انقلاب محسوب می شود و جایگاه و شأن عدالت در بالاترین رتبه قرار گرفته است.

وی با اشاره به اقدامات مثبتی که بعد از انقلاب در زمینه عدالت در کشور صورت گرفته افزود : با وجود اینکه اقدامات صورت گرفته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در زمینه عدالت شاید در شأن جمهوری اسلامی نباشد ولی اقدامات و گام های بزرگی در این زمینه برداشته شده و ما نیاز داریم تلاش بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

وی با مقایسه شرایط کنونی با زمان رژیم طاغوت اذعان کرد : در زمان رژیم طاغوت امکانات و ثروت و قدرت در اختیار عده ای معدود در پایتخت بود و در اکثریت کشور محرومیت و فقر حاکم بود و با پیروزی انقلاب اسلامی ثروت در تمامی کشور تقسیم شد و امروزه میبینیم جمهوری اسلامی در توزیع امکانات در زمینه های گازرسانی و برق و آب و راه و مراکز درمانی و آموزشی در رتبه های نخست در جهان هستیم و این مایه افتخار است ، هر چند باید تلاش بیشتری در این زمینه ها صورت بگیرد .

وی در ادامه به آمار رسمی و بین المللی توزیع ثروت در جهان و امریکا اشاره کرده و افزود : نیمی از  ثروت موجود در جهان تنها در دست 1 درصد است و نیم دیگر در بین مردم کل دنیا تقسیم شده و در کشور آمریکا ، 90 درصد ثروت این کشور در دستان 1 درصد جامعه قرار دارد و 10 درصد بقیه از 99 درصد مابقی ثروت آمریکا بهره مند هستند و این عین ناعدالتی است.

وی با اشاره به روش توزیع امکانات و عدالت اجتماعی در آمریکا خاطر نشان کرد : اینکه میگویند آمریکا کشور پیشرفته و مدرنی است لازم است همه بدانیم که این کشور از لحاظ دسترسی مردم به آب آشامیدنی و بهداشت در رتبه 36 دنیا قرار دارد و در آمار تعداد زندانیان در دنیا در بالاترین رتبه قرار دارد.

طهارت اقتصادی شرط مشروعیت همه مقامات کشور است

خطیب نماز جمعه ارومیه با اشاره به وسوسه مال و مقام و ریاست ضمن بیان روایتی از حضرت علی (ع) گفت : منذر بن جارود عبدی یکی از کارگزاران حضرت علی (ع) در زمان حکومتش  بود و مورد خطاب حضرت قرار گرفت که اگر سخنانی که در مورد تو بر من رسیده حقیقت داشته باشد حیوانی که در خانه توست و بند کفش تو از خودت با شرافت تر است و مسئولین ما نیز باید حواسشان به خودشان باشد تا فریب هوای نفس را نخورده و سلیم النفس باقی بمانند.

وی در ادامه سخنان خود به مطالبه مقام معظم رهبری در باب طهارت اقتصادی اشاره کرده و گفت : مشروعیت همه مقامات کشور داشتن طهارت اقتصادی است و کسی مشروعیت دارد که پاکدست باشد و دستش را به حرام آلوده نکند فلذا همه باید از مال حرام بگریزیم و حرص و ولع به مال دنیا نداشته باشیم .

وی با اشاره به فرمایشات حضرت علی (ع) به صحابی خود که فرمود : آیا از قیامت و معاد نمی ترسی و آیا از حسابرسی دقیق خداوند نمی ترسی و چگونه میتوانی بخوری و بنوشی از مالی که میدانی حرام است ؟ و حضرت همیشه تذکر میدادند بر پرهیز از حرام خواری و وابستگی به مال دنیا و بر همه مسئولین و مردم نیز لازم است تا در این مسأله حساسیت و دقت کافی داشته باشیم.

انتظار همه مردم و مسئولین ایجاد تحول در قوه قضائیه است

سید مهدی قریشی به مطالبه رهبری از مسئولین بر نظارت دقیق و مداوم بر جلوگیری از بروز فساد اشاره کرده و گفت : دستگاههای نظارتی در سه  قوه باید دقیقا بررسی کنند و جلوی فساد را بگیرند و باید اینگونه باشد و دائما راههای بروز فساد را بگیرند و تلاش کنند تا محرومیت زدایی و عدالت را در جامعه ساری و جاری کنند.

وی به توصیه های مقام معظم رهبری در حکم انتصاب ریاست جدید قوه قضائیه اشاره کرده و گفت : مطالبه رهبری و همه مردم از حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ایجاد تحول در قوه قضائیه است و وضعیت کنونی قابل قبول نیست و مقام معظم رهبری تأکید کردند تا برای ایجاد تحول در قوه قضائیه از نیروهای مردمی و انقلابی و کسانی که ضد فساد هستند استفاده گردد.

امام جمعه ارومیه با اشاره به نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر گفت : باید افرادی را که مورد اطمینان تر و عادل تر و با فضیلت تر هستند برای قضاوت و حکم کردن برای مردم انتخاب کرد و انسان طمع کار و حریص به دنیا  به درد قضاوت نمیخورند و چنین افرادی بسیار کم هستند.

قوه قضائیه باید همطراز انقلاب و نظام اسلامی باشد

وی به توصیه رهبری به ریاست جدید قوه قضائیه اشاره کرده و گفت :  در مباحث قضایی نباید ملاحظه این و آن را کرد و این دستور صریح امیرالمؤمنین علی (ع) است که در مواجهه با خطای یکی از اصحاب خود اینگونه وی را مورد خطاب قرار میدهد و می گوید : اگر حسن (ع) و حسین (ع) کارهایی بمانند کارهای تو میکردند ذره ای از من عطوفت نمی دیدند تا حق را از آن ها بستانم. فلذا باید در اجرای حکم حق هیچ ملاحظه ای نباید کرد و انتظار ما از رئیس جدید قوه قضائیه اینگونه است تا در مورد مسأله گرانی عادلانه رفتار کنند و نگذارند مردم شریف ما در زیر بار فشار اقتصادی متحمل سختی شوند .

وی در پایان بیانات خود در خطبه دوم نماز جمعه این هفته ضمن آرزوی موفقیت برای حجت الاسلام رئیسی گفت : امیدواریم با حضور ایشان در رأس قوه قضائیه شاهد تحول اساسی در نهاد مقدس باشیم و بحمدالله قضات خوبی در کشور داریم و با استفاده هر چه بیشتر از آن ها و رفع ضعف ها و تقویت قوت ها ، قوه قضائیه ای که هم طراز انقلاب اسلامی باشد را شاهد باشیم .

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1397/12/17
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.