نسخه چاپيخواهرم، حجاب تو وقار توست، وقار تو، کمال تو است، کمال تو، افتخار من است.

 

بسم الله الرحمن الرحیم
خواهرم، حجاب تو وقار توست، وقار تو، کمال تو است، کمال تو، افتخار من است.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در خطبه های این هفته نماز جمعه مسایل بسیاری را مطرح فرمود که خیلی از آن مطالب پر اهمیت بوده و جا دارد مومنان و نمازگزاران در مورد هر یک از آن ها خوب اندیشیده و در مسیر عمل برآیند.
یکی از مهمترین مطالب این هفته با این عنوان است که "عقب نشینی در برابر دشمنان اسلام نشانه ضعف ایمان است"؛ یعنی آنچه که به انسان شهامت ایستادن دربرابر دشمنان را می دهد و از او فردی جسور و در عین حال عاقل و زیرک می سازد، ایمان خالص به خدای قادر است؛ همان خدایی که می تواند بندگان مومن خود را در برابر دشمنانشان هرچند که در تعداد کم و در ظاهر ضعیف باشند یاری رسانده و آنان را پیروز میدان نبرد با کافران سازد و آیه 13 سوره آل عمران که خدای متعال می فرماید: « قَدْ كَانَ لَكُمْ آيَةٌ فِي فِئَتَيْنِ الْتَقَتَا فِئَةٌ تُقَاتِلُ فِي سَبِيلِ اللَّـهِ وَأُخْرَ‌ىٰ كَافِرَ‌ةٌ يَرَ‌وْنَهُم مِّثْلَيْهِمْ رَ‌أْيَ الْعَيْنِ وَاللَّـهُ يُؤَيِّدُ بِنَصْرِ‌هِ مَن يَشَاءُ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَعِبْرَ‌ةً لِّأُولِي الْأَبْصَارِ‌؛ قطعاً در برخورد ميان دو گروه، براى شما نشانه‌اى [و درس عبرتى‌] بود. گروهى در راه خدا مى‌جنگيدند، و ديگر [گروه‌] كافر بودند كه آنان [=مؤمنان‌] را به چشم، دو برابر خود مى‌ديدند؛ و خدا هر كه را بخواهد به يارى خود تأييد مى‌كند، يقيناً در اين [ماجرا] براى صاحبان بينش عبرتى است». و یا در آیه 249 سوره بقره می فرماید: « كَم مِّن فِئَةٍ قَلِيلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً كَثِيرَ‌ةً بِإِذْنِ اللَّـهِ وَاللَّـهُ مَعَ الصَّابِرِ‌ينَ».
کلام و بیان الهی نشانگر همراهی خداوند متعال با انسان های مومن است، پس اگر شخصی ایمانش حقیقی باشد هرگز قدرت پوشالی دشمنان اسلام در نظراش جلوه گری نکرده و او را از ماندن در جبهه حق و یاری رساندن به دین الله –جل جلاله- نمی ترساند، بلکه مومن هر لحظه بر ایمان اش افزوده می شود و قدرت و استقامت اش به لطف حق بیشتر و بیشتر می شود تا جایی که حتی می تواند یک تنه در برابر همه کافران عالم بایستد و وجود و قدرت و هیمنه آنان را به سخره گیرد.
فلسفه روزه تمرین تقوا است
وی در بخشی از خطبه ها به فلسفه روزه داری اشاره و آیه 183 سوره بقره را که خدای متعال می فرماید: « يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ» بیانگر علت اصلی روزه گرفتن عنوان کرد.
آیت اللّه مکارم شیرازی در تفسیر نمونه در مورد این آیه می نویسد: روزه عامل مؤثرى است براى پرورش‏ روح تقوا و پرهيزگارى در تمام زمينه‏ها و همه ابعاد. از آنجا كه انجام اين عبادت با محروميت از لذائذ مادى و مشكلاتى- مخصوصا در فصل تابستان- همراه است تعبيرات مختلفى در آيه فوق به كار رفته كه روح انسان را براى پذيرش اين حكم آماده سازد. نخست با خطاب‏ اى مؤمنان! سپس بيان اين حقيقت كه روزه اختصاص به شما ندارد، بلكه در امتهاى پيشين نيز بوده است. و سرانجام بيان فلسفه آن و اينكه اثرات پربار اين فريضه الهى صد در صد عائد خود شما مى‏شود، آن را يك موضوع دوست داشتنى و گوارا مى‏سازد.
در حديثى از امام صادق(ع) نقل شده است كه فرمود: "لذة ما فى النداء ازال تعب العبادة و العناء": لذت خطاب" يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا" آن چنان است كه سختى و مشقت اين عبادت را از بين برده است"!
ترویج سبک زندگی غربی عامل بی حجابی و بی حیایی است
مسئله مهم دیگر در این خطبه ها که حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی به آن پرداختند مسئله رعایت حجاب و عفاف اسلامی از سوی بانوان جامعه است و اینکه برخی از خانم ها آرایش کردن و گردش در خیابان ها را گویا یک امر واجب برای خود می دانند و تصور می کنند که اگر این واجب را ترک کنند نقص بزرگی در زندگی شان اتفاق می افتد.
عوامل شیوع چنین رفتارهایی در جامعه متعدد است که عمده آن ترویج فرهنگ غیر دینی و سبک زندگی غربی از سوی رسانه های داخلی و خارجی است، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تحمیل جنگ هشت ساله فرصت را از مومنان حقیقی گرفت تا با دقت نظر بیشتری به پاک سازی افکار سکولاری و کومنیستی از سازمان بسیار حساس صداوسیما بپردازند، ظاهر پوشش زنان و برخی از رفتارها در سینماها و فیلم های ایران اصلاح شد اما از اصل مسئله که زدودن افکار غیر دینی و وابسته به غرب بود، غفلت به عمل آمد.
امروز برای افراد وضعیت فیلم و سینما در کشور از لحاظ تطبیق آن با موازین دینی و فقهی اسلام قابل تحلیل و بررسی است، چراکه جلوه گری سبک زندگی غربی در تولیدات داخلی مشهود است، ته مایه داستان فیلم های داخلی بیشتر نوع زندگی غیر دینی را به نمایش می گذارند و اغلب تنها در ایام خاص مانند ماه رمضان فیلم هایی ساخته می شود که اندکی در آن ها به مسایل دینی و فقهی اهمیت داده شده است که البته در این چند سال اخیر درون مایه داستان های برنامه هایی که برای ماه رمضان و یا دهه اول محرم ساخته می شوند نیز رنگ و بوی دینی خود را از دست داده و یا به شدت کاهش یافته است.
هر چند که جامعه ما یک جامعه دینی است و حکومت آن اسلامی، اما وقتی که مردم این جامعه با تماشای برنامه هایی رشد و پرورش یافته و با افکاری که از افکار دینی والهی فاصله دارد، بزرگ می شوند، چه انتظار از چنین مردمی که سبک زندگی شان اسلامی و رعایت حدود آن دغدغه اصلی شان باشد؟!
چادر در فیلم های ایرانی هر چند که گاه گداری به عنوان نماد یک زن متدین و غیور مورد استفاده قرار می گیرد، اما همین زن متدینی که می خواهند برای جوان ها از او الگو بسازند، تصاویر پوشش مستهجن اش درفضای مجازی پیچیده و در دست مردم به ویژه جوانان رد و بدل می شود که بفرمایید این است تصویر حقیقی فلان خانم بازیگر که هر چه به ما می گویند دروغ می گویند و حجاب قیمتی نیست که اگر بود خود این خانم آن را فراگرفته بود.
رسانه ملی ما همین بهتر که نخواهد در امر ترویج سبک زندگی دینی و حجاب و عفاف قدمی بردارد، چراکه الگوهایی که برای مردم معرفی میکند همه یا از همان ابتدا مردودند و یا به مرور چهره واقعی شان از میان تصاویر و رفتارهای نامناسب و غیردینی شان نمایان می شود.
این  وضعیت هنرپیشه های رسانه ملی ما است، اما بهتر است که کمی هم به وضعیت سبک زندگی قهرمانان و ورزشکاران بپردازیم، در فضای مجازی کافی است تا نام ورزشکاری را زده و به دنبال دیدن تصاویر شخصی آن فرد باشی تا چشمانت به تماشای پوشش و صد البته رفتار کاملا غیر دینی این عزیزان و سرمایه های ایران منور شود. هر چند که به ندرت ممکن است در بین هنرپیشه ها و ورزشکاران کشور عده ای هم باشند که مومن به معنای حقیقی هستند اما آنچه در دسترس تماشای جوانان است؛ افراد غرب زده و خود باخته از این دو گروه است.
این تنها وضعیت رسانه داخلی و نوع پوشش هنرپیشه ها است، اما تاثیر رسانه های خارجی و تماشای برنامه های ماهواره ای در القای فرهنگ برهنگی و بی عفتی برای همه تعریف شده است و جای بحث ندارد.
خطاب امام جمعه ارومیه نسبت به وضعیت پوشش بانوان در خطبه های این هفته نماز جمعه جای شنیدن و درس گرفتن داشت اما برای گوشی که بخواهد بشنود و دلی که بپذیرد، و گرنه کسی که چنان اسیر رنگ و لعاب این دنیا شده است که دینداران را جاهلان و خود را عاقل تصور می کند، مگر چنین شخصی به سخن یک فرد مومن گوش می دهد تا آن را بپذیرد یا نه؟ که چنین افرادی مصداق این آیه از قرآن کریم اند که می فرماید: « وَ إِذا لَقُوا الَّذينَ آمَنُوا قالُوا آمَنَّا وَ إِذا خلوا إِلى‏ شَياطينِهِمْ قالُوا إِنَّا مَعَكُمْ إِنَّما نَحْنُ مُسْتَهْزِؤُن‏».

 

 تاریخ درج: شنبه ٥ تير ١٣٩٤
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.