نسخه چاپيحجت‌الاسلام والمسلمین قریشی تشریح کرد؛

ماجرای فتنه جمل و شیوه مقابله امیر مؤمنان با آن

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی ماجرای فتنه جمل و شیوه مقابله امام علی (ع) با آن را تشریح کرد و گفت: امام علی (ع) در برخورد خود با مؤمنان و فاسدان رفتار متناسب با هر فرد را اتخاذ فرموده و بر اساس عدالت و اعتدال عمل می‌کردند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی، نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی در جلسه درس‌هایی از نهج‌البلاغه به شرح خطبه 22 پرداخت و اظهار داشت: این خطبه پس از ایجاد فتنه ناکثین بصره و دعوت حضرت به پرهیز از این فتنه که موردقبول واقع نشد ایراد شده است.
وی افزود: اهل سنت و تشیع قبول ندارند که امام علی (ع) در قتل خلیفه سوم دست داشته باشند و شورشیان بصره خود عاملین قتل وی بودند.
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی گفت: در ابتدای خطبه حضرت اهل بصره را به دست کشیدن از فتنه دعوت فرموده و در صورت عدم قبول به مقابله با آنان با تیزی شمشیر تهدید می‌کنند.
وی با توجه به بیانات امیر مؤمنان (ع) درمان فتنه و باطل هنگامی‌که با مذاکره و سخنرانی علاج نشود را تیزی شمشیر و مبارزه با سلاح گرم خواند و ادامه داد: هرچند که دین اسلام دین رحمت، عطوفت و مهربانی است و رحمت الهی هر چیزی را فرا گرفته است، اما در جایی که ضرورت ایجاد کند بسیار سخت و خشن برخورد می‌کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین قریشی قطع عضو از سوی طبیب را به‌عنوان مثالی برای اثبات ضرورت مقابله سخت دین با باطل عنوان و اضافه کرد: اگر عضو فاسد قطع نشود تمام پیکره بدن دچار عفونت و جراحت شده و فساد عامل سقوط می‌شود.
وی با اشاره به وجود افراط و تفریط در تعریف دین از رحمانیت و غضب الهی، گفت: اعمال حج نماد دین است که فرد محرم حق کشتن یک پشه نشسته بر روی بدن خود را هم ندارد، اما همان خدا فرمان به قربانی در منا داده است.
امام‌جمعه ارومیه با بیان اینکه امام علی (ع) در برخورد خود با مؤمنان و فاسدان رفتار متناسب با هر فرد را اتخاذ فرموده و بر اساس عدالت و اعتدال عمل می‌کردند، ادامه داد: دین فرق برخورد بین مؤمن و کافر را با آیه《اشدا علی الکفار؛ رحما بینکم》مشخص فرموده است و با دشمنان اسلام امکان مقابله با زبان رحمت و عطوفت وجود ندارد.
وی با اشاره به وصیت امام علی (ع) به فرزندان خویش در بستر شهادت، ابراز داشت: تعصب به دین، داشتن تقوای الهی، عدم طلب دنیا و تأسف برای از دست دادن چیزی از آن، رفع اختلاف‌ها و یاری مظلومان و دشمنی با ظالمان از هر قشر و دینی که باشد، از سفارشات حضرت است که به شکل مطلق بیان شده است.
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه رحمت و عطوفت الهی وجود امیر مؤمنان (ع) را فرا گرفته بود، گفت: در ادامه وصیت خود حضرت کودکان یتیم را مورد سفارش قرار می‌دهند که مبادا روزی آنان را سیر و روزی گرسنه نگه دارید.
وی با تأکید بر این موضوع که مؤمن باید جاذبه و دافعه داشته باشد، افزود: امام علی (ع) در کنار رحمت و عطوفتی که نسبت به مؤمنان و مظلومان داشتند با دشمنان به شدت برخورد می‌کردند که ویژگی اصلی مؤمنان است و مؤمن نباید در برابر دشمنان بی‌تفاوت بوده و با آنان طرح دوستی بریزد.
حجت‌الاسلام والمسلمین قریشی خاطرنشان کرد: هر مسلمانی که به روی دشمن لبخند بزند نشان از این است که مسیر خود را به درستی طی نمی‌کند و سر او از طرف دشمنان کلاه رفته است.
وی در ادامه شرح بیانات مولی المتقین امیر مؤمنان (ع)، اضافه کرد: حضرت از اینکه جمع شدگان در بصره ایشان را با تیزی شمشیر خود تهدید می‌کردند، ابراز تعجب کرده و فرمودند که مادرتان به عزای شما بنشیند تاکنون کسی علی (ع) را با جنگ تهدید نکرده است.
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی افزود: از مرگ کسی می‌ترسد که به خدا اعتقادی نداشته یا با وجود اعتقاد راه او کج باشد، اما امام شیعیان حضرت علی (ع) از چه باید می‌ترسیدند وقتی راه ایشان در اوج درستی بود و کاملاً در صراط مستقیم قرار داشتند که اول و آخر آن مقام قرب و رضایت الهی است و مرگ و شهادت فرصت رسیدن به فوض عظیم ایشان را هموار می‌کرد.
وی با بیان اینکه مؤمنان و پاک سیرتان از خدای متعال شهادت در راه او و رسیدن به مقام قرب و رضایت الهی را طلب می‌کنند، ادامه داد: امام علی (ع) همه عمر به دنبال شهادت بودند و هنگام ضربت خوردن فرمودند به خدای کعبه سوگند که رستگار شدم.
امام‌جمعه ارومیه اهل بصره و فتنه گران جمل را انسان‌های پست و کوته فکری خواند که امام عصر خود را نشناخته‌اند و گفت: در کلامی از امام علی (ع) است که اگر روی زمین را دشمن فرا گرفته و من در مقابل آنان تنها بمانم ذره‌ای ترس وجودم را فرانمی‌گیرد، چراکه من به خدا ایمان دارم و مسیرم حق است و شهادت مرا به معبودم می‌رساند.
وی با توجه به اینکه فرار از مقابل دشمن نشانه ترس افراد از گناهان و عدم اطمینان آنان به درستی مسیر خویش است، تصریح کرد: امیرمومنان (ع) در خطبه 45 می‌فرمایند:《اگر تمام عرب برای کشتنم متحد شوند هرگز از مقابل آنان فرار نکرده و در مقابل آنان می‌ایستم》.
استاد حوزه و دانشگاه ارومیه شخصیت مولی‌الموحدین امیر مؤمنان (ع) را الگویی برای مؤمنان دانست و افزود: اینکه رهبر عظیم انقلاب امروز چنین شجاعانه در برابر دشمنان ایستاده و هیچ واهمه‌ای از قدرت‌های شیطانی ندارند، به خاطر تبعیت از دین و ائمه (ع) است.
وی با بیان اینکه ایمان و اعتقاد به مؤمنان قدرت و شهامت ایستادن در برابر هر نوع دشمنی را می‌دهد، خاطرنشان کرد: اینکه امام راحل (ره) شجاعانه در برابر ستمگران جهان ایستاده و فرمودند که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، به خاطر تبعیت از شیوه امیر مؤمنان (ع) است.
حجت‌الاسلام والمسلمین قریشی اظهار داشت: امام علی (ع) خود را نوری برگرفته شده از نور وجود رسول گرامی اسلام (ص) می‌دانستند که مسیر ایشان را ادامه می‌دهند.
وی ادامه داد: در جبهه باطل قرار گرفتن عموم اعراب سبب شد تا حضرت علی (ع) به این مسئله اشاره کنند که اگر فرصت برای قتل تمام این اعراب گمراه را به دست آورند همه آنان را گردن می‌زنند.
امام‌جمعه ارومیه به مصمم بودن امیر مؤمنان (ع) به جنگ با باطل اشاره و اضافه کرد: چنین فردی را تهدید کردن از جهالت است و بر اساس بیان ایشان امکان دادن به دشمن برای تسلط بر مسلمین و کشتن آنان، نشان از ضعف و ترس است و حضرت به دشمنان اجازه نفوذ نداده و پیش از ورود آنان به سرزمین‌های اسلامی دشمن را در جای خود می‌نشاندند.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1395/11/07
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.