نسخه چاپيتفسیر نهج البلاغه - جلسه چهل و دوم 1394/10/23

نماینده ولی فقیه درآذربایجان غربی گفت: افرادی هستند که یک مجموعه، شهر، استان یا کشور را مدیریت می‌کنند، اما وقتی به این افراد نزدیک شوی میبینی که خدا را فراموش کرده و دنیا او را به خود مشغول کرده است.

 

حجت‌الاسلام سید مهدی قریشی در چهل و دومین جلسه درس‌هایی از نهج‌البلاغه که در حسینیه مصلای امام خمینی(ره) ارومیه برگزار شد با اشاره به خطبه همام در نهج البلاغه که اوصاف متقین در آن بیان شده است، اظهار داشت: ما باید خود را به متقین به ویژه امام علی(ع) شبیه کنیم.
وی افزود: امام علی(ع) می فرمایند: از اوصاف متقیان این است که شادی و نشاط‌شان در مسیر هدایت است و هر اندازه که هدایت‌شان بیشتر شود بر شادی‌شان اضافه می‌شود.
نماینده ولی فقیه درآذربایجان غربی ادامه داد: برای مومن از هر چیزی ارزش‌مندتر و محبوب‌تر هدایت شدن به سمت خدای متعال و قرب به آن ذات پاک است و در نماز از خدای متعال می‌خواهیم که ما را به صراط مستقیم هدایت کند و مومنان از همه بیشتر خدا را دوست می‌گیرند.
ایشان شوق به معشوق را دلیلی بر تلاش به قربت به او عنوان و اضافه کرد: انسان هر کس را بیشتر دوست بگیرد هر اندازه که به او نزدیک‌تر شود به همان اندازه شور و شعفش بیشتر می‌شود، متقین هم اینگونه‌اند هر اندازه که به خدا نزدیک‌تر شوند نشاط‌شان بیشتر می‌شود، ولی کافران بر عکسند.

سید مهدی قرشیی
وی خاطرنشان کرد: امام علی(ع) اینگونه به ما آموزش می‌دهند که؛ پروردگارا به فرض علی بن ابی طالب توانست آتش جهنم را تحمل کند، اما چگونه بر فراق تو تحمل کند! مومن اینگونه است فراق از معبود بدترین عذابی است که برای او ممکن است اتفاق بیافتد، برای مومن دوری از رحمت و کرامت الهی غیر قابل تحمل است و بخاطر حب خدای متعال با نزدیکی بر خدا نشاطش افزوده می‌شود.
قریشی گفت: حب الهی و عشق به معبود را انسان باید خودش تجربه کند و یک مساله حسی است و با گفتن نمی‌توان به کسی شرحش کرد، خدای متعال می‌فرماید که کسانی که به خدا و قیامت ایمان ندارند وقتی خدای متعال یاد شود قلب‌شان مشمئز می‌شود و دچار نفرت می‌شوند اما بر عکس مومن که وقتی ذکر خدا می‌شود خوشحال می‌شوند.
وی با اشاره به صفات منافقان، افزود: برخی از افراد هنگام خواندن نماز قلبشان می‌گیرد و برای‌شان دشوار است، پیامبراکرم(ص) می‌فرمودند که ای بلال اذان بگو و ما را راحت کن و خدای متعال می‌فرماید که منافقان می‌خواهند با خدا حیله کنند و وقتی برای نماز برمی‌خیزند با رنج و کسالت برمی‌خیزند ولی کسی که مومن است با فرح و شادی به نماز برمی‌خیزد، این افراد  برای نماز کسل هستند و وقتی می‌خواهند در راه خدا پول خرج کنند برای‌شان دشوار است و خدای متعال نفاق آن‌ها را نمی‌پذیرد، آن‌ها برای نماز با کسالت می‌آیند و در راه خدا با کراهت پول خرج می‌کنند.
امام جمعه ارومیه تصریح کرد: مومن وقتی به خدا اعتقاد دارد در نماز، دعا، انفاق در راه خدا و هر نوع عبادتی در راه خدا خوشحال است، مومن در عباداتش مسرور است واگر شبی نماز شبش بماند، ناراحت می‌شود، خدای متعال صفات مومنان و منافقان را به مراتب در قرآن کریم اعلام کرده است، در مورد برخی از اعراب می‌فرماید که خرج پول در راه خدا را جریمه تصور می‌کنند، ولی در مورد مومنان می‌فرماید که کسانی هستند که به خدا اعتقاد دارند و هزینه در راه خدا را مایه خرسندی می‌دانند و انفاق خود را راه جلب توجه پیغمبر الهی(ص) قرار می‌دهند، خدای متعال می‌فرماید این عمل آن‌ها را به خدا نزدیک می‌کند.


وی به عدم علاقه برخی از مسلمانان به پرداخت وجوهات شرعی اشاره و اضافه کرد: برخی از افراد از پرداخت وجوهات فرار می‌کنند، اما برخی از مومنان حتی اگر خمس یا زکاتی نداشته باشند باز سعی می‌کند مالی را در راه خدا ببخشند تااسم‌شان در جمع انفاق کنندگان ثبت شود.
قریشی گفت: بر اساس بیان امام علی(ع) یکی دیگر از ویژگی مومنان این است که عمل صالح انجام می‌دهند اما در دل‌شان ترس دارند که آیا خدای متعال این عملم را پذیرفت آیا شایسته بود یا نه؟
وی افزود: مومن همیشه در دلش ترسی دارد که مبادا اعمالش مورد قبول الهی نباشد و خدای متعال هم می‌فرماید که مومنان کسانی هستند که از خدای متعال همیشه دل‌های‌شان ترسان است و به آیات الهی ایمان می‌آورند و به خدای متعال شریک قرار نمی‌دهند کسانی که به همه فرامین الهی عمل می‌کنند اما دل‌های‌شان ترسان است که وقتی به سمت خدا برمی‌گردنند آیا عمل‌شان صالح بوده و یا نه؟

سید مهدی قریشی
نماینده ولی فقیه درآذربایجان غربی ادامه داد: از مالک بن انس است که می‌گوید وقتی به محضر امام صادق(ع) می‌رفتم و حضرت پشت‌‌سر من پشتی می‌گذاشتند و می‌فرمودند که من تو را دوست دارم، بخاطر این رفتار امام خدا را شکر می‌کردم و وقتی برامام وارد می‌شدم امام صادق(ع) همواره از سه حال خارج نبودند یا درحال نماز بودند یا در حال دعا و ذکر و یا روزه بودند و از بزرگان عبادت کنندگان و اکابر زاهدان بودند و از خدای متعال می‌ترسیدند و خیلی حدیث از پیامبر(ص) می‌فرمودند و انسان دوست داشت همواره در کنارشان بنشیند و فواید بسیاری درهمنشینی با ایشان بود، زمانی توفیق تشرف به حج را همراه امام صادق(ع) یافتم زمان تلویه و بستن احرام صدای امام صادق(ع) در حلق‌شان قطع می‌شد و نزدیک بود که از مرکب‌شان برزمین بیافتند، گفتم یابن رسول الله باید این ذکر را بگویید اگر نگویید که محرم نمی‌شود، ولی حضرت فرمودند که ای مالک چگونه لبیک بگویم در حالی که می‌ترسم خدای متعال بفرماید که لبیکی بر تو نیست و تو به فرموده من آنطور که خواسته‌ام عمل نکرده‌ای؟
وی تصریح کرد: انسان متقی عمل می‌کند اما همواره ترس از آن دارد که شاید عملش مقبول نباشد، امام علی(ع) می‌فرمایند که انسانی است که صبح را شب می‌کند اما هم و غم او این است که شکر خدا را به جای آورده باشد و شب را صبح می‌کند در حالی که همتش یاد خدای متعال است.

سید مهدی قریشی
قریشی گفت: مومن و متقی باید زندگی‌اش با یاد الهی عجین شود و خدای متعال می‌فرماید: ای مومنان خدا را خیلی یاد کنید و صبح و شام تسبیح‌اش گویید، بنابراین از ما خواسته شده که همه کارهای خود را با نام الهی شروع کنیم و یاد الهی همواره باید در قلب مومن باشد و باز می‌فرماید که ای مومنان اموال و فرزندانتان شما را از ذکر الهی مشغول نکند و هر کس این کار را بکند او زیانکار است.
مقام ‌پرستی مسئولان را از یاد خدا غافل نکند
نماینده ولی فقیه درآذربایجان غربی با اشاره به تاثیر دنیاطلبی و مقام‌پرستی در غفلت انسان، افزود: افرادی هستند که یک مجموعه، شهر یا استان یا کشور را مدیریت می‌کنند اما وقتی به این افراد نزدیک شوی میبینی که خدا را فراموش کرده و دنیا او را به خود مشغول کرده است، یکی بخاطر مال در عبادات سستی می‌کند، اما یکی به حدی خدا را فراموش می‌کند که اموال حلال و حرام را در هم می‌آمیزند، عده ای کارگر شیطانند و براساس قرآن آن‌ها فاسقند و اصحاب نار و جنت یکی نیستند بلکه اهل بهشت رستگارانند.
وی ادامه داد: امام علی(ع) همت مومنان را در یاد و عبادت خدای متعال می‌دانند و اگر انسان روزش را با یاد الهی شروع کند خدای متعال نعمت او را گسترش می‌دهد و امام صادق(ع) می‌فرمایند اگر فردی بعد از نماز صبح بنشیند و دعا بخواند تا طلوع صبح، او نزدیکتر است به رزق و روزی.
قریشی گفت: خدای متعال اعلام کرده است که اگر شکر کنید من شما را بیشتر می‌کنم و اگر کفران نعمت کنید عذاب من شدید است ؛ جالب است که خدای متعال فرموده خود شما را بیشتر می‌کنم
امام جمعه ارومیه اضافه کرد: امام علی(ع) می‌فرمایند که شکر هر نعمتی این است که انسان خود را از هر چیزی که خدای متعال حرام کرده است کنار بکشد به طور مثال هر اعضا را خدای متعال به ما داده است و شکر آن استفاده از اعضا در راه حلال آن است، کسی که خدای متعال به او نعمت و قدرت داده است استفاده آن‌ها در راه حلال و عدم استفاده در حرام شکر آن نعمت‌ها است.
وی در پایان اذعان کرد: برخی از افراد تا کار درستی می‌کنند به خدای متعال منت می‌گذارند اما خدای متعال می‌فرماید اگر شکر گزار باشید به نفع خودتان است.

گزارش تصویری تفسیر نهج البلاغه-94/10/23

 
 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1394/10/24
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.