نسخه چاپيتفسیر نهج البلاغه - جلسه چهلم 1394/10/02

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی گفت: مقام معظم رهبری به وجود ریزش ها و رویش ها در عرصه انقلاب اشاره فرمودند و عامل ریزش ها محکم نبودن افراد در برابر حوادث و ضعف در ایمان آن ها است.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی در کلاس درس هایی از نهج البلاغه این هفته ضمن تبریک ایام خجسته میلاد رحمت عالمیان و هفته وحدت، اظهار کرد: دعا می کنیم در بین مسلمانان اتحاد و همبستگی بیشتر شده و در همه جای دنیا در صلح و آسایش زندگی کنند.
وی با اشاره به خطبه همام نهج البلاغه، افزود: امام علی(ع) در اوصاف متقین می فرمایند: «یکی از علامت متقین این است که در دین خود قوی و محکم است و دچار تزلزل نمی شود.
حجت الاسلام والمسلمین قریشی گفت: برخی از افراد در دین خود سست و متزلزل هستند و اما برخی دیگر قرص و محکم اند؛ مالک اشتر یکی از افرادی است که در دین خود قرص و محکم بود و در نهج البلاغه آمده است که وقتی خبر شهادت ایشان به امام علی(ع) رسید، حضرت فرمودند: مالک چه مالک اشتری که اگر کوه بود کوهی بلند و با عظمت بود و اگر سنگ بود سنگی محکم و غیر قابل نفوذ بود، فردی بود که اگر کوه بود هیچ چهار دست و پایی و نه هیچ پرنده ای به قله های آن نمی رسید.
وی افزود: امام علی(ع) خود از افراد محکمی بود که می فرمودند: اگر همه دنیا را به من دهند تا از دهان مورچه ای توشه ای بگیرم این کار را نمی کنم.
حفظ دین در زندگانی بشر از هر امری واجب تر است
امام جمعه ارومیه خاطرنشان کرد: امام حسین(ع) در مسیر کربلا فرمودند: «مردم برده دنیا هستند و دین در دهن این مردم لغلغه زبان است، به گرد دین می گردند تا وقتی که زندگی شان تامین است اما وقتی بلاها به آن ها روی می آورد دین را کنار می گذارند».
وی تصریح کرد: انسان های متقی هر قدر دچار بلا هم شوند دین شان را از دست نمی دهند، امیر موحدان در این مورد می فرمایند که وقتی به شما بلا می رسد، اول مال را رها کرده و جان تان را نجات دهید، اما در جایی که بین جان و دین باید یکی را انتخاب کنید، دین تان را نجات دهید و جان تان را سپر دین تان کنید، بدانید هلاک شد کسی است که دین اش از بین برود و غارتزده کسی است که دین اش را از او بدزدند.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی به جایگاه حفظ دین در زندگی بشری اشاره و اضافه کرد: در دین انسان نه برای دوست و نه خانواده اش سهمی نیست و مومن حاضر است که جان و مال و خانواده و دوست خود را از دست دهد، ولی دین خود را حفظ کند.
وی با اشاره به ثمرات حفظ دین، گفت: امام علی(ع) فرمودند: کسی که بهشت را به دست آورد پس از آن فقری نیست، ولی کسی که به دوزخ مبتلا شد، بعد از دوزخ غنی شدنی در کار نیست و ذلیل شده جهنم آزاد شدنی نیست.
حجت الاسلام والمسلمین قریشی افزود: امام علی(ع) فرمودند: «مردم هیچ چیزی از دین شان را ترک نکردند مگر اینکه خدای متعال درب ضرر بزرگتری را به روی شان گشوده است»، مثلا فردی بخاطر یک معامله ای نمازش را به تاخیر می اندازد، اما در جای دیگر ضرر بزرگتر می کند و یا خمس مالش را نمی دهد تا پس انداز کند، اما از جای دیگر خسارت بیشتر به مالش وارد می شود.
مدارای با مردم صفت انسان متقی است
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی ادامه داد: امام علی(ع) در خطبه همام فرمودند: «انسان متقی دور اندیش و نرم خو است و با مردم مدارا می کند»، در جای دیگر می فرمایند: «دور اندیشی و هضم این است که انسان به عاقبت امور فکر کند»، امروز مدتی به ما مدیریت می دهند و یا مال و غیره اما باید به این بیاندیشیم که عاقبت چه می شود؟
انسان با افراد عاقل نشست و برخواست کند
امام جمعه ارومیه گفت: تعریف امام علی(ع) از هضم این است که انسان غصه را جرعه جرعه بخورد و از بین ببرد تا اینکه فرصت را به دست آورد، مومن کارها را با عجله کردن از بین نمی برد با احتیاط عمل کرده و عاقبت را در نظر می گیرد.
دور اندیشی و نرم خویی دو صفت مومنان است
استاد حوزه و دانشگاه عاقبت اندیشی را از نشانه های مومنان دانست و اضافه کرد: پیامبر(ص) فرمودند: «در بین شما از همه هوشمندتر کسی است که مرگ را بیشتر از دیگران به خاطر آورد، دوراندیش ترین در میان شما کسی است که خود را برای مرگ از همه آماده تر کند، و نشانه عاقل بودن این است که خود را از خانه دنیا به کنار کشیده و به سمت قیامت رغبت کرده و برای سکونت در قبر خود را آماده کند».
وی افزود: امام علی(ع) فرمودند: «اهل بهشت کسی است که کارها را آسان بگیرد»؛ برخی از انسان ها سخت گیر هستند، کسی جرات نمی کند با او حرف بزند، اما برخی از افراد نرم خو هستند و سخن گفتن با او لذت بخش است هر چقدر هم که مقام بالایی داشته باشند.
حجت الاسلام والمسلمین قریشی ادامه داد: پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «به شما بگویم که روز قیامت آتش بر چه کسی حرام شده است؟ بر کسی که در کارها آسان گرفته و با افراد زود انس بگیرد.
یقین راه رسیدن به مقام متقین است
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی گفت: امام علی(ع) فرمودند: «متقین ایمان شان از روی یقین است»؛ ایمان مراتب و درجات دارد ولی ایمان متقین در اوج درجه است، برخی اوقات ما به خیلی از مسایل علم داریم ولی ایمان نداریم، به طور مثال کسی که غسال است به بی خطر بودن مرده علم دارد و ما هم علم داریم، اما غسال به بی خطری مرده یقین دارد ولی ما یقین نداریم و از شبی با مرده تنها ماندن می ترسیم.
وی افزود: امام علی(ع) فرمودند: «برخی از ایمان ها در قلب ها ثابت و قرص است، اما برخی از ایمان ها هستند که در میان قلب و سینه عاریه است»؛ برخی از افراد تا حالشان خوب است ایمانشان به جا است ولی وقتی حالشان بد شود به دین پشت می کنند.
ریزش ها نتیجه محکم نبودن ایمان افراد است
امام جمعه ارومیه با بیان اینکه برخی از حوادث روزگار اگر ایمان افراد را محکم نکند آن را از بین می برد، گفت: سال های گذشته مقام معظم رهبری از ریزش ها و رویش ها در جریان انقلاب اسلامی خبر دادند، در صدر اسلام نیز عده ای ایمان داشتند، اما حوادث روزگار دل های آنان را دگرگون کرد.
وی حفظ دین ایمان را از ضروریات زندگانی ما مسلمانان عنوان و اضافه کرد: حضرت ابراهیم(ع) به فرزندان خود وصیت می کنند که غیر مسلمان از دینا نروند و امام علی(ع) در مورد برخی از افراد در نهج البلاغه ناله می کنند و می فرمایند: «شما بعد از هجرت که احکام دین را آموخته بودید، دوباره بادیه نشین شدید و احکام دین را رها کردید و از اسلام تنها نام آن را یدک کشیدید و فقط رسم و رسوم آن را به خاطر سپرده اید، آتش جهنم را قبول می کنید، اما از عار در نزد مردم می ترسید».
متقین در آموختن علم حریص هستند
امام جمعه ارومیه طلب علم را از اوصاف متقین دانست و گفت: امام علی(ع) فرمودند: «متقین در آموختن علم حریص هستند»؛ مومن به دنبال آموختن علم می دود علم در دین ما بیش از اندازه ارزش دارد، شاید در هیچ دینی به اندازه دین اسلام به علم اهمیت داده نشده است.
وی با اشاره به کاهش سرانه مطالعه در جامعه ما، افزود: خدای متعال در قرآن کریم خود را به عنوان معلم معرفی می فرماید و سوره الرحمن را با آیاتی در مورد آموختن علم قرآن به انسان آغاز می کند.
حجت الاسلام والمسلمین قریشی خاطرنشان کرد: در دین ما علم تا حدی اهمیت دارد که خدای متعال به قلم قسم می خورد و می فرماید: «نون و القلم و ما یسطرون»؛ برخی از افراد تا تحصیلات دانشگاهی شان تمام می شود و شغلی به دست می آورند مطالعه را کنار می گذارند، اما انسان متقی همیشه کتاب در دسترس او است.
وی ادامه داد: امام علی(ع) فرمودند: «نهایت کمال دین، آموختن علم و عمل به آن است و علم آموختن از طلب مال واجب تر است»؛ آمار مطالعه در جامعه ما آمار خوبی نیست در حالی که پیامبر اکرم(ص) می فرمایند که علم را از گهواره تا گور بیاموزید.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: امام باقر(ع) می فرمایند: «هیچ انسانی نیست که صبح و شام به دنبال طلب علم برود، مگر اینکه خدای متعال او را در میان رحمت خود قرار دهد»؛ اینکه مداد علما افضل است از خون شهدا، در روز قیامت مداد عالم را با خون شهدا وزن می کنند و سنگین تر می شود.
دانشمند مومن متکبر نمی شود
امام جمعه ارومیه گفت: انسان متقی به دنبال علم می رود ولی متکبر نمی شود هر اندازه که علم اش بیشتر شود، تواضع اش بیشتر می شود.
وی افزود: در قم در فیضیه ای حوض آبی بود که ما طلاب در آن جا وضو می گرفتیم، یک روز آبراه حوض گرفته شده بود به این فکر می کردم که چگونه با یک چوبی جلوی حوض را باز کنم، مرحوم آیت الله اشتهاردی تا رسیدند عبای خود را در آوردند، ذره ای تامل نکردند و فورا بازوهای خود را بالا زده و جلوی حوض را باز کردند، انسان متقی این گونه است هر اندازه که علمش بالاتر می رود، خود را کوچکتر می بیند.
حجت الاسلام والمسلمین در پایان با اشاره به بخشی از خطبه همام، گفت: انسان متقی اگر غنی هم شود زندگی اش ساده و معمول است و در عبادت خاشع، در فقر آراسته است و خود را مرتب نگه می دارد، در مصیبت ها صبور است و در هنگام هدایت نشاط اش بیشتر می شود، از طمع بیزار است، همواره عمل صالح انجام می دهد اما باز در دل ترسان است.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1394/10/03
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.