نسخه چاپينماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه در واکنش به :

در مسئله انتخابات مجلس بنده نه کسی را تأیید و نه کسی را رد می کنم

هر کس ادعا کند که بنده او را تأیید می‌کنم به هیچ وجه مورد تأیید بنده نیست و اجازه انتصاب هیچ فردی را به خود نخواهم داد. بنده در توصیه خود به افرادی که در جهت کسب تکلیف برای ثبت نام نمایندگی مجلس مراجعه می‌کنند می‌گویم که اگر در خود لیاقت و توانایی و قدرت کافی دارند اقدام به ثبت نام بکنند و این نکته نیز مد نظر همه افراد و کاندیداها و عموم مردم شریف باشد که ما بعنوان نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها اجازه تأیید، حمایت و یا رد افرادی را که در انتخابات شرکت می‌کنند را نداریم اما هر کس نظر خاص خود را براساس معیارهای شخصی مد نظر دارد و انتخاب خواهد کرد.

 

پست و مقام دنیوی انسان در روز قیامت جایگاهی برای او نخواهد داشت

 به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در خطبه‌های آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه این هفته ارومیه به ادامه سلسله مباحث معاد و قیامت پرداخته و گفت: انسان در روز قیامت به تنهایی محشور خواهد شد و پست و مقام دنیوی در آن جایگاهی نخواهد داشت و تنها ایمان و عمل صالح نجات دهنده انسان در این روز خواهد بود.

وی با اشاره به آیات سوره مبارکه طاها به تصویر سازی قیامت و عرصات محشر پرداخته و گفت: در روز قیامت گنهکاران و مجرمین در حالی محشور خواهند شد که بدنشان در اثر عذاب و تشنگی کبود شده و چشمان آنها کور خواهد بود و گمان خواهند کرد که در دنیا ده روز زندگی کرده‌اند و در حالی که این تصور بخاطر این است که زندگی دنیا در نظر بندگان بی‌ارزش بنظر خواهد رسید.

 بیان احوال قیامت برای بیداری بندگان و انجام عمل صالح است

سیدمهدی قریشی در ادامه شرح احوالات قیامت افزود: در عرصات محشر همه انسان‌ها ساکت خواهند بود و تنها کسانی خواهند توانست سخن بگویند از طرف پروردگار متعال اجازه سخن خواهند یافت در حالی که در ‌مقابل عظمت خدای متعال همه با خضوع و ذلیلانه قرار گرفته و تنها کسانی که عمل صالح در دنیا داشته‌اند نجات خواهند یافت و چنین انسان‌هایی نخواهند ترسید و یقین خواهند داشت که اهل نجات و لطف پروردگار خواهند بود.

وی در ادامه افزود: بیان این احوال برای بیداری بندگان است و هشدار برای اهل گناه و غافلان تا هوشیار باشند که این دنیا تنها فرصتی است برای انسان تا بندگی خداوند را بجای آورد و با خود عمل صالح توشه قیامت و بعد از مرگ نماید.

 تفکر مردسالاری یا زن سالاری نباید جای همدلی و پیوند عاشقانه در خانه را بگیرد

 نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه در ادامه خطبه اول به بیان مباحث خانواده پرداخت و گفت: بنابه سفارشات دین اسلام، زن و شوهر باید در خانه به گونه‌ای رفتار کنند که یگانگی و همدلی در زندگی حاکم شود و بگونه‌ای نباشد که مرد سالاری و زن سالاری جای همدلی و پیوند عاشقانه را بگیرد چرا که این تفکر بر خلاف دستورات الهی است.

 مرد خانه باید با خوشرویی از خانه خارج شده و مشکلات بیرون را وارد منزل نکند

وی با اشاره به روایتی از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم گفت: بهترین امت من کسانی هستند که در خانه مهربان هستند و با خانواده با ظلم و تکبر رفتار نمی‌کنند فلذا باید تلاش کنیم با مهربانی و لطف با خانواده برخورد کنیم و مشکلات بیرون از منزل را به خانه وارد نکنیم.

 گردن کلفتی و زورگویی مردان در خانواده به دور از آموزه‌های اسلام است

وی افزود: متاسفانه بعضی از مردان در بیرون از خانه و در مقابل دیگران ترسو و ضعیف هستند اما در مقابل خانواده گردن کلفتی و زورگویی می‌کنند، گردن کلفتی مردان ‌برای زنان و خانواده به دور از آموزه‌های اسلام است.

 انسان باید قدرت خود را در اطاعت از دستورات الهی نشان دهد نه در مقابل خانواده

 وی در ادامه به بیان روایتی از امیرالمومنین علیه السلام پرداخت و گفت: انسان اگر خود را قوی و پر قدرت می‌بیند باید در مقابل اطاعت از خداوند قدرت خود را نشان دهد و اگر خود را ضعیف می‌بیند باید در مقابل انجام معاصی الهی ضعف خود را نشان دهد نه اینکه قدرت خود را به خانواده خود نشان دهد.

 زن در خانه همانند شاخه‌ی گل است نه قهرمان کشتی

 وی در پایان خاطر نشان کرد: زن در خانه همانند شاخه‌ی گل است نه یک قهرمان کشتی، لذا انسان نباید زور و قدرت خود را در مقابل خانواده خود نشان دهد و نباید محیط خانه را به میدان جنگ تبدیل نماید.

 نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران باعث اقتدار نظام اسلامی در آب‌های بین‌المللی است

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی در خطبه دوم نماز جمعه ارومیه به سالروز نیروی دریایی اشاره کرده و با تبریک‌ این روز گفت: این روز را به تمامی عزیزانی که در صحنه دریا باعث حفظ امنیت و کیان نظام جمهوری اسلامی ایران در آب‌های بین‌المللی می شوند تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و از خداوند متعال می‌خواهیم همه عزیزانی را که با جانفشانی‌های خود امنیت و آرامش را در کشور و در بین مردم حفظ می‌کنند را از تمامی بلایا محفوظ بدارد.

مردم استان در راهپیمایی اخیر نشان دادند که فریب دشمن را نخورده و اسیر فتنه‌ها نخواهند شد

امام جمعه ارومیه در ادامه بیانات خود با تقدیر از حضور حماسی مردم ایران اسلامی و بویژه مردم استان آذربایجان غربی در راهپیمایی محکومیت اقدامات آشوبگرانه اشرار و اغتشاشگران گفت: بعنوان طلبه‌ای کوچک قدردان مردم هستم که ‌با حضور خود توطئه‌های دشمنان را در فتنه اخیر خنثی کرده و با حضور بموقع در صحنه، بصیرت، آگاهی ، هوشمندی و ولایت پذیری خود را نشان داده و دشمنان را خائب و خاسر گردانیدند و ثابت کردند فریب دشمن را نخورده و اسیر فتنه‌ها نخواهند شد.

 وی در ادامه به بیان امام راحل (ره) در مورد مردم اشاره کرده و گفت: به فرموده امام خمینی (ره) بحق اگر این مردم در زمان پیامبر (ص) و علی بن ابی طالب علیه السلام بودند اوضاع فرق می‌کرد و امت ما از مردمی که در صدر اسلام و بعد از آن بودند بالاتر و با بصیرت‌تر و مؤمن‌تر هستند.

بزرگترین خسارت آشوبگران به مردم، شنیده نشدن صدای اعتراض مردم بود

نماینده فرمانده معظم کل قوا در استان در ادامه سخنان خود ضمن قدردانی از نیروهای مسلح و مسئولین انتظامی و امنیتی  کشور در خاموش کردن این فتنه به خسارت‌های اقدامات آشوبگران اشاره کرده و گفت: مهمترین خسارتی که آشوبگران در کشور علی رغم مسائل مالی و اماکن عمومی به مردم وارد کردند این بود که اجازه شنیدن حرف مردم، توسط مسئولین را نداده و حرف مردم گفته نشد و اعتراضشان شنیده نشد و این بزرگترین خسارتی بود که به نظر بنده بر مردم تحمیل گشت.

وظیفه اصلی نمایندگان مجلس در اتفاقات اخیر این است که زبان گویای مردم باشند

 وی افزود: نمایندگان مجلس وظیفه دارند در زمینه انتقال حرف‌ها، درخواست‌ها، اعتراض‌ها و مشکلات مردم اقدام جدی کنند و مطالبات مردم را از مسئولین بخواهند همانطور که مردم با صراحت گفتند که از آشوب و فتنه مخالفند و اعتراض داریم و مطالبات مشخصی از مسئولین و دولت داریم فلذا وظیفه اصلی نمایندگان مجلس زبان گویای مردم شدن در تمامی زمینه‌ها است.

 مسئولین در اتخاذ تصمیمات دچار هول و ولع و اقدام عجولانه نشوند

مردم در حوادث اخیر فرصت مناسبی به مسئولین دادند تا به وضع معیشتی مردم برسند

 سیدمهدی قریشی در خطاب به مسئولین دولت و نمایندگان مجلس گفت: نمایندگان مجلس و کارشناسان دولتی باید بنشینند و بطور دقیق در مورد یارانه پرداختی به مردم فکر کرده و تصمیم درستی در این زمینه اتخاذ کنند و دچار هول و ولع و اقدام عجولانه نشده و با تصمیم نادرست باعث ایجاد خسارت در کشور نشوند.

وی در انتقاد به تغییر نظرها در اجرای قوانین عجولانه گفت: از دولت انتظار نمی‌رود مجدداً بعد از اجرای طرح‌های عجولانه از اتفاقات و تصمیمات خود گله‌مند شده و باعث تحمیل مشکلات و هزینه‌های بیشتر به مردم شوند و لازم است تمامی مسئولین بدانند مردم در حوادث اخیر فرصت مناسبی به مسئولین دادند تا تصمیم درست و کارشناسی گرفته و در بهبود وضع معیشتی مردم و حل مشکلات آنان کمک مؤثری داشته باشند.

 لفظ کمک هزینه معیشتی برای پرداخت حق مردم، در شأن و عظمت ملت ایران نیست

در این طرح، نباید طوری القاء شود که دولت به مردم صدقه می‌دهد

 امام جمعه ارومیه در انتقاد به عنوان مطرح شده برای این طرح که با عنوان کمک هزینه معیشتی بیان می‌شود گفت: لفظ کمک هزینه معیشتی برای پرداخت حق مردم لفظ شایسته‌ای نیست و باید مسئولین به فکر عنوان دیگری برای این طرح باشند چرا که این حق مردم است و نباید طوری القا شود که دولت به مردم در این طرح صدقه می‌دهد فلذا باید عنوان شایسته‌ای برای این طرح انتخاب کنند و در پرداخت حق مردم شأن و عظمت ملت بزرگ ایران اسلامی را حفظ کنند.

عملیاتی نشدن مطالبات مقام معظم رهبری در جامعه جای تأسف دارد

مسئولان و مدیران ارشد کشوری باید مطالبات رهبری را در خود و جامعه عملیاتی کنند

 نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در بخش دیگری از سخنان خود به بیان اهمیت نقش بسیج در بیان مقام معظم رهبری پرداخت و گفت: بیانات اخیر مقام معظم رهبری در مورد فرهنگ و هنر بسیج بسیار ارزنده و قابل توجه بود و باید شاکر باشیم برای داشتن رهبر یگانه‌ای مانند ایشان که در هر زمینه که سخن می‌گویند بیاناتشان در عالی‌ترین سطح قرار دارد که نمی‌توان بهتر از این سخنان را دانست و به زبان آورد و در مقابل جای تأسف دارد که این بیانات و مطالبات گاهاً شنیده نشده و در عرصه عمل نیز به کار گرفته نمی‌شود.

 وی افزود: یکی از بزرگترین ضعف‌های ما عدم همراهی با مقام معظم رهبری است چرا که ایشان خیلی جامع نگرانه و کامل به مسائل ورود می‌کنند ولی متأسفانه مسئولان و مدیران ارشد کشور نمی‌توانند بیانات ایشان را عملیاتی کرده و در جامعه پیاده‌سازی کنند فلذا باید تلاش کنیم تا بیانات ایشان را در خود و جامعه پیاده کرده و عملیاتی کنیم.

 مدیران در ادارات باید مانند بسیجیان، مجاهدانه عمل کرده و در خدمت به مردم حرص و ولع داشته باشند

 سید مهدی قریشی در ادامه سخنان خود به دو جلوه مهم بسیج در بیان رهبری پرداخته و گفت: بسیج دو جلوه مهم دارد که یکی مجاهدت در دفاع سخت و دیگری مجاهدت در دفاع نرم است و همه مسئولین ما باید بسیجی بوده و مجاهدانه عمل کنند و مدیری که پشت میز خود نشسته باید مجاهدانه کار کند و بگونه‌ای نباشد که خود را محدود به ساعت کاری و اداری کند.

 وی افزود: مدیران ما باید مانند آن بسیجی رزمنده‌ای باشند که شبانه روزِ خود را در خدمت به مردم صرف می‌کرد و با حرص و ولع در خدمت مردم باشند و به آن‌ها خدمت کنند و در ضمن بسیجیان نیز باید آمادگی خود را حفظ کرده و چند قدم جلوتر از دشمن، با آگاهی کامل از شرایط، پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشد و مانند بازیکن حرفه‌ای بازی شطرنج حرکت‌های خود را بر اساس حرکات دشمن پیش‌بینی کرده و با اقدام مناسب دشمن را شکست دهد.

ایشان با بیان روایتی از امیرالمؤمنین علی علیه السلام از خطبه 62 نهج‌البلاغه خاطر نشان کرد: کسی که در صحنه جنگ و جنگاوری است باید هوشیار باشد و هر کس که بخوابد باید بداند که دشمنش بیدار است و برنامه‌ریزی می‌کند برای حمله و شکست او؛ فلذا باید بیدار و هوشیار باشید و اجازه غافلگیری را به دشمن ندهید.

 مسئولین باید با زنده کردن نام بسیجیان نام‌آور، آنان را به خوبی به نسل جوان معرفی کنند

 نماینده مقام معظم رهبری در استان در ادامه به الگوها و شخصیت‌های مهم اسلام و انقلاب اشاره کرده و گفت: ما بحمدالله شخصیت‌ها و الگوهای بی‌نظیری در بسیج داریم و باید این الگوها توسط مسئولین ماندگار و به نسل‌های بعدی منتقل شوند تا جوانان و نوجوانان ما بدانند چگونه با تأسی از آن‌ها مسیر تلاش و مجاهدت خود را بخوبی ترسیم کنند چرا که امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام نیز در تمامی عرصه‌ها یاد نام‌آوران و کسانی که مجاهدت‌های زیادی داشته‌اند را برای دیگران یادآوری می‌کردند تا بعنوان الگو و سرمشق برای اصحاب و دیگران مورد توجه باشند فلذا در عرصه پهناور بسیج نام‌آوران و الگوهای درخشانی وجود دارد که باید با زنده کردن و بازآفرینی این الگوها آنان را به نسل جدید و جوانان بخوبی معرفی کنیم.

شهید مدرس بهترین الگو و سرمشق برای نمایندگان مجلس است

امام جمعه ارومیه در بخش پایانی سخنان خود به سالروز شهادت سیدحسن مدرس و روز مجلس اشاره کرده و گفت: شهید مدرس کسی بود که رضاشاه ملعون را در مجلس به استیضاح کشاند که بعدها این فقیه مجتهد، شجاع و مقتدر توسط کینه دشمنانش به شهادت رسید و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) دستور داد تا برای وی مرقد و بارگاهی احداث شود تا یاد و نام این بزرگوار به یادگار بماند و فرمودند که شهید مدرس باید بهترین الگو و سرمشق برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی باشد

وی افزود : برای نمایندگان مجلس بهترین الگو در شجاعت و واهمه نداشتن از دشمن و در دفاع از حق، قدرتمند و عالم و مسلمان واقعی شهید مدرس است و نمایندگان باید زندگی این شهید بزرگوار را مطالعه کرده و منش و سلوک رفتاری ایشان را در انجام وظایف نمایندگی خود بکار بگیرند

مردم نماینده ای را انتخاب کنند که سخنان او باعث تمسخر دیگران و شرمندگی مردم نشود

سیدمهدی قریشی در ادامه سخنان خود به بیان امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام اشاره کرده و در خصوص انتخاب نمایندگان مجلس گفت: نمایندگانی که برای مجلس انتخاب خواهیم کرد نشان دهنده عقل، فهم و درک، منطق و شعور مردم استان آذربایجان غربی خواهند بود و باید بگونه‌ای افراد را انتخاب کنیم که وقتی صحبت می‌کند ما بعنوان انتخاب‌کنندگان آن‌ها به آن‌ها و خودمان افتخار کنیم اما اگر بگونه‌ای انتخاب کنیم که حضور و سخنان او باعث شرمندگی، خجالت و تمسخر دیگران شود باید بدانیم که تصمیم درستی نگرفته و انتخاب شایسته‌ای نکرده‌ایم.

کسانی در انتخابات ثبت نام کنند که لیاقت و شایستگی لازم را داشته باشند

 وی خطاب به کسانی که می‌خواهند در این انتخابات ثبت نام کنند گفت: کسانی که واقعاً در خود لیاقت این مسئولیت را می‌بینند در این عرصه ثبت نام کنند نه اینکه با تهییج عده‌ای خود را وارد این عرصه کنند و باید انتخابات پرشور باشد و دست اندرکاران انتخابات بگونه‌ای فضا را فراهم کنند تا افرادی که شایستگی و لیاقت پذیرش این مسئولیت را دارند بتوانند ثبت نام کنند.

 مسئولین طوری تدبیر نمایند که انتخاب نمایندگان براساس شایستگی باشد نه ثروت و قدرت

در انتخاب نمایندگان نباید شایستگی فدای ثروت و قدرت شود

امام جمعه ارومیه در ادامه سخنان خود به نحوه تبلیغات در عرصه انتخابات اشاره کرده و گفت: مسئولین انتخابات باید شرایطی را فراهم کنند که تبلیغات کاندیداها عادلانه انجام گیرد و بگونه‌ای نباشد که رأی از آن کسی باشد که پول بیشتری دارد یا شام بیشتری می‌دهد و با ثروت خود تبلیغات و عکس‌های بیشتری را چاپ می‌کند و این شایسته نظام اسلامی نیست که افرادی که نخبه و کاردان، مدبر، خوش فکر و انقلابی هستند بخاطر نداشتن سرمایه و عدم توان مالی جرأت حضور در انتخابات را نداشته باشند و باید مسئولین در این زمینه تدبیر مناسبی اتخاذ کنند.

 وی افزود: دوران زور و زر و تزویر گذشته است و باید مسئولین بگونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که مساوات در بین کاندیداها رعایت شود و اسلام این رویه را که هر کس پول بیشتری دارد و تبلیغات گسترده‌تری می‌کند باید در انتخابات پیروز شود را قبول ندارد و این معیارها باید تغییر کند چرا که مجلس باید عصاره فضائل ملت باشد و هر کس فضیلت بیشتری دارد انتخاب شود.

 انتخاب افراد براساس پول و قدرت بیشتر بر خلاف مصالح نظام و انقلاب است

سید مهدی قریشی با انتقاد از هزینه‌های گزاف تبلیغاتی برخی کاندیداها گفت: مردم و مسئولین باید هوشیار باشند و  مشخص شود این هزینه‌های گزاف تبلیغاتی از کجا تأمین می‌شود و چه کسانی کمک می‌کنند و چرا؟ این‌ها مسائلی است که باید برنامه‌ریزی دقیقی در این زمینه صورت بگیرد و در قانون میزان هزینه کرد تبلیغاتی کاندیداها در تمامی سطوح مشخص شود تا هر کس هزینه اضافی می‌کند پاسخگو باشد.

وی تأکید کرد: انتخاب افراد براساس پول بیشتر و قدرت بالاتر بر خلاف مصالح نظام و انقلاب است و باید افرادی که واقعا توانایی و لیاقت دارند در این عرصه ثبت نام کرده و برای مردم خدمتگذار و نماینده اصلحی باشند.

در مسئله انتخابات مجلس بنده نه کسی را تأیید و نه کسی را رد می کنم

هر کس ادعا کند که بنده او را تأیید می‌کنم به هیچ وجه مورد تأیید بنده نیست و اجازه انتصاب هیچ فردی را به خود نخواهم داد

 نماینده ولی فقیه در استان در پایان سخنان خود با بیان این نکته که مراجعاتی از سوی افراد مختلف برای کسب تکلیف در ثبت نام انتخابات مجلس به وی صورت می‌پذیرد گفت: بنده در توصیه خود به افرادی که در جهت کسب تکلیف برای ثبت نام نمایندگی مجلس مراجعه می‌کنند می‌گویم که اگر در خود لیاقت و توانایی و قدرت کافی دارند اقدام به ثبت نام بکنند و این نکته نیز مد نظر همه افراد و کاندیداها و عموم مردم شریف باشد که ما بعنوان نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها اجازه تأیید، حمایت و یا رد افرادی را که در انتخابات شرکت می‌کنند را نداریم اما هر کس نظر خاص خود را براساس معیارهای شخصی مد نظر دارد و انتخاب خواهد کرد.

 وی در ادامه با بیان این موضوع که بنده نه کسی را تأیید می‌کنم و نه رد، تأکید کرد: هر کسی که بگوید بنده بعنوان نماینده ولی فقیه در استان از وی حمایت کرده و تأییدش می‌کنم به هیچ وجه مورد تأیید بنده نیست و بنده با قاطعیت این موضوع را تکذیب کرده و اجازه انتصاب هیچ فردی را به خود نخواهم داد و امیدوارم با بررسی دقیق صلاحیت‌ها توسط شورای محترم نگهبان و با انتخاب اصلح‌ترین افراد توسط مردم، مجلسی قوی و عالی که عصاره فضائل ملت باشند را شاهد باشیم.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: جمعه ٨ آذر ١٣٩٨
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.