نسخه چاپيدر گفت‌وگو با فارس عنوان شد

آذربایجان غربی نیازمند 10 هزار روحانی

مدیرکل حوزه‌های علمیه آذربایجان غربی گفت: این استان حداقل به 10 هزار روحانی مجرب نیازمند است.

 

به گزارش صبغه به نقل از خبرگزاری فارس از ارومیه، حوزه‌های علمیه به عنوان برپاکننده‌ پرچم اسلام در حال فعالیت هستند، به طوری که اصولا باید از این ظرفیت عظیم برای مقابله با انحطاط اخلاقی و غنی‌سازی فرهنگی استفاده شود. آذربایجان غربی با سه کشور جمهوری آذربایجان، ترکیه و عراق هم‌مرز است، بنابراین روحانیون باید صیانت از مرزهای فرهنگی و عقیدتی کشورمان را عهده‌دار شوند، همچنین باید مقابل تفکرات و سبک زندگی وارداتی ایستادگی کنند. بنابراین حوزه‌های علمیه باید برای نهادینه‌سازی فرهنگ ایرانی اسلامی نقش پررنگی ایفا نمایند. 

خبرنگار فارس در آذربایجان غربی، مصاحبه‌ای با مدیرکل حوزه‌های علمیه استان حجت‌الاسلام محمدجواد قهرمانی ترتیب داده است، که در ذیل این مطلب مشروح گفت‌وگو با وی را می‌خوانید:

فارس: آیا روحانیون فعلی تکافوی نیاز آذربایجان غربی را می‌کنند؟

این استان 5 هزار مدرسه، 3 هزار مسجد، 2 هزار حسینیه، شهرک صنعتی، کارخانه، باشگاه، استخر، دانشگاه و ... دارد، بنابراین باید حداقل 10 هزار روحانی داشته باشیم، ولی تنها یک هزار روحانی در استان داریم. هیئت‌های ورزشی، اکیپ‌ اقتصادی و سیاسی بدون روحانی به کشورهای دیگر اعزام می‌شوند، همان‌قدر که حضور نیروی امنیتی و پزشک در وسایط نقلیه هوایی، دریایی و زمینی لازم است، باید روحانی هم بین چنین گروه‌هایی حضور یابد.

فارس: آیا امکانات حوزه علمیه آذربایجان غربی برای تربیت روحانیون توانمند کافی است؟

در صورت وجود بسترهای لازم می‌توان با تربیت روحانیون عالم و خوش‌‌رو جهان را از اخلاق اسلامی پر کرد، پس خبرنگاران بررسی کنند، امروز در استان به حوزه‌های علمیه چقدر پرداخت می‌شود، چه میزان اعتبار در اختیار آنها قرار می‌دهند. مبلغان دینی علم کافی برای تربیت جوان سالم، مبتکر و فهیم دارند، ولی مسئولان امکانات و فضای فیزیکی در اختیار آنها نمی‌گذارند، حوزه علمیه استان آن قدر توانمند نیست تا نیاز جامعه را پاسخگو باشد، همچنین تعداد طلاب ما تکافوی جامعه را نمی‌کند.

فارس: پیرامون پروژه‌های عمرانی حوزه‌های علمیه آذربایجان غربی توضیح بفرمایید.

اعتبار عمرانی ناچیزی توسط استانداری به این مجموعه‌ها تخصیص یافته، که مقابل 12 پروژه فعال استان ناکافی بوده و قابل توجه نیست به طوری که قرار است 500 میلیون تومان در اختیار حوزه‌های استان قرار دهند، حال آنکه 20 میلیارد تومان اعتبار نیاز است. پروژه امام خامنه‌ای ارومیه بیش از 3 میلیارد تومان همچنین مدرسه امام خمینی(ره) خوی 5 میلیارد تومان، استادسرای ماکو، حوزه علمیه امام رضا (ع) و استادسرای میاندوآب، استادسرای ارومیه، نقده و شاهین‌دژ برای تکمیل، اعتبار لازم دارند. به نظر می‌رسد در صورت بی‌مهری مسئولان پروژه‌های مذکور 100 سال دیگر برای افتتاح آماده شود، که آن روز ما نیستیم و دیگران از طرح‌های عمرانی بهره‌برداری خواهند کرد. استاندار آذربایجان غربی و معاونان وی در کارنامه خود سوابق درخشان از حمایت موسسات دینی دارند، پس انتظار مساعدت وجود دارد، تا حوزه‌ها بیش از این در فشار و تنگنا نباشند زیرا حتی برای تغذیه طلبه‌ها مشکل داریم.

فارس: حوزه‌های علمیه آذربایجان غربی از چه ظرفیت علمی برخوردار هستند؟

تا وقتی مکان، کلاس درس، سیستم سرمایشی و گرمایشی وجود ندارد، نمی‌توان برای امور نرم‌افزاری و آموزش اندیشید، ولی با وجود فضای محدود و امکانات کم، 100 استاد در رشته‌های مختلف با حکم تدریس از حوزه علمیه قم فعالیت می‌کنند. همچنین در استان تا سطح تحصیلی پایه 10 ظرفیت ایجاد کرده‌ایم و برای نخستین بار در کشور حوزه علمیه آذربایجان غربی المپیاد علمی طراحی و اجرا کرد، که مورد تائید اساتید حوزه علمیه قم قرار گرفت و از آن الگوبرداری شد. استان در اعزام مبلغ، مطالعات شهید مطهری، برنامه‌های تهذیبی، اخلاقی و اردوی علمی مقام اول را دارد یعنی آذربایجان غربی تنها استان است، که طلاب همه حوزه‌های آن سالانه یکپارچه و هماهنگ در کلاس‌های مراجع معظم تقلید شرکت می‌کنند. در حال حاضر با آموزش و پرورش برای راه‌اندازی مدارس امین قرارداد منعقد شده است، به طوری که در 34 مدرسه طلبه‌ها حضور فعال دارند و امیدواریم تعداد آنها به 200 مدرسه افزایش یابد، ولی انجام این امور در گرو تامین اعتبار است.

فارس: در گزینش طلاب استان کدام معیارها باید لحاظ شود؟

باید حوزه‌های علمیه از نظر امکانات و دسترسی به اساتید برجسته به قدری تقویت شود، که روحانیون به معنای واقعی فرزانه و دانشمند شده، از نظر سجایای اخلاقی و ارزش‌های معنوی در مرتبه بالایی قرار گیرند. باید در گزینش و پذیرش طلبه‌های جوان به قدری نظارت و دقت زیاد باشد، که انسا‌ن‌هایی خوش‌رو با فن بیان بالا و خوش‌قلب به این مراکز راه یافته و بعد از تحصیل به شکل سازنده‌ای با مردم ارتباط فکری برقرار کنند.

فارس: آیا روحانیون در افکار عمومی جامعه تاثیرگذار هستند؟

جوانان با خدا و پیامبر او عناد ندارند، بلکه تکالیف دینی خود را نمی‌دانند، زیرا به دلیل کمبود روحانی توانمند توجیه نشد‌ه‌اند، به عنوان مثال با وظیفه خود درباره حجاب آشنا نشده و ثمرات، دلایل ضرورت و برکات رعایت آن را نمی‌دانند.

فارس: جهان اسلام از حوزه‌های علمیه ایران اسلامی چه انتظاری دارد؟

کشورهای مختلف از جمله قزاقستان، ازبکستان، شرق آسیا، روسیه و حتی اروپا برای شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی انتظار اعزام مبلغ دارند، ولی متاسفانه روحانی مسلط به زبان‌های زنده دنیا نداریم، یا اینکه بسیار کم هستند. گرجستان 500 هزار شیعه دارد، ولی مبلغ برای اعزام نداریم، به طوری که یک بار به روستایی در این کشور رفتم، اهالی آنجا با تاسف می‌گفتند، تاکنون با روحانی همنشین نشده‌‌اند و برای نخستین بار من را به عنوان طلبه می‌بینند! در حالی که من حتی فرصت رفتن به مسجد اعظم ارومیه را ندارم، چگونه می‌توانم به این کشور و آن کشور سفر کنم. باید تسهیلات لازم برای تربیت چنین روحانیونی را در اختیار حوزه قرار داد، تا حداقل نیاز مردم خودمان و کشورهای همسایه ترکیه و نخجوان را پاسخگو باشیم، زیرا جهان تشنه معارف اسلام بوده و سینه طلبه‌ها سرشار از علوم دینی است. در سایه جمهوری اسلامی با تامین بسترهای مورد نیاز برای پرورش طلاب، می‌توانیم پاسخگوی نیازهای تربیتی، عقیدتی و فکری جامعه خود باشیم، در مرحله دیگر جامعه بین‌الملل را از چشمه جوشان معارف سیراب کنیم.

فارس: آیا حوزه‌های علمیه توانایی تربیت روحانیون با شهرت جهانی را دارند؟

در صورت توجه به حوزه‌های علمیه می‌توان صدها روحانی بصیر، عالم و فاضل مانند رهبری تربیت کرد و رهبران جهان را پرورش داد و به اقصی نقاط دنیا فرستاد، تا ملت‌ها با اسلام آشنا شده و به آن خوشبین شوند. کلام آخر ... تربیت روحانی حاذق و توانمند در عرصه ملی و بین‌المللی ملزومات دارد، که در استان ما طبق اذعان مدیرکل حوزه‌های علمیه آذربایجان غربی بسترها فراهم نیست، حال آنکه منابع مالی، فضای آموزشی، ابزارهای تعلیم و تربیت طبق نیاز روز باید فراهم شود. انتظار می‌رود دولتمردان برای رفع مشکلات و کمبودهای حوزه‌های علمیه اقدامات تاثیرگذاری انجام دهند، چه‌بسا با تربیت روحانیون هوشیار و فرهیخته دستورات دینی اعم از سیاسی، اقتصادی و فرهنگی عملیاتی شود.

 

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: چهارشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٣
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.