نسخه چاپيخطبه های نمازجمعه ارومیه - 93/04/27

 

بسم الله الرحمن الرحیم
27/4/93
خطبه اول:
سلام علیکم و رحمة اللّه
بسم اللّه الرحمن الرحیم، الحمد و الثنا لله رب العالمین، بارئ الخلائق اَجمعین، باعث الانبیاء و المرسلین، ثم الصلاة و السلام علی سیدنا و حبیب اله العالمین، العبد المؤید، و الرسول المصدد المصطفی الامجد الذی سمی فی سماء با احمد و فی الارضین بابی القاسم المصطفی محمد و علی آله الطیبین الطاهرین، سیما بقیة اللّه فی الارضین، و اللعن الدائم علی اعدائهم اجمعین، من الآن الی قیام یوم الدین، اوصیکم عباد الله، و نفسی بتقوی اللّه، و اتّباع اوامره.
خودم و شما را در این ایام، مخصوصا در ماه مبارک رمضان که ماه تقوی و پرهیزگاری است، به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم. از درگاه خداوند متعال عاجزانه می خواهیم که در این ماه و ماه های دیگر حریم خداوند را رعایت کنیم. به واجبات الهی عمل کنیم. از محرمات الهی پرهیز کنیم.
این ایام منتصب به امام علی (ع) و ایام شهادت امیرالمومنین (ع) را به ساحت مقدس امام زمان (عج) تسلیت می گوئیم و امیدواریم خداوند متعال ما را در دنیا و آخرت با حضرت علی (ع) و اولاد علی (ع) محشور بگرداند.
در خطبه اول دو مطلب را خدمت شما عرض می کنم. اولین مطلب عبارت است ازینکه امشب از همان شب هایی است که احتمال می رود شب قدر باشد. شب های قدر در این ماه بسیار مهم و با اهمیت است. از شب هایی است که خداوند تعالی در قرآن می فرماید:
لیلة القدر خیر من الف شهر.
شب قدر از هزار شب بالاتر و پر فضیلت تر است. بنابراین انسان می تواند در این شب ها راه هزار ماه را در یک شب طی کند. هزار ماه حدود هشتاد و خرده ای سال است. خداوند می فرمایند: شب قدر از هشتاد سال بالاتر و افضل تر است، بنابراین انسان می تواند راه صد ساله را در یک شب طی کند. و از آن جهت به ما سفارش کرده اند که احتمال اجابت دعا از خداوند تعالی، این سه خواسته را طلب کنید.
اللهم حج بیتک الحرام و لیلة القدر و قتل فی سبیلک فوقفنا لنا.
خدا حج و زیارت خانه ات، درک شب قدر و در راه تو به شهادت رسیدن و غرق در خون شدن را به ما نصیب بگردان. باید از خدای تعالی بخواهیم که ان شاء الله توفیق عنایت کند که در این شب ها خود را به درگاه رحمت خداوند برسانیم. خدا را شکر در کشور ما در شب های قدر ملیون ها نفر دست های نیاز خود را به سوی درگاه رحمت خداوند متعال دراز می کنند. صدای "بک یا الله" به ملکوت اعلاء می رسد. یقینا این صداها رحمت و برکت خدای متعال را نازل می کند. نباید غفلت کنیم. ان شاء الله از فضائل این شب ها استفاده کنیم. خواهران و برادران من، مهمترین مسئله این است که ما در این شب ها طوری به درگاه الهی برویم که خداوند متعال ما را مورد لطف و بخشش خود قرار دهد و عفو کند.
هفته گذشته به محضر شما عرض کردم، از پیامبر بزرگوار اسلام روایت شده است:
ان الاشقی ....
کسی بدبخت و بیچاره است که در این ماه و مخصوصا در این شب ها نتواند خود را جز کسانیکه مورد بخشش قرار می گیرند، قرار دهد. در این شب ها خود را به درگاه رحمت خداوند برسانیم. خدای تعالی در قرآن و در سوره ی مبارکه زمر فرموده:
قل یا عبادی الذین اصرفوا ....
پیغمبر به بندگان من بگو کسانیکه معصیت کردند و به خودشان ظلم کردند.
لا تقنطوا من رحمة الله ....
از رحمت خدا نا امید نشوید.
ان الله یغفر الذنوب جمیعا ....
خداوند تمامی گناهان را می بخشد و مورد عطف قرار می دهد.
انه هو الغفور الرحیم.
خداوند بخشنده و مهربان است.
اما شرطی دارد، شرطش این است که: انی ....
به سوی خدا بازگردید و تسلیم خدا شوید، قبل از آنکه عذاب خدا به شما برسد. زمانیکه عذاب الهی به شما رسید، هیچ کس نمی تواند به شما کمک کند. به درگاه خداوند توبه کنید. در این شب ها خود را به درگاه رحمت خدا برسانیم، از خداوند مغفرت  رحمت بخواهیم، و در ماه مهمانی خود، خودت دعوت کرده ای، خودت نیز وعده داده ای، و ما نیز به درگاه تو آمده ایم.
زن و مرد، کوچک و بزرگ، نباشد که این شب ها را در خواب غفلت بگذراند. نام این شب ها احیا است. شب احیا یعنی انسان باید این شب را شب زنده داری کند. و یک شبی نیز وجود دارد شب اماته است. انسان می خوابد و شب خود را می کشد. و یک بار احیا می کند، شب زنده داری می کند و بیدار می ماند. و تا صبح نام مقدس خداوند متعال بر زبانش جاری می شود. امیدواریم صدای نجواهای ما در این شب ها با نجواها و ناله های فرزند پاک فاطمه زهرا (س)، حضرت ولی عصر (عج) درآمیزد و ان شاء الله دعاهای ما نیز به احترام به دعاها و ذکر های آن حضرت ان شاء الله تعالی قبول درگاه الهی واقع گردد.
مطلب دوم راجع به امیر مومنان (ع) است. فرصت بسیار اندک است و من نیز شایستگی و توانایی ندارم طوریکه لایق و شایسته حضرت است که به محضر امیرالمومنین (ع) عرض ادب کنم. اصلا ما از توصیف واقعه ذات مقدس امیر مومنین (ع) عاجز هستیم. من فقط یک نکته شمه ای از علی (ع) محضر شما عرض می کنم تا به ساحت مقدس امیر مومنین عرض ادبی شود و ان شاء الله به این وسیله بتوانیم رحمت خداوند متعال را به سوی خود و مصلی و نمازمان ان شاء الله جلب کنیم. از جمله خصوصیات بارز امیرالمومنین (ع) که در سرتاسر نهج البلاغه انسان آن را احساس می کند عبارت است ازینکه امیر مومنین (ع) دارای زهد عجیبی بودند. امیر مومنین (ع) اصلا و ابدا فریفته دنیا نشدند. حضرت می فرماید:
ان دنیاکم عندی ...
ارزش دنیای شما در نزد من علی، از برگی که در دهان ملخ در حال جویدن است نیز کمتر است. علی کجا و نعمت های فانی و لذات فنا شونده، اینها کجا!
یعنی علی فریفته دنیا نمی شود. مرحوم سید رضی در نامه چهل و پنج نهج البلاغه، این جریان و این سخنان را ذکر کرده اند که یکی از اصحاب حضرت به نام عثمان بن حنیف انصاری شخصی با عظمت بودند که حضرت علی (ع) او را فرماندار و حاکم بصره قرار داده بودند. همان شخصی بود که در غائله بصره زمانیکه ناکسین به بصره حمله کردند و بسیاری از افراد او را به قتل رساندند، خود او را مورد اذیت و آزار قرار دادند، طوریکه موهای صورت او را کندند و او را از شهر بیرون کردند. به گوش امیرالمومنین رسید که در مهمانی شرکت کرده بود که این مهمانی بسیار تشریفاتی بود. حضرت نامه ای به این مضمون به او نوشتند:
یا بن حنیف فقد بلغنی ان رجل ...
به من خبر رسیده که یکی از جوانان بصره تو را به مهمانی دعوت کرده و تو نیز با اشتیاق در این مهمانی شرکت کرده ای. غذاهای مختلف و رنگارنگ و خوشایند در ظروف مختلف پی در پی به سوی تو می آوردند و از تو پذیرائی می کردند.
ما ذن بن حنیف .....
به هیچ عنوان گمان نمی کردم تو که فرماندار علی هستی، دعوت به این مهمانی را بپذیری. همان مهمانی که اغنیاء و بی نیازان به آن دعوتند ولی از فقیران و نیازمندان دعوت نکرده اند. انسان های غنی را دعوت کرده اند و تو با اشتیاق و سرعت در آن شرکت کرده ای و با غذاهای مختلف و رنگارنگ از تو پذیرائی شده است. حضرت او را بقدری تقبیح و ذم می کند (ادامه اش عجیب و بسیار مفصل است که من بعضی از قسمت هایش را به محضر شما عرض می کنم.) حضرت می فرمایند:
یا ابن حنیف هر ماموم یک امامی دارد که ماموم به آن امام اقتدا می کند و از نور علم او استفاده می کند. امام تو، من علی هستم. آیا من اینگونه عمل می کنم که تو نیز آنگونه رفتار می کنی؟ تو باید بمن علی اقتدا کنی.
علی و ان امامکم ...
حضرت می فرماید: آگاه باشید که امام و رهبر شما در دنیا فقط به دو دست لباس کهنه اکتفا کرده است. و از عذاها نیز به دو قرص نان. دو عدد نان فقط از دنیا دو دست لباس و دو عدد نان استفاده می کرده است. اما من علی انسان منصفی هستم. می دانم که شما نمی توانید عین من باشید. مانند من نمی توانید درست عمل کنید. با ترس از خدا و تلاش، با عفت و محکم در راه خدا استقامت کردن، به من علی کمک کنید، و مرا یاری دهید. امام تو من هستم. آیا من از غذاهای رنگارنگ استفاده می کنم که تو در آن مجلس شرکت کردی؟ حضرت او را مورد توبیخ و مذمت قرار می دهد. و دنیا را خطاب می کنند و می فرمایند: دنیا از من دور باش. به خداوند سوگند که من به خاطر تو خوار و ذلیل نمی شوم تا تو مرا ذلیل کنی. من در برابر تو رام و تسلیم نمی شوم، تا هر کجا که خواستی مرا بکشانی، مرا بازی بدهی. بعضی از انسان ها را مقام و پست و لذت های دنیوی آنها را به هر سو می کشاند. حضرت می فرمایند: سوگند به خدا من در مقابل تو، دنیا تسلیم نخواهم شد که هر سو که خواستی مرا بکشانی و بازی دهی. حضرت قسم می خورند به خدا قسم، سوگند به خدا به نفس خود آنقدر ریاضت و سختی می دهم، آنقدر تحت فشار قرار می دهم تا آماده شود برای موقعی که یک تکه نان بدست آوردم خوشحال شود و به آن کفایت کند و قانع می شود به جای خورت فقط از نمک استفاده کند. نمک برای من خورشت شود و غذایم فقط نان باشد. آنقدر به نفس خود ریاضت می دهم. حضرت با استفاده از کلمات عجیب و شگفت آور در این مورد می فرماید: آیا این حیوانات را که به چراگاه می برند، از علف ها و آب استفاده می کنند و استراحت می کنند، یا آن حیواناتی که در طویله به آنها علوفه می دهند و آن را می خورند و بعد استراحت می کنند، چشم علی روشن. بعد از سال ها جهاد در راه خدا، به حیوانات اقتدا می کند، از آنها تبعیت می کند، طوریکه آنها علوفه می خورند و استراحت می کنند، علی ابن ابی طالب هم از غذا بخورد و استراحت کند. چشم علی روشن! مگر علی اینگونه عمل می کند؟ حضرت توضیح می دهند: این کار تو کار جیوانات است، همان ها که می خورند و می آشامند و استراحت می کنند. خوشا بحال افرادی که واجبات خدای تعالی را به جا می آورند و با قدرت در مقابل مشکلات ایستادگی می کنند و شب ها نمی خوابند و به عبادت مشغول می شوند. زمانیکه بی خوابی آنها را تحت فشار قرار داد و نتوانستند دوام بیاورند، زمین را برای خود فرش قرار می دهند، دست هایشان نیز برای آنها متکا می شود. عده ای نیز، ترس قیامت چشم های آنها را بیدار نگه می دارد. پهلوهایشان از بستر خالی شده. زبانشان فقط در حال ذکر گفتن است، از یاد خدا غافل نمی شود. شب تا سحر مشغول عبادت می شود. ذکر لا اله الا الله، ورد زبان آنهاست. گناه آنها به وسیله ذکر پراکنده می شود. آنها حذب خدا هستند. آنها هستند که رستگار می شوند. حضرت حذب خدا را معرفی می کند: آنهائی که شب ذکر "یا رب یا رب" آنها به عرش می رسد، حذب خدا هستند. امیر مومنین از جمله این افراد هستند.
احنف بن قیس روایت می کند: روزی من برای صرف نهار مهمان معاویه ابن صفیان شدم. آنقدر غذاهای رنگارنگ و ترش و شیرین و غذایی که برای من ناشناس بود آوردند. پرسیدم یا امیرالمومنین (معاویه) این غذا چیست؟ معویه پاسخ داد: این روده اردک است. با مغز گوسفند آنها را پر کرده اند و در روغن پسته آنها را سرخ کرده اند. و رویش شکر نیشکر ریختند و آماده اش کردند. احنف بن قیس می گوید: زمانیکه این صحنه را دیدم های های گریه کردم. معاویه گفت چرا گریه می کنی؟ گفتم ای معاویه، یاد علی ابن ابی طالب افتادم. یک روز در محضر ایشان بودم، موقع افطار، حضرت مرا مهمان کردند و من نیز پذیرفتم. زمانیکه طعام آوردند، یک کیسه نیز برای امیرالمومنین علی (ع) آوردند. دیدم این کیسه مهر و موم شده است و مهر خلافت بر روی آن زده اند. سوال کردم: یا امیرالمومنین این چیست؟ گمان کردم شاید طلا و جواهر باشد. حضرت فرمود: آرد جو! این نیز غذا و طعام من است. عرض کردم: آقا می ترسید دیگری از آن استفاده کند که اینگونه مهر و موم کرده اید؟ حضرت فرمود: بخاطر این مهر و موم کرده ام و بسته ام که می ترسم حسن و حسین به آن مقداری زیتون یا روغن بیافزایند. مهر و موم کرده ام تا دستشان به آن نرسد و زمانیکه بسته را باز کردند، من بفهمم. گفتم مگر حرام است که مقداری روغن به آن بیافزایند؟ حضرت فرمود: نه حرام نیست. ولی خدای متعال از رهبران و امامان عهد گرفته که خودشان مانند طبقه ضعیف و فقیر حامعه زندگی کنند تا فقر به فقرا فشار نیاورد. شخصیت با عظمتی چون علی (ع) برای همه ما عبرت و درس است. رهبر جامعه و امام مسلمین اینگونه زندگی کند! امیرالمومنین (ع) چنین شخصیتی بودند. اما عدالت امیرالمومنین را نتوانستند تحمل کنند و تصمیم گرفتند امیرالمومنین (ع) را به قتل برسانند. در این ساعات امیرالمومنین (ع) در کوفه در بستر شهادت قرار دارند. راوی نقل می کند: به منزل حضرت علی (ع) آمدیم. اصحاب گرداگرد ایشان را فرا گرفتند و با صدای بلند (های های) گریه و شیون و زاری می کنند. فرستاده ای را سراغ جراح فرستادند تا بیاید و زخم مقدس امیرالمومنین (ع) را معالجه کند. جراح آمد و دستور ذبح گوسفند را صادر کرد و از شش گوسفند یک رگ سفید برداشت و در داخل زخم امیرالمومنین (ع) قرار داد. همه حضار مات و مبهوت ماندند تا این جراح چگونه می تواند این زخم را تشخیص بدهد. مقداری صبر کرد و بعد این رگ را از زخم حضرت بیرون آورد. همه مشاهده کردند که رگ سفید کاملا تغییر رنگ داده و سیاه شده است. زهر و سم کاملا در آن اثر کرده است. پرسیدند که حال امیرالمومنین (ع) چگونه است؟ جراح نتوانست سخن بگوید. لکنت زبان گرفت. همه احساس کردند که امام علی (ع) از دنیا رفتنی هستند.
عاجزانه از خداوند تبارک و تعالی خواستاریم در دنیا و آخرت ما را با امیرالمومنین (ع) محشور بگرداند و در این شب ها شفاعت و دعای آن بزرگوار را شامل حال ما بگرداند.
بسم الله الرحمن الرحیم، الحمد لالله رب العالمین، و صلی الله علی سیدنا محمد، و علی آله طیبین و الطاهرین، سیما بقیة الله فی الارضین، اوصیکم عباد الله، به تفوه الله، و تباع اوامره.
خودم و شما عزیزان را به رعایت تقوای الهی دعوت می کنم.
بسم الله الرحمن الرحیم
قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ
اللَّهُ الصَّمَدُ
لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ
وَلَمْ يَكُن لَهُ كُفُواً أَحَدٌ
بسم الله الرحمن الرحیم
خطبه دوم:
بسم اللّه الرحمن الرحیم، الحمد و الثنا لله رب العالمین، بارئ الخلائق اَجمعین، باعث الانبیاء و المرسلین، ثم الصلاة و السلام علی سیدنا و حبیب اله العالمین، العبد المؤید، و الرسول المصدد المصطفی الامجد الذی سمی فی سماء با احمد و فی الارضین بابی القاسم المصطفی محمد و علی آله الطیبین الطاهرین، سیما بقیة اللّه فی الارضین، و اللعن الدائم علی اعدائهم اجمعین، من الآن الی قیام یوم الدین، اللهم و صل علی علی امیر المومنین، وصی رسول رب العالمین، آیتک الکبری و النباء العظیم، و صل علی الصدیقة الطاهرة فاطمه، سیدة نساء العالمین، و صل علی سبتی الرحمه و امامی الهدی، الحسن و الحسین، سیدی الشباب اهل الجنه، و صل علی ائمة المسلمین، علی ابن الحسین و محمد ابن علی و جعفر ابن محمد و موسی ابن جعفر و علی ابن موسی و محمد ابن علی و علی ابن محمد و الحسن ابن علی و الخلف الحجة القائم المنتظر المهدی، حججک علی عبادک و امنائک فی بلادک، اللهم و صل علی ولی امرک المؤمّل و العدل المنتظر، و حفه به ملائکتک المقربین و ایده بروحِ القدس یا رب العالمین، اللهم هؤلاء ائمتنا و قادتنا بهم نتولی و من اعدائهم نتبرء الی یوم القیامه، اللهم اجعل محیانا محیاهم و مماتنا مماتهم، بحقهم و برحمتک یا ارحم الراحمین، اوصیکم عباد الله، و نفسی بتقوی اللّه، و اتّباع اوامره.
خودم و شما عزیزان را به تقوای الهی و اطاعت از دستورات پروردگار متعال و حفظ حریم ها و اوامر و فرمایشات باری تعالی دعوت می کنم. عاجزانه از درگاه خدای تعالی خواستاریم در این ساعات و روزهای عزیز تمامی زنان و مردان مومن از حمله متوقیان و آنهائیکه در قید حیات هستند، همه مان را مورد مغفرت و رحمت خود قرار دهد ان شاء الله.
در خطبه دوم نیز چند مسئله وجود دارد. مسئله اول عبارت ازینکه رژیم غاصب صهیونیستی در این روزها حملات شدیدتری را به مردم مسلمان فلسطین آغاز کرده و مسلمانان را بمباران و صغیر و کبیر و زن و مرد را به خاک و خون کشیده است و به هیچ کس رحم نمی کنند. این ددمنشی زمان های گذشته در وحود و ذات اسرائیلی ها و رژیم غاصب صهیونیستی قرار داشت و از اول آنها اینگونه بوده اند. و در راس آنها نیز آمریکا و متحدان آمریکا از آنها دفاع می کنند و با اجازه آنها مردم مسلمان بی دفاع را قتل عام می کند و از بین می برد. در حالیکه آنها خود حمله را آغاز کرده اند و مسلمانان را به قتل می رسانند و می کشند، رئیس جمهور آمریکا گفت که آنها حق دفاع از خود دارند. برای همه ما وظیفه است که نفرت و انزجار خود را از رژیم غاصب را مخصوصا در روز قدس اعلام کنیم. امام امت آخرین جمعه ماه رمضان را روز قدس نام گذاری کردند و بر همه ما وظیفه است که در راهپیمائی حداقل علیه آنها داد و فریاد کنیم. از پیامبر بزرگوار اسلام روایت است:
کل کم راء و کل کم مسئول.
همه ما مسئولیم. نمی توانیم بگوئیم آنجا مسلمانان را قتل عام می کنند بمن ربطی ندارد و من باید تلاش کنم مشکل خودم را حل کنم.
من اصحب لا ....
امام صادق (ع) از پیامبر بزرگوار اسلام نقل کرده اند: هرکس شب را به صبح برساند، اما به امر و مشکلات مسلمانان رسیدگی نکند، فلیس منهم، این شخص از مسلمانان نیست.
در دنیا هر کجا یک مسلمان وجود دارد، در فلسطین، غزه مسلمانان را به قتل می رسانند، از خود عکس العمل بروز نمی دهد. این شخص اصلا مسلمان نیست.
و من سمع رجل ....
در این مضمون است که: هرکس بشنود که یک مسلمان می گوید ای جماعت به کمک من بیائید، امام اجابت نکند، این فرد از مسلمانان نیست. بنابراین وظیفه همه ماست. این مسئله صحیح نیست که چند سال پیش عده ای می گفتند مشکلات ایران بما مربوط است، مشکلات فلسطین و اینکه مردم فلسطین را به قتل می رسانند، چه ارتباطی بما دارد؟ ما مشکلات اقتصادی خود را حل کنیم. این خلاف صریح قرآن کریم است که می فرماید:
ما لکم لا تقاتلون .....
خدا می فرماید: چرا در راه خدا جنگ نمی کنید؟ در راه مستضعفان، راه خانم ها و آقایان و کودکان، و افرادی که با داد و بیداد استمداد می طلبند و از خدا می خواهند، خدایا ما را ازین شهری که اهل آن ظالم است رهایی بخش. خدا می فرماید: چرا در راه آنها جنگ نمی کنید؟ خدا می فرماید: مستضعف، زن و مرد و بچه، نمی گویند صرفا فقط مسلمان، حتی اگر غیر مسلمان نیز مورد ظلم قرار بگیرد، بر مسلمانان وظیفه است که به آنها کمک کند و بر همه ما از جمله آقا، خانم، کوچک و بزرگ وظیفه است که در راهپیمائی شرکت کنیم. خدا می داند که انسان در روز قیامت نمی تواند پاسخ دهد در حالیکه آنجا مسلمانان را به قتل می رسانند. ما حتی یک داد وفریاد نیز نکردیم و در راهپیمائی شرکت نکردیم.
و مسئله دیگر که قابل تامل و قابل دقت است بسیار خلاصه عرض می کنم و فقط اشاره می کنم، در این زمانه دشمنان در هر کجا علیه مسلمانان آستین بالا زده اند و کمربند خود را محکم کرده اند، در افغانستان، سوریه مسلمانان را قتل عام می کنند، سر مسلمانان را می برند و به عنوان توپ فوتبال مورد بازی قرار می دهند. کودکان معصوم را به قتل می رسانند همانگونه که در کربلا یک کودک شیرخوار را با تیر به قتل رساندند. این یک نماد شده است برای آنها ستمگر بودن یزید و یزیدیان، آنها (رژیم صهیونیستی) روی یزید و یزیدیان را سفید کرده اند. نه تنها یک طفل معصوم، بلکه هزاران طفل معصوم را تکه تکه می کنند. در میانمار حدود پنج هزار نفر را در آتش سوزاندند، در عراق و فلسطین نیز ستمگری می کنند. ما مسلمانان باید متحد شویم و دست به دست هم بدهیم. این موقع زمان تفرقه و جدایی نیست. به اسم دین با دین در حال جنگند. پرچم گروهک تکفیری لا اله الا الله است. اگر واقعا مسلمان هستی چرا یک گلوله به سمت اسرائیل پرتاب نمی کنی؟ در حالیکه مسلمانان را قتل عام می کنند! نه تنها مبارزه نمی کنی حتی محکوم نیز نمی کنی. معلوم است آنها (تکفیری) صهیونیست اند، وگرنه امکان نداشت به قتل مسلمانان حتی یک کلمه برای محکوم کردن اسرائیلی ها از زبنشان نیز خارج نشود. اما از سوی دیگر مسلمانان را به اسم مشرک به قتل می رسانند.
ما باید پشت سر رهبرمان متحد شویم و از رهبری تبعیت کنیم و آماده باش کامل، و اگر چنین نباشد چند برابر این بلاها سر ما می آید. با این نکته نیز عرضم را به اتمام می رسانم. خواهران و برادرانم، اکنون علیه ما مخصوصا با اسلحه هایی که استفاده می کنند و متاسفانه موثر واقع شده است سلاح و تهاجم فرهنگی است. انسان اگر به پشت بام منازل نظری بیافکند، پشت بام منازل مسلمانان پر از دی ماهواره است. در بین خانواده های ما رخنه و نفوذ کرده اند و شکل و ظاهر جوانان و نوع آرایش خانم ها و لباس هایشان را تغییر می دهند و بعضی ها نیز در خواب هستند. طرف مسلمان و نمازخوان است امام ماهواره در منزل دارد. زمانیکه گوشزد می شود بهانه می آورد من در جهت مثبت از ماهواره استفاده می کنم. طبق آمار پنج درصد فقط بصورت مثبت از ماهواره استفاده می کنند. نود و پنج درصد به مسائل مستهجن می پردازند. بنیاد خانواده ها را از هم می پاشند. عذرخواهی می کنم، خیانت زن به مرد و مرد به زن را به رسمیت شناختند، ازدواج ها کم کم از بین می رود. دختر و پسر باهم زندگی می کنند ولی ازدواج نمی کنند. ماهواره به اینها یاد می دهد که هیچ مانعی ندارد اگر نعوذبالله رابطه نامشروع داشته باشید. بیایید از خواب غفلت برخیزیم، آنها که حتی به کودک زنان و پسران مسلمانان رحم نمی کنند، فکر می کنید برنامه هایی که ماهواره با هزینه گزافی مثل پانزده میلیون دلار و شاید هم بیشتر برای اداره ی یک شبکه تهیه می کنند، دلشان برای ما می سوزد که برای ما فیلم و سریال پحش می کنند؟ پول های هنگفتی هزینه و خرج می کنند، گمان می کنید خیرخواه ما هستند؟ صهیونیست هایی که به مسلمانان حمله می کنند و حتی به کودکان نیز رحم نمی کنند و این همه شبکه ایجاد کرده اند، رابرت موردوخ موسس فارسی وان یک یهودی است، گمان می کنید برای ما دلسوزی می کند؟
ما نیز اجازه می دهیم زنان و فرزندانمان سریال های ماهواره را تماشا کنند، عجب سرگرمی است. زمانی انسان به خود می آید که چه بر سر فرزندش آمده است. در فلان منطقه فرزندش در پارتی مختلط شرکت کرده است. این سم مملکت است (ماهواره) باید مواظب باشیم تا سرمان کلاه نرود. در منزل ما نفوذ کرده اند. چرا مقام معظم رهبری ماهواره را حرام کرده اند؟ این وسیله ای است که اکثر ا غیر مشروع استفاده می شود ولا اگر بصورت مشروع استفاده شود مشکلی ندارد. این مسئله را به یاد داشته باشیم که به منازل ما نفوذ کرده اند. مواظب باشیم تا خدای نکرده یک زمان انسان متوجه می شود که جریان اسپانیا، اندولس بر سر ما آورده اند. مسلمانان را عیاش کردند و حمله کردند و سرزمینشان را غصب کردند. شخصی که فکر و خیالش شهوت است مگر می تواند در برابر دشمن ایستادگی کند؟ شخصی مانند شهید باکری که نیمه های شب صدای یارب یاربش به عرش اعلاء می رسید، چنین شخصی می تواند در برابر دشمن ایستادگی کند. باید مواظب باشیم تا کلاه سرمان نرود. ماه رمضان است، تصمیم بگیریم امروز این دیش ماهواره که وسیله شیطان است را کنار بگذاریم و خانواده ام را نجات دهم قبل از آنکه فرزندان و خودم هلاک شویم و از بین برویم. امیدواریم پروردگار تبارک و تعالی به همه ما حالت بیداری عنایت نماید.
دو جمله کوتاه نیز تذکر دارم که عبارتست از خواهران و برادرانم خواهشمندم که اتوموبیل هایشان را در نزدیکی مصلی پارک نفرمایند. مردم نمازگذار معذب می شوند جلوی درب منازل گرفته می شود. و از شورای محترم شهر نیز تقاضا دارم به فکر پارکینگ باشند. قضیه امروز و فردا نیست، به هر حال این مصلی که وجود دارد سالیان متوالی محل عبادت و نماز مردم خواهد بود، مردم آسوده باشند.
ان شاء الله خدای تعالی در این ماه عظیم رحمت و عنایت خود را شامل حال همه ی ما بگرداند.
پروردگارا به احترام و عظمت امیرالمومنین (ع) در ظهور امام زمان (عج) تعجیل بفرما. قلب شریف آن حضرت را از ما راضی بگردان و دعاهای آن حضرت را شامل حال ما بگردان.
در ولایت امیرالمومنین (ع) ما را ثابت قدم بفرما.
امام امت، شهدا و اموات ما را قرین رحمت قرار بده.
مقام معظم رهبری مملکت اسلامی را حفظ بفرما.
به بیماران زنان و مردان مومن مخصوصا مجروحین لباس عافیت بپوشان.
پروردگارا ما را از بخشودگان این ماه قرار بده.
بسم الله الرحمن الرحیم
قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ
اللَّهُ الصَّمَدُ
لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ
وَلَمْ يَكُن لَهُ كُفُواً أَحَدٌ

 

 

فایل صوتی خطبه ها:

جهت دریافت فایل: کلیک کنید

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل  فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1393/04/27
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.