نسخه چاپي

خطبه های نماز جمعه ارومیه - 95/08/21

 

                             

سم الله الرحمن الرحیم

 

 خطبه اول:

 


سَلامُ علیکم وَ رَحْمَةُ اللَّهِ
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرحیم، الْحَمْدُ وَ الثنا لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِين الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي خَلَقَ اللَّيْلَ وَ النَّهَارَ بِقُوَّتِهِ  وَ مَيَّزَ بَيْنَهُمَا بِقُدْرَتِهِ وَ جَعَلَ لِكُلِّ وَاحِدٍ مِنْهُمَا حَدّاً مَحْدُوداً ، وَ أَمَداً مَمْدُوداً يولِجُ اللَّيلَ فِي النَّهَارِ وَيولِجُ النَّهَارَ فِي اللَّيلِ وَ احْفَظْنَا مِنْ بَيْنِ أَيْدِينَا وَ مِنْ خَلْفِنَا وَ عَنْ أَيْمَانِنَا وَ عَنْ شَمَائِلِنَا وَ مِنْ جَمِيعِ نَوَاحِينَا، حِفْظاً عَاصِماً مِنْ مَعْصِيَتِكَ، هَادِياً إِلَى طَاعَتِكَ، مُسْتَعْمِلًإ لِمَحَبّتِكَ.صل الله علی نوره الساطع و ضیائه اللامعالْعَبْدِ الْمُؤَيَّدِصَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ علی آلِهِ الطیبین الطاهرین، سِيَّمَا بَقِيَّةُ اللَّهِ فِي الْأَرَضِينَ، وَ اللَّعْنَة الدَّائِمَة الأبدية عَلِيِّ أَعْدَائِهِمْ أَجْمَعِينَ، من الآن الی قِيَامِ يَوْمِ الدِّينِ، السَّلامُ عَلَى وَلِيِّ اللَّهِ وَ حَبِيبِهِ السَّلامُ عَلَى خَلِيلِ اللَّهِ وَ نَجِيبِهِ السَّلامُ عَلَى صَفِيِّ اللَّهِ وَ ابْنِ صَفِيِّهِ السَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ الْمَظْلُومِ الشَّهِيدِ اَلسَّلامُ علی اَسیرِ الْکُرُباتِ وَ قَتیلِ الْعَبَراتِ، اوصيکم عِبَادَ اللَّهِ وَ نَفْسِي بتقوي اللَّهِ وَ اتِّبَاع أَوَامِرِهِ

خودم و همه‌ی شما عزیزان را به رعایت تقوای الهی، عمل به دستورات الهی و پرهیز از محرمات دعوت می‌کنم. تنها راه نجات ما انسان‌ها عمل به دستورات الهی و پرهیز از محرمات است.
پروردگار تبارک و تعالی در قرآن کریم و اهل‌بیت عصمت و طهارت علیه‌السلام در روایات بیان کردند که وقتی یک انسان مؤمن و متقی و یک انسان کافر و معصیت‌کار از دنیا می‌رود، نوع مرگشان فرق می‌کند و این اعمال در عمل دنیا و نحوه زندگیشان و در انتقال دنیا به آخرت کاملاً مؤثر است.
خداوند تبارک و تعالی می‌فرماید: «آیا آنهایی که اهل معصیت و گناهکار هستند فکر می‌کنند اینها را مثل مؤمنین و کسانی که عمل صالح انجام می‌دهند، قرار می‌دهیم. زندگانی اینها در دنیا و آخرت برابر نمی‌شود و کافران خیلی بد حکم می‌کنند.» نحوه زندگی و از دنیا رفتن انسان مؤمن و متقی با انسان بدکار و معصیت‌کار برابر نمی‌شود. هر کس فکر کند بین خوب و بد فرقی ندارد این یک حکم بد است.
بر اساس روایات انسانی که اهل نماز، عبادت و اهل تهجد است این شخص راحت از دنیا می‌رود و به دنیای دیگر منتقل می‌شود. ولی کسی که اهل نماز، عبادت، تهجد و اهل عمل صالح نیست و به نماز اهمیت نمی‌دهد سخت از دنیا می‌رود به خاطر همین اهل‌بیت عصمت و طهارت علیه‌السلام سفارش کرده‌اند وقتی یک نفر در حال احتضار مرگ است و نمی‌تواند جان دهد این را به سمت جایی که نماز می‌خواند می‌برند و خداوند به احترام مصلای شخص که همیشه در این مکان نماز می‌خواند از دنیا می‌برد.
امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: «شخصی که از دنیا می‌رود و مرگ برایش سخت می‌شود باید ببرید جایی که نماز می‌خواند و خداوند زود شخص را راحت می‌کند و از دنیا می‌رود.» ابوسعید خدری راوی و صحابی پیامبر اکرم (ص) سه روز در حال جان دادن بود گفت مرا به‌جایی که نماز می‌خوانم ببرید ابوسعید خدری در جایی که نماز می‌خواند فوراً جان داد. به خاطر همین گفتند که مؤمنین در خانه خود مصلا داشته باشند و در یک جای ثابت نماز بخواند و اهل‌بیت عصمت و طهارت علیه‌السلام فرمودند که نمازهای مستحبی را در جاهای مختلف بخوانید و بگذارید در روز قیامت شهادت دهند.
روایت داریم که پیامبر بزرگوار اسلام هر جایی می‌رفت و استراحت می‌کرد دو رکعت نماز می‌خواند و می‌فرمودند که این مکان در روز قیامت شهادت خواهد داد که این شخص در این مکان نماز خواند، سجده و دعا کرد ولی در منزل اگر ما نماز جماعت نمی‌رویم حداقل جایی باشد که نماز را در آنجا بخواند و حداقل سجاده‌ای باشد که در عمر آخر به درد انسان بخورد تا سخت جان داد خداوند به خاطر مصلایش زود راحت ‌کند.
حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی رضوان‌الله تعالی که قبر ایشان در قم دفن شده است از اجلّه علمای شیعه بود در ورودی کتابخانه‌اش دفن شده و ضریح کوچک درست کرده‌اند در وصیت خودش گفته است مرا با سجاده‌ای که 70 سال نماز شب خواندم دفن کنید در حقیقت سجاده نوعی تقدس پیدا کرده است.
از پیامبر بزرگوار اسلام روایت است که امام صادق علیه‌السلام نقل می‌کند حضرت می‌فرماید: پیامبر بزرگوار اسلام به عیادت یکی از اصحاب خود رفت و شخص در حال جان دادن بود، پیامبر بزرگوار اسلام در بالین سر اصحاب خود به حضرت عزرائیل گفت: به اصحاب من رحم کن، این مؤمن بود. حضرت عزرائیل گفت: مژده باشد من به تمام مؤمن و هر کس ایمان داشته باشد رفیق و مهربانم و بعد حضرت عزرائیل فرمود: هر زمان بخواهیم انسان را قبض روح کنیم خانواده‌اش شروع به داد و بیداد و گریه می‌کنند، کنار می‌روم و می‌گویم چرا گریه و ضجه می‌کنید و قسم به خداوند زود جانش را نگرفتیم بلکه به اندازه‌ای که خداوند تبارک و تعالی مقدر کرده است آمده‌ایم که جانش را بگیریم. حضرت عزرائیل به پیامبر گفت: یا رسول‌الله ما که قبض روح می‌کنیم به اهل‌بیت شخص می‌گوییم بدانید ما هی برمی‌گردیم و مواظب باشید من برمی‌گردم. سپس حضرت عزرائیل گفت: کسی در روی زمین مغرب و مشرق روستا و شهرنشین نیست که من هر روز 5 بار به چهره‌شان نگاه می‌کنم بعد پیامبر فرمود: حضرت عزرائیل علیه‌السلام وقت نماز به چهره انسان‌ها نگاه می‌کند و اینکه 5 دفعه گفته شده است نماز بخوانیم و اینکه هر کس در وقت نمازش مراقب کند بهش معنویت تلقین می‌شود و شیطان را از انسان دور می‌کند. لذا خود نماز و همچنین وقت نماز در وجود انسان مؤثر است و زمانی که انسان می‌خواهد از دینا برود اگر می‌خواهد با آرامش دنیا را ترک کند بر اساس روایت نمازش را اول وقت بخواند در این حالت فرشتگان مرگ و حضرت عزرائیل با انسان به راحتی برخورد می‌کنند.
امیدواریم خداوند تبارک و تعالی به ما توفیق عنایت کند نمازهای خود را اول وقت بخوانیم.
 تقوای خانواده:
از جمله مسائلی که لازم است که خانواده‌های متقی و مؤمن و خصوصاً زن در خانواده رعایت کند؛ عبارت است از اینکه مرد و خانم و بزرگان باید در محیط خانواده نظم و نظام داشته باشند و به کارهای خانه اهمیت دهند و در بعضی خانواده‌ها است که طرف برای خودش اهمیت قائل می‌شود مرد فقط به کارش اهمیت می‌دهد، فرزندان و خانمش برایش اهمیتی ندارد. فرض کنید شخص از اساتید دانشگاه است بیاید در منزل فقط لب تاب را بگذارد و مقاله بنویسد و یکی هم تاجراست فقط به حساب و کتاب خود رسیدگی می‌کند؛ این زندگانی دینی نیست، انسان باید به فکر خانواده خود باشد. زن هم اینگونه است وقتی مرد به خانه می‌آید با موبایل خود در شبکه‌های اجتماعی مشغول است، تمیز کردن محیط خانه، شستن لباس، پخت غذا از جمله کارهایی است که زن در محیط خانه انجام می‌دهد، ولی متأسفانه زن به جای این کارها بیاید با موبایل در شبکه‌های اجتماعی مشغول باشد و وقتی گفته می‌شود که چرا درگیر شبکه‌های اجتماعی شده‌ای می‌گوید عادت کردم، این صحیح نیست.
وجود مقدس و نازنین پیامبر بزرگوار اسلام فرمودند: خانم نگهبان مرد، فرزندانش و زندگی‌اش است و فردا در روز قیامت سؤال می‌کنند آیا به خانواده رسیدی یا نه؟ محیط خانه را امن نگه داشتی؟ به محیط خانه رسیدگی کردی؟ ولی مشغول شبکه‌های اجتماعی است و چقدر این شبکه‌های اجتماعی آسیب دارد.
به خاطر همین است زن در محیط خانه هر کاری می‌کند خداوند ثواب زیادی می‌دهد، هر خانمی که لباس بشورد و منزل را مرتب کند خداوند با نظر رحمت بهش نگاه کند و به هر کس خداوند تبارک و تعالی با نظر رحمت نگاه کند خداوند این شخص را عذاب نمی‌کند و مردی که در خانواده کمک می‌کند خشم خداوند را خاموش می‌کند لذا در خانواده حساب و کتاب داشته باشیم مرد و زن در محیط خانواده به همدیگر اهمیت دهند.

    بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ﴿۱﴾ اللَّهُ الصَّمَدُ ﴿۲﴾ لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ ﴿۳﴾ وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ ﴿۴﴾

***************************

 

 خطبه دوم

 


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرحیم ، الْحَمْدُ وَ الثنا لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ، بَارِئِ الْخَلَائِقِ أَجْمَعِينَ بَاعِث الْأَنْبِيَاءِ وَ الْمُرْسَلِين ثم الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ علی سَيِّدَنَا و حَبِيبِ إِلَهِ الْعَالَمِينَ ، الْعَبْدِ الْمُؤَيَّدِ ، وَ الرَّسُولِ المصدد الْمُصْطَفِي الْأَمْجَدِ أَبِي الْقَاسِمِ مُحَمَّدٍ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ) وَ علی آلِهِ الطیبین الطاهرین ، سِيَّمَا بَقِيَّةُ اللَّهِ فِي الْأَرَضِينَ ، و اللَّعْنِ الدَّائِمِ عَلِيِّ أَعْدَائِهِمْ أَجْمَعِينَ ، من الآن الی قِيَامِ يَوْمِ الدِّينِ ، اللهم و صل علی علی امیر المومنین، سید الوصیین و آیَتِکَ الْکُبْرَى وَ النَّبَإِ الْعَظِیمِ وَ صَلِّ عَلَى الصِّدِّیقَةِ الطَّاهِرَةِ فَاطِمَةَ [الزَّهْرَاءِ] سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ وَ صَلِّ عَلَى سِبْطَیِ الرَّحْمَةِ و امامی الهدی، الحسن و الحسین، سَيِّدَيْ شَبَابِ أَهْلِ الْجَنَّةِ ، اللهم و صل علی ائمة المسلمین، علی ابن الحسین و محمد ابن علی و جعفر ابن محمد و موسی ابن جعفر و علی ابن موسی و محمد ابن علی و علی ابن محمد و الحسن ابن علی و الخلف الحجة القائم المنتظر المهدی، حججک علی عبادک و امنائک فی بلادک، اللهم و صل علی ولی امرک المؤمّل و العدل المنتظر، و حفه به ملائکتک المقربین و ایده بروحِ القدس یا رب العالمین، اللهم هؤلاء ائمتنا و سادتنا و قادتنا بهم نتولی و من اعدائهم نتبرء الی یوم القیامه، اللهم وصل عَلَيْهِمْ صَلاةً لا يَقْوى عَلى اِحْصائِها و غیرک، اوصيکم عِبَادَ اللَّهِ وَ نَفْسِي بتقوي اللَّهِ وَ اتِّبَاع أَوَامِرِهِ.

خودم و همه‌ی شما عزیزان را به رعایت تقوای الهی، عمل به دستورات الهی و پرهیز از محرمات دعوت می‌کنم.
در خطبه‌ی دوم چند مسئله را به‌صورت خلاصه و فشرده محضرتان عرض می‌کنم؛

 مسئله اول: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا


انتخابات آمریکا برگزار شد و جناب ترامپ رأی آورد و به عنوان رئیس‌جمهور امریکا انتخاب شد، چند روز دیگر در جایگاه مدیریت آمریکا استقرار پیدا خواهد کرد. انتخاب این شخص و جریاناتی که کاندیداها مطرح کردند واقعاً به بشریت باید تسلیت گفت؛ کشوری که خود را از همه متمدن‌تر می‌داند در عرصه انتخابات به اندازه‌ای مباحث غیراخلاقی و مطالب بی‌عفتی را مطرح کردند که انسان واقعاً شرم می‌کند و خجالت می‌کشد برای افرادی که داعیه تمدن دارند و رهبریت کره خاکی را به یدک می‌کشند؛ این چنین برخوردهایی کردند و در جامعه‌ای که فقط پول، سرمایه‌داری، بوالهوسی، عیاشی در بین سردمداران حاکم باشد و کسی که سابقه سیاسی ندارد یک نفر تاجر، کسی که قمارخانه‌های آمریکا را اداره می‌کند به عنوان رئیس یک مملکت انتخاب شود برای بشریت و انسانیت باید تسلیت گفت؛ و ننگ است برای انسانیت که دنیا را چنین افرادی مدیریت می‌کنند انسان وقتی به حرف‌های این آقا و سابقه این فرد نگاه می‌کند خجالت می‌کشد که چنین افرادی می‌خواهند جامعه جهانی را اداره کنند البته بعضی افراد در مملکت ما هستند که خوشحالی می‌کنند که این فرد بیاید یا آن فرد؛ مستحضر هستید فرق ندارد در آمریکا کلینتون سرکار بیاید یا ترامپ، آمریکا دشمن ایران است. این دو کاندیدا علیه هم حرف زدند ولی در یک مسئله اتفاق‌نظر داشتند و آن هم این بود که با رژیم صهیونیستی هم‌عهد باشند و علیه ایران شروع به تهاجم و هجمه کنند. لذا همه این‌ها یک روی سکه است و نمایش اجرا می‌کنند وگرنه دشمنی اینها با مسلمانان دیرینه است و این مسئله ادامه پیدا خواهد کرد و وظیفه مسلمانان این است که روی پای خود بایستند و با اینها مقابله کنند به غیر از این مسئله هیچ راه چاره‌ای نیست و این مبارزه ادامه دارد این مسئله تا بشریت است بین حق و باطل همیشه جنگ و درگیری است لذا انسان نباید ساده باشد بعضی افراد از کاندیداهای خاصی طرفداری می‌کنند اینها همه حرف‌های مسخره‌ای است. باید بدانیم که آمریکایی‌ها با اسلام دشمن هستند.

 مسئله دوم: زیارت اربعین با پای پیاده

بحمدالله در همه جای دنیا مسلمانان حرکت کردند تا خود را به اربعین برسانند و در کنار قبر شریف اباعبدالله الحسین علیه‌السلام باشند و این تجمع عظیم یک معجزه الهی است. در کشور عراق نه جاذبه گردشگری خاصی دارد، نه امنیت خوبی دارد چی هست؟ اما آقا، خانم، بزرگ و کوچک به دل‌ها الهامی می‌شود و دل‌ها همه به جوش می‌آید با پای پیاده و تحمل زحمت خود را به قبر اباعبدالله علیه‌السلام می‌رساند و یک معجزه است. در زمان امام سجاد علیه اسلام که امام حسین علیه‌السلام تازه به شهادت رسیده بود قبری نبود و یک جمله از امام سجاد علیه‌السلام نقل شده است که امام سجاد علیه‌السلام فرمودند: «من در آینده قصر و ساختمان می‌بینم در کنار قبر پدرم بناشده‌اند من بازارها می‌بینم در کنار قبر فراگرفته‌اند» جمله عجیب است و معجزه است و حضرت می‌فرماید: «شب و روز نمی‌گذرد و طولی نمی‌کشد جماعت از هر طرف می‌آیند به قبر پدرم می‌روند و این مسئله را با چشم خود می‌بینم.» در ایران و تمام مملکت‌ها شخص با پای پیاده و با تمام زحمت‌ها و هزینه خود را به کنار قبر اباعبدالله علیه‌السلام می‌رسانند، پای پیاده اجر زیادی دارد و امام سجاد علیه‌السلام می‌فرماید: هر کس برای زیارت قبر امام حسین علیه‌السلام با پای پیاده برود خداوند برای هر قدمش هزار حسنه می‌نویسد و هزاران گناهانش را پاک می‌کند و خداوند هزار درجه به درجاتش را افزوده می‌کند. حضرت می‌فرماید: «وقتی به کنار قبر امام حسین علیه‌السلام رسیدی با صدای بلند 4 بار تکبیر بگویید دو رکعت نماز بخوانید و از خداوند حاجت بخواهید.» تجمع عظیم اربعین حسینی یک معجزه الهی است که امام حسین علیه اسلام این معجزه را نشان داده است و همه دلشان می‌خواهد که به زیارت امام حسین علیه‌السلام برود.

 مسئله سوم: بازدید ازکارخانه پتروشیمی مهاباد

اخیراً از کارخانه پتروشیمی مهاباد بازدیدی کردم؛ نظام مقدس جمهوری اسلامی برای اینکه غرب کشور ازنظر معیشت تغییری پیدا کند و توسعه پیدا کند از جنوب تا غرب کشور لوله گذار کردند و در این مسیر کارخانه پتروشیمی بنا کردند و حدود 2600 کیلومتر لوله‌گذاری کردند، در منطقه ما این کارخانه یک پروژه عظیمی است بیش از 500 نفر جوانان هوشمند، مستعد، فنی که این جوانان شیعه، سنی و فارس، ترک و کرد در این کارخانه کار می‌کنند و بیش از 50 درصد از افراد مهاباد و شهرستان‌های اطراف هستند. من از مسئولین استان و از نمایندگان درخواست دارم که صنایع و کارخانه‌های دیگر را ایجاد کنند و  کارخانه پتروشیمی مهاباد سرمایه عظیم از نظر اشغال زایی و اقتصادی و معیشت است. من از مسئول این کارخانه پرسیدم گفت یک کیلو ماده‌ای که تولید می‌کنیم حدود 3 یا 4 هزار تومان صادر می‌کنیم می‌برند در کشورهای اروپایی به مواد دیگر تبدیل می‌کنند و با قیمت 40 هزار تومان به ما بر می‌گردانند. چرا ما باید اینکار را انجام ندهیم؟ مگر ما استعداد نداریم؟ نباید در این قضایا قومیتی برخورد کرد باید برای توسعه استان همه مسئولین تلاش کنیم و من در این کارخانه بحث استخدامی را پرسیدم و گفتند که از این افراد امتحان آزمون علمی می‌گیریم و بر اساس توانمندی و مهارت این افراد را انتخاب کردیم و هر کس استعداد و مدرک علمی دارد انتخاب کردیم. من خواهش دارم از سرمایه‌گذاران و مسئولین از صنایع پایین دستی ایجاد کنیم از مهاباد و اطراف به جای سایر مباحث تلاش کنیم مشکلات اقتصادی را برطرف کنیم و صنایع‌دستی را ایجاد کنیم و به فکر معیشت مردم باشیم.

 مسئله چهارم: مشکلات بازسازی در مسجد جامع

در مسجد جامع؛ میراث فرهنگی، شهرداری و سایر ارگان‌ها در حال نوسازی هستند و در این مسجد مسئله سرویس بهداشتی مشکلاتی را ایجاد کرده است و جماعت با مشکل مواجه هستند؛ شهردار مسئولین باید به فکر حل این مشکل باشند و امکانات فراهم کنند و شورای شهر و شهردار این مشکل اضطراری را هر چه سریع‌تر حل کنند.

 

پیگیری در آپارات پیگیری در لنزور محبوبیت گوگل عضویت در کانال تلگرام فيسنما ارسال به دیگ ارسال به افسران ارسال به کلوب

تاریخ درج: 1395/08/21
© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.


در صورت مقدور بودن نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

"پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.

" پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی " از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.

نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آدرس: اروميه ، بلوار رسالت ، خيابان شهيد نوري (گلديس) ، جنب مصلي  بزرگ امام خميني (ره) ، دفتر امام جمعه اروميه

شماره تماس :  32358091-044                 فاکس : 32358092-044

پست الکترونيکي : info@sebghah.ir                  سامانه پيام کوتاه : 50001916


© کلیه حقوق این سایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.